Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. január 2017

Trump zakázal vládne financovanie Planned Parenthood

Trump zakázal vládne financovanie Planned Parenthood

Donald Trump v pondelok podpísal nariadenie, ktorým zakazuje vládne financovanie zahraničných mimovládnych spoločností, ktoré vykonávajú potraty alebo lobujú za ich zlegalizovanie. Dokument zasiahne aj Medzinárodnú federáciu Planned Parenthood (IPPF).

Toto nariadenie je známe ako „Mexico City Policy“, v posledných desaťročiach patrí medzi prvé dokumenty, ktorými sa zaoberajú novozvolení prezidenti USA. Ako prvý ho zaviedol Ronald Reagan v roku 1984, po ňom ho potvrdil aj nasledujúci republikánsky prezident George H. W. Bush. Demokrat Bill Clinton ho zrušil hneď po svojom zvolení v roku 1993. O osem rokov neskôr ho republikán George W. Bush znovu zaviedol, no od roku 2009 bolo opäť zrušené demokratom Barackom Obamom.

Najväčšia propotratová spoločnosť v USA Planned Parenthood je členskou organizáciou IPPF. Za rok 2014 mala celkové príjmy vo výške 1,3 miliardy dolárov, z toho až 528 miliónov (41 percent) pochádzalo od štátu. Planned Parenthood patrila v prezidentských voľbách tiež medzi významných podporovateľov demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej. Od roku 2012 spoločnosť venovala na kampaň demokratických politikov celkovo 38 miliónov dolárov.

Medzinárodná federácia Planned Parenthood má sídlo v Londýne, je financovaná mnohými vládami vo svete, okrem USA napr. aj Európskou komisiou či Populačným fondom OSN. Jej členskou organizáciou je aj slovenská Spoločnosť pre plánované rodičovstvo. Nariadenie „Mexico City Policy“ ukončí financovanie IPPF zo strany vlády USA. Keď sa to stalo naposledy v roku 2001, IPPF prišla o pätinu svojich príjmov.

Foto: flickr.com/Gage Skidmore

Odporúčame