Krátke správy redakcie

Fero Múčka pred 1250 d

Minulý týždeň sme priniesli rozhovor s názvom Na Rómov, ktorí sú na periférii, treba rozumne zatlačiť. Respondentom bol Igor André, ktorý dva roky pôsobil v prevažne rómskej škole v Nálepkove v rámci programu Teach for Slovakia. Hovoril o svojom pohľade na oddelené triedy či o tom, v čom sa oplatí vzdelávať deti, ktoré dnešným vzdelávacím systémom prejdú len s veľmi malým úžitkom. 

Rozhovor vzbudil rozruch vo viacerých kruhoch, kritika mu vyčítala napríklad aj podporovanie stereotypov. Igor André na ne zareagoval v blogu. Okrem iného píše: „Z mojej osobnej skúsenosti však viem, že najviac situáciu marginalizovaných Rómov zlepšujú ľudia, ktorí sa neboja vhupnúť do ich sveta, utvárajú s nimi dlhodobé vzťahy a sú k nim láskavo pravdiví.“

Jaroslav Daniška pred 1252 d

Američania začali podľa portálu EurActiv s presunom svojich jadrových zbraní z Turecka do Rumunska. Jadrové hlavice boli dislokované na základni Incirlik neďaleko sýrskej hranice. Počas uplynulých týždňov bola americká základňa pod špeciálnym dohľadom kontrolovaná tureckými vojenskými jednotkami, na základni mali hľadať azyl niektorí vysokopostavení tureckí vojaci, ktorí sa podielali na pokuse o puč.

Pre úplnosť dodajme, že rumunské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení odmietlo, že by americké jadrové zbrane mali byť na jeho území.

Jaroslav Daniška pred 1252 d

Prečo je Trump taký úspešný? Odpovedí na túto otázku sme aj na našej stránke priniesli už viacero, Ross Douthat vo svojom komentári pridáva ďalšiu. Trump totiž reprezentuje „zabudnutého človeka“, voliča, ktorého obidve hlavné strany prestali brať vážne, a teda nielen reprezentovať, ale aj vnímať jeho potreby a záujmy. Takýchto voličov je dosť nielen na pravici, ale aj na ľavici.

 

Ide o príslušníka bielej pracujúcej triedy, ktorý neverí tomu, že môže profitovať z globálneho obchodu ani z kvót, ktoré presadzuje ľavica. Pre komentátorov sa stal bigoťákom (a v niečom ním aj je), ale odkedy prestal fungovať "americký sen", sa ukazuje, že takýchto voličov je dosť, minimálne politicky významná menšina. Taká, ktorá za istých okolností dokáže vyhrať voľby.

 

Dlhodobo zaujímavejšia je iná otázka, ktorú v závere otvára aj Douthat: a síce, ako Trumpov protest proti systému zmení dve hlavné strany?

 

Foto: wikimedia

Jaroslav Daniška pred 1252 d

V Berlíne zasahovala Stasi. Protest proti Nadácii Amadeu Antonio, ktorá bojuje proti pravicovému extrémizmu a píše udania na centrálu Facebooku, ktoréže to netolerantné a fašistické statusy treba vymazať, urobili mládenci z identitárneho hnutia, celú kauzičku opísal Dan Kaiser vo svojom texte na Echu. 

 

A prečo Stasi? Organizátori chceli poukázať na to, že v čele nadácie stojí Anetta Kahane (na obrázku), bývalá komunistka, ktorá v rokoch 1974 – 1982 robila pre Stasi, kde sledovala umelcov, západných novinárov a študentov zo Západného Berlína, jej správy a udania majú 800 strán. Dnes pani Kahaneová monitoruje pravicový extrémizmus a teší sa podpore nemeckej vlády.

 

Keďže tieto jej hlásenia sa ich priamo dotýkajú, obliekli si protestujúci identitári staré uniformy Stasi, aby ukázali podobnosť. Kaiserov text je ale zaujímavý aj v inom ohľade, ukazuje, ako u Marka Zuckerberga za podobné ciele lobovala Angela Merkelová.

