Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1463 d

Typicky české: nápadité, vtipné, ľahké a úspešné. Kto by nemal rád túto svěrákovskú vlastnosť.

 

Aktivista Milan Troppauer si nasadil papierovú hlavu Si Ťin-Pchiga a počas jeho návštevy išiel na demonštráciu s čínsky napísaným transparentom za prepustenie rodín čínskych disidentov Bej Fenga a Čang Pchinga. Českého demonštranta odfotil český fotograf Michal Čížek z AFP, fotka sa dostala do britských aj hongkongských novín a rodinní príslušníci spomínaných disidentov boli prepustení.

 

Aké jednoduché, aké dokonalé. Len to vymyslieť.

Lukáš Obšitník pred 1464 d

Rada pre vysielanie a retransmisiu zamietla sťažnosť pre nevyváženosť v spravodajstve RTVS o slovinskom referende o rodine z 20. decembra minulého roku. RTVS vtedy v hlavných Správach informovala o referende tak, že dala priestor štyrom slovinským respondentom, z ktorých všetci boli proti zachovaniu modelu rodiny a jeden z nich bol LGBT aktivistom. Sťažnosť voči zaujatosti spravodajstva podal aktivista Tomáš Kováčik. Podľa ôsmich členov Rady bola neopodstatnená, jedna členka sa hlasovania zdržala. Reláciu si môžete pozrieť tu (správa v čase od 31:40 min). Slovinci nakoniec v referende zákon o rovnakopohlavných manželstvách s veľkou väčšinou odmietli.

Jozef Majchrák pred 1464 d

Zdá sa, že Ivan Mikloš má ku kreslu ukrajinského ministra čoraz bližšie. Hoci dohoda na novej koalícii ešte nie je definitívna, šéf ukrajinského parlamentu Volodymyr Hrojsman dnes navrhol zákon, podľa ktorého minister financií nemusí byť ukrajinským občanom. Výnimka, ktorá má platiť do 1. mája 2017, umožňuje, aby ním bol aj cudzinec, ktorý bol v minulosti členom vlády inej krajiny a ovláda štátny jazyk na úrovni, ktorá mu umožňuje plniť si služobné povinnosti. 

Martin Hanus pred 1464 d

V týždenníku Trend spravili s Martinom Filkom posledný rozhovor, ktorý vyšiel zhodou okolností po tragickom pondelku. Martin Filko sa mal stať šéfom nového orgánu na ministerstve financií, v rozhovore hovorí o svojich plánoch na najbližšie štyri roky: „Raz za volebné obdobie by sa mali urobiť revízie verejných výdavkov. Podľa toho, nakoľko sa jednotlivé výdavky ukážu efektívne, by sa mali zachovať alebo nie. A toto všetko by sa malo diať pod dohľadom verejnosti. Za štyri roky sa chceme pozrieť na 90 percent výdavkov. Priority sú zdravotníctvo, doprava a informatizácia.“

 

Na inom mieste napríklad hovorí: „Budeme musieť aj s podporou médií a politikov zviesť argumentačný súboj. Nám napríklad vychádza, že dávame dvakrát toľko na záchranky, než je to v porovnateľných krajinách. A my si nemyslíme, že by sme mali dávať na záchranky dvakrát viac, než je to inde. Rozumieme, že toto sú príjmy poskytovateľov záchranných služieb, ale pokiaľ nám nepovedia zrozumiteľné ekonomické alebo iné vecné argumenty, prečo by to tak malo byť, tak jednoducho nie sme pripravení financovať ich na takejto štedrej úrovni.“

 

Alebo: „Neviem sľúbiť slovenskej verejnosti, že sa nám to podarí. Viem sľúbiť, že sa o to pokúsime a sme ochotní riskovať naše kariéry za to, že sa nám to podarí.“

 

Jaroslav Daniška pred 1464 d

Zdeněk Svěrák má 80 rokov. Keď sa človek pozrie na jeho život a dielo, naplní ho hlboká úcta, obdiv a more spomienok.

