Krátke správy redakcie

Zuzana Hanusová pred 1214 d

Hovoriť v dnešnej dobe o výchove je chúlostivá záležitosť, hlavne keď netrafíte do aktuálnych trendov. Presvedčil sa o tom aj známy výrobca plienok – firma Pampers. Tá na svojom facebooku v nemeckej verzii zverejnila článok na tému výchova, ktorý vyvolal u rodičov masívnu vlnu nevôle. Text bol totiž o tom, ako deti správne trestať. Článok radil trestať deti od 18 mesiacov za nevhodné správanie krátkou izoláciou mimo rodiča, aby popremýšľalo o svojom správaní. Izolácia by podľa autora textu mala trvať minútu za každý rok dieťaťa. Teda dvojročné dieťa by malo byť izolované na dve minúty. Počas tohto času by rodič nemal s dieťaťom hovoriť.

 

 

Viac ako relevantnosť tejto metódy sú však zaujímavé reakcie nemeckých rodičov. Rozzúrení rodičia sa až na výnimky pohoršovali, ako si vôbec v dnešnej dobe dovoľuje niekto hovoriť o trestoch. Reakciou mnohých bolo, že sa rozhodli firmu bojkotovať a plienky tejto značky už viac nekupovať.

Článok však už na stránkach firmy nenájdete. Americký koncern, pod ktorý značka patrí, sa vzápätí za text verejne ospravedlnil so slovami: „Ospravedlňujeme sa za tento iritujúci článok, vymažeme ho a zo svojich chýb sa poučíme.“

Flickr/Gordon

Martin Hanus pred 1214 d

Dnešný prieskum Focusu je najpozoruhodnejší od volieb, preto k nemu pripojím ešte jednu poznámku. Smer totiž prvýkrát zaznamenal povolebný prepad, ktorý je už mimo rámca štatistickej chyby. Podľa Focusu by dnes stranu Roberta Fica volilo iba 23,3 percenta voličov (ak vezmeme do úvahy štatistickú odchýlku, znamená to interval od 20 do 26 percent). Naposledy mal Smer namerané takéto preferencie v roku 2004, vtedy však išlo o trajektóriu smerom nahor.
 

Zber dát Focusu sa konal od 23. novembra, agentúre sa teda podarilo naplno trafiť do kauzy Zuzany Hlávkovej a následných útokov Roberta Fica na novinárov. Budeme teda s napätím sledovať, ako si v Smere vyhodnotia uplynulý týždeň a či Fico opäť nezačne ukazovať svoju miernejšiu tvár. V tejto súvislosti je zaujímavé, že kým preferencie Smeru sa celé mesiace, keď krajinou lomcovalo dianie okolo Bonapartegate, držali stabilne, k významnejšiemu poklesu došlo až teraz. A to po tom, čo Robert Fico znovu ožil, Smer sa dostal z defenzívy a začal s pozitívnou bilbordovou kampaňou.
 

Samozrejme, ešte sa nedá hovoriť o trende a ďalšie prieskumy (Focus bude najbližšie zbierať dáta v januári) môžu Smer opäť posunúť vyššie. Ale rôzne skupiny ľudí, ktoré v zákulisí rozmýšľajú nad zakladaním nových strán, dostali ďalší povzbudivý signál, že do volieb 2020 je na rozkolísanej scéne možné všetko.  

 

R. Fico a R. Kaliňák prichádzajú na 38. zasadnutie vlády 30. novembra 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Dano Veselský

Fero Múčka pred 1215 d

Včera sme priniesli text o tom, akú taktiku volí Robert Fico voči narastajúcim požiadavkám Andreja Danka. Po dnes zverejnených výsledkoch prieskumov preferencií od Focusu, ktoré na rozdiel od iných stoja za povšimnutie, sa priemiérovi situácia ešťe sťaží. Že Smer má zatiaľ najnižší výsledok, odkedy vládne, je len jeden jeho problém. No druhý je, že mu ich kradne práve SNS. Zatiaľ čo pri Smere je rozdiel oproti voľbám po zohľadnení štatistickej odchýlky mierny, povolebný nárast SNS je enormný (voľby 8,6 percenta, dnes podľa Focusu 13,7).

