Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 1649 d

Nie celkom rozumiem kritike, ktorá sa valí na políciu za zásah v zariadení pre utečencov v Medveďove. Jednak zo záznamu, ktorý zverejnila ombudsmanka Dubovcová, nijako silne nevyplýva, že zásah polície mal byť neprimeraný. Vraj vzbúrení utečenci nemuseli pokynom rozumieť, keďže tlmočníkova angličtina nebola práve dokonalá. Na videu sme však videli niečo iné – aj slávna veta "put your hands on stôl" padla až po tom, čo ju tlmočník vyslovil v korektnej angličtine. Napokon, aj tú zmiešanú anglicko-slovenskú verziu mohol použiť preto, že niektorí utečenci po mesiacoch pobytu lepšie rozumejú po slovensky než po anglicky. Ostrá kritika polície zo strany ombudsmanky je tentoraz nepresvedčivá aj kontraproduktívna. Jej vyjadrenia typu „neprofesionalita tu trčí na sto kilometrov“ pôsobia zbytočne zaujato a u polícajtov vyvolajú opačný reflex než sebareflexiu.

Jaroslav Daniška pred 1649 d

Pawel Lisicki, šéfredaktor poľského týždenníka Do Rzeczy, ostro napadol poľskú premiérku Ewu Kopacz za hlasovanie o kvótach: "nielenže sa postavila proti názoru väčšiny poľskej verejnosti, ale zničila aj solidaritu s lídrami Maďarska, Česka a Slovenska." To všetko kvôli tomu, že namiesto záujmov štátu poslúchla radu svojho bývalého šéfa Donalda Tuska. Premiérka by podľa Lisického mala za tento postup "draho a rýchlo zaplatiť" a prehrať októbrové voľby. 

 

 

Jaroslav Daniška pred 1650 d

Čím sú pre nás imigranti? Posilňujú našu krajinu alebo sú bremenom? Túto otázku nedávno položil Pew Research Center a tu sú výsledky (pridaná hodnota:bremeno): Nemci 66:29, Briti 52:37, Španieli 47:46, Francúzi 45:52, Poliaci 24:52, Taliani 19:69, Gréci 19:70. Výskum dáva istý kontext k téme politickej radikalizácie, resp. rastúcemu množstvu útokov proti imigrantom v Nemecku a inde po Európe.

Martin Hanus pred 1651 d

V nedeľu sa konali dvoje regionálnych volieb, ktorých dosahy majú potenciál zatriasť Európou. V Hornom Rakúsku slávila obrovský úspech protiimigrantská FPÖ, ktorá zdvojnásobila svoj predošlý výsledok a získala 30 percent. Dôvod úspechu je jediný - celé voľby sa točili okolo utečencov, kde táto strana zastáva tvrdý "orbánovský" prístup a núti k sprísňovaniu azylovej politiky aj ďalšie strany. Jej líder Heinz-Christian Strache chce o dva týždne dobyť aj viedenskú radnicu a verí si, že o tri roky sa stane kancelárom. Nie je to úplná fatamorgána, keďže FPÖ je na čele prieskumov, dnes by ju volilo viac Rakúšanov než za hviezdnych čias Jörga Haidera. Volilo aj Katalánsko - nadpolovičnú väčšinu v regionálnom parlamente získali separatisti, ktorí chcú jednostranne vyhlásiť nezávislosť od Španielska. Tento výsledok ma príliš neprekvapil, nedávno som sa zhováral s jedným katalánskym študentom, a keď som mierne užasnutý počúval, s akým odporom hovorí o vláde arogantného Madridu a s akým zanietením reční o vízii slobodného Katalánska, až som sa prichytil, že aj mne sa chce kričať - Visca Catalunya!

 

Fero Múčka pred 1651 d

Máme ďalšiu novinku. Niektoré články, tie významnejšie, budú mať špeciálny vzhľad. Na ich vrchu bude veľká širokouhlá foto. Pozrieť si to môžete napríklad tu.

Daniela Matejovičová pred 1652 d

V piatok večer sa na Záhradníckej ulici v Bratislave uskutočnilo slávnostné otvorenie nových priestorov Radošinského naivného divadla (RND). Kabaretný večer pod názvom Na dobrej adrese, ktorý moderovala herečka Kristína Farkašová spolu s kolegom Michalom Kubovčíkom, sa niesol v znamení spomínania na bývalé "dobré adresy", kde predtým RND sídlilo. Radošinci spolu so svojím umeleckým šéfom Stanislavom Štepkom počas večera predviedli viaceré známe scény a piesne zo svojich kultových inscenácií. Súbor, ktorý doteraz sídlil v budove na Škultétyho ulici v Bratislave, začne v pondelok už svoju 53. divadelnú sezónu nacvičovaním novej hry s názvom Zmiešaná štvorhra. 

Imrich Gazda pred 1652 d

Americký konzervatívec George Weigel je často vnímaný ako kritik pápeža Františka. V rozhovore pre portál Vatican Insider ukazuje, že všetko je inak.

Fero Múčka pred 1652 d

Dnes sme mali od štartu webu prvý raz väčší výpadok. Správcovia servera sa nám to snažili po lopate vysvetliť tak, že si od spustenia webu veľa ľudí prečítalo veľa článkov.  Viac, ako sa rátalo. Takže sme vlastne radi. Pekný víkend.

Daniela Matejovičová pred 1653 d

Rodina z Argentíny po svojej šesťmesačnej ceste v týchto dňoch konečne dorazila do Filadelfie, kde sa plánuje zúčasniť na Svetovom stretnutí rodín s pápežom Františkom. Catire Walker a Noel Zemborainová pred pol rokom zanechali prácu a na starej dodávke, ktorú príznačne nazvali Františka, sa spolu so svojimi štyrmi deťmi vybrali na cestu dlhú približne 21-tisíc kilometrov. Prespávali v rôznych hostiteľkých rodinách a hoci sa im dodávka po ceste niekoľkokrát pokazila, tvrdia, že nad nimi stáli anjeli strážni a vďaka tomu napokon šťastne dorazili do cieľa. Najradšej by sa so Svätým Otcom stretli osobne a objali ho, budú však vďační aj za to, ak s ním budú zdieľať radosť aspoň na diaľku. Viac o ich ceste sa môžete dozvedieť aj z ich blogu.