Svet

  Strana 1

  Strana 1

  Dnes treba vedieť

  Na mieste požiaru v Bohumíne sa našli urýchľovače horenia.

  Podpaľačstvo sa javí ako čoraz pravdepodobnejšia príčina sobotňajšieho tragického požiaru bytu na 11. podlaží panelového domu v Bohumíne, ktorý si vyžiadal 11 obetí, vrátane troch detí.

  India

  Požiar v nemocnici usmrtil sedem pacientov s koronavírusom.

  Sedem ľudí nakazených novým druhom koronavírusu zomrelo pri požiari, ktorý vypukol v nedeľu ráno v indickom štáte Ándhrapradéš v hoteli, využívanom ako nemocnica pacientov s ochorením COVID-19. 

  V Nagasaki si pripomenuli 75. výročie zhodenia atómovej bomby.

  Japonský premiér zároveň opakovane odmietol podpísať Zmluvu o zákaze nukleárnych zbraní z roku 2017. Tvrdí, že jeho krajina sa nechce pridať na jednu či druhú stranu, ale chce byť mostom medzi štátmi s jadrovými zbraňami a bez nich, aby stimulovalo dialóg o ich úplnom zákaze.

  Francúzsko žiada od Británie 30 miliónov libier na posilnenie pobrežných hliadok.

  Krajina ich chce použiť na zastavenie toku migrantov cez Lamanšský prieliv.

  V Bielorusku sa začali prezidentské voľby.

  Prvýkrát v moderných dejinách Bieloruska sa voľby uskutočnia bez účasti širokého spektra medzinárodných pozorovateľov, upozornila agentúra TASS. Novinkou volieb je aj absencia plent v mnohých volebných miestnostiach.

  Prolife

  Taliansko schválilo ambulantné užívanie potratovej tabletky.

  Podľa ministra zdravotníctva je toto rozhodnutie založené na vedeckých dôkazoch a je „dôležitým krokom vpred“ v súlade s talianskym zákonom o potratoch z roku 1978.

  Celkový počet obetí koronavírusu v Brazílii včera prekročil 100-tisíc. Počet nakazených prevýšil 3 milióny. Za 24 hodín pribudlo takmer 50-tisíc prípadov a 905 ľudí vírusu podľahlo. V počte nakazených a úmrtí tak Brazília zaostáva iba za USA. (AFP)

  Libanonský premiér Hassán Dijáb oznámil, že iniciuje konanie predčasných parlamentných volieb. Oznámenie prichádza po výbuchoch v Bejrúte, ktoré si vyžiadali už najmenej 158 mŕtvych a vyše 6-tisíc zranených. O strechu nad hlavou prišlo viac ako 300-tisíc ľudí. (TASR)  

  Francúzsko v sobotu vyslalo na ostrov Maurícius tím odborníkov, ktorí tam majú pomôcť predísť ekologickej katastrofe hroziacej po tom, ako z poškodenej nákladnej lode uviaznutej na plytčine pri pobreží ostrova začali unikať ropné látky. Vláda tohto ostrovného štátu vyhlásila stav environmentálnej núdze. (TASR) 

  Nemecko

  Klimatickí aktivisti obsadili uhoľné elektrárne v Berlíne a Mannheime.

  Svojou akciou chcú vytvoriť tlak na vládu, aby urýchlila proces ukončenia výroby elektrickej energie v týchto elektrárňach. 

  Protivládni demonštranti v Bulharsku opäť postavili stanové tábory a blokády.

  Stalo sa tak iba deň po tom, ako ich polícia odstránila s vysvetlením, že blokujú ulice a obťažujú miestnych obyvateľov. 

  Libanon

  Po výbuchoch v Bejrúte pátrajú po 60 nezvestných.

  V dôsledku výbuchov prišlo o život najmenej 154 ľudí. Telá 25 z nich zatiaľ neboli identifikované.

  Bejrút

  Majiteľ výletnej lode potopenej pri výbuchu v Bejrúte podal žalobu.

  Pri tragédii zahynuli dvaja členovia posádky výletnej lode Orient Queen a sedem ďalších utrpelo zranenia.

  Bielorusko

  Opozičná kandidátka Cichanovská tvrdí, že voľby sú manipulované.

  „Nebudeme môcť predísť sfalšovaniu. V posledných dňoch sme videli, ako bezohľadne sú tieto voľby manipulované. Niet nádeje, že sa budú hlasy počítať čestne. Musíme byť realistickí,“ dodala.

  Vakcína proti korone

  Pfizer bude pre Gilead vyrábať remdezivir, produkciu začala aj britská Hikma.

  Gilead má cieľ vyrobiť dostatok liečivej látky do konca roka, aby ju mohli podať celkovo vyše dvom miliónom pacientov s COVID-19, a táto spoločnosť súhlasila, že takmer všetky zásoby svojho remdeziviru bude do septembra posielať Spojeným štátom.

  India

  Dopravné lietadlo skĺzlo z dráhy a rozlomilo sa.

  Lietadlo prišlo z Dubaja. Na palube bolo 191 osôb. Zahynuli najmenej dvaja ľudia vrátane pilota. Viacero ďalších utrpelo zranenia. 

  Zomrel rabín Steinsaltz, autor prelomového prekladu Talmudu do hebrejčiny.

  Vo veku 83 rokov zomrel na následky zápalu pľúc rabín Adin Steinsaltz, známy židovský učenec, ktorý 45 rokov svojho života zasvätil zostavovaniu monumentálneho a prelomového prekladu Talmudu - súpisu rabínských diskusií týkajúcich sa židovského zákona či etiky, ktoré židovstvo považuje za smerodajné.

  Ako jedna z príčin výbuchov v Bejrúte sa posudzuje aj zásah zvonku.

