Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1494 d

Nazval by som to efekt Matovičovej pasce. Hneď prvé diskusie to ukázali: veľkou prekážkou dohody malých pravicových strán bude Igor Matovič. Jeho spôsoby v politike prekážajú Bélovi Bugárovi, Borisovi Kollárovi a celkom určite aj Radoslavovi Procházkovi, aj keď zatiaľ mlčí. Hrubá čiara, ktorú chce deň po voľbách nakresliť trnavský politik, je utópia. Všetci totiž vedia, že prvý, kto by ju porušil, je on sám. V mene vojny proti zlodejom, samozrejme.

 

V Matovičovej pasci tak neskončili iba tí, ktorí so Sulíkom dúfajú v kamikadze koalíciu všetkých okrem Fica a Kotlebu, v Matovičovej pasci sú najmä všetci slušní zvolení poslanci z jeho kandidátky. Smutný príbeh. Tak nejako chutí Pyrrhovo víťazstvo.

Foto: TASR/Michal Svítok

 

Martin Hanus pred 1494 d

Béla Bugár de facto vylúčil vládu pod vedením Richarda Sulíka bez Smeru a Kotlebu. Keďže Bugár povedal, že s SNS do vlády nepôjde, predstava, že by dali dokopy vládu SaS, OĽaNO, SNS, Kollár a Sieť (s najtesnejšou väčšinou 76 hlasov), je už len fantazmagóriou. Stačí pohľad na Borisa Kollára, ktorý sa v televízii počas vystúpení Radoslava Procházku neustále škodoradostne natriasa od smiechu a obviňuje ho, že používa lož ako pracovnú metódu.

 

Pravicový cirkus na TV Markíza je dokonalý: Procházka sa voči Kollárovmu obvineniu z klamstva v nepodstatnej jednotlivosti bráni, Sulík Procházku háji, že v ničom neklamal, a štátnicky napomína Kollára s Procházkom, aby sa nehádali. Následne sa Sulík háda s Bugárom, ktorého obvinil, že hľadá zámienku, ako nejsť s pravicou. O pár minút sa pochytil Kollár s Matovičom, lebo ho vraj líder OĽaNO cez akéhosi zamestnanca v kampani „hejtoval“. Prítomný Robert Kaliňák sa len spokojne usmieva, fikcia pravicovej koalície sa rozložila v priamom prenose.

 

V tejto chvíli je už vlastne isté, že základom novej vlády musí byť Smer, či už na čele s Ficom, Lajčákom, alebo niekým iným.

Lukáš Obšitník pred 1494 d

Zakladateľ projektu Teach for Slovakia Stanislav Boledovič na svojom facebooku kritizuje za výsledky volieb bratislavskú kaviareň: „Bratislavská kaviareň sa zobudila do desivého rána. No až keď sa vo svojej elitnej namyslenosti začne zaujímať o výsledky v regiónoch, pochopí veľkosť prúšvihu. A verím, že aj svoju zodpovednosť. (...) Chudobní ľudia tejto krajiny, ľudia mimo bratislavskej smotánky, volia v lepšom prípade SMER, ak nie, tak ĽS, SNS. To je realita – face it. Čo čakáme, že koho bude voliť človek, ktorý sa narodí v chudobnej rodine, kde rodičia nemajú žiadne vzdelanie a nevedia ho tak svojim deťom poskytnúť? Kde školy upadli na úplné dno a nedokážu vzdelávať deti, o čom alarmujeme v kampani A Dosť už od jesene? Čo čakáme od človeka, ktorý pravidelne stretáva sociálne neprispôsobivých ľudí, ktorých sa oprávnene bojí, a ich počet prudko rastie? Čo očakávame od takéhoto nevzdelaného mladého človeka, ktorý nemá na to, aby cestoval po svete, vyrástol v rodine, kde nebolo poriadne čo do úst. Že bude uvažovať o vyrovnanom rozpočte, právach gejov, voľbe generálneho prokurátora a lepšej akreditácii vysokých škôl. Úplne nám šibe?

