Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1144 d

Baššár Asad vyhráva občiansku vojnu v Sýrii, dôkazy vidieť na frontovej línii v Aleppe a ešte viac v širšom regióne. Voči Asadovi mení prístup Turecko aj Egypt. Asad má tak na svojej strane regionálne mocnosti Irán a Rusko, pričom Turecko, Egypt, Izrael a USA sú fakticky neutrálne, a Saudi, ktorí sú hlavnou silou proti Asadovi, sú zamestnaní v Jemene.

 

Malý kontext. Egypt podporil Asada vôbec po prvýkrát, Sisiho doktrína má opodstatnenie jednak v tom, že Káhira sympatizuje s režimom, ktorý je ohrozený islamistami, čo je de facto vnútropolitická doktrína Sisiho režimu potom, ako generál Sisi v Egypte odstavil zvoleného prezidenta Mohameda Morsího. Druhý dôvod je zahraničnopolitický, Sisi potrebuje medzinárodnú legitimitu, a teda spojencov. Keďže Donald Trump plánuje zmeniť politiku voči Sýrii, Egypt sa týmto zmenám prispôsobuje, zároveň dúfa, že si tým nepokazí vťahy so Saudskou Arábiou, ktorá je momentálne hlavným donorom nesebestačného Egypta.

 

Na Asadovu stranu sa prekvapivo pridáva aj turecký prezident Erdogan. Ešte 29. novembra hovoril o boji proti Asadovi ako jednom z dvoch hlavných dôvodov, prečo turecká armáda intervenuje do vojny na severe Sýrie. O pár dní z toho ustúpil a už ako dôvod intervencie považuje iba snahu o prekazenie súvislého Kurdmi kontrolovaného územia pozdĺž južnej hranice Turecka. Kurdov Erdogan, samozrejme, nazýva teroristami.

 

Prečo Erdogan otočil? Pretože je realista: Asad vyhráva, na svojej strane má Rusko a Irán, Amerika je momentálne – po zvolení Trumpa – vojensky neutrálna, po januári možno dôjde aj k opatrnému posunu k podpore Asada. Erdogan teda nemôže vyhrať. Navyše nemôže používať letectvo, keďže Rusi dodali Sýrii protilietadlový systém S-300. A najmä, Erdogana Asad nijako neohrozuje, má však obavy zo vzniku Kurdského štátu, resp. vytvorenia jeho prepdokladu v podobe samosprávy. Preto sa sústredí na Kurdov.

 

Čím viac sa situácia v Sýrii sprehľadňuje, tým viac sa zdá, že na to opäť doplatia Kurdi. Smutný pohľad.

 

Keby chcela Európa Kurdom (ale aj kresťanom) pomôcť, musela by čím skôr zmeniť svoju doterajšiu politiku voči Asadovi a politicky ho podporiť so snahou o formovanie budúcej podoby režimu.

Foto: Thierry Ehrmann/flickr.com

Pavol Rábara pred 1144 d

Je tu inšpiratívny tip pre tých, ktorých zaujíma diskusia o pápežovej exhortácii Amoris laetitia. V stredu 7. decembra o 19:00 pozývajú mladí z Kolégia Antona Neuwirtha na bratislavský internát Svoradov. Prednáška s diskusiou bude na tému Sú sviatosti aj pre rozvedených? O posynodálnom dokumente aj postoji Cirkvi k rozvedeným a znovuzosobášeným ľuďom bude hovoriť morálny teológ a dekan bohosloveckej fakulty Vladimír Thurzo. Vstup je voľný. Viac info TU

Martin Hanus pred 1145 d

Reakcia Roberta Fica na výsledky talianskeho referenda nedala na seba dlho čakať. Fico na svojom facebooku oslávil víťazstvo odporcov premiéra Renziho, jeho dlhý status lajkovalo vyše tritisíc nadšených sympatizantov. Roberto Fico konkrétne napísal: „Voliči povedali, že mnohým sloganom premiéra neveria. Povedali, že spackaná reforma nemôže slúžiť ako model zjednodušenia systému. Napriek informáciám, ktoré dávali vláde enormný priestor, sa jej nepodarilo zmeniť výsledok, ktorý teraz vidíme pred našimi očami. Toto je ten najuspokojivejší fakt, pretože konečne sa končí éra, v ktorej vyhráva ten, kto je viac v televízii.“

