Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 1256 d

Ako sa dalo predpokladať, Béla Bugár sa s Andrejom Hrnčiarom dohodli, hrnčiarovci teda vstupujú do klubu Most-Híd, ktorý tak bude mať rovnaký počet poslancov ako SNS. Sieť už nebude fungovať ani ako „sieťka“ a minister hospodárstva Roman Brecely, ktorý sa dal v sobotu naivne pasovať za nového predsedu Siete ako „krízový manažér“, je len ďalším smoliarom roka – do pár dní ho zbavia postu ministra, postu manažéra dlhov Siete sa zrejme rád a rýchlo zbaví on sám.

 

Naopak, Béla Bugár je naďalej dieťaťom štasteny slovenskej politiky – ak máme veriť prieskumom, jeho vlastní voliči mu účasť v tretej Ficovej vláde spolu s SNS prepáčili, po zbrataní s Andrejom Dankom je už aj miláčikom Kysúc a teraz ešte získa ďalších päť poslancov, za ktorých si zrejme zapýta ministerstvo dopravy. Už si to vlastne aj lišiacky zapýtal vetou: „Predpokladám, že Smer a SNS nebudú mať ministerstvo dopravy.“

Martin Hanus pred 1257 d

Čo by sme si len doma počali bez hnutia Sme rodina? Jeho líder Boris Kollár sa erudovane a štátnicky vyjadruje ku globálnym témam („To je už len obohatenie frau Merkel, kedy túto bosorku už Nemci odstránia?“ alebo „Ukrajinská vláda sú fašisti a teroristi.“), Sme rodina má však aj silný regionálny rozmer a cit pre skutočné problémy krajiny.

 

Poslanec Peter Pčolinský chcel podľa agentúry SITA presadiť, aby sa v parlamente mohlo hovoriť aj zemplínskym nárečím, jeho ambíciou bolo, aby sa spojili všetci politici z východného Slovenska bez ohľadu na svoju politickú príslušnosť. Pčolinského vznešené ekumenické snaženie však narazilo na typickú partokraciu, ktorá všetko zhatila. Nechajme radšej priamo prehovoriť poslanca Pčolinského, ktorý pre agentúru SITA v úprimnom rozhorčení povedal: „Naivne som si myslel, že to ostatní kolegovia z východu vezmú ako samozrejmosť a snáď niečo pozitívne prinesieme pre náš región. Dvadsaťpäť rokov totiž vlády zvysoka kašlú na východniarov. Vždy to bolo len o sľuboch a prázdnych gestách. Ani teraz to nie je inak.“

 

Z Postoja hlásime, že sme tiež otrasení z ignorovania oprávnených požiadaviek hnutia Sme východniarska rodina, len chceme opatrne namietnuť, že pán zemplínsky poslanec pozabudol aj na šarišské, spišské, abovské či sotácke nárečia.

Jozef Majchrák pred 1257 d

Český časopis Týden priniesol reportáž o tom, ako sa dá na Slovensku jednoducho dostať k funkčnému samopalu. Stačí občianka a 300 eur. Presne za toľko si českí redaktori v Novom Meste nad Váhom legálne kúpili a za niekoľko minút na polícii zaregistrovali vyradený samopal SA 58, ktorý bol po malých úpravách schopný zabíjať. 

Pre teroristov a bláznov rôzneho druhu musíme byť úplným eldorádom. Treba dúfať, že naši hašteriaci sa politici všetkých farieb si túto „maličkosť“ ráčia všimnúť a nejako zareagujú. 

Foto: TASR

Jana Vinterová pred 1257 d

Centrum pre obnovu rodiny v Košiciach DORKA, n. o., sa venuje ľuďom v krízových situáciách. Okrem toho, že im a ich rodinám poskytuje ubytovanie, vo svojich priestoroch ukrýva aj malú kaplnku zasvätenú Panne Márii Guadalupskej. V pondelok na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, čo je zároveň aj siedme výročie jej posvätenia, v nej slúžil svätú liturgiu arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ, doprevádzaný desiatkou koncelebrantov. Kaplnka má deklarovanú kapacitu 50 ľudí. No teraz ich bolo odhadom trikrát viac. Väčšina pre tento zážitok obetovala svoje pohodlie a zvolila si ťažko dýchateľný vzduch spojený s tlačenicou, ostatní, predovšetkým mamičky s deťmi z krízového centra, sa nechali vytlačiť až na priľahlú terasu (v skutočnosti je to skôr strecha so zábradlím upravená na túto príležitosť).

