Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 1489 d

Richard Sulík bude volebné výsledky čakať s veľkou nervozitou, pretože aj jemu ide o politické prežitie. Ale treba uznať, že vo volebnom finiši spravil všetko, aby jeho SaS dopadla čo najlepšie. Aj vo včerajšej debate účelne komunikoval so svojím voličom, jeho témy a akcenty boli presne strihnuté na voliča SaS a bývalého proreformne ladeného voliča SDKÚ. Sulík sa tiež cielene vymedzil voči Sieti (v zmysle "to sú tí, ktorí by išli so Smerom, a v programe nemajú ani rovnú daň, onen symbol slovenského ekonomického zázraku").

 

Samozrejme, Sulík musí komunikovať agresívnejšie aj dôraznejšie než Procházka, má už jasne zadefinovaný imidž, má značne užší okruh potenciálnych voličov než Sieť, už len takých sedem percent by bolo pre neho triumfom (kým pre Sieť by bolo všetko pod desať katastrofou). Zjavne unavený Procházka však musí v dnešnej volebnej debate RTVS podať oveľa lepší výkon než v nedeľu - na rozdiel od Sulíka sa pritom nepotrebuje vymedzovať voči ostatným stredopravým stranám. Potrebuje však vyvolať emóciu, že nie je spiacou, ale reálnou alternatívou voči Smeru. Dnešný večer bude napínavý.

Martin Hanus pred 1490 d

Tá správa je tak trochu smiešna, ale v skutočnosti ukazuje zúfalý stav, v akom sa ocitlo KDH: dnešné agentúry hlásia, že predsedníctvo KDH rozhodlo, že Ján Figeľ napokon predsa len pôjde diskutovať do druhej skupiny v rámci predvolebného štúdia RTVS (teda so Sulíkom, Frešom, Kotlebom, Kollárom).

 

Je to smiešna správa – máme si to predstavovať tak, že predseda nechcel, ale predsedníctvo ho hlasovaním donútilo, aby išiel? Alebo aj chcel, ale potreboval si to dať potvrdiť vrcholným orgánom hnutia? A ešte to aj zvestovať svetu? 

 

Fakt, že sa Ján Figeľ kvôli preferenciám hnutia nedostal do prvej skupiny lídrov (kam sa zas na jeho úkor dostal Igor Matovič) však ukazuje na skutočnú drámu, ktorej čelí v sobotu KDH. Na hnutie kresťanských konzervatívcov sme boli celých 25 rokov navyknutí ako na stálicu. Vyšli z neho dvaja ponovembroví premiéri (Čarnogurský, Dzurinda, treticu by rád doplnil Procházka), jeho dlhodobým problémom bolo, že nedokázalo presiahnuť svoje konfesionálne limity aj funkcionárske záhumienky. KDH postupne opúšťali najvýraznejšie osobnosti, až strana stratila schopnosť robiť zaujímavú politiku. Dnes len pasívne stelesňuje dôležité hodnoty, čo už v tej pestrej a divokej ponuke nestačí.

 

Pre KDH môžu byť tieto voľby tým istým, čím boli voľby 2012 pre zrazu 6-percentnú SDKÚ. Ako ukazuje súčasná úroveň debát na predsedníctve, KDH bude potrebovať úplnú prestavbu, aby prežilo rok 2020.      

Jaroslav Daniška pred 1490 d

Nové vydanie brnianskeho časopisu Kontexty prináša zaujímavý rozhovor s poľským intelektuálom Markom Cichockým o Nemecku, nemeckej kultúre a politike.

 

Cichocki hovorí, že náboženstvo je v Nemecku „mŕtve“, lepšie povedané v „nemeckej politickej tradícii bolo úplne neutralizované“, nemecká politika však žije z „určitej kultúrnej koncepcie“, pričom „nemecké duchovno“ je podľa Cichockého „viac faustovské než kresťanské. Nemci žijú faustovským komplexom“.

 

Čo mám pod tým autor na mysli? "Nachádzame u nich pocit ojedinelej zodpovednosti za svet, pričom svet musí byť neustále menený, musí sa rozvíjať, smerovať dopredu. Dopredu ho vlastne musia tlačiť práve Nemci. V roli tých, kto je schopný meniť skutočnosť požadovaným spôsobom, vidia samých seba. Je to akési duchovné perpetuum mobile, ktoré nemá začiatok ani koniec. Je to nikdy nekončiaca úloha, ktorej by sa mal zhostiť každý Nemec."