 

Ak by sa teraz konali voľby a dopadli by tak, ako hovoria preferencie Focusu, Danko by vlastne dostal mandát zložiť vládu, stačilo by, aby sa nepridal k Smeru (áno, chápeme, že preferencie sa nedajú posudzovať na desatiny percenta). 

 

A pointa: Tohtoročný vianočný príbeh Andreja Danka bude o tom, že uverí, že by mohol byť premiérom pravicovej koalície, len pre to ešte musí z voličov Smeru vytlačiť nejaké to percento. Pre Roberta Fica to znamená krušný koaličný rok 2017.


 

 

Pavol Rábara pred 1215 d

Dnes ráno som videl, ako vyzerá liturgia „ad orientem“ v modernom kostole.

Výzva kardinála Roberta Saraha našla svoje uplatnenie aj na Slovensku. Vatikánsky „minister liturgie“ ešte v lete vyzval kňazov k spoločnej orientácii – aby v tých častiach liturgických obradov, v ktorých sa obraciame na Boha, boli s veriacimi otočení smerom k východu alebo aspoň smerom k apside, teda k Pánovi, ktorý prichádza.

Podľa Saraha takáto prax nie je proti liturgickým predpisom a nechal na kňazov, aby zvážili, kedy a ako s výzvou naložia.

Vo farnosti Svätej rodiny v Petržalke slávia teraz v advente ranné sväté omše s orientáciou na východ, čo umožnuje pôdorys kostola. Ide však o typickú modernú konštrukciu chrámu do polkruhu, s vysunutým oltárom. O to viac som bol zvedavý, ako bude liturgia „na východ“ pôsobiť.

Navonok nešlo o žiadne okázalosti či komplikácie. Kríž na oltári sa presunul na opačnú stranu, po jeho bokoch stoja sviece. Keďže pred oltárom je dostatok miesta, kňaz môže pokojne stáť pred ním aj s asistenciou.

Aby bolo jasné, nejde o tridentskú svätú omšu, ale riadnu, pokoncilovú formu. Iba s tým rozdielom, že pri Eucharistickej modlitbe je kňaz otočený pri oltári ku krížu, k veriacim sa otočí napríklad pri udeľovaní znaku pokoja či zvolaní „Hľa, Baránok Boží“. Zvýšené náklady predstavujú len miništranta s prenosným mikrofónom. Inak je všetko po starom, alebo lepšie povedané „po novom“.

Tieto sväté omše ukazujú, že idea afrického kardinála Saraha neznamenala ani výzvu na revolúciu v liturgii, ani hromadný návrat k predkoncilovej forme. Ale že keď sa vhodne aplikuje, môže priniesť duchovné ovocie.

Veď kedy, ak nie v advente, je vhodné nasmerovať dušu k východu, k prichádzajúcemu Kristovi? Otočiť tak svoj život k „Vychádzajúcemu, čo nás z výsosti navštívi a zažiari tým, čo sedia vo tme a v tôni smrti“.

Pri rorátnej omši sedí človek „vo tme“ naozaj dočasne. Keď vidí, ako postupne preniká do kostola svetlo svitajúceho rána, ozýva sa v ňom ten Pavlov optimizmus: „Noc pokročila, deň sa priblížil...“

(Ilustračné foto: svatarodina.fara.sk)

Adam Takáč pred 1215 d

Na televíznej obrazovke sme donedávna mohli sledovať málo vídaný fenomén. Vedomostnú súťaž Duel, ktorú vysiela RTVS, ovládol na dlhé obdobie istý Slavo Hlásny. 37-ročný bývalý učiteľ z Levíc sa stal rekordmanom televíznej hry po tom, čo v nej vydržal obdivuhodných 33 kôl. Pre svoju obrovskú dávku vedomostí ho už dnes celé Slovensko považuje za génia. Denník SME s ním minulý týždeň priniesol rozhovor, v ktorom prezradil, čo stojí za jeho širokým prehľadom aj úspechom v súťaži.