 

Aby nedošlo k nedorozumeniu: Roberto Fico je popredný predstaviteľ Hnutia piatich hviezd, momentálne najsilnejšej opozičnej strany v Taliansku, ktorá po referendovej porážke Renziho žiada predčasné voľby a chce prebrať vládu v krajine. Taliansky Fico má na facebooku vyše 200-tisíc fanúšikov, raz by mohol byť aj ministrom. Jeho meno je v taliančine trošku komické, fico (čítaj fíko) znamená „figa“, v spojení „un fico secco“ znamená čosi ako figa borová, ale keď v mládežníckom žargóne poviete „quanto sei fico!“, znamená to niečo v zmysle „aký si úžasný/ohromný!“. Roberto Fico je tak vlastne „ohromný Roberto“.  

 

Zatiaľ sa nám nepodarilo zistiť, ako na porážku a následnú demisiu kolegu Mattea Renziho reaguje slovenský Robert Fico. Predpokladáme, že úprimne nerozumie, ako mohol taliansky premiér spojiť svoju politicku kariéru s akousi ústavnou reformou, on takéto refrendum o sebe samom riskoval len vtedy, keď sa chcel stať prezidentom. Ale ani potom, keď prehral, mu ani náhodou nenapadlo, že by mal odstúpiť. Ten Renzi stojí jednoducho za "un fico secco".

 

Na snímke Matteo Renzi, Jean-Claude Juncker a Robert Fico počas zasadania Európskej rady EÚ.

Martin Hanus pred 1145 d

Nemecký ekonomický komentátor Thomas Fricke prináša v Spiegli zaujímavý pohľad na problémy súčasného Talianska – Fricke polemizuje s názorom, že Taliani sú lenivým a rozhadzovačným protipólom disciplinovaných a pracovitých Nemcov, a preto si môžu za problémy sami. 

 

Podľa Frickeho je všetko inak: spotreba talianskych verejných inštitúcií oproti roku 2010 klesla o 4,4 percenta (Nemci si takto prudko neuťahovali opasok ani v časoch najväčších Schröderových reforiem), domáce domácnosti konzumujú o päť percent menej než v roku 2007, pričom sú zadlžené menej než nemecké domácnosti, konkurencieschopnosť talianskeho exportu vzrástla od roku 2009 o jednu desatinu. A reforma pracovného trhu, ktorú presadil Renzi, bola radikálnejšia, než o akej by sa Nemcom mohlo snívať. 

 

Taliani teda v posledných rokoch radikálne šetria, reformujú, no ekonomika nijako nerastie a krajina stagnuje. V čom je teda podľa Frickeho problém? V pomýlenom „folkloristickom chápaní ekonómie“, aké má prevahu v Nemecku, ktoré juhu Európy naordinovalo súčasne reformy aj tvrdé šetrenie. Podľa Frickeho má teda Renzi pravdu, keď žiada od Merkelovej a krajín európskeho severu značne uvoľnenejšiu fiškálnu politiku. Keďže sa míňa veľmi málo peňazí, talianske firmy nemajú dôvod investovať (investujú o štvrtinu menej než v roku 2008). Fricke sa preto pýta – odkiaľ sa má vziať rast produktivity a inovácií?    

 

Rimania skandujú počas demonštrácie pred referendom o ústavnej reforme, žiadajú odchod Mattea Renziho. FOTO TASR/AP 

Martin Hanus pred 1145 d

A čo ak sa napokon vzbura voličov na Západe skončí skôr, než sa vôbec poriadne začala? Táto otázka sa derie na jazyk nielen pri pohľade na výsledok rakúskych prezidentských volieb, ale aj na posledné prieskumy v Nemecku.

