Krátke správy redakcie

Lukáš Obšitník pred 1255 d

Prestížny americký think-tank CATO Institute uverejnil rebríček štátov USA usporiadaných podľa miery osobnej a ekonomickej slobody. Na najvyšších priečkach sa umiestnili štáty New Hampshire, Aljaška, Oklahoma, Indiana a Južná Dakota, na posledných Maryland, New Jersey, Hawai, Kalifornia a bašta progresivistov New York. Ktovie ako by dopadol podobný rebríček pre štáty EÚ.

Foto: freedominthe50states.org

Adam Takáč pred 1255 d

Aj tento pondelok si musel premiér Fico hľadať nocľah mimo trvalého bydliska na Radvanskej ulici. Program ďalšej Bonapárty vystriedali po minulotýždňovom kabarete Milana Markoviča opäť politici. Tentoraz sa k nim na pódiu pridali bojovníci proti korupcii. 

„Čo má spoločné kauza CT-čka s kauzou Bašternák? To najdôležitejšie – nesmie byť vyšetrená a nikto nesmie byť potrestaný,“ povedal v prejave Alan Suchánek, ktorý navrhol generálny protest, ak predseda vlády do 15. septembra Kaliňáka neodvolá. „Na Slovensku sa neskončí korupcia a kradnutie, lebo sa neboja. Nikto z nich doteraz neskončil za mrežami.“

Okrem Suchánka sa viac ako tisícke ľudí prihovorili aj Ľubica Lapinová, Ján Mičovský, Milan Lichý a Ján Marosz. 

Aj po deviatom proteste pred Bonaparte je Ficovo vyjadrenie, že nakoniec tam ostanú len Sulík s Matovičom, ďaleko od skutočnosti. A "tri minúty", do ktorých údajne odvolá každého člena vlády čo i len pri náznaku korupcie, sa stále predlžujú.

PS: Pred Ficovou rezidenciou opäť mlčky stál aj rakúsky novinár Martin Leidenfrost s tradičným kartónikom. Dnes s nápisom „PAVÚCI“.

Martin Hanus pred 1256 d

Keď sa stal Erik Tomáš štátnym tajomníkom na ministerstve školstva, bolo zrejmé, čo bude jeho neoficiálnou náplňou: postarať sa o eurofondy. Už na jar však k novinárom presakovali informácie, že Tomáš bol od všetkých dôležitých rozhodnutí odstrihnutý, čo veľmi zle znášal. Lenže Robert Fico, ktorý bol práve hospitalizovaný, mu nemal ako pomôcť. Navyše sebavedomý Andrej Danko dal svojim nominantom na ministerstvách jasný pokyn, že éra Smeru sa v týchto rezortoch skončila a teraz je na rade partia z SNS.  

 

Pre Tomáša tak bolo ponižujúce zažívať, že oveľa väčší vplyv na každodenný beh vecí má trebárs vedúca služobného úradu Helena Poláková než on sám, čo bol kedysi pravou rukou Roberta Kaliňáka či potom premiéra Fica.

 

Dnešná správa o tom, že Erik Tomáš odchádza z postu štátneho tajomníka a odteraz bude „poslancovať“ a opäť radiť premiérovi, hovorí všetko o Tomášových skutočných predsavzatiach na ministerstve školstva, ale rovnako veľa vypovedá aj o započatej ére postupného úpadku Smeru. 

Imrich Gazda pred 1256 d

Do príprav tradičnej procesie, ktorá sa na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie koná v juhotalianskom meste Ercolano, sa musela zapojiť aj polícia. V minulosti sa vo viacerých mestách a obciach medzi nosičov sôch Panny Márie a Ježiša infiltrovali členovia mafiánskych skupín. Počas procesie sa zastavovali pred domami miestnych mafiánskych bossov, aby im vzdali hold. Niektoré procesie, kde existovalo riziko zneužitia, boli dokonca vopred zrušené.

Organizátori vychýrenej procesie v 50-tisícovom Ercolane neďaleko Neapola sa preto rozhodli polícii vopred zaslať zoznam nosičov, aby sochy Márie a Ježiša niesli len preverení ľudia.

Foto – Wikipedia (mariánska bazilika v Ercolane)

Martin Hanus pred 1256 d

Po návrate z dovolenky v Chorvátsku môžem aj z vlastnej skúsenosti potvrdiť, čo hlásia predbežné odhady: Chorvátsko, ktoré už minulý rok hlásilo svoj historický rekord v počte turistov aj príjmov z turizmu, siahne tento rok na nové rekordné čísla.

 

Minulý rok pritom zarobilo na turizme 8 miliárd eur (číslo na porovnanie: Slováci získajú v čistom na eurofondoch za roky 2014 až 2020 zhruba 15 miliárd eur), čo bol nárast o osem percent oproti roku 2014. Chorvátsku pomáha medzinárodná situácia a strach z teroru, ale určite aj veľké investície v posledných rokoch do nových ubytovacích zariadení a hotelov. Tie zvrátili negatívny trend spred šiestich-siedmich rokov, keď sa počty turistov prepadali.  

 

Tiež som ešte nikdy nepočul v Chorvátsku toľko nemčiny, tak som si po návrate hneď pozrel štatistiky: minulý rok prišlo do Chorvátska v lete dva milióny Nemcov (v roku 2010 ich prišlo do Chorvátska „len“ milión a pol) a vyše milióna Rakúšanov, tento rok ich príde podľa predbežných odhadov rekordný počet.