 

Foto: wikimedia

Jozef Majchrák pred 1253 d

Bratislavskému magistrátu zmizla podľa informácií Denníka N časť petičných hárkov s podpismi proti hazardu. Petíciu iniciovali starostovia bratislavských mestských častí a magistrát hlavného mesta. Ten sa má k tomu vyjadriť dnes na tlačovej konferencii.

Ak je to pravda, tak je to naozaj bordel a nehorázna drzosť. 

Foto: TASR

Martin Hanus pred 1254 d

Ako sa dalo predpokladať, Béla Bugár sa s Andrejom Hrnčiarom dohodli, hrnčiarovci teda vstupujú do klubu Most-Híd, ktorý tak bude mať rovnaký počet poslancov ako SNS. Sieť už nebude fungovať ani ako „sieťka“ a minister hospodárstva Roman Brecely, ktorý sa dal v sobotu naivne pasovať za nového predsedu Siete ako „krízový manažér“, je len ďalším smoliarom roka – do pár dní ho zbavia postu ministra, postu manažéra dlhov Siete sa zrejme rád a rýchlo zbaví on sám.

 

Naopak, Béla Bugár je naďalej dieťaťom štasteny slovenskej politiky – ak máme veriť prieskumom, jeho vlastní voliči mu účasť v tretej Ficovej vláde spolu s SNS prepáčili, po zbrataní s Andrejom Dankom je už aj miláčikom Kysúc a teraz ešte získa ďalších päť poslancov, za ktorých si zrejme zapýta ministerstvo dopravy. Už si to vlastne aj lišiacky zapýtal vetou: „Predpokladám, že Smer a SNS nebudú mať ministerstvo dopravy.“

Martin Hanus pred 1255 d

Čo by sme si len doma počali bez hnutia Sme rodina? Jeho líder Boris Kollár sa erudovane a štátnicky vyjadruje ku globálnym témam („To je už len obohatenie frau Merkel, kedy túto bosorku už Nemci odstránia?“ alebo „Ukrajinská vláda sú fašisti a teroristi.“), Sme rodina má však aj silný regionálny rozmer a cit pre skutočné problémy krajiny.

 

Poslanec Peter Pčolinský chcel podľa agentúry SITA presadiť, aby sa v parlamente mohlo hovoriť aj zemplínskym nárečím, jeho ambíciou bolo, aby sa spojili všetci politici z východného Slovenska bez ohľadu na svoju politickú príslušnosť. Pčolinského vznešené ekumenické snaženie však narazilo na typickú partokraciu, ktorá všetko zhatila. Nechajme radšej priamo prehovoriť poslanca Pčolinského, ktorý pre agentúru SITA v úprimnom rozhorčení povedal: „Naivne som si myslel, že to ostatní kolegovia z východu vezmú ako samozrejmosť a snáď niečo pozitívne prinesieme pre náš región. Dvadsaťpäť rokov totiž vlády zvysoka kašlú na východniarov. Vždy to bolo len o sľuboch a prázdnych gestách. Ani teraz to nie je inak.“

 

Z Postoja hlásime, že sme tiež otrasení z ignorovania oprávnených požiadaviek hnutia Sme východniarska rodina, len chceme opatrne namietnuť, že pán zemplínsky poslanec pozabudol aj na šarišské, spišské, abovské či sotácke nárečia.

Jozef Majchrák pred 1255 d

Český časopis Týden priniesol reportáž o tom, ako sa dá na Slovensku jednoducho dostať k funkčnému samopalu. Stačí občianka a 300 eur. Presne za toľko si českí redaktori v Novom Meste nad Váhom legálne kúpili a za niekoľko minút na polícii zaregistrovali vyradený samopal SA 58, ktorý bol po malých úpravách schopný zabíjať. 