 

Cichocki tiež rozoberá, prečo budú Nemci v európskom projekte napokon neúspešní, prečo je ich nemecká politika v istých kapitolách ne-emocionálna, inde naopak postavená výlučne na emóciách. Cenný rozhovor.

 

Fero Múčka pred 1490 d

V čase, keď si ľudia nechávajú preplácať vratky za plyn v hodnote niekoľkých eur, pripomenula nám Európska komisia veľký slovenský energetický paradox: hoci to vôbec nepotrebujeme, každoročne dotujeme predraženú výrobu elektriny z uhlia. Ešte na jeseň schválila vláda na najbližších štrnásť rokov pre Hornonitrianske bane privatizéra Petra Čičmanca dotáciu vo výške miliardy eur. Práve vďaka takýmto a podobným poplatkom (napríklad aj na biznis so solárnou energiou, kde dlho pôsobil Brhel) patria slovenské faktúry za elektrinu medzi najviac predražené v celej EU, pričom cena elektriny samotnej je u nás relatívne nízka. Nehovoriac o tom, že prevádzka dotovaných baní za posledných desať rokov pripravila o život viac ako dvadsať baníkov.

Foto – TASR

Lukáš Obšitník pred 1492 d

Slovensko sa tohto roku prvýkrát zapojí do Medzinárodnej filozofickej olympiády pre stredoškolákov. Súťaž 24 rokov beží pod záštitou UNESCO, na Slovensku ju prináša Katedra filozofie Filozofickej fakulty KU v Ružomberku. Hlavnou témou súčasného ročníka je filozofia vojny a mieru a od toho sa odvíjajúca teória spravodlivej vojny, pacifizmus, ale aj etické zaobchádzanie s utečencami. Po národnom kole konanom 15. marca budú najlepší súťažiaci pozvaní na kvalifikačné kolo konané v cudzom jazyku. Jeho víťaz následne postúpi do medzinárodného kola, ktoré sa bude konať 12. až 15. mája 2016 na belgickej Univerzite v Gente. Viac o olympiáde sa dozviete tu.

Jaroslav Daniška pred 1492 d

Jedným z najcennejších príspevkov k prebiehajúcemu učiteľskému štrajku je ten od profesora Ladislava Kováča. Rozhovor s prvým ponovembrovým ministrom školstva a významným slovenským vedcom a esejistom priniesol denník Pravda.

 

Profesor Kováč kritizuje nielen stav univerzít a slovenského vysokého školstva, ale aj prístup učiteľov. Slovenské školstvo sa podľa neho ocitlo v stave Kocúrkova a na zmenu potrebuje krajný elitizmus. Kováčovi prekáža priemyselný a predimenzovaný prístup k univerzitám, množstvo peňazí aj politické objednávky a volá po obdobe „sudcovskej nezávislosti“ na univerzitnej pôde. Vysokoškolský profesor má byť podľa Ladislava Kováča spoločenská osobnosť, niekto, koho význam zodpovedá osobe prezidenta štátu.

 

Nemôžem sa ubrániť pocitu, že profesor Kováč je jedným z prvých, kto v celej diskusii o vzdelávaní a školstve hovorí aj o ideáloch, nielen peniazoch a vyšších platoch. Je to cenný rozhovor a dôležitý príspevok do diskusie.

Martin Hanus pred 1493 d

Ak sa Donald Trump o pár mesiacov stane republikánskym kandidátom na prezidenta, tak sa dnešný deň zapíše ako jeden z jeho dôležitých stupienkov smerom nahor. Trumpa dnes totiž otvorene podporil guvernér New Jersey Chris Christie, ktorý bol ešte donedávna jedným z prezidentských kandidátov republikánov. Christie bol kedysi pokladaný za jedného z favoritov republikánskych primárok, a hoci jeho hviezda neskôr vybledla, pre Trumpa je táto podpora dôležitou psychologickou vzpruhou – Christie patrí k republikánskemu establišmentu, ktorý sa kedysi z Trumpa vysmieval, potom sa ho desil a dnes sa s ním pomaly zmieruje (lebo aj Trump je mu lepší než Ted Cruz).

