Krátke správy redakcie

Jozef Majchrák pred 1472 d

Meno bývalého slovenského ministra finacií Ivana Mikloša sa v týchto dňoch na Ukrajine skloňuje v súvislosti s možnou rekonštrukciou vlády. V nej by Mikloš mohol zastávať post ministra financií. Novú vládu chcú na pôdoryse doterajšej vládnej koalície vytvoriť Blok Petra Porošenka, strana Národný front súčasného premiéra Jaceňuka a strana Vlasť Júlie Tymošenkovej. Strana Samopomoc ľvovského primátora Andreja Sadového, ktorá bola súčasťou Jaceňukovej vlády, už oznámila, že do novej vlády pravdepodobne nevstúpi.

Zatiaľ však stále nie je isté, či sa nový kabinet aj naozaj podarí zostaviť a personálne nominácie sú teda ešte len v rovine špekulácií. Jasnejšie by mohlo byť už dnes. Popoludní majú v Kyjeve pokračovať politické rokovania a stretnúť sa majú aj poslanci všetkých troch frakcií, ktoré chcú novú vládu vytvoriť. Jej vznik musí totiž písomne podporiť najmenej 226 poslancov parlamentu. 

Pavol Rábara pred 1473 d

Vo svetových médiách sa šíria informácie, že uneseného saleziána Toma islamisti na Veľký piatok popravili. Spravodajské portály sa pritom odvolávajú na viedenského arcibiskupa Christopha Schönborna, ktorý hovoril o jeho smrti v sobotu na veľkonočnej vigílii.

Lenže pozor! Ešte v nedeľu večer vydala viedenská arcidiecéza stanovisko, v ktorom upozorňuje, že kardinál Schönborn vychádzal len z informácií z prostredia sestier Matky Terezy v Jemene, u ktorých don Tom pôsobil. Arcidiecéza pripomína, že informácie o smrti indického kňaza sa momentálne nedajú nikde overiť.

„Stále existuje nádej,“ uviedol kardinál Schönborn v nedeľu po tom, čo sa skontaktoval s biskupmi z Blízkeho východu.

Navyše optimizmus zdieľa aj biskup Paul Hinder, ktorý spravuje Jemen. Agentúre KNA povedal, že stále verí, že saleziánsky kňaz je nažive.

Dona Toma uniesli džihádisti 4. marca po útoku v jemenskom meste Aden. Radikáli vtedy zaútočili na charitatívny dom pre seniorov, ktorý spravujú rehoľníčky z Kongregácie misionárok lásky Matky Terezy. Útočníci vtedy zavraždili štyri sestričky a ich 12 spolupracovníkov. Toma uniesli a odvtedy sa o ňom neobjavili žiadne overené správy.

Martin Hanus pred 1475 d

Česká polícia dnes v centre Prahe zatkla a zniesla z tribúny Adama B. Bartoša, jedného z hlavných predstaviteľov českej extrémistickej scény, ktorý aj dnes demonštroval za „Českú republiku bez islamu“. Bartoš kritizoval dohodu EÚ s Tureckom, ktorú podporila aj česká vláda, čím prispela k rozvratu krajiny. Bartoš počas svojho prejavu uviedol: „To je vlastizrada. To je vlastizrada, ktorá musí byť potrestaná trestom najvyšším.“  Po týchto slovách ho policajti zadržali a odviedli preč.

Niekdajší novinár (pracoval napríklad v denníku Mladá fronta Dnes) sa v posledných rokoch radikalizoval, jeho nenávistné vyjadrenia sú podobné tomu, čo šíria u nás kotlebovci, takisto zahalené do rúška ochrany pravej kresťanskej civilizácie. Český zásah by mohol byť inšpiráciou aj pre slovenskú políciu, stačí si pozrieť nedávne demonštrácie slovenských fašistov.

Lukáš Obšitník pred 1475 d

Viacerí vedci a vysokoškolskí učitelia protestujú proti vymenovaniu Petra Plavčana za ministra školstva. Vo verejnej výzve kritizujú, že školstvo posledné desaťročia, či už pod vládou pravice alebo ľavice, mieri do postupného úpadku a rozkladu, čo nezmenili ani posledné voľby nasledujúce po celospoločenských protestoch z posledných mesiacov.

Plavčan bol podľa signatárov ako dlhoročný pracovník ministerstva školstva zodpovedný za protiprávne zasahovanie ministerstva do autonómie vysokých škôl pri vymenúvaní profesorov. Hoci kontroloval financovanie vysokých škôl, na viacerých bol členom ich vedeckých rád, a tiež „ako člen správnej rady Študentského pôžičkového fondu neoprávnene získal odmeny v celkovej sume prevyšujúcej 38-tisíc aur a až pod tlakom verejnej mienky tieto prostriedky vrátil“.

Pod protest sú podpísaní rešpektovaní vedci ako prof. Pavel Brunovský, prof. Eduard Krekovič, prof. Jozef Nosek, doc. Roman Pašteka a ďalší.