Tak nám treba. A mimochodom, táto situácia má jednoduché a jasné riešenie. Žiaľ, to by bratislavská kaviareň musela prijať zodpovednosť a ísť robiť to, čo je potrebné, nie to, čo ich baví. Good look Slovensko. S takouto elitou sa nikam nepohneme. (...)“ Následne spomína viacerých ľudí z mimovládnych organizácií, ktorých si cení za ich aktivity.

Pavol Rábara pred 1494 d

Dnes výnimočne trochu osobne: Štvoro volieb a jedno referendum som zažil za posledné roky ako redaktor tlačovej agentúry. Keďže som mal na starosti agendu ministerstva vnútra, všetky spomínané udalosti som strávil na vrátnici budovy MV SR na Drieňovej, v ktorej zasadala Ústredná volebná komisia. 

Dnes to bude iné. Verím, že vo volebných centrálach bude „zaujímavejšia“ partia. Iste, bude viac práce, ale zato to bude rýchlejšie plynúť, než na tej studenej vrátnici s jednou zástrčkou a preležanými sedačkami. A takisto sa neviem dočkať atmosféry v redakcii, kde sa v neskorú nočnú hodinu zídeme – ako budem sledovať skúsených kolegov, ako budú prežívať výsledky volieb. :)

Lukáš Obšitník pred 1496 d

Hodnotenia štvrtkovej debaty republikánskych prezidentských kandidátov sa rôznia, podľa viacerých ju vyhral Ted Cruz. Jonathan V. Last vo Weekly Standard jeho víťazstvo zhrnul do troch bodov: zdôrazňoval, že Trump je podvodník, ktorému sa nedá veriť; že žiadnym zmysluplným spôsobom nepatrí medzi republikánov ani konzervatívcov; a hoci kritizuje washingtonskú korupciu, on sám k nej 40 rokov patril svojou podporou pre demokratov od Jimmyho Cartera cez Johna Kerryho po Hillary Clintonovú. Podľa Daniela Larisona však poukazovanie na Trumpovu liberálnu minulosť Cruzovi nemusí stačiť, lebo ideologické výhrady doteraz nemali veľký vplyv.


V USA medzitým rastie počet prominentných republikánov, hlavne medzi neokonzervatívcami, ktorí verejne hovoria, že ak aj Trump získa republikánsku nomináciu, v novembrových voľbách ho nebudú voliť za žiadnych okolností. Tak sa vyjadrili napr. neokonzervatívci Bill Kristol z Weekly Standard či spolupracovník viacerých republikánskych prezidentov Peter WehnerRobert Kagan pred týždňom rovno vyjadril podporu Hillary Clintonovej. Spor zhŕňa magazín Politico v texte Republikánski jastrabi vyhlásili Trumpovi vojnu


Neokonzervatívcov naopak tvrdo kritizuje ekonóm a americký Žid David Goldman. V pondelok napísal, že ich doktrína spočívajúca v podkopávaní diktátorov rozvrátila Blízky východ a defacto ohrozuje aj štát Izrael, ktorému všetci deklarujú podporu. Neokonzervatívci v mene svojho kultu o šírení demokracie hodili záujmy Izraela za hlavu, tvrdí Goldman. Podporuje Teda Cruza, no keďže Trumpa považuje za viac proizraelského ako Clintonovú a zdieľa roztrpčenie Američanov z republikánskeho establišmentu, v novembri by Trumpa volil.


V sobotu sa budú konať republikánske primárky v štátoch Kansas, Kentucky, Louisiana a Maine. Doterajší stav získaných delegátov je 319 (Trump), 226 (Cruz), 110 (Rubio), 25 (Kasich) a 8 (Carson).

Pavol Rábara pred 1496 d

Slováci z prostredia OSN sú údajne zapletení do prípadov sexuálneho zneužívania. 

Podľa správy generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna zaznamenala vlani organizácia 99 podozrení zo sexuálneho zneužívania, z toho 69 prípadov sa týkalo členov mierových misií a ostaných 30 obvinení smerovalo proti pracovníkom OSN v inom zariadení. 

Ako píše ČTK, väčšina káuz sa týka afrických členov OSN, do niektorých prípadov sú však zapletené aj krajiny Európy, napríklad Nemecko, Slovensko a Moldavsko.

