Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. december 2016

Pápežova 80

Pápežova 80

V súvislosti s dnešnými narodeninami pápeža Františka sa objavujú rôzne hodnotenia a charakteristiky. Budem trochu osobný. Spomínam si na niektoré udalosti a situácie z jeho doterajšieho pontifikátu. Najvýraznejšie však vo mne ostal trochu nepovšimnutý moment z tohtoročných Svetových dní mládeže. Keď František v sobotný večer dorazil do areálu Campus Misericordiae, pred začiatkom slávenia modlitbovej vigílie prešiel spolu s vybranými šiestimi mladými ľuďmi z rôznych kontinentov bránou milosrdenstva. Potom mal sám nastúpiť do papamobilu, ktorý ho mal priviesť až k pódiu.

František však prekvapil ochranku, ale najmä šiestich mladých, keď ich vyzval, aby do papamobilu nastúpili spoločne s ním. Ochrankári prikývli a k reakcii chlapcov a dievčat netreba pridávať žiadne slová (moment si možno pozrieť v tomto videu približne od tretej minúty).

Myslím, že toto gesto dokonale vystihuje osobu súčasného pápeža. Spontánnosť, autentickosť a normálnosť sú tým, čím je pre mňa muž v bielom najinšpiratívnejší. Zároveň môžu byť najlepšou reakciou na kritikov, ktorí ho obviňujú z populizmu. Pozrite sa na chvíľu do jeho očí a povedzte, kde v nich vidíte vypočítavosť a neúprimnosť.

Foto - Flickr.com/ Emmanuel Youth

Odporúčame