Krátke správy redakcie

Lukáš Obšitník pred 1653 d

Veľký filozof a gentleman Roger Scruton v novom čísle českého Reflexu navrhuje, aby členské štáty EÚ obnovili svoje hranice a prevzali za seba zodpovednosť. "Jestli nezastavíme příliv uprchlíků, rozloží to evropskou společnost." Miesto ideálov multikulturalizmu vyzýva byť realistami a o moslimoch hovorí: "Ti sem rozhodně nezapadnou a nepřijmou náš náhled na svět. To není otázka, to je konstatování. Nezapadli a nepřizpůsobili se za dlouhá léta v Británii. A to jsme udělali všechno, abychom jim to ulehčili. Prostě to nefunguje. Oni se totiž nechtějí přizpůsobit, přišli sem žít své původní životy."

Martin Hanus pred 1653 d

Talianske sociálne siete sú v týchto dňoch plné paródií a posmeškov na novú taliansku miss Alice Sabatini. Po tom, čo bola 18-ročná Sabatini zvolená za najkrajšiu devu, na otázku moderátora, v akej dobe by najradšej žila, odpovedala takto: „Chcela by som žiť v roku 1942, aby som videla druhú svetovú vojnu. V knihách su o nej popísané strany a strany, chcela by som ju však vidieť, ako žena by som nemusela k vojsku a ostala by som doma." V sále všetci stŕpli a sociálne siete vybuchli. Nešťastná Alice sa neskôr v rámci sebaobhajoby ešte viac zamotávala, takže taliansky virtuálny svet je dnes plný videoparódií a rieši ju aj nemecká seriózna tlač.

 

 

Jaroslav Daniška pred 1653 d

Pápež František dnes vystúpi s prejavom v americkom Kongrese, priamy prenos na TV Lux sa začína o 15.20. Akú tému si pápež vyberie? Očakávania sú veľké. Jeho popularita medzi americkými katolíkmi je na vysokých číslach, ale americký katolicizmus trpí vnútornými rozpormi, ako ukazuje aktuálny výskum agentúry Pew Center, nazvať ho liberálnym nie je vôbec prehnané.

Jozef Majchrák pred 1653 d

Virtuálna realita z New Yorku. Peter Breiner vo svojej charakteristike Pochodu za život spomína úvodníky komunistickej Pravdy, treba však povedať, že jeho komentár je od štýlu komunistických manipulátorov na nerozoznanie. Nech by sa najostrejšie ideologické perá z roku 1974 akokoľvek snažili, lepšie by to nenapísali. 

Martin Hanus pred 1654 d

Ďalší mediálny humbug: Viaceré médiá tvrdia, že sa odhalila veľká lož o utečencoch, keďže Sýrčanov je vraj v prúde migrantov oveľa menej, než sa dosiaľ myslelo. Toto šokujúce odhalenie vraj prinášajú zverejnené údaje Eurostatu, z ktorých vyplýva, že medzi utečencami prichádzajúcimi do Európy medzi aprílom a júnom tvoria Sýrčania len asi 20 percent. Vôbec nerozumiem, čo je na tejto informácii šokujúce a aký podvod má vlastne odhaľovať: Nemecko už predsa v priebehu leta oficiálne zverejňovalo údaje, podľa ktorých tvorili Sýrčania v prvom polroku 2015 okolo 22 percent zo všetkých žiadateľov o azyl, kým takých Balkáncov bolo dvakrát viac. Všetko sa však medzičasom zmenilo: v auguste a septembri tiahli smerom do Nemecka masy ľudí z Blízkeho východu, medzi ktorými tvorili Sýrčania významnú zložku. Takže údaj o podiele Sýrčanov sa v priebehu času neustále mení, na konci roka ich bude určite oveľa viac, než to bolo v prvom polroku.

Jozef Majchrák pred 1654 d

Denník Rzeczpospolita píše o tom, prečo Poľsko zmenilo svoje stanovisko v otázke utečencov. Tu je krátke zhrnutie poľských argumentov. Vyšehradská skupina nie je hodnotou samou osebe, ale len jedným z viacerých lobistických zoskupení v EÚ. Navyše, naši partneri v minulosti tiež nepreukázali solidaritu s Poľskom a ich lojalita siahala len potiaľ, pokiaľ to bolo pre nich výhodné. Niekoľko tisíc utečencov nie je veľká cena za zvýraznenie pozície Poľska ako silného a zodpovedného partnera v EÚ. Najmä pred blížiacou sa diskusiou o ďalších sankciách proti Rusku. 

Daniela Matejovičová pred 1654 d

Nemecké štúdio kurzgesagt.org vytvorilo video, v ktorom vysvetľuje príčiny utečeneckej krízy a hovorí aj o súčasnej situácii vo svete. Zároveň poukazuje na niektoré dezinformácie a vysvetľuje ich.

Martin Hanus pred 1655 d

Nemecké médiá píšu, že pod mocným šéfom koncernu Volkswagen Martinom Winterkornom sa trasie stolička. Za všetko môžu odhalené podvody pri emisných testoch, prudký pád akcií VW a hroziaca megapokuta. Osobe Winterkorna som sa viac venoval pred dvomi rokmi, keď o ňom týždenník Spiegel zverejnil skvelý text, v ktorom ho opísal ako diktátora, čo svojou železnou rukou riadi svetovú ríšu menom Volkswagen. Pohoršený zo šéfa VW musí byť najmä môj kolega Jaro Daniška: kým podriadení Winterkornovi úslužne vykajú, on im žoviálne tyká.  

Lukáš Obšitník pred 1655 d

Organizátori Pochodu za život zverejnili ďalšie krásne fotky. Podobne ako pred dvomi rokmi v Košiciach, aj teraz približne viem, ako sa asi cítili ľudia na demonštráciách v roku 1989.

Lukáš Obšitník pred 1656 d

Známy český fotoreportér Jan Šibík sa obsiahlo venuje kríze utečencov a je za to, aby sa im pomáhalo čo najviac. No schytáva to z oboch strán. Nedávno totiž nakrútil video z maďarsko-srbskej hranice o tom, ako sa plytvá jedlom, pália sa drahé stany, ako robia utečenci strašný neporiadok. Dostal za to veľa agresívnych mailov od ľudí, ktorí utečencom pomáhajú. Šibík na facebooku zareagoval: "Proto, že uprchlíkům fandím, proto to neukáži, nenatočím nebo to budu bagatelizovat? Ani náhodou! Snažím se být vždy co nejobjektivnější."