Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 1417 d

Nielen na mládežníckych omšiach môžu hudobníci a speváci používať nový Spevník mládežníckych piesní. Za projektom stojí skupina nadšencov, ktorých združuje salezián Pavol Kalata. Spevník je možné nájsť nielen v tlačenej podobe, ale aj na internetovej stránke spevnik.saleziani.sk, kde sú piesne prehľadne rozdelené do rôznych kategórií. Tvorcovia spevníka navyše pripravujú aj mobilnú aplikáciu.

Jozef Majchrák pred 1418 d

Denník Sme píše, že novým šéfom tajnej služby by sa mal stať Anton Šafárik, bývalý prezident dobrovoľníkov Maltézskeho rádu na Slovensku a zamestnanec bratislavskej arcidiecézy. Je to trochu pomotaná správa. Šéfom SIS by sa naozaj mal stať bývalý prezident Maltézskych rytierov Anton Šafárik. Na arcibiskupskom úrade však nepracuje on, ale jeho syn. Tiež Anton. 

Foto: TASR

Pavol Rábara pred 1419 d

Dnes médiá informovali o tom, že niektorí asýrski kresťania sa vrátili zo Slovenska späť do Iraku. Konkrétne ide o 21-člennú skupinu, teda dve rodiny.

Potvrdili sa tak slová Petra Brenkusa zo združenia Pokoj a Dobro, ktorá príchod Iračanov zorganizovala. Kňaz Brenkus ešte v rozhovore pre Postoj v apríli spomenul, že starší ľudia majú z psychického hľadiska problém sa začleniť a vládne u nich nostalgia.

Dokonca sa objavili takí, ktorí hovorili, že by chceli ísť zomrieť do Iraku. 

Keď sme sa potom stretli v Nitre s dvomi mladšími Iračanmi, otec Brenkus nám hovoril o dvojitej traume, ktorou prechádzajú. „Po tom, ako prišli o majetok, teraz stratili aj svoju kultúru, jazyk a priateľov a mnohí aj časť rodiny. Najmä tí starší a citovo labilnejší to veľmi ťažko znášajú, majú problém vyrovnať sa s touto druhou stratou, ktorá na nich naplno doľahla,“ hovoril.

Aj preto niektorí z nich uvažovali o návrate späť do Iraku, hoci to znamená, že sa opäť ocitnú v utečeneckom tábore.

Nie je to však tragédia. Skôr ich treba pochopiť. Fotograf Anton Frič, ktorý túto skupinu irackých kresťanov dobre pozná, na Facebooku napísal: „Naši irackí kresťania sa vracajú najmä z rodiných dôvodov. Majú úplne iný (lepší) hodnotový rebríček ako my. Na prvých miestach je pre nich rodina. Keď to bez nej tu nevedia zvládnuť, tak sa zbalia a idú. Treba si uvedomiť, že väčšina tých ľudí nikdy necestovala do sveta. (...)  Tu prišli s niekoľkými členmi svojich rodín, väčšina zostala tam, v táboroch. Slovensko je pre nich úplne cudzia krajina. Slovenčina je jeden z najťažších jazykov na svete. Starší ľudia medzi nimi to často rovno vzdali a zmeirili sa s tým, že sa tu budú rozprávať len so svojimi krajanmi...“

Iračanom, ktorí sa rozhodli vrátiť, držíme palce, pričom veríme, že na Slovensko nebudú spomínať v zlom.

Foto: Tony Frič – Skupina 149 Iračanov prichádza v decembri 2015 na Slovensko. 

  

Jaroslav Daniška pred 1419 d

Boris Latta v Pravde píše o tom, ako Rusi pomáhajú Kurdom brániť sa tureckému letectvu. V článku je zverejnené video, ktoré ukazuje, ako Kurdi starším prenosným vojenským zariadením ruskej výroby zostrelili tureckú helikoptéru. Kurdi majú momentálne na svojej strane Američanov aj Rusov, americké zbrane majú Kurdi v Iraku, ruské v Sýrii. Ide o dôležitý posun v regionálnej rovnováhe.