Imrich Gazda pred 1475 d

Ani tento rok nás médiá neušetrili záberov na niektorých Filipínčanov, ktorí sa na Veľký piatok nechali pribiť na kríž. Jeden z nich, Ruben Enaje, sa tento rok nechal ukrižovať už po tridsiatykrát. Svoju bolesť podľa TASR obetoval za Belgicko zasiahnuté teroristickým útokom. Katolícka cirkev pritom tento rituál, ktorý sa stal turistickou a mediálnou atrakciou, neschvaľuje. Foto - TASR/AP

Imrich Gazda pred 1476 d

Na Veľký piatok večer sa uskutoční tradičná krížová cesta v rímskom Koloseu za účasti pápeža Františka a tisícok pútnikov. Po útokoch v Bruseli prípravu pobožnosti sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Autorom tohtoročných 14 zamyslení je arcibiskup Perugie, kardinál Gualtiero Bassetti. Priamy prenos so začiatkom o 21.15 prinesú nielen katolícke televízie Lux a Noe, ale aj Dvojka RTVS a TA3. Foto - TASR/AP  

Lukáš Obšitník pred 1476 d

Na Slovensku máme 59 unikátnych drevených kostolíkov zhotovených bez použitia kovových spojov. Klince sa nepoužívali z duchovných dôvodov, pretože pripodobňovali ukrižovanie Krista. Najviac takýchto kostolov je na severovýchode Slovenska v okolí Svidníka. Najpočetnejšie sú rusínske gréckokatolícke cerkvi, medzi najstaršie patria rímskokatolícke ovplyvnené gotickým slohom. Niektoré pochádzajú až zo 16. storočia. Osem kostolíkov bolo zaradených do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Deväť drevených chrámov na Zemplíne je prepojených cyklochodníkom. Príbeh slovenských kostolíkov, mapku ich výskytu a bohatú fotogalériu uverejnil na webe soda.o2.sk fotograf Vladimír Šifra.

Jaroslav Daniška pred 1477 d

K veľkonočnému Trojdniu sme pre čitateľov Postoja pripravili lahôdku, lepšie povedané niekoľko.

 

Každý deň nájdete na našej stránke úvahu od slovenského biskupa. Postupne budú písať bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, biskup čs. cirkvi husitskej Juraj Jordán Dovala, katolícky biskup na Islande Dávid Tencer a prešovský pomocný gréckokatolícky biskup Milan Lach.

 

Okrem toho nájdete na stránke Postoja viacero ďalších úvah od Jána Krupu, rozhovor s emeritným pápežom Benediktom XVI. či pútavý príbeh mukačevského biskupa blahoslaveného Teodora Romžu, ktorý bol zavraždený v roku 1947, píše o ňom Jozef Majchrák.

 

Samozrejme, na stránke bude aj viacero ďalších textov, oplatí sa teda Postoj.sk navštíviť aj cez sviatočné dni.

 

Foto: Nárek nad Kristovým hrobom, neznámy ruský autor, 15. storočie, zdroj: wikimedia

Jaroslav Daniška pred 1477 d

Vladimír Jancura viedol zaujímavý rozhovor s českým historikom Michalom Macháčkom, ktorý pripravuje monografiu o Gustávovi Husákovi. Celý rozhovor vyšiel v denníku Pravda.

 

Macháček má prístup do rodinného archívu rodiny Husákových, navštívil archívy v Moskve, je zorientovaný v slovenských rodinno-vzťahových reáliách, ako ukazuje aj v rozhovore. Zdá sa, že sa pokúsi o trochu novú interpretáciu niektorých zažitých obrazov a legiend (napr. o Husákovom návrhu, aby sa Slovensko stalo sovietskou republikou), o vzťahoch, aké pestoval Husák s Pavlom Čarnogurským a podobne. Kniha by mala vyjsť o pár mesiacov. Zatiaľ určite stojí za pozornosť Jancurov rozhovor.

 

 

Martin Hanus pred 1477 d

Opoziční lídri zo SaS ukázali pri rozdeľovaní funkcií v parlamente pozoruhodný hodnotový vkus. Najskôr Richard Sulík pripustil, že aj Kotlebova ĽSNS ako riadne zvolená strana by mohla obsadiť niektorú z vedúcich funkcií parlamentu, ako sú šéfovia parlamentných výborov.

 

Aktuality.sk priniesli informáciu, že SaS mala výhrady k voľbe Eriky Jurinovej z OĽaNO za šéfku ľudskoprávneho výboru. Podľa Martina Poliačika totiž Jurinová ako signatárka výzvy Aliancie za rodinu prejavila „veľmi svojský postoj k ľudským právam na Slovensku“ a tiež je proti dokumentom ako Istanbulský dohovor.

 

Takže tu máme opäť ukážku nesvojského liberalizmu a la SaS: kotlebovský fašista ako šéf dákeho výboru azda aj môže byť, umiernená konzervatívna politička ako šéfka ľudskoprávneho výboru je tak trochu problém. 

 

Napokon však naši liberáli ctili politické dohody a za Jurinovú zahlasovali.