 

Po skončení liturgie dostal o. Cyril od domácich mamiek krásny dar – ručne vyrobenú plátennú tašku so skautským znakom FSE. Keďže arcibiskup je známy tým, že veľmi rád rozpráva o skautoch, ani teraz si to neodpustil a v rámci poďakovania vysvetlil publiku celú symboliku tohto znaku vrátane farieb a tvarov.

 

Kto mal šťastie, mohol s ním potom prehodiť pár slov na spoločnom agapé, ale to si vyžadovalo skutočnú obratnosť, pretože o. Cyril mal ďalšie povinnosti, takže sa zdržal len veľmi krátko. Škoda. Napriek tomu bola táto nenápadná akcia veľmi príjemným (nielen duchovným) zážitkom.

 

Foto: Anton A. Podhajecký

Jaroslav Daniška pred 1258 d

Lukáš Krivošík napísal zaujímavý článok o príklade Byzantskej ríše pre dnešný svet. Osvojil si otázku historika Edwarda N. Luttwaka, ktorý napísal knihu o tom, ako môže „mocnosť so zlou geografiou, obklopená nepriateľmi, dlhodobo prežívať aj s obmedzenými, ba zmenšujúcimi sa zdrojmi“. Ťažká otázka, dôležitá aj pre dnešný Západ.

 

Autor predstavuje veľkú konštantínopolskú stratégiu založenú na viacerých politikách. Mocnosť by napríklad ku každému súčasnému nepriateľovi mala pristupovať ako v budúcnosti potenciálnemu spojencovi, keďže sa môže vynoriť ešte väčší nepriateľ. Z toho vyplýva dôležitosť diplomacie, použitie sily je až druhý nástroj, a aj ten by nemal byť zničujúci, aby sa „riziká použitia sily“ neukázali ako definitívne.

 

Ďalší nástroj sú peniaze, uplácanie silného a divokého nepriateľa, aby sa vyhol priamemu konfliktu. Byzantínci tak mali „uplatiť“ vodcu Húnov Atilu, napríklad. Štvrtý nástroj je stavanie a povzbudzovanie našich nepriateľov proti sebe, často účelovo. Piatym nástrojom je používanie vojenskej ľsti. Samozrejme, štát musí byť vnútorne konsolidovaný (výber daní, organizácia), mal by mať záujem a ochotu exportovať vlastnú kultúru (náboženstvo), s čím exportuje aj svoj vplyv, a nesmie podceňovať žiadne iné etnikum, rasu či náboženstvo. 

 

Po prečítaní článku Lukáša Krivošíka rozmýšľam, ktorý štát je tejto byzantskej stratégii najbližšie. A hoci sa nájdu niektoré nezrovnalosti, vychádza mi to na Putinovo Rusko.

 

Foto: wikimedia

Lukáš Obšitník pred 1258 d

Prestížny americký think-tank CATO Institute uverejnil rebríček štátov USA usporiadaných podľa miery osobnej a ekonomickej slobody. Na najvyšších priečkach sa umiestnili štáty New Hampshire, Aljaška, Oklahoma, Indiana a Južná Dakota, na posledných Maryland, New Jersey, Hawai, Kalifornia a bašta progresivistov New York. Ktovie ako by dopadol podobný rebríček pre štáty EÚ.

Foto: freedominthe50states.org

Adam Takáč pred 1258 d

Aj tento pondelok si musel premiér Fico hľadať nocľah mimo trvalého bydliska na Radvanskej ulici. Program ďalšej Bonapárty vystriedali po minulotýždňovom kabarete Milana Markoviča opäť politici. Tentoraz sa k nim na pódiu pridali bojovníci proti korupcii. 

„Čo má spoločné kauza CT-čka s kauzou Bašternák? To najdôležitejšie – nesmie byť vyšetrená a nikto nesmie byť potrestaný,“ povedal v prejave Alan Suchánek, ktorý navrhol generálny protest, ak predseda vlády do 15. septembra Kaliňáka neodvolá. „Na Slovensku sa neskončí korupcia a kradnutie, lebo sa neboja. Nikto z nich doteraz neskončil za mrežami.“

Okrem Suchánka sa viac ako tisícke ľudí prihovorili aj Ľubica Lapinová, Ján Mičovský, Milan Lichý a Ján Marosz. 

Aj po deviatom proteste pred Bonaparte je Ficovo vyjadrenie, že nakoniec tam ostanú len Sulík s Matovičom, ďaleko od skutočnosti. A "tri minúty", do ktorých údajne odvolá každého člena vlády čo i len pri náznaku korupcie, sa stále predlžujú.

PS: Pred Ficovou rezidenciou opäť mlčky stál aj rakúsky novinár Martin Leidenfrost s tradičným kartónikom. Dnes s nápisom „PAVÚCI“.

