Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 1639 d

Koľko utečencov je práve na území Nemecka? Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung opäť potvrdil, že v tejto téme prináša najlepšie informácie: jeho redaktori na celoštátnej aj regionálnej úrovni zisťovali, aký počet utečencov prišiel do Nemecka v septembri, aj v minulých mesiacoch. Denník aj napriek neochote úradov a chaosu v dátach zostavil približný obraz: v Nemecku je momentálne okolo 870-tisíc utečencov (tento počet tvoria všetci registrovaní utečenci, ktorých je 580-tisíc plus neregistrovaní, ktorých je podľa odhadov okolo 290-tisíc). Nemcov však momentálne znepokojuje najmä dynamika nárastu: kým v júni prišlo do Nemecka 54-tisíc registrovaných záujemcov o azyl, v júli ich bolo 83-tisíc, v auguste už išlo o 105-tisíc utečencov, no a prvé odhady za september hovoria o príchode 270 až 280-tisíc utečencov. Aj to je dôvod, prečo čelí Angela Merkelová rastúcej kritike a prečo i Sigmar Gabriel, šéf tradične proimigrantskej sociálnej demokracie, žiada "zreteľné zníženie počtu utečencov v Nemecku" a vyzýva, aby sa myslelo na "súdržnosť nemeckej spoločnosti".  

Martin Hanus pred 1640 d

Európska komisia vypracovala spolu s Turkami plán, ako zastaviť príliv utečencov z Blízkeho východu: jeho kontúry dnes zverejnil denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podľa akčného plánu EK by mali Turci a Gréci zabezpečiť Egejské more, všetko má koordinovať európska agentúra Frontex. Turecké a grécke pobrežné hliadky by mali zachytávať utečencov, ktorí prichádzajú z Turecka, a vracať ich naspäť. V Turecku má tak v krátkom čase vzniknúť šesť nových utečeneckých táborov s kapacitou pre dva milióny ľudí. Spolufinancovať ich bude EÚ, ktorá sa má tiež zaviazať, že prijme na svoje územie pol milióna utečencov z tureckých táborov. V pondelok prichádza do Bruselu turecký prezident Erdogan, ktorý má s bruselskými špičkami doriešiť detaily plánu. Erdogan si ako niekdajší terč ostrej kritiky zo strany Bruselu bude svoje nové postavenie užívať – Únia má Turecko uznať za bezpečnú krajinu pôvodu, čo by fakticky znamenalo, že Únia neuznáva, že Kurdi sú v Turecku systematicky prenasledovaní. Turkom má byť takisto v roku 2017 zrušená vízová povinnosť do EÚ. 

Jaroslav Daniška pred 1641 d

Peter Schutz prekonal samého seba. Aj keď má isté pochybnosti, predsa len: „... je možné (..), že to bude Putin, kto vyhladí Islamský štát.“ V slovenských novinách nepoznám väčšieho rusobijca, ako je kolega Schutz, ak teda napísal takúto vetu, vykročil mimo toho, čoho sa doteraz tak krkolomne držal. Aj keď tomu, že by mohol poraziť Islamský štát v Sýrii, určite neverí ani sám Putin a skôr mu ide o to, aby Rusko zviedlo vojnu so svojimi islamistami mimo územia Ruska.

 

Martin Hanus pred 1642 d

Talianska la Repubblica spracovala zaujímavú mapu, ktorá zobrazuje, z akých krajín prichádzajú do Sýrie a Iraku zahraniční džihádisti Islamského štátu. Čísla sú znepokojivé: IŠ získava fanatických bojovníkov z vyše stovky štátov, medzi marcom 2014 a marcom 2015 vzrástol ich počet o 70 percent.

