Krátke správy redakcie

Fero Múčka pred 1654 d

Máme ďalšiu novinku. Niektoré články, tie významnejšie, budú mať špeciálny vzhľad. Na ich vrchu bude veľká širokouhlá foto. Pozrieť si to môžete napríklad tu.

Daniela Matejovičová pred 1655 d

V piatok večer sa na Záhradníckej ulici v Bratislave uskutočnilo slávnostné otvorenie nových priestorov Radošinského naivného divadla (RND). Kabaretný večer pod názvom Na dobrej adrese, ktorý moderovala herečka Kristína Farkašová spolu s kolegom Michalom Kubovčíkom, sa niesol v znamení spomínania na bývalé "dobré adresy", kde predtým RND sídlilo. Radošinci spolu so svojím umeleckým šéfom Stanislavom Štepkom počas večera predviedli viaceré známe scény a piesne zo svojich kultových inscenácií. Súbor, ktorý doteraz sídlil v budove na Škultétyho ulici v Bratislave, začne v pondelok už svoju 53. divadelnú sezónu nacvičovaním novej hry s názvom Zmiešaná štvorhra. 

Imrich Gazda pred 1655 d

Americký konzervatívec George Weigel je často vnímaný ako kritik pápeža Františka. V rozhovore pre portál Vatican Insider ukazuje, že všetko je inak.

Fero Múčka pred 1656 d

Dnes sme mali od štartu webu prvý raz väčší výpadok. Správcovia servera sa nám to snažili po lopate vysvetliť tak, že si od spustenia webu veľa ľudí prečítalo veľa článkov.  Viac, ako sa rátalo. Takže sme vlastne radi. Pekný víkend.

Daniela Matejovičová pred 1657 d

Rodina z Argentíny po svojej šesťmesačnej ceste v týchto dňoch konečne dorazila do Filadelfie, kde sa plánuje zúčasniť na Svetovom stretnutí rodín s pápežom Františkom. Catire Walker a Noel Zemborainová pred pol rokom zanechali prácu a na starej dodávke, ktorú príznačne nazvali Františka, sa spolu so svojimi štyrmi deťmi vybrali na cestu dlhú približne 21-tisíc kilometrov. Prespávali v rôznych hostiteľkých rodinách a hoci sa im dodávka po ceste niekoľkokrát pokazila, tvrdia, že nad nimi stáli anjeli strážni a vďaka tomu napokon šťastne dorazili do cieľa. Najradšej by sa so Svätým Otcom stretli osobne a objali ho, budú však vďační aj za to, ak s ním budú zdieľať radosť aspoň na diaľku. Viac o ich ceste sa môžete dozvedieť aj z ich blogu.

Imrich Gazda pred 1657 d

Príhovor pápeža Františka v americkom kongrese bol 36-krát prerušený potleskom. Predseda Snemovne reprezentantov John Boehner sa pri rozlúčke s pápežom neubránil slzám.

Lukáš Obšitník pred 1657 d

Včerajšia premiéra filmu Stopy v snehu dopadla výborne. Film je skvelý. Svoje svedectvá tu hovorí veľa múdrych ľudí, má to vtip, hĺbku, cítiť z toho radosť, má to medzinárodný kontext, sú tu krásne zachytené Tatry, cez ktoré sa knihy pašovali. Dokument nijakým spôsobom nenudí, práve naopak, určite to chytí aj žiakov na školách. Človek si uvedomí, aká dôležitá vec to bola. Určite treba vidieť. Po premietaní mal pekný príhovor profesor Vilém Prečan a s vtipom to zakončil slovami, že dúfa, že film bude premietaný aj v Českej televízii, aby "neveriaci" Česi spoznali vieru Slovákov a fakt, že súčasné pomery tu nie sú navždy.

Fero Múčka pred 1657 d

Krajiny strednej Európy nemajú skúsenosť s diverzitou, hovorí podpredseda EK. V prípade Slovenska sa dá oponovať, že už len súčet Maďarov a Rómov (cca 18 percent) je väčšia "diverzita" obyvateľstva, ako má Rakúsko či Nemecko.

Lukáš Obšitník pred 1657 d

Veľký filozof a gentleman Roger Scruton v novom čísle českého Reflexu navrhuje, aby členské štáty EÚ obnovili svoje hranice a prevzali za seba zodpovednosť. "Jestli nezastavíme příliv uprchlíků, rozloží to evropskou společnost." Miesto ideálov multikulturalizmu vyzýva byť realistami a o moslimoch hovorí: "Ti sem rozhodně nezapadnou a nepřijmou náš náhled na svět. To není otázka, to je konstatování. Nezapadli a nepřizpůsobili se za dlouhá léta v Británii. A to jsme udělali všechno, abychom jim to ulehčili. Prostě to nefunguje. Oni se totiž nechtějí přizpůsobit, přišli sem žít své původní životy."

Martin Hanus pred 1658 d

Talianske sociálne siete sú v týchto dňoch plné paródií a posmeškov na novú taliansku miss Alice Sabatini. Po tom, čo bola 18-ročná Sabatini zvolená za najkrajšiu devu, na otázku moderátora, v akej dobe by najradšej žila, odpovedala takto: „Chcela by som žiť v roku 1942, aby som videla druhú svetovú vojnu. V knihách su o nej popísané strany a strany, chcela by som ju však vidieť, ako žena by som nemusela k vojsku a ostala by som doma." V sále všetci stŕpli a sociálne siete vybuchli. Nešťastná Alice sa neskôr v rámci sebaobhajoby ešte viac zamotávala, takže taliansky virtuálny svet je dnes plný videoparódií a rieši ju aj nemecká seriózna tlač.