Slovensko

  Strana 1

  Stavenisko Tatry
  Ekológia Stavenisko Tatry

  Hľadať rovnováhu medzi rozvojom turizmu a zachovaním prostredia, ktoré turistov láka, musia najmä samosprávy. Tie sú pod tlakom ekonomických záujmov developerov aj ochranárskych aktivistov.

  Strana 1

  Dnes treba vedieť

  Nedočkavý Pellegrini zničil glej, ktorý roky držal Smer pokope. Robert Fico nikdy nepotopil svojich, nikdy ich verejne neponížil a vždy im držal chrbát, preto sa mu strana celé dlhé roky nerozpadala, píše Eva Čobejová v komentári o dianí v Smere.

  Ľudia môžu odpad poctivo triediť, obce ich k tomu môžu motivovať, no aj tak môže všetok odpad skončiť na skládke alebo v spaľovni, hovorí Michal Kaliňák, dlhoročný hovorca a riaditeľ Kancelárie ZMOS. Poplatky za odvoz odpadu budú rásť, ale mohli by mať rôznu výšku podľa toho, či človek odpad triedi, alebo nie.

  Nový šéf prokuratúry

  Kolíková by z vlády neodišla, ak by sa Lipšic stal generálnym prokurátorom.

  Myslí si, že v minulosti ukázali odvahu prokurátori Ján Hrivnák a Maroš Žilinka.

  Strana maďarskej komunity (SMK) predložila premiérovi Igorovi Matovičovi požiadavky s názvom Memorandum maďarskej komunity, píše Pravda. SMK pri príležitosti 100. výročia Trianonu žiada Matoviča, aby uznal Maďarov za svojbytný politický národ v rámci Slovenska, taktiež žiada vytvorenie Maďarského okolia, ktoré by spravovali Maďari prostredníctvom svojich volených zástupcov. Pripája aj jazykovú požiadavku, aby sa v úradoch, na súdoch ako úradný jazyk používala maďarčina. (Pravda)

  Deň pracovného pokoja je jedným z ľahko realizovateľných krokov smerom k dlhodobo udržateľnému zdravému životu, píše evanjelický teológ Ondrej Kolárovský. Z kultúrno-historického hľadiska je v našom civilizačnom kontexte najprirodzenejšie, aby to bola práve nedeľa.

  Verejná diskusia k voľbe generálneho prokurátora bude 24. júna.

  Šeliga pripomenul, že koalícia nechce nikomu „šiť zákon na mieru“.

  Vládna SaS je za zrušenie núdzového stavu, odvoláva sa na nulovú hodnotu kĺzavého mediánu. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák. „Nulová hodnota kĺzavého mediánu je podľa strany Sloboda a Solidarita impulzom na zrušenie núdzového stavu na Slovensku. Aj z toho dôvodu nemôžu za súčasných podmienok predstavitelia SaS jeho možné predĺženie na rokovaní vlády podporiť,“ uviedol. (TASR)

  Dianie v Smere

  Pellegriniho rozlúčka s Ficom je blízko. Rozhodne sa už čoskoro, potvrdil.

  „Bolo by asi spravodlivejšie povedať neškoďme si a poďme každý vlastnou cestou,“ vyhlásil na dnešnej tlačovke Pellegrini.

  Ak Igor Matovič nezruší núdzový stav, Peter Pellegrini bude apelovať na prezidentku, aby s ním o tom hovorila. Podľa expremiéra by mala Zuzana Čaputová vyjadriť k téme svoj názor. „Ak predseda vlády opäť vyhlási núdzový stav, podáme sťažnosť na Ústavný súd,“ povedal na tlačovke Pellegrini.

  Detské letné tábory budú fungovať v upravenom režime. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva. Aktuálne sa ich môže zúčastniť maximálne 100 osôb. Maximálny počet účastníkov sa ešte môže podľa úradu upravovať v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie. (TASR)