  Libanonský prezident Michel Aún dnes uviedol, že príčina utorkových výbuchov v prístave v Bejrúte zatiaľ nie je stanovená. Jednou z hypotéz je aj zásah zvonku - raketou či bombou. Zvažuje sa aj možnosť, že výbuch bol dôsledkom nedbanlivosti alebo nešťastnej náhody.

  Rusko varuje, že každú vypálenú raketu bude považovať za jadrový útok.

  Rusko bude vnímať akúkoľvek balistickú raketu vypálenú smerom na svoje územie ako jadrový útok, ktorý si vyžiada aktivizáciu ruského jadrového potenciálu. V článku, ktorý vyšiel v denníku Krasnaja zvezda, to oznámil generálny štáb ruskej armády.

  Británia zadržala v Lamanšskom prielive rekordný počet migrantov.

  Britská pobrežná stráž zadržala vo štvrtok vo vodách Lamanšského prielivu 235 migrantov na celkovo 17 plavidlách smerujúcich z Francúzska. Ide o vôbec najvyšší počet migrantov zadržaných v prielive za jeden deň. Ich rastúci počet zrejme súvisí s ich vysťahovávaním z utečeneckého tábora vo francúzskom Calais.

  K vyšetrovaniu výbuchov v Bejrúte sa pridal aj francúzsky policajný tím.

  Vedúci francúzskeho tímu Eric Bérot uviedol, že zóna, ktorú vyšetrovatelia pokrývajú, je „obrovská“. Vyšetrovanie je komplikované aj pre obrovský rozsah škôd a celkovú situáciu v Libanone, čím mal na mysli tamojšiu politickú nestabilitu a hospodársku krízu.

  V Poľsku zaznamenali za uplynulých 24 hodín 809 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac od vypuknutia pandémie. Celkový počet infikovaných tak dosiahol 50 324. Za posledný deň ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 13 ľudí, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 1787.

  V Indii zhabali 700 ton rovnakej látky, aká údajne spôsobila výbuchy v Bejrúte.

  Vyše 700 ton dusičnanu amónneho zhabala colná správa neďaleko prístavného mesta Čennaj v indickom štáte Tamilnádu. Ide o rovnakú chemickú látku, aká údajne zapríčinila mohutné utorkové výbuchy v bejrútskom prístave. 

  V Číne zomrel človek na mor, úrady uzavreli dedinu.

  Úmrtie nahlásili zdravotníckym orgánom v meste Pao-tchou v nedeľu a prítomnosť čierneho moru sa u pacienta potvrdila vo štvrtok. Podľa úradov pacient zomrel na následky zlyhania obehového systému. Správa neuvádza, ako sa pacient nakazil.

  Maďarsko

  Pribudli dve úmrtia na COVID-19 a 24 nakazených.

  Viktor Orbán v tejto súvislosti povedal, že každý ilegálny migrant je biologickou zdravotnou hrozbou.

  Polícia v Bejrúte zasiahla proti ľuďom nahnevaným pre nečinnosť vlády.

  Štvrtková demonštrácia i záplava rozhnevaných príspevkov na sociálnych sieťach naznačujú, že utorková katastrofa by mohla oživiť protestné hnutie, ktoré sa v Libanone spustilo v októbri 2019, ale opadlo po prepuknutí hospodárskej krízy a pandémie koronavírusu.

  Spojené štáty zaznamenali v piatok 2060 úmrtí v dôsledku COVID-19 v priebehu uplynulých 24 hodín. Je to najviac za posledné tri mesiace. Počet prípadov nákazy prekročil päť miliónov. Celkový počet úmrtí stúpol na 162 804. (AFP)

  Počet obetí výbuchov v Bejrúte stúpol na 149.

  Zranených je viac ako 5000 osôb. Desiatky ľudí sú stále nezvestné.

  Vo francúzskom meste Le Havre došlo k prepadu banky, ozbrojený muž zobral piatich ľudí ako rukojemníkov. Informovala o tom agentúra AFP. Muž vstúpil do pobočky banky o 16.15 h, uviedol pre AFP nemenovaný príslušník polície s tým, že na mieste zasahuje aj elitná policajná jednotka RAID. (TASR)

  Vrchný súd v Prahe zatiaľ neeviduje sťažnosť Majského, rozhodne o nej prednostne.

  Súd v Prahe zobral vo štvrtok popoludní podnikateľa Majského do predbežnej väzby.

  Donald Trump tvrdí, že vakcína proti koronavírusu by mohla byť ešte pred voľbami.

  Na otázku, či to bude ešte pred 3. novembrom, keď sa americký prezident bude uchádzať o znovuzvolenie, Trump odpovedal: „Myslím, že v niektorých prípadoch ešte predtým, ale áno, približne v tom čase.“

  Ukrajina požiadala o vydanie Rusov zadržaných v Bielorusku.

  „Tento problém vyriešime. Nemal by sa politizovať,“ tvrdí bieloruský prezident Lukašenko.

  Dudovu inauguráciu sprevádzali tiché protesty i bojkot opozície.

  Zákonodarkyne z ľavice prišli na inauguráciu v pestrofarebných šatách a keď si vedľa seba posadali, vytvorili spoločne dúhu.

  Poľská polícia obvinila aktivistov, ktorí zavesili vlajku LGBT na sochu Krista.

  Premiér Mateusz Morawiecki konanie aktivistov odsúdil s tým, že sochy symbolizujú hodnoty miliónov poľských občanov. Aktivisti však tvrdia, že protestovali proti „homofóbnym“ postojom vlády.

  Hurikán Isaias si v USA vyžiadal najmenej deväť obetí.

  Americkí meteorológovia tohto roku očakávajú nadpriemernú hurikánovú sezónu.