Krátke správy redakcie

Lukáš Obšitník pred 1594 d

Dnes ráno zomrel Vladimír Suchodolinský, bývalý zástupca riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby, ktorý odkryl jej tunelovanie. V snahe pomôcť vyliečiť jeho zriedkavú formu rakoviny ľudia v júli za pár dní vyzbierali cez 45-tisíc eur, vďaka čomu mohol podstúpiť experimentálnu liečbu. Denník N píše, že zaberala, no prišla už neskoro. Odišiel statočný a slušný človek. R.I.P.

Lukáš Obšitník pred 1594 d

Videá, ktoré zachytili pracovníkov Planned Parenthood hovoriacich o narábaní s potratenými časťami detských telíčok, sú „autentické a nevykazujú žiadne známky manipulácie ani úpravy“, tvrdí analýza profesionálnej americkej spoločnosti Coalfire, ktorá sa venuje digitálnej bezpečnosti a podieľa sa na forenzných auditoch pri kriminálnom vyšetrovaní.

Lukáš Obšitník pred 1595 d

K pracovnému dokumentu Instrumentum laboris, ktorý má byť základom pre súčasnú Synodu o rodine, vyšla začiatkom septembra v najvýznamnejšom katolíckom časopise v USA First Things ostrá kritika, zameriavajúca sa hlavne na jeho paragraf 137. V obšírnom a precíznom texte vytýka dokumentu dôraz na subjektivizmus vo veci svedomia a morálky a nesprávne chápanie morálnych noriem ako záťaže v protiklade k dobru človeka. „Sme presvedčení, že text Instrumentum laboris je vážne chybný. (...) Bod 137 by mal byť zamietnutý a nahradený silnou podporou učenia Humanae Vitae a jasným vysvetlením vzťahu medzi svedomím a objektívnymi morálnymi normami, ako učila encyklika Veritatis Splendor.“ Kritiku podpísali zvučné mená ako filozofi John M. Finnis, Robert Spaemann, Christopher Tollefsen, teológ Jose Noriega, rakúsky biskup Andreas Laun a viaceré iné svetové osobnosti.

Jozef Majchrák pred 1595 d

Poľský katolícky týždenník Gosc Niedzielny komentuje „coming out“ kňaza Krysztofa Charamsu a vyčíta mu účelovosť. Vidí za tým aj útok zla, ktorý prichádza vždy, keď sa v Cirkvi deje niečo dôležité. Týždenník tiež pripomína, že Charamsa tesne pred svojím priznaním napomínal na stránkach Gazety Wyborczej a Tygodnika Powszechnego iného poľského kňaza, kritika homosexuálneho správania. Charamsovu kritiku dotknutého kňaza médiá prezentovali tak, akoby kňaza napomínala samotná Kongregácia. „Je to happening zorganizovaný kňazom, ktorý chce uznanie Cirkvi pre svoje sexuálne správanie,“ píše na adresu Charamsu týždenník. Ozvali sa aj týždenníky Wprost a Newsweek, ktoré tvrdia, že Charamsa ich oklamal. Vraj im sľúbil exkluzivitu na svoj príbeh, ale nedodržal slovo. 

Martin Hanus pred 1596 d

Koľko utečencov je práve na území Nemecka? Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung opäť potvrdil, že v tejto téme prináša najlepšie informácie: jeho redaktori na celoštátnej aj regionálnej úrovni zisťovali, aký počet utečencov prišiel do Nemecka v septembri, aj v minulých mesiacoch. Denník aj napriek neochote úradov a chaosu v dátach zostavil približný obraz: v Nemecku je momentálne okolo 870-tisíc utečencov (tento počet tvoria všetci registrovaní utečenci, ktorých je 580-tisíc plus neregistrovaní, ktorých je podľa odhadov okolo 290-tisíc). Nemcov však momentálne znepokojuje najmä dynamika nárastu: kým v júni prišlo do Nemecka 54-tisíc registrovaných záujemcov o azyl, v júli ich bolo 83-tisíc, v auguste už išlo o 105-tisíc utečencov, no a prvé odhady za september hovoria o príchode 270 až 280-tisíc utečencov. Aj to je dôvod, prečo čelí Angela Merkelová rastúcej kritike a prečo i Sigmar Gabriel, šéf tradične proimigrantskej sociálnej demokracie, žiada "zreteľné zníženie počtu utečencov v Nemecku" a vyzýva, aby sa myslelo na "súdržnosť nemeckej spoločnosti".  

