Krátke správy redakcie

Jozef Majchrák pred 1456 d

Novým premiérom Ukrajiny bude Volodymyr Hrojsman. Svoju politickú kariéru začal ako primátor mesta Vinnica a bol najmladším primátorom oblastného mesta na Ukrajine. Je považovaný za akéhosi mladšieho politického partnera prezidenta Porošenka, ktorý má vo Vinnici základňu svojho podnikania. Hrojsman tiež pochádza z miestnej podnikateľskej rodiny, ktorá vlastní závod na výrobu asfaltu, sieť obchodov a miestne noviny. 

 

Jeho vládu podporujú dve politické strany Blok Petra Porošenka a Ľudový front a skupina nezávislých poslancov. Tento kabinet je viacerými ukrajinskými novinármi považovaný za výsledok dohody Petra Porošenka s vplyvnými oligarchami.

 

Očakávania od nového premiéra, ale aj pomery na Ukrajine asi najvýstižnejšie vyjadril poslanec blízky Porošenkovej strane, ktorý ukrajinskej Pravde povedal nasledujúci vtip: „Viete, v čom je rozdiel medzi Hrojsmanom a Jaceňukom? Ak bude kradnúť Voloďa, tak zo zisku, Jaceňuk to robil iba zo straty.“

Imrich Gazda pred 1456 d

Minulý rok prišlo do Nemecka asi 200-tisíc kresťanských utečencov z Blízkeho východu. Nemeckí biskupi sa rozhodli veriacim priblížiť ich históriu, kultúru a náboženstvo prostredníctvom 16-stranovej brožúrky Kresťania z východu. V prvej časti opisuje východné ortodoxné cirkvi, ako napr. sýrsku pravoslávnu cirkev, arménsku apoštolskú cirkev, koptskú pravoslávnu cirkev či ekumenický konštantínopolský patriarchát. Druhá časť je venovaná východným katolíckym cirkvám, napr. maronitskej či chaldejskej. O kresťanskom východe sa dočítate aj na Postoji vďaka textom nášho spolupracovníka a gréckokatolíckeho kňaza Jána Krupu. Foto – TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 1456 d

V Amerike sa odohráva zaujímavý proces mäkko obmedzujúci potraty vo viacerých štátoch USA. Za pozornosť stojí najmä to, že tento proces prebieha súčasne s rastúcou akceptáciou liberálnych pozícií v iných otázkach, kde sa odohráva spor medzi konzervatívcami a liberálmi.

Prehľad rôznych skôr drobných, ale predsa len obmedzení sumarizuje Linda Greenhousová v dnešných New York Times. Autorka je striktná liberálka, prekáža jej aj možnosť pochovať potratený plod, ale zaujímavejšie ako jej bigotnosť sú čísla: Počas uplynulých 5 rokov až 31 štátov USA zaviedlo minimálne jedno, v niektorých prípadoch dokonca aj viac obmedzení v prístupe k potratu.

Jaroslav Daniška pred 1458 d

Michail Saakašvili ide do konfliktu s ukrajinským prezidnetom Petrom Porošenkom. Ako totiž hovorí, „problém nie je iba v Jaceňukovi“, ktorého vládla padla, Saakašvili ho vidí širšie a pomenúva jasne: problém sú oligarchovia. A keďže jeden z nich je prezident, všetko je jasné.

 

Pozrite si video rádia Sloboda z jeho poslednej tlačovky, tento bývalý gruzínsky prezident a dnešný ukrajinský politik a gubernátor Odesy, donedávna spojenec Petra Porošenka, mieri vysoko. Najvyššie. Má inštinkt, energiu aj popularitu. Ale zároveň je to pištoľník a tak trochu politický dobrodruh, z Gruzínska v podstate ušiel pred trestným stíhaním, nechal sa vyprovokovať do vojny s Ruskom a hoci dnes vehementne bojuje proti korupcii, sám sa jej nevyhol. Aj keď miera je neporovnateľná.

 

Ak je ale tento muž nádejou Ukrajiny, ako o tom pred časom hovoril napr. Ivan Mikloš, je mi Ukrajincov ľúto. Zaslúžia si viac. A platí to práve preto, že jeho konflikt s Porošenkom a ukrajinskou oligarchiou je to najdôležitejšie, čo táto nešťastná krajina potrebuje.

Jaroslav Daniška pred 1458 d

Dnes ráno som po ceste z vlaku do práce stretol kozmonauta. Biely mundúr, prilba, žlté neprehľadné sklo na očiach. Pôsobil tak trochu ako Stig z relácie Top Gear v jej najlepších časoch.

 

Celé to bola nejaká zábavka mladých chlapcov, ako napovedal fotograf s dredmi o pár metrov ďalej. A nech jej cieľom bolo hocičo, školská úloha či niečo menej formálne, bolo to vítané rozptýlenie. Všetci okoloidúci sa usmievali, niektorí si kozmonauta fotili, každého z nás však vytrhol z myšlienok na povinnosti a zabavil.