„To, že som patril medzi tých lepších v škole, bola spočiatku veľká zásluha mojej mamy. Prijala tú rehoľu, každý večer s nami trpela nad zošitmi a neustúpila ani o piaď, kým sme pravopis či počty nemali v malíčku. Neskôr ma nakopla k prednesom prózy, čo s pamäťou dosť súvisí. Na bezduché memorovanie som však veľmi háklivý aj dnes ako učiteľ, spája sa mi s totalitným myslením.“

V rozhovore ďalej hovorí napríklad aj o tom, že sa mu nepáči, ak sú ľudia v poznávaní zahladení iba jedným smerom. Chápe, že človek nemôže byť odborníkom na všetko, myslí si však, že k chápaniu sveta je potrebný širší záber a súvislosti. „Najväčší myslitelia neboli obmedzení len jedným uhlom pohľadu. Einstein bol v istom zmysle umelcom vedy a naopak, da Vinciho vnímame v prvom rade ako umelca, ale on bol výrazne racionálny, mal silný technický fundament, ktorý mnohým dnešným umelcom chýba.“

On sám podľa vlastných slov inklinuje najmä k histórii, biológii, psychológii, ale aj teológii. Hlavný zdroj, z ktorého poznatky čerpá, je preňho jednoznačný: „Odkedy viem čítať, tak knihy. Bol som odkázaný na knihy s chudobnými ilustráciami a vtedy človek viac využíva obrazotvornosť. Dnešné deti to majú ťažké, všetko dostávajú na tácke. Všetky tie animované pixarovské snímky. Servíruje sa im to rozžuté, preto sa im nevyvíja chrup a nie sú pripravené spracovávať mäsitú stravu.“

V súťaži, v ktorej ho poháňala do ďalších kôl najmä zvedavosť, nahral nakoniec Slavo z Levíc viac ako 30-tisíc eur. Stal sa miláčikom publika, no našli sa, samozrejme, aj neprajníci. „Viem, že nemá zmysel teraz frajeriť. Ľudia mi vyčítali rôzne hlúposti, napríklad že som často hovoril: To som vedel. Ale veď aj ja som človek z mäsa a kostí, nie som generátor múdrostí a motivačných citátov.“

Pri rozhovore prišla reč aj na možný vstup do politiky, do ktorej by mal podľa Slava fušovať každý rozumný človek, najmä v lokalite a na pozícii, v ktorej sa už nachádza.

Vyjadril sa aj k situácii v školstve, kde donedávna sám pôsobil: „Tragédiou napríklad je, že predmety ako dejepis, občianska náuka či etika sú často v rukách učiteľov so silnou nostalgiou za obdobím totalít. A to učia predmety, ktoré majú formovať nového demokratického občana. Žiaľ, tieto predmety sú často vnímané len ako doplnok do úväzku, často pre papierovo rekvalifikovaných kolegov,“ dodal Slavo, ktorý sa v januári takisto zapojil do učiteľského štrajku.  

foto: rtvs.sk

Jaroslav Daniška pred 1215 d

V Sýrii sa odohráva pozoruhodný vývoj. Američania bombardovali pozície sýrskej armády, po upozornení z ruskej strany, že ide o režimné jednotky, s bombardovaním prestali.

 

Turecký prezident Erdogan vyhlásil, že turecké jednotky 24. novembra vstúpili na územie Sýrie s cieľom skončiť Asadovu vládu. Erdogan zároveň kritizoval OSN, najmä Bezpečnostnú radu OSN („World is bigger than Five.“) za prístup k Sýrii, Asada nazval tyranom, ktorý je zodpovedný za smrť 1 milióna Sýrčanov (odhady OSN hovoria o 400 000 mŕtvych). Moskva žiada Ankaru o vysvetlenie, po istom čase ide o nový spor medzi týmito dvomi krajinami. Predpokladá sa, že Turci chcú zabrániť spojeniu troch oblastí pod kurdskou kontrolou.

 

Izrael podnikol letecké útoky na pozície Hizballáhu v Damasku a zázemie provládnej milície, útoky vyvolal rôzne dohady. Izrael už predtým zaútočil na ISIS na Golanských výšinách so zdôvodnením, že chce zabrániť novému frontu vojny s ISIS na svojich hraniciach. 

