Krátke správy redakcie

Pavol Rábara pred 1492 d

Slováci z prostredia OSN sú údajne zapletení do prípadov sexuálneho zneužívania. 

Podľa správy generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna zaznamenala vlani organizácia 99 podozrení zo sexuálneho zneužívania, z toho 69 prípadov sa týkalo členov mierových misií a ostaných 30 obvinení smerovalo proti pracovníkom OSN v inom zariadení. 

Ako píše ČTK, väčšina káuz sa týka afrických členov OSN, do niektorých prípadov sú však zapletené aj krajiny Európy, napríklad Nemecko, Slovensko a Moldavsko.

 

Štefan Danišovský pred 1492 d

Prsteň Jany z Arku sa vracia do Francúzska. Mosadzný prsteň, ktorý svätici počas jej procesu zhabal biskup Cauchon, sa neskôr stal majetkom anglického kardinála Henryho Beauforta a odvtedy sa nachádzal stále v Anglicku. O autenticite šperku nie sú žiadne pochybnosti, keďže v zápise z procesu je veľmi podrobne opísaný. Na prsteni sú vyryté tri kríže a nápis „Jhesus Maria“.

Návrat do Francúzska zorganizoval podnikateľ, bývalý minister a europoslanec Philippe de Villiers prostredníctvom nadácie Puy du Fou Espérance. Na sumu 376 833 eur mohla samotná nadácia zo zákonných dôvodov prispieť len sumou 80-tisíc, a tak zvyšok bol vyzbieraný od súkromných osôb za rekordne krátkych 36 hodín. Prsteň bol kúpený na aukcii v Londýne koncom februára a po takmer 600 rokoch sa vráti do Francúzska pravdepodobne ešte tento týždeň. (Zdroj: Le Figaro, foto: Timeline Auctions)

Jaroslav Daniška pred 1492 d

Viete, ktorá kniha slovenského autora je v poslednom čase najprekladanejšia v zahraničí? Levy prichádzajú od Vladimíra Palka.

 

Po nemeckom preklade Die Löwen kommen, ktorý vyšiel už vo viacerých vydaniach, vyšla nedávno talianska mutácia I leoni entrano nell’arena a pred pár dňami vďaka Kartuziánskemu nakladatelství aj český preklad Lvi přicházejí.

 

Cudzojazyčné vydania sú oproti slovenskému originálu čiastočne upravené pre daný trh. A nehodno opomenúť, že nemecké vydanie knihy už ocenil aj emeritný pápež Benedikt XVI. či rakúsky biskup Andreas Laun.

 

Vladimír Palko je dôležitý a tiež čítaný autor na stránkach nášho denníka, tešíme sa z jeho úspechu v zahraničí a želáme veľa predaných kusov!

Jaroslav Daniška pred 1493 d

Mesto Kyjev bude diskutovať o premenovaní ulice Moskovskij prospekt na ulicu Stepana Banderu. Správu prinieslo ukrajinské vydanie Rádia slobodná Európa.

O tom, či sa premenovanie uskutoční, do značnej miery rozhodne primátor Kyjeva Vitalij Kličko. Bude zaujímavé sledovať jeho správanie, keďže na Majdane pred dvomi rokmi vystupoval umierňujúco, používal ruštinu a žiadal rozvášnený dav, aby rešpektoval práva ruskojazyčnej menšiny. Dá sa však očakávať, že sa v tejto diskusii ocitne minimálne pod tlakom.

 

Aktivisti žiadajú, aby bol Moskovskij prospekt premenovaný ako súčasť dekomunizácie verejného priestoru (čo však s Moskvou v názve ulice priamo nesúvisí) a tiež ako prejav odporu voči anexii Krymu. Na Ukrajine už platí zákon, ktorý zakazuje používanie komunistických symbolov a bývalý režim považuje za zločinecký. 

 

Kult Stepana Banderu (na obrázku) je na Ukrajine stále živší, najmä na západe krajiny. Bandera (1909 – 1959) bol ukrajinský nacionalista, väznený aj v koncentračnom tábore Sachsenhausen. Jeho vojaci kvôli nezávislosti Ukrajiny viedli vojnu proti všetkým, keď to bolo výhodné, tak sa spojili aj s nacistami. Ukrajinská povstalecká armáda sa dopustila zločinov proti ľudskosti, osobitne pri vraždení a pogromoch proti Poliakom. Oživovania Banderovho kultu sa preto obávajú najmä Poliaci, ktorí pripomínajú, že najkrvavejšie vojny mali Ukrajinci historicky práve s Poliakmi. 