 

Rozmýšľam odvtedy, či nie je podobnej nenútenej hravosti v mojom okolí akosi menej než v minulosti. A vôbec, nielen okolo mňa. Nemáte pocit, že menej dávame či používame prezývky, menej počuť nové vtipy, menej vidieť huncútstva stredoškolákov po uliciach, menej sa smejeme? V televízii nie je žiadna skutočne vtipná talk-show, Július Satinský je dávno preč, ešte aj ten môj kamarát Dodo, čo vždy bavil všetkých okolo, má malú dcéru, chodí nevyspatý a má priveľa povinností.

 

Niečo s tým treba spraviť. Nepridáte sa?

Imrich Gazda pred 1458 d

Pápež František verejne vyzval na prepustenie saleziánskeho kňaza Toma Uzhunnalila, ktorého uniesli islamskí teroristi v Jemene začiatkom marca. Urobil tak po nedeľnej modlitbe Raduj sa, nebies Kráľovná na Námestí sv. Petra. O prípade uneseného saleziána sme viackrát písali aj na našom portáli, napríklad tutu.

Martin Hanus pred 1459 d

Slovenskí fašisti plnia predvolebné sľuby. Kotlebovci zakladajú predvoj svojej domobrany najskôr v našich vlakoch. Odteraz môžeme stretnúť trojčlennú skupinku holohlavých bodyguardov, ktorí majú dohliadať, či sa nedeje niečo nekalé.

 

Takto chrániť nás majú tí istí neonáckovia, čo na mítingoch ĽSNS hulákajú nenávistné heslá, hromžia päsťami a hrozia násilím okoloidúcim ľuďom neslovenského zjavu. Veliť týmto skupinkám by mal poslanec-šéfgardista Peter Krupa (to je ten Kotlebov sympaťák, čo prišiel so zbraňou do parlamentu).

 

Reakcia sebavedomého právneho štátu by mala byť v tejto chvíli jasná: títo chlapci, ktorým sa zachcelo hrať na políciu, musia z vlakov von, ich miestenkové kupé je na najbližšej policajnej stanici.  

Jana Vinterová pred 1459 d

Mala som česť stráviť koniec týždňa a kúsok víkendu na teambuildingovo-pracovnej akcii Postoja. A potvrdilo sa mi, čo som doteraz tušila: redakcia Postoja je banda nadšencov, ktorí dokážu urobiť za malú odmenu veľa muziky. Vedú medzi sebou nekonečné polemiky, všetko sa tu hovorí na rovinu (tento jav je obzvlášť nákazlivý) a každý tu oplýva zmyslom pre humor. Našťastie. Bez neho sa totiž takáto činnosť nedá robiť.

A aby som nezabudla, tá banda nadšencov má milé, chápajúce manželky a krásne deti, ktoré milujú želé cukríky a Fera Múčku.

Foto: Peter Balberčák

Imrich Gazda pred 1461 d

V pestrej palete rôznych kurzov a školení ma zaujal kurz pre kostolníkov. Začne sa 21. mája a organizuje ho Teologická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku. Kostolníci sa oboznámia s duchovným významom chrámu a jeho jednotlivých častí, s liturgickým vybavením kostola, liturgickými predmetmi, ich využitím a udržiavaním.

Lukáš Obšitník pred 1461 d

Kto prepašoval fašistu do parlamentu? Matej Gašparovič napísal pre Hospodárske noviny jeden z najlepších komentárov o posledných voľbách. Píše: „Za Mariana Kotlebu sú zodpovedné aj médiá a ľudské pudy – až v druhom slede neschopnosť politikov.“

Kritizuje politickú korektnosť médií a mimovládok, ktoré za dlhé obdobie na Slovensku vytvorili prostredie, v ktorom sa verejne nediskutuje o reálnych problémoch ľudí. Svoju úlohu zohral aj všeobecný fenomén odporu voči establišmentu a zavedeným postupom, ktorý v inej podobe vyniesol do parlamentu aj Matoviča a Kisku, a taktiež sa v istej miere podieľa aj na obľúbenosti neserióznych médií šíriacich hoaxy. Tým sa vytvorilo vákuum, do ktorého vstúpil Kotleba. „Médiá, štandardní politici a elity vohnali ľud do Kotlebovho náručia, lebo dávno prestali žiť v rovnakom svete, v ktorom voliči žijú.“

„Hlavné televízie už ani netaja, že večerné správy robia ako 'infotainment'. Keď Marcel Klimek príde so zásadnou ekonomickou reformou poľnohospodárstva, zaručene sa o tom nedozviete. Naopak, prvé miesto v správach bude mať poslanec, ktorý na kolegu priamo v parlamente vysype striekačky alebo ťahá ministra vnútra za plentu spôsobom 'poďme si to vybaviť von' (áno, Matovič tiež nesie za Kotlebu zodpovednosť práve preto, že z národnej rady urobil boxerský ring, v ktorom už ani kotlebovské hlavohrude nepôsobia nepatrične). Výsledok je, že Igor Matovič je predsedom druhej najsilnejšej opozičnej strany a Klimek (na jeho kandidátke) sa ani neprekrúžkuje. Schválne: počuli ste už o Marcelovi Klimekovi?“

Foto: youtube.com