Martin Hanus pred 1258 d

Keď sa stal Erik Tomáš štátnym tajomníkom na ministerstve školstva, bolo zrejmé, čo bude jeho neoficiálnou náplňou: postarať sa o eurofondy. Už na jar však k novinárom presakovali informácie, že Tomáš bol od všetkých dôležitých rozhodnutí odstrihnutý, čo veľmi zle znášal. Lenže Robert Fico, ktorý bol práve hospitalizovaný, mu nemal ako pomôcť. Navyše sebavedomý Andrej Danko dal svojim nominantom na ministerstvách jasný pokyn, že éra Smeru sa v týchto rezortoch skončila a teraz je na rade partia z SNS.  

 

Pre Tomáša tak bolo ponižujúce zažívať, že oveľa väčší vplyv na každodenný beh vecí má trebárs vedúca služobného úradu Helena Poláková než on sám, čo bol kedysi pravou rukou Roberta Kaliňáka či potom premiéra Fica.

 

Dnešná správa o tom, že Erik Tomáš odchádza z postu štátneho tajomníka a odteraz bude „poslancovať“ a opäť radiť premiérovi, hovorí všetko o Tomášových skutočných predsavzatiach na ministerstve školstva, ale rovnako veľa vypovedá aj o započatej ére postupného úpadku Smeru. 

Imrich Gazda pred 1258 d

Do príprav tradičnej procesie, ktorá sa na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie koná v juhotalianskom meste Ercolano, sa musela zapojiť aj polícia. V minulosti sa vo viacerých mestách a obciach medzi nosičov sôch Panny Márie a Ježiša infiltrovali členovia mafiánskych skupín. Počas procesie sa zastavovali pred domami miestnych mafiánskych bossov, aby im vzdali hold. Niektoré procesie, kde existovalo riziko zneužitia, boli dokonca vopred zrušené.

Organizátori vychýrenej procesie v 50-tisícovom Ercolane neďaleko Neapola sa preto rozhodli polícii vopred zaslať zoznam nosičov, aby sochy Márie a Ježiša niesli len preverení ľudia.

Foto – Wikipedia (mariánska bazilika v Ercolane)

Martin Hanus pred 1258 d

Po návrate z dovolenky v Chorvátsku môžem aj z vlastnej skúsenosti potvrdiť, čo hlásia predbežné odhady: Chorvátsko, ktoré už minulý rok hlásilo svoj historický rekord v počte turistov aj príjmov z turizmu, siahne tento rok na nové rekordné čísla.

 

Minulý rok pritom zarobilo na turizme 8 miliárd eur (číslo na porovnanie: Slováci získajú v čistom na eurofondoch za roky 2014 až 2020 zhruba 15 miliárd eur), čo bol nárast o osem percent oproti roku 2014. Chorvátsku pomáha medzinárodná situácia a strach z teroru, ale určite aj veľké investície v posledných rokoch do nových ubytovacích zariadení a hotelov. Tie zvrátili negatívny trend spred šiestich-siedmich rokov, keď sa počty turistov prepadali.  

 

Tiež som ešte nikdy nepočul v Chorvátsku toľko nemčiny, tak som si po návrate hneď pozrel štatistiky: minulý rok prišlo do Chorvátska v lete dva milióny Nemcov (v roku 2010 ich prišlo do Chorvátska „len“ milión a pol) a vyše milióna Rakúšanov, tento rok ich príde podľa predbežných odhadov rekordný počet.

 

Správanie Chorvátov v službách však stále zaostáva za infraštruktúrou, aspoň to platilo o mieste, kde som bol: keď mi už po druhýkrát po sebe vydali v obchode menej než mali, začal som si peniaze zratúvať už hneď pri pokladni, vďaka čomu som ušetril celkovo desiatky kún. Aby sa raz Chorváti nečudovali, keď sa trendy stúpajúcej návštevnosti otočia.

 

Pri turistoch ma najviac prekvapila nemecká rozpínavosť: keď sme stáli uviaznutí v niekoľkokilometrových zápchach, časom som si uvedomil, že cestnými pirátmi, ktorí sa po krajnici po stovkách metroch predbiehajú, sú vždy autá s nemeckou poznávacou značkou. Keď ma dve nemecké autá predbehli aj v rade na kompu, už ma prešla trpezlivosť, vytrúbil som ich a predral som sa znova pred nich. V spätnom zrkadle som videl, ako sa Nemci na rozpajedenom Slovákovi bavia, ale aj tak som bol na seba aspoň chvíľku hrdý.