Pre teroristov a bláznov rôzneho druhu musíme byť úplným eldorádom. Treba dúfať, že naši hašteriaci sa politici všetkých farieb si túto „maličkosť“ ráčia všimnúť a nejako zareagujú. 

Foto: TASR

Jana Vinterová pred 1255 d

Centrum pre obnovu rodiny v Košiciach DORKA, n. o., sa venuje ľuďom v krízových situáciách. Okrem toho, že im a ich rodinám poskytuje ubytovanie, vo svojich priestoroch ukrýva aj malú kaplnku zasvätenú Panne Márii Guadalupskej. V pondelok na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, čo je zároveň aj siedme výročie jej posvätenia, v nej slúžil svätú liturgiu arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ, doprevádzaný desiatkou koncelebrantov. Kaplnka má deklarovanú kapacitu 50 ľudí. No teraz ich bolo odhadom trikrát viac. Väčšina pre tento zážitok obetovala svoje pohodlie a zvolila si ťažko dýchateľný vzduch spojený s tlačenicou, ostatní, predovšetkým mamičky s deťmi z krízového centra, sa nechali vytlačiť až na priľahlú terasu (v skutočnosti je to skôr strecha so zábradlím upravená na túto príležitosť).

 

Po skončení liturgie dostal o. Cyril od domácich mamiek krásny dar – ručne vyrobenú plátennú tašku so skautským znakom FSE. Keďže arcibiskup je známy tým, že veľmi rád rozpráva o skautoch, ani teraz si to neodpustil a v rámci poďakovania vysvetlil publiku celú symboliku tohto znaku vrátane farieb a tvarov.

 

Kto mal šťastie, mohol s ním potom prehodiť pár slov na spoločnom agapé, ale to si vyžadovalo skutočnú obratnosť, pretože o. Cyril mal ďalšie povinnosti, takže sa zdržal len veľmi krátko. Škoda. Napriek tomu bola táto nenápadná akcia veľmi príjemným (nielen duchovným) zážitkom.

 

Foto: Anton A. Podhajecký

Jaroslav Daniška pred 1255 d

Lukáš Krivošík napísal zaujímavý článok o príklade Byzantskej ríše pre dnešný svet. Osvojil si otázku historika Edwarda N. Luttwaka, ktorý napísal knihu o tom, ako môže „mocnosť so zlou geografiou, obklopená nepriateľmi, dlhodobo prežívať aj s obmedzenými, ba zmenšujúcimi sa zdrojmi“. Ťažká otázka, dôležitá aj pre dnešný Západ.

 

Autor predstavuje veľkú konštantínopolskú stratégiu založenú na viacerých politikách. Mocnosť by napríklad ku každému súčasnému nepriateľovi mala pristupovať ako v budúcnosti potenciálnemu spojencovi, keďže sa môže vynoriť ešte väčší nepriateľ. Z toho vyplýva dôležitosť diplomacie, použitie sily je až druhý nástroj, a aj ten by nemal byť zničujúci, aby sa „riziká použitia sily“ neukázali ako definitívne.

 

Ďalší nástroj sú peniaze, uplácanie silného a divokého nepriateľa, aby sa vyhol priamemu konfliktu. Byzantínci tak mali „uplatiť“ vodcu Húnov Atilu, napríklad. Štvrtý nástroj je stavanie a povzbudzovanie našich nepriateľov proti sebe, často účelovo. Piatym nástrojom je používanie vojenskej ľsti. Samozrejme, štát musí byť vnútorne konsolidovaný (výber daní, organizácia), mal by mať záujem a ochotu exportovať vlastnú kultúru (náboženstvo), s čím exportuje aj svoj vplyv, a nesmie podceňovať žiadne iné etnikum, rasu či náboženstvo. 

 

Po prečítaní článku Lukáša Krivošíka rozmýšľam, ktorý štát je tejto byzantskej stratégii najbližšie. A hoci sa nájdu niektoré nezrovnalosti, vychádza mi to na Putinovo Rusko.

 

Foto: wikimedia