Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. február 2017

Respekt

Respekt

Dnešné vydanie českého Respektu prinieslo zaujímavý rozhovor s Markom Morom, ktorý sa o pár dní stane novým členom bankovej rady českej centrálnej banky. Mora je príklad špičkového topúradníka EÚ, päť rokov bol vedúcim kancelárie generálneho tajomníka Rady EÚ, esenciu rozhovoru vyjadruje tento citát:

 

„Myslím, že jsme to v některých věcech přepískli s integrací a tu krizi jsme si trošku vyrobili sami.“

 

Pri ďalšej otázke to rozvíja takto: „... měli jsme ambici, vytvářeli v lidech očekávání, a přitom se ukázalo, že máme projekt EU, který je jen do dobrého počasí. Euro v sobě od počátku nese systémové chyby a my jsme je stále neopravili. Reakce na migrační krizi se bezvýsledně táhne už dva roky. Já si proto například umím představit, byť nerad, že nebude schengen. Jestli jsou lidé přesvědčeni, že jim to pomůže k větší bezpečnosti, tak ukazujme pasy. Než abych riskoval, že se tady „ztrumpizují“ některé státy, uzavřou se do sebe, až EU úplně skončí, tak raději zrušme schengen.“

 

Mora o sebe hovorí, že za sedem rokov v centre EÚ sa z neho stal väčší patriot, predtým – v čase českého predsedníctva – bol námestníkom vicepremiéra pre euro-záležitosti Alexandra Vondru z ODS. Hoci eurofilný čitateľ bude v rozhovore cítiť predovšetkým skepsu, v skutočnosti ide o závan nádeje, ako treba o EÚ uvažovať do budúcnosti.

Foto: Nicolas Raymond, flickr.com

 

Odporúčame