Svet

  Strana 1

  Strana 1

  Dnes treba vedieť

  V Litve sa koná druhé kolo parlamentných volieb, ktorého víťaz bude musieť riešiť problémy súvisiace s čoraz väčšou krízou v zdravotníctve a s vysokou nezamestnanosťou spôsobenou koronavírusovou pandémiou. V najjužnejšej z pobaltských krajín vládla štyri roky stredoľavicová koalícia. Všeobecne sa však očakáva, že tieto voľby prinesú Litve zmenu jej vedenia. 

  Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár povedal, že ich strana sa na plošnom testovaní nezúčastní, otestovať sa dajú PCR testami. Tvrdí, že ak by bol Smer-SD vo vláde a odborníci s pandemickou komisiou by odporučili úplný lockdown, urobili by tak aj so stopercentnými finančnými náhradami pre občanov.

  Taliansko opäť sprísňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

  Nové opatrenia boli zavedené len niekoľko hodín po tom, čo v centre Ríma protestovali stovky ľudí proti zákazu vychádzania a ďalším oficiálnym protikoronavírusovým nariadeniam.

  Pri škole v Kábule sa odpálil samovrah.

  Dvadsaťštyri ľudí zahynulo a ďalších 57 utrpelo zranenia pri samovražednom bombovom útoku v blízkosti vzdelávacieho strediska v afganskom hlavnom meste. 

  Počas protestov vo Varšave proti pandemickým opatreniam zatkli 278 ľudí.

  Polícia uviedla, že demonštranti v hlavnom meste napadli jej príslušníkov, hádzali do nich kamene, sklenené fľaše a petardy. Policajti viackrát použili slzotvorný plyn.

  Prymula uvažuje, že v pondelok odíde z funkcie sám.

  Na odchod z funkcie ho vyzval premiér Andrej Babiš v reakcii na stredajšiu Prymulovu nočnú schôdzku so šéfom poslancov strany ANO Jaroslavom Faltýnkom, ktorá sa napriek opatreniam vlády konala v noci v reštaurácii. 

  Na Ukrajine sa konajú komunálne voľby.

  Pozornosť miestnych politických pozorovateľov sa sústreďuje najmä na snahu Vitalija Klyčka o znovuzvolenie za starostu hlavného mesta Kyjev.

  Afganská tajná služba zabila vysokopostaveného člena al-Káidy.

  Abú Muhsin Masrí čelil v Spojených štátoch obžalobe z poskytnutia materiálnej podpory a prostriedkov zahraničnej teroristickej organizácii a z plánovania zabitia amerických občanov.

  Šéf kancelárie amerického viceprezidenta Mikea Pencea bol pozitívny.

  Pence aj jeho manželka Karen sa nechali otestovať v sobotu a obaja mali negatívne výsledky.

  V Čechách pribudlo viac ako 12-tisíc nakazených.

  Celkový počet úmrtí sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 2077, z toho 53 ich pribudlo za sobotu.

  Tisíce ľudí v Poľsku protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií.

  Súd vo štvrtok rozhodol, že vykonávanie umelého prerušenia tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu je protiústavné.

  Americké voľby

  Trump odovzdal svoj hlas na Floride.

  Prezident USA hlasoval v meste West Palm Beach, ktorá je jeho novým domovským štátom.

  Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž sa v niektorých prípadoch podieľala na nelegálnom zatláčaní člnov so žiadateľmi o azyl v Egejskom mori späť do tureckých vôd. Informovali o tom niektoré médiá vrátane nemeckého týždenníka Der Spiegel s odvolaním sa na získané dôkazy.