 

Odvtedy, čo Angela Merkelová oznámila, že bude štvrtýkrát kandidovať na post kancelárky, preferencie CDU vo všetkých agentúrach stúpajú. Ešte v lete minulého roka sa držali stabilne nad 40 percent, v dôsledku prílevu státisícov utečencov začali pomaly padať a blížili sa k hranici 30 percent. Situácia sa potom nadlho stabilizovala, je však možné, že teraz prichádza obrat trendov v prospech Merkelovej. V posledných dňoch už dve agentúry namerali CDU 37 percent, AfD sa zasekla niekde okolo 12-13 percent. Samozrejme, ide len o predbežnú snímku, do septembrových volieb je ešte veľa času.

 

Zaujímavý prieskum spravil aj inštitút INSA-CONSULERE, ktorý zisťoval, ako volia nemeckí katolíci, protestanti a ľudia bez náboženského vyznania. Z prieskumu vyplýva, že katolíci jasne preferujú CDU/CSU (41 percent), len 18 percent volí sociálnych demokratov (SPD), AfD 13 percent, Linskpartei šesť percent. Nemeckí protestanti tiež volia CDU/CSU (38 percent) a značne väčšie sympatie majú pre SPD (25 percent), AfD by volilo len deväť percent protestantov. 

 

Najväčšmi proti systému by hlasovali ľudia bez náboženskej príslušnosti: Len 25 percent by dalo hlas CDU/CSU, 21 percent SPD, až 17 percent AfD a 18 percent by volilo radikálnu ľavicu z Linkspartei.

 

Angela Merkelová a malý Afganec Edris sa držia za ruku na zjazde CDU v Heidelbergu 28. novembra 2016. Vľavo otec chlapca. Foto: TASR/AP

Jozef Majchrák pred 1145 d

Vedeli ste, že v prvej línii bitky o Mosul proti Islamskému štátu pomáhajú aj slovenskí zdravotníci? České Lidové noviny priniesli exkluzívny rozhovor s dvoma Slovákmi, ktorí najskôr pôsobili v rámci kurdských milícií, teraz spolupracujú s irackou armádou, ktorá sa snaží vytlačiť z Mosulu bojovníkov Islamského štátu. „Nedá sa na to nijako pripraviť. Počujete, ako vám nad hlavou lietajú guľky a okolo vás dopadajú projektily z mínometov. Uvedomujete si, že vás chcú zabiť,“ opisujú svoju skúsenosť z bojovej zóny. 

Foto: TASR/AP

Martin Hanus pred 1146 d

V Taliansku sa dnes v referende oficiálne rozhoduje o ústavnej reforme parlamentu, neoficiálne ide o prežitie premiéra Mattea Renziho. Ten nasadil do kampane v posledných dňoch úplne všetko, chodil po krajine a presviedčal Talianov, že musia hlasovať „sì“, keďže proti jeho reforme sú konzervatívci, veľkokapitál, establišment a mafia. Teda tí, čo ovládajú Taliansko desaťročia, a chcú, aby všetko ostalo po starom.

 

Symbolom Renziho kampane sa stala „la nonna“, babka, ktorá vystupuje v tomto referendovom šote. Elegantná babka to už na prvý pohľad myslí s krajinou dobre, v rôznych situáciach opakuje rovnaké posolstvo: „Se voti no, non cambia nulla“ (Ak budeš hlasovať nie, nič sa nezmení).

 

Samozrejme, neboli by to Taliani, keby sa pri tom všetko nezabávali. Komik Diego Bianchi spravil paródiu Renziho kampane, prezliekol sa za „la nonna“, ktorá sa zjavuje pri frustrovaných mužoch, ktorým sa nedarí opraviť pokazený kávovar, drhnú spustnutú kúpeľnu alebo idú pešo schodmi, lebo nefunguje už ani ten výťah. Bradatá babka im do toho oznamuje: „Ale ak budeš hlasovať proti, nič sa nezmení.“

 

Napokon, pôvodným povolaním je komikom aj líder talianskej opozície Beppe Grillo, ktorý obyvateľov vyzýva, aby hlasovali proti reforme a zvrhli Renziho vládu, ktorá ich vyciciava. Jeho hlavný slogan znie: Votate con la pancia, non con il cervello! (Hlasujte bruchom, nie mozgom!) 