Jozef Majchrák pred 1419 d

V súvislosti s naším účinkovaním na MS v hokeji sa teraz bude určite veľa hovoriť o sklamaní a budú sa vyvodzovať ďalekosiahle závery o stave nášho hokeja. Pritom stačilo, aby Marko Daňo strelil gól o tri minúty skôr a diskusia mohla vyzerať úplne inak. Napríklad takto: Manšaft sa síce dlho hľadal, ale jeho forma vygradovala v správnu chvíľu. Chlapci ukázali, že sú bojovníci a hokejové srdiečko majú na pravom mieste. Na veľkých turnajoch sa kráča od zápasu k zápasu a sila kolektívu sa ukáže v zlomových chvíľach. 

 

Tak zase o rok.

Foto: TASR/ Martin Baumann

Lukáš Obšitník pred 1419 d

Nepúšťajte si k sebe toľko utečencov z Blízkeho východu, hovorili vojaci kurdských ozbrojených milícií nazývaných pešmerga českej fotografke a dokumentaristke Jarmile Štukovej, ktorá podnikla viacero ciest na bojový front medzi ISIS a Kurdmi. Pešmergovia sa obávajú, že medzi utečencami je jednak infiltrovaných mnoho členov ISIS, podobne je medzi nimi aj veľa frustrovaných mladých ľudí, ktorí sa pri konfrontácii s Európou môžu radikalizovať. Jarmila Štuková v silnom rozhovore pre aktualne.cz hovorí aj o celkových zmenách v Iraku po deštrukcii ISIS. Tiež o tom, že Kurdi nechcú, aby Západ prišiel do krajiny priamo bojovať, ale žiadajú pomoc vo vyzbrojení a bojovať proti islamistom budú naďalej oni.

Foto: aktualne.cz

Martin Hanus pred 1420 d

Tak a rozkol v SaS je na svete. Keď sme nakrúcali tento krátky videokomentár, ešte neboli známe vyjadrenia niektorých poslancov SaS. V tejto chvíli je jasné, že hoci Richard Sulík, Jozef Mihál aj Lucia Nicholsonová v uplynulých týždňoch ubezpečovali, že tentoraz, po ohlásení Mihálovej kandidatúry, je iná situácia a nedôjde k štiepeniu ako pred rokmi (keď odišla skupina okolo Juraja Miškova), všetko smeruje k tomu, že história sa v príbuznej podobe zopakuje. Poliačik aj Nicholsonová volia totiž také silné vyjadrenia („Sulík sa nezachoval ako demokrat“, „Toto nie je SaSka, do ktorej som vstúpila“), že si ťažko predstaviť, ako akceptujú Sulíka, ak v júni podľa predpokladov obháji svoj post predsedu liberálov.  

 

Mimochodom, sám Sulík postupoval dnes spôsobom, ktorý vnútorný konflikt len vyhrotil. Poslanci SaS sa o jeho rozhodnutí vyvolať mimoriadny kongres už v júni dozvedeli podľa našich informácií až dnes dopoludnia, teda len pár hodín pred Sulíkovou tlačovkou. Je to pozoruhodný pohľad: SaS v marcových voľbách zahviezdila, stala sa lídrom pravice, Sulík bol dokonca chvíľu kandidátom na premiéra, všetky podmienky boli ako stvorené na to, aby bola SaS silným a stabilným vodcom opozície. To všetko je teraz neisté, SaSka je len ďalšou vratkou opozičnou loďkou.

 

Najväčším spojencom upadajúceho Roberta Fica sú tak opäť len jeho najväčší politickí súperi.  

Jaroslav Daniška pred 1420 d

Turecký režim sa radikalizuje, vyplýva to aspoň z článku Mustafu Akyola, významného tureckého komentátora, ktorý donedávna písal články podporujúce Erdoganovu politiku, prípadne vysvetľujúce jej súlad so Západom. Táto politika aj Akyolov prístup je už dávno minulosť, ako ukazuje jeho text pre Al Monitor.