 

Uplynulé dni bolo v televízii niekoľko filmov, ktorými sme si tohto českého a tak trošku aj československého velikána pripomenuli. Myslím, že pre nás Slovákov bol tým, čím bol pre Čechov Július Satinský – mimoriadne nadaným a veselým stelesnením toho najlepšieho z nás.

 

Keď si človek pozrie zoznam Svěrákových filmov, hereckých rolí, scenárov či kníh, je to neskutočne naplnený a bohatý život. Ťažko ho s niekým vôbec porovnávať.

 

Napriek tomu mi u nás niečo chýba: články či ohlasy Svěrákových slovenských kolegov, pocty či mimoriadne divadelné predstavenia, ktoré by boli tomuto géniovi českej kinematografie venované. Myslím, že by si zaslúžil viac pozornosti ako všetky nové filmy v kinách. Napokon, Zdeněk Svěrák dlhé roky tvoril československú a dodnes tvorí aj našu kultúru.

 

 

Martin Hanus pred 1465 d

Nový minister zdravotníctva Tomáš Drucker začína s mediálnou ofenzívou a treba povedať, že jeho prvé rozhovory sú pomerne príjemným prekvapením (ako napríklad tento pre Aktuality.sk). A to aj a najmä pri pohľade na väčšinu nominantov tretej Ficovej vlády.

 

Drucker pôsobí sebaisto a kompetentne (až sa natíska otázka, či sa na tento post nepripravoval vo svojich predstavách už dlhšie), vie pomenovať základné problémy systému aj naznačiť, čo s tým robiť. Ako nominant Smeru hovorí vety, ktoré pred ním nepoužil asi žiaden predstaviteľ Ficovej strany – že zdravotníctvo je poslednou doménou socializmu a že ľudia ešte príliš veria, že zdravie je záležitosťou štátu, a ten sa má postarať.

 

Zdá sa, že Drucker nebude sivá myš, ale mediálne jeden z výraznejších ľudí tretej Ficovej vlády. Aj sa dá uveriť, že bude lepším ministrom než jeho nezapamätateľní smerácki predchodcovia. Otázne však je, či bude aj naozaj dobrým ministrom, ktorý prekoná obrovské objektívne limity (je vôbec možné byť akým-takým reformátorom vo Ficovej vláde a proti silnej chobotnici rôznych záujmov?).

 

Každopádne, ďalšiu kariéru Tomáša Druckera sa oplatí sledovať a nenudiť sa pritom.

Martin Hanus pred 1465 d

Výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský v dôležitom rozhovore pre Denník N priznal, že cirkev pred voľbami podcenila fenomén Mariana Kotlebu, keď nereagovala na svojich troch kňazov: „Pred voľbami sme situáciu zrejme trocha podcenili. Na Slovensku je tri a pol tisíca kňazov, vyhlásenie na podporu Kotlebu podpísali traja. Ak sa vám z troch a pol tisíca kňazov ozve pár, nie je to ešte vec, na ktorú potrebujete okamžite reagovať. Poviete si – ide len o troch ľudí,“ povedal Ziolkovský a dodal: „Po voľbách som si všimol, že kňazov, ktorí takto zmýšľajú, je oveľa viac. A to už problém je.“

 

Ziolkovský ďalej vysvetľuje, prečo pripravili spolu s predstaviteľmi židovskej obce 14. marca spoločné vyhlásenie proti extrémizmu. „Cítili sme, že židovská obec sa môže oprávnene cítiť ohrozená. (...) Rozumieme, že ľudia sú nahnevaní a frustrovaní. Ale nemôžeme riešiť problémy tak, že sa uchýlime k riešeniam, ktoré sú nielen nekresťanské, ale aj neľudské. A tým, že sme pripravili spoločné vyhlásenie so židovskou náboženskou obcou, sme zároveň chceli povedať, že akýkoľvek útok na židovskú obec bude zároveň útokom na katolícku cirkev.“