Jaroslav Daniška pred 1643 d

Košičania a košickí študenti pozor: Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktoré stojí za úspechmi pro life pochodov, modernými mestskými festivalmi či iniciatívou, ako pomôcť utečencom, otvára prvýkrát svoj kurz aj v Košiciach. Nepoviem to lepšie ako Ďuro Šúst, takže: „Hľadáme ľudí, ktorí chcú lepšie rozumieť svojmu životu, hľadajú racionálne argumenty pre kresťanskú vieru a zároveň chcú byť aktívni vo svojom prostredí, v kultúre, v spoločnosti, v politike. Jeden človek môže zmeniť svet, ale nemôže to urobiť sám.“ Termín na prihlášky: 3. október 2015

Martin Hanus pred 1643 d

Romana Jocha si vážim, ale v tomto rozhovore o utečeneckej kríze sa dopustil viacerých trochu plochých skratiek. Naznačuje, čo môže byť tiež za prívalom utečencov do Európy: „Komu sa hodí destabilizovať Európu (napr. ako trest za sankcie za agresiu proti Ukrajine) vlnou utečencov – a následným vzostupom extrémistickej, xenofóbnej pravice? Odpoveďou je ein Volk, ein Reich, ein Führer – Rusi, Rusko, Putin.“ Celkom nerozumiem – ako to ten Putin robí? Roman Joch je trochu nespravodlivý aj k Barackovi Obamovi, ktorého opisuje ako hlupáka. Lenže väčšie hlúposti na Blízkom východe spravili či navrhovali skôr republikáni, ktorí chceli ešte pred pár rokmi zbombardovať Irán (John McCain si pospevoval na mítingoch – Bomb, bomb, bomb Iran!) a v Sýrii zničiť Asada. Obama tomuto tlaku aj z vlastného okolia vzdoroval a dobre spravil. 

Jozef Majchrák pred 1644 d

Médiá sa včera celý deň zabávali na účet prekladateľa v utečeneckom zariadení v Medveďove, ktorý, ako sa neskôr ukázalo, tlmočil korektne. Zábava sa skončila a otázkou dnešného dňa je, či bude niekto volať k zodpovednosti právnika úradu ombudsmanky, ktorý bez overenia faktov púšťa do sveta nepresné informácie.

Jaroslav Daniška pred 1644 d

Milan Šimečka píše: „Problém Slováků je v tom, že většina politiků i veřejností se hlásí ke křesťanství, jenže hlava katolíků je usvědčuje z toho, že neprávem.“ Tento výrok má dva problémy: 1. Väčšina Slovákov sa síce ku kresťanstvu formálne hlási, ale praktizuje ho iba prudká menšina, čiže z formálneho prihlásenia neradno robiť prehnané závery, najmä pokiaľ ide o dôsledné morálne učenie cirkvi, čo Šimečka, samozrejme, vie. 2. Ako prišiel autor k väčšine politikov? Tomu už nezodpovedajú ani vonkajšie „formálne“ znaky.

Martin Hanus pred 1644 d

Vždy kriticky naladená novinárska obec si medzi sebou uťahuje zo seriálu agentúry TASR, ktorá vzala 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra úplne najvážnejšie, a svedomito monitoruje všetky udalosti späté s týmto výročím, respektíve takmer každý deň prináša výňatky zo všetkých kníh či zborníkov, ktoré sa kedy napísali o Štúrovi. Ja sa však chcem tohto celoročného cyklu TASR zastať. Napríklad dnes ma TASR upozornila na knihu Ludvíka Kűhna Buditelia v župe bratislavskej z roku 1928, ktorá „odhaľuje aj menej známe fakty zo Štúrovej mladosti“. Agentúrny seriál sa oplatí sledovať aj pre takéto pasáže: „Kűhn zaujímavým dobovým spôsobom komentuje aj Štúrovu ľúbostnú epizódu s Máriou Pospíšilovou, keď sa vracal zo štúdií v Halle: ,Keď sa r. 1840 vracal domov, zaľúbil sa do Márie, dcéry kníhkupca Pospíšila z Hradca Králové, ale verný svojim ideálom o službe vlasti, prchol pred prízrakom ľúbosti a iba v spomienkach sa vraciaval k lúznym obrazom svojho chvíľkového poblúznenia.`“

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €