Slovensko

  Strana 1

  Strana 1

  Dnes treba vedieť

  „Teraz je na pánovi ministrovi, aby odpovedal na všetky otázky, nejasnosti a pochybnosti. Podľa mňa je fér, aby mal možnosť veci vysvetliť,“ reaguje Juraj Šeliga na pochybnosti o diplomovke Branislava Gröhlinga.

  Viacerí mi píšete, že a teraz čo pri ministrovi školstva Gröhlingovi(?) Preto to napíšem tu, keďže nestíham odpovedať...

  Uverejnil používateľ Juraj Šeliga - Za ľudí Pondelok 13. júla 2020

  Dekan Ivan Kotuliak zostáva vo funkcii, rozhodol o tom akademický senát STU.

  Za návrh na odvolanie dekana hlasovalo 18, proti 13 členov senátu, zdržali sa traja.

  Slovenská diplomacia rieši s Londýnom spor o zoznam bezpečných krajín.

  „Je to lapsus britskej strany, slovenská diplomacia to rieši, ale hlavné slovo majú epidemiológovia,“ povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

  Juraj Šeliga oznámi v najbližších dňoch, či bude kandidovať na predsedu Za ľudí. Šeligu neprekvapila podpora Andreja Kisku pre podpredsedníčku Veroniku Remišovú za jeho nástupkyňu, no prekvapilo ho, že to oznámil cez médiá. „Nemám ambíciu si napĺňať svoje ego alebo niečo také. V priebehu pár dní to zbehne a ja potom tak ako vždy doteraz verejne prídem a poviem, ako som sa rozhodol, ako sme sa rozhodli,“ uviedol Šeliga. (TASR)

  „Neviem, no...,“ reagoval premiér na otázku, či by mal minister školstva Branislav Gröhling odstúpiť po zverejnených zisteniach o jeho diplomovke. „Dostal s ministerkou spravodlivosti domácu úlohu, aby vypracoval zákon o plagiátorstve. Možno na základe neho príde o titul,“ tvrdí Matovič a nechcel kauzu viac komentovať. „Poučený kauzou okolo diplomovky Borisa Kollára si dovolím pomlčať. Nech sa k tomu vyjadrujú SaS a minister. Bolo by mi však ľúto, ak by sme o neho prišli.“

   

   

   

  Koronakríza

  Opatrenia sa zatiaľ nesprísňujú, od júna prišlo najviac nakazených z Česka.

  Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa od začiatku júna nakazilo 363 ľudí. Viac ako polovica je zo zahraničia.

  Diplomovka

  Po Kollárovi má mať pochybný titul aj minister školstva Branislav Gröhling.

  Podľa zistení Denníka N získal minister školstva titul magister za diplomovú prácu, ktorá je kompilátom s prvkami plagiátu. Do diplomovky mal skopírovať takmer celú svoju bakalársku prácu.

  Šéfa Iuventy Róberta Hronského po kauze podivných nákupov odvolali.

  Nadácia Zastavme korupciu na sociálnej sieti informuje, že koncom mája upozornila na podivné nákupy v Iuvente.

  Počas minulotýždňového 24-hodinového monitorovania hraníc zaevidovala polícia na vstupe do Slovenska 64 444 vozidiel. Skontrolovaných z toho bolo takmer 16-tisíc áut a vyše 37-tisíc osôb. (TASR)

  Strana musela podľa predsedu Roberta Fica zorganizovať snem po tom, ako ju opustili „zradcovia“. Fico tiež povedal, že sa už neplánuje uchádzať o žiadnu pozíciu v exekutíve, v Národnej rade a nebude ani volebným lidrom strany.

  Vyšetrovateľ NAKA začal trestné stíhanie pre skartáciu nahrávky Gorily.

  Trestné oznámenie pre skartáciu nahrávky podalo vlani v októbri Svetové združenie bývalých politických väzňov. Tvrdí, že žiadny súd nenariadil Slovenskej informačnej službe zničiť originál nahrávky.

  OĽaNO dostalo 970 podnetov na nominantov za šéfov okresných úradov.

  Z toho polovica bola pozitívnych. Predseda poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš predpokladá, že vláda by mohla nových šéfov úradov vymenovať ešte tento týždeň.

  Minister obrany Jaroslav Naď zdôraznil, že incident nezapríčinil stav lietadla ani nedostatok kompetencie zo strany pilota.

  Súdna rada sa bude venovať sudcovi Trubanovi aj bez výzvy politikov, vraví Mazák.

  Uviedol to po zasadnutí Súdnej rady v reakcii na Juraja Šeligu, ktorý v pondelok avizoval podnet na Súdnu radu v súvislosti s Trubanovým nevzatím do väzby nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra.

  Testovania pacientov, ktorí sú pred operáciou, či testovanie osôb, ktoré sa vracajú do zariadení sociálnych služieb zo zahraničia, by mali byť hradené z eurofondov. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. V súvislosti s nárastom prípadov nevidí „potrebu stresovať“, všetky prípady sú podľa neho podchytené. Avizoval tiež, že rezort prerobil pandemický plán, ktorý v stredu predloží vláde. (TASR)

  Strana Hlas-sociálna demokracia začala zbierať podpisy potrebné na registráciu.

  Strana, ktorú zakladá expremiér Peter Pellegrini s bývalými kolegami zo Smeru-SD, by chcela potrebný počet podpisov odovzať do 12. augusta.

  Šeliga chce, aby súdna rada preverila rozhodnutie Trubana pri Bödörovi.

  Podpredseda Národnej rady sa zároveň obracia na Najvyšší bezpečnostný úrad pre bezpečnostnú previerku firmy Bonul.

  Klus si vie skôr predstaviť nosenie rúšok na verejnosti ako opätovnú e-karanténu.

  „Ak to má byť prvý krok k tomu, aby sme nemuseli urobiť opäť štátnu karanténu alebo e-karanténu, tak si myslím, že aj občania to pochopia,“ povedal pred rokovaním vlády na margo nosenia rúšok aj v exteriéri.  

  V nedeľu na Slovensku pribudol jeden nový prípad koronavírusu. Realizovalo sa 279 testov. Na JIS-ke sú traja pacienti a na umelej pľúcnej ventilácii jeden. (NCZI)

  Verejné obstarávanie na tlač vládnych novín spustí Úrad vlády do konca leta. Novinami chce úrad vlády dosiahnuť väčšiu informovanosť ľudí o tom, ako funguje štát, ako ich ovplyvňuje konkrétna zmena zákona, ale aj to, koľko peňazí štát vyberá a na čo ich vynakladá. Noviny by mali vychádzať ako bezplatný mesačník s predpokladaným rozsahom 32 strán. (TASR)

  Nezávislosť súdnictva je na historicky najnižšom hodnotení, hovorí Mazák.

  Predseda Súdnej rady Ján Mazák na to upozornil vo svojom vyhlásení k porovnávaciemu prehľadu EÚ v oblasti justície z roku 2020. Slovenská justícia je na poslednom mieste, s dôverou spoločnosti v jej nezávislosť pod hranicou 20 percent.