Ján Duda pred 1148 d

Na druhú adventnú nedeľu budeme počuť hlas adventného kazateľa sv. Jána Krstiteľa: „Obráťte sa, lebo sa priblížilo Božie kráľovstvo“ (Mt 3,1-12).

(1) Lenže aj sám Ježiš začal svoje verejné účinkovanie presne tak ako sv. Ján Krstiteľ. Aj On začal hlásať: „Obráťte sa, lebo sa priblížilo Božie kráľovstvo“ (Mt 4,17). Ježiš a Ján sú tu v hlbokom súzvuku ohlasovania. Sme aj my v súzvuku s Ježišom, s Jeho kráľovstvom, ktoré očakávame?

(2) Sloveso „obráťte sa“ niektoré preklady uvádzajú ako „konajte pokánie“. Cieľ je ten istý: upriamiť našu pozornosť na Božie veci, na Boží zámer s nami. O tom je vlastne advent: vážne a zodpovedne sa postaviť k duchovným veciam spásy.

Ponaučenie: nech nám Pán dopraje silu odtrhnúť sa od pozemských vecí a vidieť veci nebeské.

Požehnaný adventný víkend praje všetkým Ján Duda.

Foto: Kázanie sv. Jána Krstiteľa v pekle, detail ruskej ikony. Zdroj: wikimedia

Imrich Gazda pred 1149 d

Pápež František sa stretol so svetoznámym astrofyzikom Stephenom Hawkingom. Ťažko chorý Hawking je agnostikom a dokáže komunikovať len cez špeciálne upravený počítač. Hawking sa ako hosť zúčastnil na zasadaní Pápežskej akadémie vied, ktoré sa venovalo téme vedy a udržateľnosti.

Ďalšou zaujímavou osobnosťou, ktorú tento týždeň prijal pápež, je americký režisér Martin Scorsese. Po filme Posledné pokušenie Krista sa vrátil k duchovnej tematike v snímke Silence, ktorá sa venuje prenasledovaniu jezuitských misionárov v Japonsku v 17. storočí.

Foto – TASR/AP

Zuzana Hanusová pred 1149 d

Hovoriť v dnešnej dobe o výchove je chúlostivá záležitosť, hlavne keď netrafíte do aktuálnych trendov. Presvedčil sa o tom aj známy výrobca plienok – firma Pampers. Tá na svojom facebooku v nemeckej verzii zverejnila článok na tému výchova, ktorý vyvolal u rodičov masívnu vlnu nevôle. Text bol totiž o tom, ako deti správne trestať. Článok radil trestať deti od 18 mesiacov za nevhodné správanie krátkou izoláciou mimo rodiča, aby popremýšľalo o svojom správaní. Izolácia by podľa autora textu mala trvať minútu za každý rok dieťaťa. Teda dvojročné dieťa by malo byť izolované na dve minúty. Počas tohto času by rodič nemal s dieťaťom hovoriť.

 

 

Viac ako relevantnosť tejto metódy sú však zaujímavé reakcie nemeckých rodičov. Rozzúrení rodičia sa až na výnimky pohoršovali, ako si vôbec v dnešnej dobe dovoľuje niekto hovoriť o trestoch. Reakciou mnohých bolo, že sa rozhodli firmu bojkotovať a plienky tejto značky už viac nekupovať.

Článok však už na stránkach firmy nenájdete. Americký koncern, pod ktorý značka patrí, sa vzápätí za text verejne ospravedlnil so slovami: „Ospravedlňujeme sa za tento iritujúci článok, vymažeme ho a zo svojich chýb sa poučíme.“

Flickr/Gordon