 

 

 

Jozef Majchrák pred 1465 d

Meno bývalého slovenského ministra finacií Ivana Mikloša sa v týchto dňoch na Ukrajine skloňuje v súvislosti s možnou rekonštrukciou vlády. V nej by Mikloš mohol zastávať post ministra financií. Novú vládu chcú na pôdoryse doterajšej vládnej koalície vytvoriť Blok Petra Porošenka, strana Národný front súčasného premiéra Jaceňuka a strana Vlasť Júlie Tymošenkovej. Strana Samopomoc ľvovského primátora Andreja Sadového, ktorá bola súčasťou Jaceňukovej vlády, už oznámila, že do novej vlády pravdepodobne nevstúpi.

Zatiaľ však stále nie je isté, či sa nový kabinet aj naozaj podarí zostaviť a personálne nominácie sú teda ešte len v rovine špekulácií. Jasnejšie by mohlo byť už dnes. Popoludní majú v Kyjeve pokračovať politické rokovania a stretnúť sa majú aj poslanci všetkých troch frakcií, ktoré chcú novú vládu vytvoriť. Jej vznik musí totiž písomne podporiť najmenej 226 poslancov parlamentu. 

Pavol Rábara pred 1466 d

Vo svetových médiách sa šíria informácie, že uneseného saleziána Toma islamisti na Veľký piatok popravili. Spravodajské portály sa pritom odvolávajú na viedenského arcibiskupa Christopha Schönborna, ktorý hovoril o jeho smrti v sobotu na veľkonočnej vigílii.

Lenže pozor! Ešte v nedeľu večer vydala viedenská arcidiecéza stanovisko, v ktorom upozorňuje, že kardinál Schönborn vychádzal len z informácií z prostredia sestier Matky Terezy v Jemene, u ktorých don Tom pôsobil. Arcidiecéza pripomína, že informácie o smrti indického kňaza sa momentálne nedajú nikde overiť.

„Stále existuje nádej,“ uviedol kardinál Schönborn v nedeľu po tom, čo sa skontaktoval s biskupmi z Blízkeho východu.

Navyše optimizmus zdieľa aj biskup Paul Hinder, ktorý spravuje Jemen. Agentúre KNA povedal, že stále verí, že saleziánsky kňaz je nažive.

Dona Toma uniesli džihádisti 4. marca po útoku v jemenskom meste Aden. Radikáli vtedy zaútočili na charitatívny dom pre seniorov, ktorý spravujú rehoľníčky z Kongregácie misionárok lásky Matky Terezy. Útočníci vtedy zavraždili štyri sestričky a ich 12 spolupracovníkov. Toma uniesli a odvtedy sa o ňom neobjavili žiadne overené správy.

Martin Hanus pred 1468 d

Česká polícia dnes v centre Prahe zatkla a zniesla z tribúny Adama B. Bartoša, jedného z hlavných predstaviteľov českej extrémistickej scény, ktorý aj dnes demonštroval za „Českú republiku bez islamu“. Bartoš kritizoval dohodu EÚ s Tureckom, ktorú podporila aj česká vláda, čím prispela k rozvratu krajiny. Bartoš počas svojho prejavu uviedol: „To je vlastizrada. To je vlastizrada, ktorá musí byť potrestaná trestom najvyšším.“  Po týchto slovách ho policajti zadržali a odviedli preč.

Niekdajší novinár (pracoval napríklad v denníku Mladá fronta Dnes) sa v posledných rokoch radikalizoval, jeho nenávistné vyjadrenia sú podobné tomu, čo šíria u nás kotlebovci, takisto zahalené do rúška ochrany pravej kresťanskej civilizácie. Český zásah by mohol byť inšpiráciou aj pre slovenskú políciu, stačí si pozrieť nedávne demonštrácie slovenských fašistov.