 

Christieho podpora Trumpovi je súčasne ranou pre Marca Rubia, poslednej nádeje establišmentu. Rubio až dodnes veril, že budúci týždeň počas volebného „super utorka“ môže takmer automaticky rátať aj s hlasmi sympatizantov vyradeného Christieho.

 

Prečo však Christie odporučil práve dobrodruha Trumpa ako „najlepšiu osobu“, ktorá má v novembri poraziť Hillary Clinton? Môžu byť za tým čisto osobné dôvody, obaja sa dlhé roky dobre poznajú, už v kampani sa vzájomne šetrili a Christie ho tituluje za svojho priateľa. Okrem tejto sympatie mohla hrať rolu aj Christieho antipatia voči Rubiovi. Ale možno ide najmä o politicky účelové spojenectvo – čo spätne pochopíme, keď Trump vyhrá republikánske primárky a do záverečného súboja vytiahne mainstreamového Christieho ako svojho kandidáta na viceprezidenta.

Lukáš Obšitník pred 1494 d

Je päť dôvodov, prečo slovenské voľby znovu vyhrá Robert Fico, píšu americké Washington Post. Ak máte chuť pozrieť si z nadhľadu, v čom je slovenský premiér výnimočný, prečítajte si to. Jeden z dôvodov: Šťastný je politik, ktorého súperi sa večne hádajú. Dozviete sa aj, že k slovenskej pravici patria aj „Jump“, „Chance“, „We Are Family – Boris Kollar“ či „#Siet – yes, with the hashtag – which means network”. Tiež zistíte, že „zlepenec“ už má aj anglický novotvar „glued-together hack job“. Aj so zopár (pre nás) vtipnými momentmi je to seriózna analýza.

Martin Hanus pred 1494 d

Existuje ešte vôbec Schengen? V Európe vypukla roztržka, ktorá je predzvesťou horúcej jari. Už pritom zďaleka neplatí, že proti nemeckému konceptu stojí protiutečenecká V4, už to nie je spor „humanistický Západ verzus nesolidárny Východ“. Stačí rekapitulovať posledné udalosti: Slovinsko vyzvalo Rakúsko, aby skončilo s kontrolou hraníc, cez ktoré Rakúšania dovoľujú vstúpiť do krajiny len povolenej dennej „kvóte“ migrantov, podľa Slovincov tieto kontroly značne ubližujú voľnému pohybu ľudí a kapitálu.

 

Gréci včera odvolali veľvyslanca z Rakúska po tom, čo Rakúšania nepozvali na konferenciu západobalkánskych štátov k utečeneckej kríze aj ich. Rakúšania to odôvodnili tým, že Grécko má záujem len na ďalšom transporte migrantov zo svojej krajiny (čo bol, mimochodom, dlho aj rakúsky záujem, ktorý bol zdrojom konflikov s Nemeckom). Konanie konferencie bez účasti Grécka kritizovala aj Európska komisia. Dnes pre zmenu zdroj gréckeho ministerstva zahraničných vecí médiám potvrdil, že Grécko odmietlo aj návštevu rakúskej ministerky vnútra Johanny Mikl-Leitnerovej.  

 

Napätý je aj vzťah medzi Rakúskom a Nemeckom – kým v lete a na jeseň hovorili šéfovia vlád oboch krajín, Werner Faymann a Angela Merkelová, zhruba to isté (lepšie povedané, Faymann opakoval, čo predtým povedala Merkelová), dnes to už neplatí a jazyk viacerých rakúskych vládnych politikov sa skôr podobá tomu, čo hovorí Viktor Orbán. Mikl-Leitnerová už dávnejšie povedala, že treba vybudovať „pevnosť Európa“. Rakúšania spolu s V4 neveria Grékom, ale ani Merkelovej plánu dohody s Tureckom. Summit EÚ s Tureckom bude dva dni po našich voľbách a jeho dôsledky (koniec Schengenu) nás budú trápiť možno viac než výsledky slovenských volieb.

Fero Múčka pred 1495 d

Robiť dramatické rečnícke pauzy sa občas nevyplatí. Presvedčil sa o tom šéf britských labouristov Jeremy Corbyn počas tohtotýždňového vystúpenia v britskom parlamente. Členov snemovne chcel ohúriť tým, aké závažné veci sa dozvedel zo zákulisia medzivládnych vyjednávaní v Bruseli. No stačili tri slová zakričané z pléna a celá závažnosť bola preč.