 

Správanie Chorvátov v službách však stále zaostáva za infraštruktúrou, aspoň to platilo o mieste, kde som bol: keď mi už po druhýkrát po sebe vydali v obchode menej než mali, začal som si peniaze zratúvať už hneď pri pokladni, vďaka čomu som ušetril celkovo desiatky kún. Aby sa raz Chorváti nečudovali, keď sa trendy stúpajúcej návštevnosti otočia.

 

Pri turistoch ma najviac prekvapila nemecká rozpínavosť: keď sme stáli uviaznutí v niekoľkokilometrových zápchach, časom som si uvedomil, že cestnými pirátmi, ktorí sa po krajnici po stovkách metroch predbiehajú, sú vždy autá s nemeckou poznávacou značkou. Keď ma dve nemecké autá predbehli aj v rade na kompu, už ma prešla trpezlivosť, vytrúbil som ich a predral som sa znova pred nich. V spätnom zrkadle som videl, ako sa Nemci na rozpajedenom Slovákovi bavia, ale aj tak som bol na seba aspoň chvíľku hrdý.

Jaroslav Daniška pred 1257 d

Ross Douthat napísal ďalší skvelý komentár venovaný Donaldovi Trumpovi s názvom Playboy for President.

 

Najlepší komentátor americkej politiky píše, že Trump aj Clintonová majú niečo spoločné: obidvaja sú deťmi revolúcie 60. rokov, Hillary stelesňuje príbeh liberálnej feministky, pracujúcej a kariérne úspešnej matky. Trump reprezentuje iný mix 60. rokov – je kráľom sexuálnej revolúcie v štýle pornografického Playboya, kultúrne aj morálne nemenej liberálneho.

 

Napokon, dodajme, tieto dva prúdy boli dlho dobrými spojencami, jedni definovali slobodu, druhí túto definíciu napĺňali. Aj keď, ako píše Douthat, medzi mužskou a ženskou sexuálnou revolúciou je značný rozdiel, asi taký ako medzi Clintonovou a Trumpom.

Lenže ak si spomeniete na Johna F. Kennedyho s jeho ideálmi a posadnutosťou sexom, nájdete aj spoločné korene. Autor píše, že tento spoločenský a politický konflikt, ktorý dnes reprezentujú Clintonová a Trump, pravdepodobne potrvá dlhší čas. Súvisí totiž s úpadkom kresťanstva v americkej spoločnosti, pričom trendy sú jasné a nepriaznivé. 

 

Pred desiatimi rokmi, píše Douthat, si liberáli želali vznik post-náboženskej pravice a inú podobu kultúrnych vojen. Nabudúce „buďte opatrní, čo si želáte“, končí svoj text autor.

 

Foto: wikimedia

Jaroslav Daniška pred 1257 d

Michael Phelps získal 23. zlatú olympijskú medailu, bolo to v štafete polohovky na 4x100, triumf je dokonalý. Tento plavec kedysi obdivoval basketbalistu Michaela Jordana, ktorý zvečnil číslo 23, ktoré nosil na drese. Phelps toto číslo zvečnil inak, spôsobom, ktorý pravdepodobne prežije aj ten Jordanov. 

Foto: TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 1257 d

Je to neuveriteľné, ale podarilo sa: Sieť stále svoje dno nenašla. To, čo dnes predviedli členovia tejto strany v Trnave, je jednoducho úbohé. V politike sa občas vyskytnú udalosti, ktoré je zbytočné komentovať, pretože už niet čo dodať. Toto je jedna z nich.

Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Adam Takáč pred 1258 d

Kňaz Davis Chiramel z indického štátu Kérala bol pred siedmimi rokmi prvým kňazom, ktorý sa stal darcom orgánu. Jednu zo svojich obličiek venoval chudobnému elektrikárovi. Jeho príklad sa stal inšpiráciou pre nemalý počet ďalších miestnych duchovných, ktorí sa rozhodli pre rovnaký skutok. Medzi doposiaľ pätnástimi darcami z radu zasvätených osôb boli aj biskup či rehoľná sestra, ku ktorým sa údajne pridali ďalšie stovky ľudí. A záujem o transplantáciu od živých darcov je v tomto štáte naďalej veľký. „Verím, že nebo nastáva, ak ponúkneme čokoľvek z nášho vlastníctva, pokiaľ sme nažive, a nie až keď sú naše telá uložené v hrobe,“ povedal kňaz Chimarel.
(Foto: Flickr.com/Two circles)

Jaroslav Daniška pred 1258 d

Strana Sieť má dnes svoj snem. O čo vlastne na tomto podujatí ide? V posledných dňoch a týždňoch sledujeme stále nové a ďalšie prekvapenia, strana sa neustále prepadá a rozkladá, ako som už pred pár mesiacmi napísal, zle sa na to pozerá. Nemyslím, žiaľ, že tejto strane a jej poslancom ešte ide o politiku, a už vôbec nie o politickú budúcnosť. Napriek tomu by som bol rád, keby konečne našli svoje dno a neklesali stále nižšie. A keby aspoň niektorí dokázali obnoviť aspoň časť základnej politickej integrity.

Inak sa obávam, že sa nielen profesionálne, ale aj ľudsky títo ľudia nadlho, ale naozaj nadlho znemožnia.