 

Na snímke z militantného videa, ktoré zverejnila Amaq News Agency, ruský vrtuľník v plameňoch po explózii v Sýrii 4. novembra 2016.  Foto: TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 1216 d

Patríte k fanúšikom krimi-seriálu Most? Ak áno, zaujme vás rozhovor s režisérom Henrikom Georgssonom v novom Respekte.  A hneď dve veci vás upokoja: Po prvé, že Saga sa v pripravovanej štvrtej sérii nezmení, ako hovorí Georgsson:

„Spoustu lidí říká, že by se Saga mohla zamilovat a změnit. Ale to by příběh změnilo – a bylo by to také klišé.  Jinak má ale Most výhodu v tom, že žije ve svém vlastním světě a nestará se zas tolik o realitu.“

 

Saga robí DNA celého seriálu, ako to potvrdila aj úspešná tretia séria, no a s tým súvisí druhý odkaz režiséra, sľubujú, že úspech ich nepokazí: „Snažím se, aby byla čtvrtá série ta nejlepší ze všech.“

 

Foto: Graham C99/flickr.com

Ján Krupa pred 1216 d

Ekumenický patriarcha Bartolomej zavíta od 1. do 4. decembra do apúlijskej arcidiecézy Lecce v juhovýchodnom Taliansku. Jeho návšteva bude patriť hlavne gréckemu jazykovému ostrovu „Grecia Salentina“. Ide o združenie jedenástich obcí, v ktorých sa ešte stále používa jazyková verzia novogréčtiny „grico“.

 

Apúlijský región, ktorého najvýznamnejším mestom je Lecce, podliehal v druhej polovici prvého tisícročia (až do dobytia Normánmi v 11. storočí) východorímskemu cisárovi v Konštantínopole, a preto bol kedysi jurisdikčným územím Konštantínopolského ekumenického patriarchátu.

 

Bartolomej I. sa 1. decembra zúčastní na slávnostnej ekumenickej pobožnosti v leccskej katedrále, kde ho privíta miestny latinský arcibiskup Domenico Umberto D’Ambrosio.  

 

Univerzita v apúlijskom Salente 2. decembra udelí ekumenickému patriarchovi čestný doktorát. Ako povedal jej rektor Vincenzo Zara, ocenia Bartolomejov príspevok k ochrane životného prostredia, kultúrneho dedičstva a ľudskej dôstojnosti. Lecce (na obr.) je považované za najkrajšie mesto talianskeho baroka. Najväčší hospodársky a umelecký rozkvet zažilo v rokoch 1550 až 1750.

Adam Takáč pred 1216 d

V nedeľu zomrel po ťažkej chorobe známy gospelový a folkový hudobník Stanislav Šášky, známy najmä pod menom Stanley. O smrti iba 46-ročného člena hudobnej skupiny Kapucíni a Stanley informovala rehoľa Kapucínov na svojej stránke.

Spevák a gitarista Stanley bol veľmi obľúbeným nielen medzi kolegami v kapele, ale mal aj množstvo fanúšikov.

Niektoré z piesní Stanleyho a jeho kapucínskych spolukapelníkov je možné vypočuť si aj tu.

foto:kapucini.sk

Ján Krupa pred 1216 d

V rámci tradičnej výmeny delegácií na sviatky svätých patrónov – 29. júna v Ríme na slávnosť sv. Petra a Pavla a 30. novembra v Istanbule na slávnosť sv. Andreja – vedie kardinál Kurt Koch delegáciu Svätej stolice k oslavám patróna Konštantínopolského ekumenického patriarchátu.

Prezidenta Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov sprevádza biskup Brian Farrel a monsignor Andrea Palmieri, sekretár a podsekretár tohto vatikánskeho dikastéria. V Istanbule sa k delegácii pripojil arcibiskup Paul F. Russell, ktorý je apoštolským nunciom v Turecku.

Ako informoval vatikánsky denník L’Osservatore Romano, delegácia Svätej stolice sa v nedeľu zúčastnila na slávnostnej archijerejskej božskej liturgii, ktorú slávil ekumenický patriarcha Bartolomej v patriarchálnej Katedrále sv. Juraja v istanbulskom Fanare.

Vatikánska delegácia absolvovala stretnutie s ekumenickým patriarchom a rozhovory s patriarchálnou synodálnou komisiou pre vzťahy s Katolíckou cirkvou. Kardinál Kurt Koch odovzdal Bartolomejovi posolstvo napísané vlastnoručne pápežom Františkom, ktoré prečítali v závere spomenutej liturgickej slávnosti.

Vzájomná výmena vyslancov pri príležitosti sviatkov svätých patrónov sa prvýkrát uskutočnila v roku 1969. Začal ju vtedajší predseda Sekretariátu na podporu jednoty kresťanov, kardinál Johaness Willebrands.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €