Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1416 d

V Galérii mesta Bratislavy je výstava pre fajnšmekrov – výber z tvorby Rudolfa Filu. Výstava nesie názov Oslava maľby a potrvá do 5. júna. Návštevu však netreba odkladať, oplatí sa totiž do galérie vrátiť.

Fila bol pravdepodobne najväčší intelektuál medzi našimi maliarmi v posledných desaťročiach, zaujímavý je nielen svojou originalitou, ale najmä odvahou vstupovať do malieb starých majstrov a ponúkať im svoju interpretáciu. Začiatočníka jeho tvorba nevyhnutne vystraší, ale keď sa návšteva spojí s trochou štúdia, človek objaví neobvyklú krásu a niečo, čo sa nebojí porovnania aj so zahraničnou modernou. Fila patrí medzi to najlepšie v našom výtvarnom umení. 

Zaujímavé sú nielen niektoré diptychy a triptychy, ale aj decentná erotika a krásna pocta Goyovi.

 

Martin Hanus pred 1416 d

Rakúsko, Dánsko či Belgicko majú v skutočnosti oveľa vyššiu nezamestnanosť, než vykazujú oficiálne údaje, a najsilnejšie nemecké odbory vyrokovali pozoruhodné zvýšenie platov pre milióny svojich členov – to sú dve ekonomické správy, ktoré ma cez víkend najviac zaujali.

 

Najskôr k Rakúsku: denník Der Standard píše, že hoci má alpská krajina podľa európskej metodiky výrazne podpriemernú mieru nezamestnanosti (v Rakúsku tvorí podľa údajov EÚ 5,8 percenta v porovnaní s 8,8, čo je priemer EÚ), v skutočnosti je v Rakúsku oveľa viac ľudí, ktorí by prácu chceli, ale ju nemajú. Denník vypočítava skupiny, ktoré štatistiky nezachytávajú (napríklad masy ľudí, ktorých systém odprevadil do predčasného dôchodku). Podľa think tanku Agenda Austria je tak skutočná miera nezamestnanosti v Rakúsku nie 5,8, ale 10,7 percenta. Nemecké médiá ešte pred desiatimi rokmi opisovali Rakúsko ako „lepšie Nemecko“. Ale to už neplatí, Rakúšania majú slabý ekonomický rast a ako jedna z mála európskych krajín aj rastúcu nezamestnanosť.

 

A teraz správa z Nemecka: Najsilnejšie odborárske združenie IG Metall (niečo ako naše OZ KOVO) vyrokovalo pre svojich 3,8 miliónov zamestnancov takmer päťpercentné zvýšenie platov, čo vzhľadom na prakticky neexistujúcu infláciu znamená pre pracovníkov v priemysle nemalé prilepšenie. Nemeckí odborári tým ohlasujú koniec doterajšej zdržanlivej mzdovej politiky. Napokon, Nemecku sa v posledných 20 rokoch darilo tak dobre aj z dôvodu, že odborári kládli relatívne skromné požiadavky, čo nemeckej ekonomike pridávalo na celosvetovej konkurencieschopnosti. Napríklad kým v rokoch 1995 až 2014 narástli zisky firiem o 67 percent, hrubé mzdy sa zvýšili len o 48 percent. Odbory chcú zrejme tento pomer opäť trochu narovnať.

Jana Vinterová pred 1417 d

LGBT loby tlačí na produkciu disneyoviek, aby v 2. diele obľúbenej detskej rozprávky Ľadové kráľovstvo (v origináli Frozen) spravili z kráľovnej Elsy lesbičku. Po zhliadnutí pilotnej časti príbehu sú ľudia z LGBT kruhov presvedčení, že kráľovná Elsa už lesba je, a preto požadujú, aby v ďalšom diele dostala svoju lesbickú partnerku. Túto požiadavku považuje za oprávnenú aj GLAAD, americká homosexuálna loby, ktorá silne kritizuje spoločnosť Disney za to, že v roku 2015 vo svojich filmoch nevytvorila žiadnu LGBT postavu. Liberálne médiá, napríklad britský The Guardian, pritakávajú, že aj lesby by mali mať „svoju“ princeznú.

 

Požiadavku, aby zástupcovia spoločnosti Disney neustúpili týmto tlakom a aby sa kráľovná Elsa, s ktorou sa stotožňujú milióny dievčat na celom svete, nestala nástrojom v presadzovaní LGBT agendy, podpísalo už takmer 150 000 ľudí. Iniciatívu, ktorá bojuje za to, aby postavička z jedného z najlepšie zarábajúcich animovaných filmov na svete reprezentovala prorodinné hodnoty (ak sa má vydať, aby sa vydala za princa, nie za princeznú), možno podporiť tu.

 

Pokračovanie rozprávky je naplánované na rok 2018. Dúfam, že nebudeme musieť svojim deťom vysvetľovať, že druhý diel Frozen je pre ich očká nevhodný...

Jaroslav Daniška pred 1418 d

Náš priateľ a kolega Martin Leidenfrost má dnes svadbu. Tento rakúsky spisovateľ a scenárista s dlhodobo pestovaným vzťahom k východnej Európe a slovanským jazykom stretol v Bratislave filmárku Kristínu Schnirzovú, vymenili si pohľad a nedalo sa inak. Kto ich spolu videl, pochopil.

 

Milá Kristína a Martin, prajeme vám veľa lásky, nech je taká, ako o nej píše sv. Pavol. A keďže rozumiete kráse aj humoru, nech je váš spoločný život plný radosti a nech to vidieť!

Martin Hanus pred 1419 d

Tento týždeň spustená kampaň Denníka N proti náckom a extrémistom sa zrejme skončí skôr, než sa začala.  Šéfredaktor Matúš Kostolný vyzval „slušných a sčítaných diskutérov“, aby do redakcie posielali jazykové chyby extrémistov, ktorí sa ich dopúšťajú v diskusiách pod článkami či na sociálnych sieťach.

 

Denník kampaň nazval „Grammar Nazis proti Náckom“ (keďže ľudia, čo na internete upozorňujú iných na ich chyby, majú prezývku „Grammar Nazis“), pričom tých, ktorí upozornia na najzábavnejšie chyby, chce motivovať odmenou v podobe predplatného Denníka N. Ako ďalej napísal šéfredaktor, cieľom kampane je zlepšiť jazykovú úroveň príspevkov aj náš virtuálny svet.

 

Najtvrdšia kritika kampane prišla z vlastnej komunity. Samuel Marec, ktorý bloguje na Denníku N, napísal, že „trollovanie nie je hodné novín, nie, ani vtedy, keď sa skrýva za zlepšovanie gramatiky. Je samoúčelné, síce dobre vyzerá, ale inak je aj stratou času“. Podľa neho kampaň voličov Kotlebu len naštve, hoci médiá by sa ich mali snažiť skôr pochopiť. Jazykovú kampaň proti náckom odmietla aj Nataša Holinová, ktorá na stránkach Denníka N píše často o jazyku: „Ak sa budeme druhým vyškierať pre chyby, môže sa nám to škaredo vypomstiť. Škaredo, ale spravodlivo.“

 

A do tretice, nebolo treba čakať dlho, kým sa kampaň neobráti proti samotným autorom. Po tom, čo Denník N na svojej webovej stránke napísal, že góly strelili ruskí hokejsti "Mozyakin" a "Shirokov", komentátor Hospodárskych novín Peter Tkačenko sa na Facebooku prihlásil ako "Grammar Nazi": "Keďže podľa pokynov mám trubirohov okrem výsmechu aj opraviť, tak milí moji, z ruštiny prepisujeme foneticky. Myslí sa podľa slovenskej fonetiky. Tí páni sa volajú Moziakin a Širokov."

Jaroslav Daniška pred 1420 d

Ross Douthat napísal sebakritiku a vysvetlil, prečo sa Donald Trump stane kandidátom republikánov na prezidenta. V rozhodujúcom momente, keď sa ukázalo – tvrdí Douthat –, že establišmentoví kandidáti (Rubio, Kasich, Bush, Christie) nemajú šancu, sa vplyvní republikáni rozdelili, a teda nezomkli sa okolo Cruza ako Netrumpa, ako si to niektorí vrátane Douthata želali, ale rozdelili sa a časť z nich začala podporovať Trumpa (Sean Hannity, John Boehner, Ann Coulter, Jon Huntsman, Rush Limbaugh, Rudy Giuliani).

 

Dôvod, prečo k tomu došlo, vidí Douhat v dlhodobej občianskej vojne vnútri republikánskej strany, kde proti sebe stojí vedenie strany a rôzne podoby rebelov, napr. tzv. Tea Party hnutie. Pointa jeho textu sa ale týka budúcnosti, a síce, že barbar Trump nemusí byť iba dočasný jav, ale jeho príchod môže nadlho zmeniť stranu. Douthat zvolil provokatívnu paralelu o Byzantícoch a Peržanoch, ani oni si nemysleli, keď stretli prvých arabských moslimov, že s ich inváziou prichádza niečo trvalé, a predsa vzniklo nové náboženstvo.

 

Myslím – a o tom už Douthat nepíše –, že stačí málo: aby sa stal Trump prezidentom.

Pavol Rábara pred 1420 d

Národ slovenský, neklesaj na duchu!

Tešiť sa dá aj z iných športov, nielen z hokeja. Zvlášť v takých časoch, keď sa z toho hokeja tešiť ani veľmi nedá. Veď ako sa hovorí, každý puk má dve stránky, a preto je načim namieriť optimizmus na najbližšie zápasy našich. Napríklad našich futbalistov.

Už 29. mája sa môžu slovenskí futbalisti revanšovať Nemcom za svojich hokejových kolegov. Hamšík a kolektív sa potom ukážu aj pred domácim publikom v trnavskej City Aréne proti Severnému Írsku. A potom, 12. mája, to už naplno vypukne v Bordeaux...

Takže tej športovej radosti ešte môže byť ajajaj. Ale aj nemusí...

Juraj Kucka oslavuje gól Španielom. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Martin Hanus pred 1420 d

Po katastrofálnych prehrách našich hokejistov najskôr s Nemeckom a včera s Bieloruskom je už len málo pravdepodobné, že by Slováci postúpili do štvrťfinále. Čo je však pre slovenský hokejový národ horšie, naše stroskotanie v základnej skupine je v posledných desiatich rokoch väčšinový scenár. Úspešnejší než my sú Švajčiari, Bielorusom sa to darí rovnako často a takmer rovnako úspešní sú Nóri.

 

Výsledky na majstrovstvách sveta sú od roku 2006 v konkrétnych číslach nasledovné: Slováci postúpili medzi osem najlepších len štyrikrát z desiatich (v roku 2012 sa dostavil malý zázrak, získali sme striebro). Švajčiari však v rovnakom období postúpili do štvrťfinále päťkrát (a v roku 2013 získali takisto striebro). Bielorusi postúpili do prvej osmičky za ten čas štyrikrát a Nóri trikrát. Po tohtoročných MS bude možno uvedená štatistika vyzerať ešte smutnejšie.   

Lukáš Obšitník pred 1420 d

Sadiq Khan nie je islamista, keďže napríklad podporil homosexuálne manželstvá. No jeho styky s islamistickým prostredím určite bolo treba v londýnskych voľbách riešiť, píše britský moslim Maajid Nawaz, ktorý je sám bývalý radikál, dnes antiislamistický sekulárny publicista a politik.

Nawaz píše, že Khan v minulosti skutočne lovil politickú podporu vo vodách londýnskych islamistov. Vymenúva viacero takýchto jeho aktivít a že napríklad vo voľbách v roku 2010 Khan vo svojom obvode v Tootingu porazil moslimského protikandidáta Nassera Butta za Liberálnodemokratickú stranu sčasti práve tým, že ho démonizoval ako „nie dosť dobrého moslima“ a vysmieval sa z umiernených moslimov vrátane samotného Nawaza. Khan sa za to neskôr ospravedlnil, čo Nawaz víta, len pripomína, že to mal urobiť skôr, nie až keď voľby vyhral, a že takéto veci sú v moslimskom prostredí veľmi nebezpečné. 

Khan v roku 2013 podporil homosexuálne manželstvá, čo je so svetom islamistov, samozrejme, v príkrom rozpore a za čo mu extrémisti aj vyhlásili fatwu. V tejto kampani sa sústredil na obyčajné chlebové témy londýnskych voličov. Nawaz viackrát zdôrazňuje, že Khan nie je radikál, ale skôr oportunista, ktorý zbiera politické body v rôznych kruhoch. Dnes sa mu minulé spôsoby vrátili ako bumerang a extrémisti ho kritizujú napr. za to, že nie je dosť protiizraelský. Hlavne teraz, keď ako prvý krok v úrade si Khan šiel uctiť pamätník holokaustu, čo je nesporne veľký krok. Z jeho výhry sa Nawaz teší a považuje to za víťazstvo sekularizmu.

Pri všetkej úcte k pozitívnemu imidžu, ktorý si Khan u mnohých dokázal vybudovať, v novej funkcii bude musieť čeliť rastúcim rizikám moslimského terorizmu. Ukáže čas, ako si s tým poradí.

Foto: twitter.com/maajidnawaz (Maajid Nawaz)

Jozef Majchrák pred 1421 d

Kancelárka Angela Merkelová, o ktorej kandidatúre na tento post v budúcoročných voľbách v Nemecku nikto nepochybuje, čelí poklesu popularity. Podľa aktuálneho výskumu agentúry INSA si jej štvrté funkčné obdobie želá iba 36 percent Nemcov. Niekoho iného by na tomto poste chcelo vidieť 64 percent. Najmenej populárna je kancelárka vo východonemeckých spolkových krajinách Sasko a Durýnsko, kde si jej odchod želá viac ako 70 percent respondentov. V obidvoch prípadoch sú to krajiny, kde je veľmi silné protiimigračné hnutie. 

 

Pokiaľ ide o politické strany, tak CDU/CSU by volilo približne 30,5 percenta a SPD 19,5 percenta opýtaných. V posledných voľbách získali tieto dve strany spolu 67 percent hlasov.

 

Hoci popularita Merkelovej klesá, stále sa aj vzhľadom na všetky problémy, ktorým čelí, drží na pomerne slušnej úrovni. Najmä sa však na nemeckej politickej scéne zatiaľ neobjavil kandidát, ktorý by ju v súboji o úrad spolkového kancelára dokázal ohroziť. 

Foto:TASR/AP