Martin Hanus pred 1596 d

Európska komisia vypracovala spolu s Turkami plán, ako zastaviť príliv utečencov z Blízkeho východu: jeho kontúry dnes zverejnil denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podľa akčného plánu EK by mali Turci a Gréci zabezpečiť Egejské more, všetko má koordinovať európska agentúra Frontex. Turecké a grécke pobrežné hliadky by mali zachytávať utečencov, ktorí prichádzajú z Turecka, a vracať ich naspäť. V Turecku má tak v krátkom čase vzniknúť šesť nových utečeneckých táborov s kapacitou pre dva milióny ľudí. Spolufinancovať ich bude EÚ, ktorá sa má tiež zaviazať, že prijme na svoje územie pol milióna utečencov z tureckých táborov. V pondelok prichádza do Bruselu turecký prezident Erdogan, ktorý má s bruselskými špičkami doriešiť detaily plánu. Erdogan si ako niekdajší terč ostrej kritiky zo strany Bruselu bude svoje nové postavenie užívať – Únia má Turecko uznať za bezpečnú krajinu pôvodu, čo by fakticky znamenalo, že Únia neuznáva, že Kurdi sú v Turecku systematicky prenasledovaní. Turkom má byť takisto v roku 2017 zrušená vízová povinnosť do EÚ. 

Jaroslav Daniška pred 1598 d

Peter Schutz prekonal samého seba. Aj keď má isté pochybnosti, predsa len: „... je možné (..), že to bude Putin, kto vyhladí Islamský štát.“ V slovenských novinách nepoznám väčšieho rusobijca, ako je kolega Schutz, ak teda napísal takúto vetu, vykročil mimo toho, čoho sa doteraz tak krkolomne držal. Aj keď tomu, že by mohol poraziť Islamský štát v Sýrii, určite neverí ani sám Putin a skôr mu ide o to, aby Rusko zviedlo vojnu so svojimi islamistami mimo územia Ruska.

 

Martin Hanus pred 1598 d

Talianska la Repubblica spracovala zaujímavú mapu, ktorá zobrazuje, z akých krajín prichádzajú do Sýrie a Iraku zahraniční džihádisti Islamského štátu. Čísla sú znepokojivé: IŠ získava fanatických bojovníkov z vyše stovky štátov, medzi marcom 2014 a marcom 2015 vzrástol ich počet o 70 percent.

Jaroslav Daniška pred 1599 d

Košičania a košickí študenti pozor: Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktoré stojí za úspechmi pro life pochodov, modernými mestskými festivalmi či iniciatívou, ako pomôcť utečencom, otvára prvýkrát svoj kurz aj v Košiciach. Nepoviem to lepšie ako Ďuro Šúst, takže: „Hľadáme ľudí, ktorí chcú lepšie rozumieť svojmu životu, hľadajú racionálne argumenty pre kresťanskú vieru a zároveň chcú byť aktívni vo svojom prostredí, v kultúre, v spoločnosti, v politike. Jeden človek môže zmeniť svet, ale nemôže to urobiť sám.“ Termín na prihlášky: 3. október 2015

Martin Hanus pred 1599 d

Romana Jocha si vážim, ale v tomto rozhovore o utečeneckej kríze sa dopustil viacerých trochu plochých skratiek. Naznačuje, čo môže byť tiež za prívalom utečencov do Európy: „Komu sa hodí destabilizovať Európu (napr. ako trest za sankcie za agresiu proti Ukrajine) vlnou utečencov – a následným vzostupom extrémistickej, xenofóbnej pravice? Odpoveďou je ein Volk, ein Reich, ein Führer – Rusi, Rusko, Putin.“ Celkom nerozumiem – ako to ten Putin robí? Roman Joch je trochu nespravodlivý aj k Barackovi Obamovi, ktorého opisuje ako hlupáka. Lenže väčšie hlúposti na Blízkom východe spravili či navrhovali skôr republikáni, ktorí chceli ešte pred pár rokmi zbombardovať Irán (John McCain si pospevoval na mítingoch – Bomb, bomb, bomb Iran!) a v Sýrii zničiť Asada. Obama tomuto tlaku aj z vlastného okolia vzdoroval a dobre spravil. 

Novinka z vydavateľstva

Krotitelia displejov

Ako vychovať deti, aby zvládli digitálny svet

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 12,15 €