 

Štefan Danišovský pred 1496 d

Prsteň Jany z Arku sa vracia do Francúzska. Mosadzný prsteň, ktorý svätici počas jej procesu zhabal biskup Cauchon, sa neskôr stal majetkom anglického kardinála Henryho Beauforta a odvtedy sa nachádzal stále v Anglicku. O autenticite šperku nie sú žiadne pochybnosti, keďže v zápise z procesu je veľmi podrobne opísaný. Na prsteni sú vyryté tri kríže a nápis „Jhesus Maria“.

Návrat do Francúzska zorganizoval podnikateľ, bývalý minister a europoslanec Philippe de Villiers prostredníctvom nadácie Puy du Fou Espérance. Na sumu 376 833 eur mohla samotná nadácia zo zákonných dôvodov prispieť len sumou 80-tisíc, a tak zvyšok bol vyzbieraný od súkromných osôb za rekordne krátkych 36 hodín. Prsteň bol kúpený na aukcii v Londýne koncom februára a po takmer 600 rokoch sa vráti do Francúzska pravdepodobne ešte tento týždeň. (Zdroj: Le Figaro, foto: Timeline Auctions)

Jaroslav Daniška pred 1496 d

Viete, ktorá kniha slovenského autora je v poslednom čase najprekladanejšia v zahraničí? Levy prichádzajú od Vladimíra Palka.

 

Po nemeckom preklade Die Löwen kommen, ktorý vyšiel už vo viacerých vydaniach, vyšla nedávno talianska mutácia I leoni entrano nell’arena a pred pár dňami vďaka Kartuziánskemu nakladatelství aj český preklad Lvi přicházejí.

 

Cudzojazyčné vydania sú oproti slovenskému originálu čiastočne upravené pre daný trh. A nehodno opomenúť, že nemecké vydanie knihy už ocenil aj emeritný pápež Benedikt XVI. či rakúsky biskup Andreas Laun.

 

Vladimír Palko je dôležitý a tiež čítaný autor na stránkach nášho denníka, tešíme sa z jeho úspechu v zahraničí a želáme veľa predaných kusov!

Jaroslav Daniška pred 1497 d

Mesto Kyjev bude diskutovať o premenovaní ulice Moskovskij prospekt na ulicu Stepana Banderu. Správu prinieslo ukrajinské vydanie Rádia slobodná Európa.

O tom, či sa premenovanie uskutoční, do značnej miery rozhodne primátor Kyjeva Vitalij Kličko. Bude zaujímavé sledovať jeho správanie, keďže na Majdane pred dvomi rokmi vystupoval umierňujúco, používal ruštinu a žiadal rozvášnený dav, aby rešpektoval práva ruskojazyčnej menšiny. Dá sa však očakávať, že sa v tejto diskusii ocitne minimálne pod tlakom.

 

Aktivisti žiadajú, aby bol Moskovskij prospekt premenovaný ako súčasť dekomunizácie verejného priestoru (čo však s Moskvou v názve ulice priamo nesúvisí) a tiež ako prejav odporu voči anexii Krymu. Na Ukrajine už platí zákon, ktorý zakazuje používanie komunistických symbolov a bývalý režim považuje za zločinecký. 

 

Kult Stepana Banderu (na obrázku) je na Ukrajine stále živší, najmä na západe krajiny. Bandera (1909 – 1959) bol ukrajinský nacionalista, väznený aj v koncentračnom tábore Sachsenhausen. Jeho vojaci kvôli nezávislosti Ukrajiny viedli vojnu proti všetkým, keď to bolo výhodné, tak sa spojili aj s nacistami. Ukrajinská povstalecká armáda sa dopustila zločinov proti ľudskosti, osobitne pri vraždení a pogromoch proti Poliakom. Oživovania Banderovho kultu sa preto obávajú najmä Poliaci, ktorí pripomínajú, že najkrvavejšie vojny mali Ukrajinci historicky práve s Poliakmi. 

Fero Múčka pred 1497 d

Ako sa na názvoch miest odrzkadlilo, či krajinu kontrolovali komunisti, katolíci alebo protestanti? Napovie mapka Európy, na ktorej sú vyznačené miesta, ktoré majú v sebe slovo Svätý – San – Santo – Saint atď. Vyzerá to, že „najsvätejšia“ je Galícia, severošpanielske územie okolo Santiaga de Compostella.