Fero Múčka pred 1493 d

Ako sa na názvoch miest odrzkadlilo, či krajinu kontrolovali komunisti, katolíci alebo protestanti? Napovie mapka Európy, na ktorej sú vyznačené miesta, ktoré majú v sebe slovo Svätý – San – Santo – Saint atď. Vyzerá to, že „najsvätejšia“ je Galícia, severošpanielske územie okolo Santiaga de Compostella.

Imrich Gazda pred 1493 d

Spišský biskup Štefan Sečka vyzval veriacich, aby sa zúčastnili na parlamentných voľbách. „Sociálna náuka cirkvi nám pripomína ako morálny záväzok účasť na voľbách, aby sme boli pred svojím svedomím spokojní, že sme napomohli konanie dobra,“ napísal v liste, ktorý kňazi čítali počas uplynulej nedele v kostoloch. Pri výbere kandidátov by veriaci mali zohľadniť najmä hodnoty, ako sú dôstojnosť ľudskej osoby, najmä manželstva a rodiny, spravodlivosť a právo pre všetkých a solidaritu so sociálne slabšími skupinami.

 

K podpore kandidátov, ktorí žijú podľa evanjelia, vyzval aj bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský. Spoločný pastiersky list k parlamentným voľbám biskupi tento rok nepripravili.

 

Foto – TASR/Branislav Račko

Jaroslav Daniška pred 1493 d

V Poľsku sa hovorí o prvom konflikte šéfa PiS Kaczynského s ministrom vo vláde Beaty Szydlovej. Kaczynski má údajne problém s ministrom zahraničných vecí Witoldom Waszczykowským (na obrázku TASR vľavo).

 

Ten sa totiž, ako píše denník Gazeta Wyborcza, obrátil na benátsku komisiu, aby vydala stanovisko k poľskému vnútropolitickému sporu o menovanie nových sudcov na Ústavný súd. Denník očakáva kritické stanovisko, čo môže vláde spôsobiť zbytočné problémy. Ale postup ministra Waszczykowského prekáža Kaczynskému aj takpovediac principiálne: prečo by sa mal minister poľskej vlády obracať o názor na medzinárodnú organizáciu? Najmä ak celý spor doma eskalujú práve politici PiS: predseda Kaczynski a prezident Duda.

 

Pozorovatelia očakávajú, že minister si udrží kreslo vo vláde do summitu NATO, ktorý sa onedlho bude konať práve v Poľsku.

Jozef Majchrák pred 1494 d

Okrem kolegu Fera Múčku zverejnili svoje predvolebné texty aj šéfredaktori niektorých ďalších médií. Matúš Kostolný z Denníka N vyzval na zmenu vlády a voľbu opozičných strán, bez toho, aby niektorú z nich konkrétne odporučil. Neurobila tak ani šéfredaktorka Sme Beata Balogová. Tá si dokonca myslí, že pre väčšinu strán by bolo lepšie, keby vôbec nerobili kampaň, pretože len strašili neexistujúcimi hrozbami. 

Konkrétnejší bol šéfredaktor .týždňa Štefan Hríb, ktorý vo svojom predvolebnom editoriáli napísal, že bude voliť liberálnu SaS.

Jaroslav Daniška pred 1494 d

Ján Figeľ pripustil, že po voľbách rezignuje na post predsedu KDH. Denník Pravda sa ho spýtal: „Ak KDH získa menej hlasov ako v roku 2012, aká bude vaša odpoveď?“ Predseda KDH odpovedal: „Povedal som verejne a stojím si za svojimi slovami, ak KDH rásť nebude, ja ho viesť nebudem.“

 

Od predsedu strany je to dva dni pred voľbami veľká politická chyba, ktorá navyše pôsobí demobilizujúco. KDH získalo v posledných voľbách vyše 225-tisíc hlasov, je takmer isté, že v týchto voľbách to bude menej. Figeľ pritom tvrdí, že odstúpi, ak strana nezíska viac hlasov, kritérium si teda sám zvýšil a zhoršil.

 

Myslím si, že si práve strelil do vlastnej nohy. Otázkou je, že či len sebe.

Jaroslav Daniška pred 1494 d

Bin Ládin sa obával vyhlásiť kalifát, dokazujú to jeho listy, ktorých preklad má k dispozícii týždenník Newsweek.

Vodca teroristickej al-Kájdy si myslel, že západné veľmoci majú dostatok síl, aby zvrhli každý štát, ktorý by sa označil za kalifát, preto volal po trpezlivosti, vznik kalifátu ako cieľ samozrejme podporoval. Listy pochádzajú pravdepodobne spred roku 2011, organizácia ISIS vyhlásila kalifát v roku 2014.

Dnes, o dva roky neskôr, už al-Kájda zďaleka nemá medzi moslimami také postavenie, ako ISIS a teroristi okolo al-Bagdádího sa už z al-Kájdy otvorene vysmievajú.