Svet

  Strana 1

  Strana 1

  Dnes treba vedieť

  Protesty v Rusku

  Za prepustenie chabarovského gubernátora demonštrovali tisíce ľudí.

  Desaťtisíce ľudí protestovali v sobotu v mestách na ruskom Ďalekom východe proti zatknutiu gubernátora Chabarovského kraja Sergeja Furgala, obvineného z objednania vrážd podnikateľov. Okrem toho žiadali aj odstúpenie ruského prezidenta Vladimira Putina.

  25. výročie

  V budúcnosti už nesmie dôjsť k masakre, aká bola v Srebrenici.

  Pri príležitosti 25. výročia tejto udalosti, ktorá je označovaná za najhoršiu povojnovú európsku genocídu, to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

  Británia

  Nezaradenie Slovenska medzi bezpečné krajiny nie je opodstatnené.

  Myslí si to slovenské ministerstvo zahraničných vecí vzhľadom na epidemiologickú situáciu na Slovensku. 

  Sudán schválil zákon, ktorý kriminalizuje ženskú obriezku.

  „Mrzačenie ženských pohlavných orgánov sa od dnes považuje za zločin,“ vyhlásilo ministerstvo a dodalo, že sa bude trestať do troch rokov väzenia.

  USA zaznamenali 63 643 nových prípadov nákazy koronavírusom.

  Celkový počet prípadov dosiahol 3,18 milióna.

  Európska únia poskytne takmer 600 miliónov eur na podporu sýrskych utečencov.

  Prevažná časť týchto prostriedkov, 485 miliónov eur, pôjde na podporu utečencov v Turecku. Táto suma je dodatkom k šiestim miliardám eur pre utečencov, ktoré EÚ v roku 2016 prisľúbila Turecku v rámci dohody o zamedzení prílevu migrantov do Únie.

  Británia pre Slovensko nezrušila dvojtýždňovú karanténu.

  V Británii začalo platiť nariadenie o zrušení dvojtýždňovej karantény pre desiatky krajín. Slovensko na tomto zozname nefiguruje. Je však na zozname krajín, ktoré majú od 4. júla výnimku z odporúčania pre britských občanov necestovať do nich v iných než nevyhnutných prípadoch.

  Chorvátsky minister zdravotníctva oznámil nové opatrenia.

  Stalo sa tak po nahlásení rekordných 116 nových prípadoch nákazy koronavírusom. Vystupňujú sa kontroly zhromaždení, sprísnia sa podmienky pre vstup do Chorvátska zo susedných krajín a nosenie rúšok v reštauráciách, baroch a obchodoch sa vyhlási za povinné. 

  Koronavírus

  Počet prípadov nákazy na Ukrajine presiahol 52-tisíc.

  Počet prípadov nákazy sa za posledných 24 hodín zvýšil o 819 na celkovo 52 043.

  EÚ kritizovala plány USA obnoviť popravy na federálnej úrovni.

  „Vyzývame administratívu USA, aby zvážila toto rozhodnutie a nepokračovala v popravách vykonávaných federálnymi úradmi, ktoré sa majú obnoviť 13. júla,“ povedal Borrellov hovorca.

  Europoslanci žiadajú venezuelské úrady, aby riešili humanitárnu krízu.

  V texte, za ktorý hlasovalo 487 poslancov, 119 bolo proti a 79 sa zdržalo, sa hovorí o potrebe urýchlených opatrení na zabránenie zhoršenia humanitárnej krízy vo Venezuele, ktorú ešte viac prehĺbila kríza spojená s ochorením COVID-19.

  „Keby Apple a Nike na tom naozaj záležalo, sústredili by sa na vytváranie pracovných miest v pretĺkajúcich sa amerických čiernych komunitách,“ napísal Darrel C. Scott, afroamerický pastor a podporovateľ Donalda Trumpa pre magazín The American Conservative. Scott vyčíta veľkým korporáciám, že sa verbálne hlásia k heslám hnutia Black Lives Matter, no veľkú časť svojej výroby majú v zahraničí.

  Herec David Schwimmer, predstaviteľ Rossa z televízneho seriálu Priatelia, cíti výčitky svedomia, že obsadenie slávneho seriálu bolo etnicky málo rozmanité. Priatelia sa nedávno stali terčom kritiky, lebo z pohľadu dnešnej doby ide o príliš „stereotypný“ televízny program. Píše české ECHO24.   