Akyol píše, že rezignácia tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua je krok, ktorý možno vysvetliť rastúcim autoritárstvom Erdoganovho režimu a tiež postupujúcou islamizáciou. „Poslušnosť je oceňovaná ako cnosť a vyžadovaná ako povinnosť,“ píše Akyol.

Tento vývoj potvrdujú aj slová primátora Ankary Meliha Gokceka, ktorý – ako píše Akyol – napísal článok, v ktorom tvrdí, že poslušnosť vodcovi je nevyhnutná. Tento princíp opiera nielen o tureckú tradíciu, ale najmä o islam. 

Bude zaujímavé sledovať, koho Erdogan 22. mája vyberie za nového tureckého premiéra. Jeho meno napovie o vnútornom vývoji krajiny, ktorá je s nami v NATO a ktorú chce Berlín prijať do EÚ, mnoho.

Jaroslav Daniška pred 1420 d

V Galérii mesta Bratislavy je výstava pre fajnšmekrov – výber z tvorby Rudolfa Filu. Výstava nesie názov Oslava maľby a potrvá do 5. júna. Návštevu však netreba odkladať, oplatí sa totiž do galérie vrátiť.

Fila bol pravdepodobne najväčší intelektuál medzi našimi maliarmi v posledných desaťročiach, zaujímavý je nielen svojou originalitou, ale najmä odvahou vstupovať do malieb starých majstrov a ponúkať im svoju interpretáciu. Začiatočníka jeho tvorba nevyhnutne vystraší, ale keď sa návšteva spojí s trochou štúdia, človek objaví neobvyklú krásu a niečo, čo sa nebojí porovnania aj so zahraničnou modernou. Fila patrí medzi to najlepšie v našom výtvarnom umení. 

Zaujímavé sú nielen niektoré diptychy a triptychy, ale aj decentná erotika a krásna pocta Goyovi.

 

Martin Hanus pred 1420 d

Rakúsko, Dánsko či Belgicko majú v skutočnosti oveľa vyššiu nezamestnanosť, než vykazujú oficiálne údaje, a najsilnejšie nemecké odbory vyrokovali pozoruhodné zvýšenie platov pre milióny svojich členov – to sú dve ekonomické správy, ktoré ma cez víkend najviac zaujali.

 

Najskôr k Rakúsku: denník Der Standard píše, že hoci má alpská krajina podľa európskej metodiky výrazne podpriemernú mieru nezamestnanosti (v Rakúsku tvorí podľa údajov EÚ 5,8 percenta v porovnaní s 8,8, čo je priemer EÚ), v skutočnosti je v Rakúsku oveľa viac ľudí, ktorí by prácu chceli, ale ju nemajú. Denník vypočítava skupiny, ktoré štatistiky nezachytávajú (napríklad masy ľudí, ktorých systém odprevadil do predčasného dôchodku). Podľa think tanku Agenda Austria je tak skutočná miera nezamestnanosti v Rakúsku nie 5,8, ale 10,7 percenta. Nemecké médiá ešte pred desiatimi rokmi opisovali Rakúsko ako „lepšie Nemecko“. Ale to už neplatí, Rakúšania majú slabý ekonomický rast a ako jedna z mála európskych krajín aj rastúcu nezamestnanosť.

 

A teraz správa z Nemecka: Najsilnejšie odborárske združenie IG Metall (niečo ako naše OZ KOVO) vyrokovalo pre svojich 3,8 miliónov zamestnancov takmer päťpercentné zvýšenie platov, čo vzhľadom na prakticky neexistujúcu infláciu znamená pre pracovníkov v priemysle nemalé prilepšenie. Nemeckí odborári tým ohlasujú koniec doterajšej zdržanlivej mzdovej politiky. Napokon, Nemecku sa v posledných 20 rokoch darilo tak dobre aj z dôvodu, že odborári kládli relatívne skromné požiadavky, čo nemeckej ekonomike pridávalo na celosvetovej konkurencieschopnosti. Napríklad kým v rokoch 1995 až 2014 narástli zisky firiem o 67 percent, hrubé mzdy sa zvýšili len o 48 percent. Odbory chcú zrejme tento pomer opäť trochu narovnať.