Slovensko

  Strana 1

  Strana 1

  Dnes treba vedieť

  Gymnázium Partizánske je v zelenej fáze, SOŠ v Handlovej zostáva zatvorená.

  Výskyt nového koronavírusu potvrdili hygienici i na ďalších školách na hornej Nitre.

  Súdna rada navrhne prezidentke odvolať 82 sudcov nad 65 rokov.

  Návrh schválila rada na zasadnutí jednomyseľne, 16 hlasmi prítomných.

  Envirorezort chce odtajniť informácie o jadrovej energetike.

  Zmeniť by sa tak mal zákon o mierovom využívaní jadrovej energie, ktorého zmena utajovanie spôsobila.

  Advokát Michal Miškovič už nepracuje na ministerstve financií.

  Advokát ukončil pôsobenie na ministerstve ako poradca ministra Eduarda Hegera. Jeho úlohou bolo preveriť zmluvy rezortu.  

  V prípade potratu do 24. týždňa tehotenstva z dôvodu závažného poškodenia dieťaťa nebude druhá lekárska správa povinná. "Je na tom dohoda," uviedla predkladateľka zákona na pomoc tehotným ženám Anna Záborská. Pozmeňujúci návrh zatiaľ nezverejnili, urobia tak najneskôr v rozprave pri druhom čítaní. 

  Katolícka univerzita v Ružomberku otvorila jubilejný 20. akademický rok.

  Univerzitu navštevuje takmer 3700 študentov zo Slovenska i Európy, ktorí si môžu vybrať zo 70 študijných programov.

  Zdravotnícky výbor neprijal uznesenie o návrhu na pomoc tehotným ženám. Hlasovanie sa skončilo remízou. Informovala o tom predkladateľka zákona Anna Záborská. Návrh už odobrili iné dva parlamentné výbory.

   

  V Martine uzavreli vysokoškolský internát aj jedáleň.

  Na lekárskej fakulte Univerzity Komenského minulý týždeň objavili štyri prípady študentov pozitívne testovaných na koronavírus.  

  Na Slovensku v pondelok pribudlo 175 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 6931. Laboratóriá otestovali 2664 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 97 pacientov, pribudlo jedno nové úmrtie. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií. 

  Súdna rada SR zvolila za svojho podpredsedu Miloša Koleka. Podporilo ho 13 členov, nikto nebol proti, traja členovia sa zdržali hlasovania. Bol jediným kandidátom. Predošlá voľba podpredsedu Súdnej rady sa uskutočnila 24. augusta. Jediný kandidát Miloš Kolek vtedy nebol zvolený. Prítomných bolo 13 členov. 

  Poslanci rokujú o niekoľkých návrhoch na zavedenie pamätných dní.

  Diskutujú aj o návrhu, ktorým by 28. október ako Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu opäť zaradili k štátnym sviatkom.

  Predseda Ústavného súdu a predseda Najvyššieho súdu podpísali memorandum.

  Účelom memoranda je spolupráca pri vzájomnej výmene informácií a dokumentov či výmena poznatkov medzi analytickými útvarmi.

  Korčok o kauze Chovanec hovoril s ministrom Goffinom a eurokomisárom Reyndersom.

  S oboma hovoril o potrebe čo najrýchlejšie ukončiť vyšetrovanie prípadu smrti slovenského občana Jozefa Chovanca. 

  Počasie: Slnečno, zrána v údoliach ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Denná teplota vystúpi na 23 až 28 stupňov. Fúkať bude slabý, na západe juhovýchodný až južný vietor do 25 km/h. (SHMÚ)

  Matovič očakáva, že sa bude Sulík zaoberať dôvodmi rezignácie Zuzany Šubovej.

  Podpredsedníčka Správy štátnych hmotných rezerv oznámila, že po štyroch mesiacoch končí vo funkcii. 

  „Aj keby sme z návrhu vypustili povinnosť druhej lekárskej správy a zostala by dobrovoľná, novinkou by bolo, že bude preplácaná zdravotnou poisťovňou,“ hovorí jedna z predkladateliek zákona na pomoc tehotným ženám Katarína Hatráková. Poslankyňa Kresťanskej únie v rozhovore vysvetľuje, prečo sú v debate s liberálnejšími poslancami OĽaNO ochotní urobiť kompromis.

  Na ochorenie COVID-19 zomrel 69-ročný pacient v prešovskej nemocnici.

  Pacient zomrel 8. septembra a na základe pitvy a laboratórnych analýz odborníci vyhodnotili ako dôvod úmrtia pľúcnu formu ochorenia COVID-19, priblížilo ministerstvo zdravotníctva. Ide tak o 40. úmrtie na toto ochorenie.

  Fico a Pellegrini sa ohradili voči tvrdeniam premiéra ku kauze spoločnosti Arca. Hovorca Smeru podotkol, že Fico nie je premiérom od marca 2018 a nerozumie, prečo Matovič reaguje tak nervózne. Hovorkyňa strany Hlas deklarovala, že Pellegrini nemal na túto tému žiadne oficiálne stretnutie.

  Riaditeľ popradskej nemocnice Anton Hanušín požiadal o uvoľnenie z funkcie.

  Informoval o tom v pondelok minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že Hanušínovu žiadosť bude akceptovať. Odchod nového riaditeľa súvisí s nespokojnosťou personálu nemocnice, ktorý proti nemu spísal petíciu.

  Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne zomrel pacient pozitívne testovaný na koronavírus. Mal však i iné pridružené ochorenia. Pre TASR to v pondelok potvrdila hovorkyňa nemocnice Martina Holecová. „Definitívnu príčinu smrti určia pitva a ďalšie laboratórne vyšetrenia,“ uviedla Holecová.

  Kauza Arca

  Fico s Pellegrinim podľa Matoviča vedeli o pochybných krokoch spoločnosti.

  Mali ich podľa neho na to v roku 2018 upozorniť priamo zamestnanci spoločnosti, ktorí o tom už informovali aj súčasného premiéra.

  Stretnutie Kollára s Haščákom sa bude riešiť aj na koaličnej rade. TASR to povedal predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Koaliční partneri uviedli, že nepovažujú takéto stretnutia za šťastné.

  Sudca Peter Pulman predĺžil väzbu Jankovskej do 11. marca budúceho roka.

  Sudca predlĺžil lehotu väzby aj Richardovi Molnárovi. Sudkyni Denise Cvikovej sa však väzba v októbri končí.

  Boris Kollár podľa Pellegriniho svojimi dnešnými vyjadreniami dehonestuje druhú najvyššiu ústavnú funkciu v štáte. „Pre Slovenskú republiku a jej renomé, pre verejnosť by bolo užitočné, ak by si uvedomil, aký významný post zastáva a začal sa primerane tomu aj správať,“ uviedol v reakcii na jeho tlačovú konferenciu.

  V kauze šekov navrhol prokurátor uznať Kotlebu za vinného.

  Prokurátor navrhol Kotlebovi trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby a so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Podľa obhajoby bolo predsedovi ĽSNS odopreté právo na spravodlivé súdne konanie.

  Za zvolenie hlasovalo desať členov Súdnej rady, proti nebol nikto a zdržalo sa sedem členov, medzi nimi aj predseda rady Mazák. Návrh na jej vymenovanie predloží rada prezidentke.

  NAKA obvinila Dušana Kracinu z vraždy Žilinku a Lipšica.

  V rámci akcie „Objednávka“ NAKA zadržala a obvinila Kracinu z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. Ten mal pripravovať vraždy prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

  AKTUÁLNE: V PRÍPADE PRÍPRAVY VRAŽDY PROKURÁTORA A ADVOKÁTA NAKA OBVINILA JEJ OBJEDNÁVATEĽA Národná kriminálna agentúra...

  Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Pondelok 21. septembra 2020

  Kollár s Haščákom

  Chcel som si s ním vydiskutovať mediálne útoky, tvrdí predseda parlamentu.

  Boris Kollár vysvetľoval aj komunikáciu s transgender modelkou. „Nič neskrývam, popíšem si s každým.“

  Sudca rozhoduje, či Moniku Jankovskú, Denisu Cvikovú a Richarda Molnára ponechá vo väzbe. Jankovskej advokát Peter Erdős pokladá návrh dozorujúcej prokurátorky za nedôvodný. V súvislosti s pokračujúcou hladovkou svojej klientky Erdős dodal, že je to posledná forma jej protestu v situácii, v ktorej sa nachádza.

  Boris Kollár hovorí, že sa s Jaroslavom Haščákom stretol, aby si s ním vydiskutoval útoky, ktoré podľa neho neustále prichádzajú z médií Penty na jeho osobu. "Chcel som vedieť, či to ide na jeho osobný príkaz alebo niekoho v redakciách," vraví Kollár. "Nevidím jemu do hlavy a netuším, prečo sa chcel so mnou stretnúť on. Keby som sa chcel s ním stretnúť tajne, nešiel by som s ním do hotela medzi plno ľudí."

  Predseda parlamentu Boris Kollár tvrdí, že sa nebude ospravedlňovať za komunikáciu s transgender modelkou. „Nemám sa za čo ospravedlňovať, bola to moja osobná komunikácia. Nič neskrývam. Všetci vedia, aký som, popíšem si s každým,“ tvrdí Kollár.

  Marian Kotleba považuje obžalobu v kauze šekov za tendenčnú.

  Akcia mala podľa Kotlebu národný a kresťanský charakter. Dokazovanie na súde bolo ukončené.

  Na Slovensku je celkovo zatvorených aktuálne 17 škôl.

  Ide o mierny nárast, v piatok ich bolo 13. „Stane sa, že mesiac budeme v škole a potom týždeň alebo dva doma, budeme si musieť na to zvyknúť,“ povedal minister školstva.

  Súdna rada zvolila Martinu Jánošíkovú za kandidátku na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Jánošíková aktuálne pôsobí na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Od roku 2019 pracuje aj ako externá poradkyňa Ústavného súdu. Tento rok sa tiež neúspešne uchádzala o pozíciu sudkyne Ústavného súdu. Miesto dodatočného sudcu malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016. Okrem Michala Kučeru boli v minulosti kandidátmi Mária Patakyová, Radoslav Procházka a Ivan Rumana.

  Podľa Gröhlinga sú vysoké školy a univerzity na začiatok roka pripravené.

  Zároveň si nemyslí, že dôjde k celoplošnému zatváraniu škôl.

  OĽANO a SaS po pol roku vlády tvrdia, že sa im darí posúvať Slovensko k lepšiemu.

  OĽANO deklarovalo, že v tomto trende bude pokračovať. SaS vyzdvihla a ocenila prácu svojich ministrov a štátnych tajomníkov.

  Kandidátom na sudcu Súdneho dvora Európskej únie so sídlom v Luxemburgu sa stal sudca Miroslav Gavalec, predseda senátu na Najvyššom súde. Súdna rada ho schválila jednomyseľne. Gavalca navrhli dvaja členovia Súdnej rady, Elena Berthotyová a Juraj Kliment. Rozhodovať o ňom bude ešte vláda.