   

  Europarlament má nové výbory, sú v nich piati slovenskí europoslanci.

  Nové výbory sa zameriavajú na otázky zdaňovania, umelej inteligencie, zasahovania do demokratických procesov v EÚ zo zahraničia, boja proti rakovine či prepravy zvierat.

  Macron žiada Netanjahua, aby sa vzdal plánov na anexiu okupovaných území.

  Netanjahuova vláda stanovila 1. júl ako dátum, od ktorého by mohla začať anektovať židovské osady na západnom brehu rieky Jordán – v Predjordánsku, ktoré je palestínskym územím okupovaným židovským štátom od roku 1967. Izrael má v pláne zabrať aj strategické údolie rieky Jordán.

  Poľsko

  Prezidentské voľby v Poľsku budú tesné, naznačujú prieskumy verejnej mienky.

  Podľa denníka Wiadomošči si ani jeden z kandidátov – úradujúci prezident Andrzej Duda a varšavský primátor Rafal Trzaskowski – nemôže byť svojím víťazstvom istý.

  Treťou obeťou pádu skál v rakúskej rokline je Slovák.

  Treťou obeťou stredajšieho nešťastia v rokline Bärenschützklamm v rakúskej spolkovej krajine Štajersko, pri ktorom na turistov spadli uvoľnené skaly, je 30-ročný Slovák žijúci v Grazi. (APA)

  USA zaznamenali ďalší rekord v počte nových prípadov nákazy koronavírusom.

  Za uplynulých 24 hodín pribudlo rekordných 65 551 pozitívnych prípadov. 

  Britská vláda chce ponúknuť 3 miliónom Hongkončanom presídlenie do Spojeného kráľovstva. Je to reakcia na okliešťovanie demokratických slobôd Hongkongu zo strany čínskej komunistickej vlády v Pekingu. Čína, naopak, hovorí o zasahovaní do svojich vnútorných záležitostí. 

   

  Tisíce ľudí v Aténach protestovali proti návrhu zákona o obmedzení demonštrácií.

  Demonštranti pred budovou parlamentu na policajtov hádzali zápalné fľaše. Tí sa bránili slzným plynom a oslepujúcimi granátmi.

  Koronavírus môže po sebe zanechať poškodenie mozgu, tvrdí štúdia britských výskumníkov. Predbežné klinické dáta podľa nej naznačujú, že infekcia spôsobená vírusom, má spojitosť s výskytom neurologických a neuropsychiatrických ochorení. COVID-19 môže so sebou prinášať sprievodné javy ako mŕtvicu, zápal mozgu či psychotické stavy. 

  Starostu juhokórejského Soulu Pak Won-suna našli mŕtveho v severnej časti metropoly. Nezvestný bol štyri až päť hodín. V stredu naňho bývalá zamestnankyňa mesta údajne podala sťažnosť zo sexuálneho napadnutia. (TASR)

  Na ochorenie Covid-19 zomrelo na celom svete 550-tisíc ľudí. (TASR)

  Poľsko si predvolalo nemeckého diplomata pre články o voľbách .

  Ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave uviedlo, že odmieta manipulácie a jednostranné hodnotenia prezidentských volieb v Poľsku.

  Tokio zaznamenalo vo štvrtok 224 nových prípadov koronavírusovej infekcie, ide o najvyšší denný počet prípadov od vypuknutia pandémie. (TASR)

  Americký reper Kanye West verí, že mu Boh povedal, aby kandidoval za prezidenta. Oznámil to v rozhovore pre magazín Forbes, v ktorom tiež uviedol, že už viac nepodporuje amerického prezidenta Donalda Trumpa. (TASR)

  Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na koronavírus, oznámil americký viceprezident Mike Pence. "Doposiaľ sme otestovali viac ako 39 miliónov Američanov," povedal Pence novinárom a dodal, že z ochorenia sa v krajine vyliečilo už 1,3 milióna ľudí. Spojené štáty sú najviac zasiahnutou krajinou na svete, kde ochoreniu podľahlo už vyše 130-tisíc ľudí. (TASR)

  Pápež označil Líbyu za nepredstaviteľné peklo pre migrantov. František takisto slovne odsúdil pokusy bagatelizovať zlé zaobchádzanie s migrantmi v tejto severoafrickej krajine sužovanej vojnou. Ľudia majú podľa pápeža k dispozícii len zostručnenú verziu toho, čo sa deje v Líbyi. (TASR)