Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. február 2017

oJK

oJK

Maronitská cirkev dnes začína sláviť Rok mučeníctva a mučeníkov. Táto cirkev, prítomná hlavne v Libanone, si dnešný deň vybrala zámerne, pretože 9. februára slávi spomienku na svätého Marona, sýrskeho pustovníka z prelomu 4. a 5. storočia, ku ktorému siahajú jej historické počiatky. Záverečný deň špeciálneho roka je naplánovaný v budúcom roku na 2. marca, keď si najstaršia východná katolícka cirkev pripomína svojho prvého patriarchu svätého Jána Marona.

Súčasný maronitský patriarcha Bechara Boutros al-Rahi vyhlásil, že je veľmi vhodné venovať špeciálny rok takejto téme, pretože žijeme v dobe, keď Cirkev prežíva na mnohých miestach prenasledovanie, zvlášť na Blízkom východe.

Maronitská cirkev o sebe tvrdí, že nikdy neprerušila cirkevné spoločenstvo s Rímom. Aj pápež František veľmi často spomína súčasných mučeníkov. Najnovšie v príhovore, ktorý mal počas omše v Dome sv. Marty 30. januára 2017. Podľa slov Svätého Otca je dnes viac mučeníkov než v prvých storočiach, avšak „médiá o tom nehovoria“, lebo to pre ne nie je zaujímavá správa. Petrov nástupca pozval prítomných, aby pamätali na tých, ktorí dnes čelia prenasledovaniu a trpia mučeníctvo.

Na historickej fotografii maronitský patriarcha a biskupi počas návštevy Ríma v roku 1906, foto: wikimedia

Odporúčame

Nedeľa všetkých svätých

Nedeľa všetkých svätých

V cirkvách byzantskej tradície dodnes platí zásada, že liturgia sa slúži na antimenzione, do ktorého musí byť povinne zašitá časť ostatkov svätca alebo mučeníka.