Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1509 d

Tento týždeň sme na stránke Postoja odštartovali dve nové rubriky. Tou prvou bude pravidelný text o dejinách a histórii, oslovili sme už niekoľkých ľudí, ktorí zaujímavo a dobre píšu, a hľadáme ďalších. Ak by ste sa radi zapojili, študujete alebo ste vyštudovali históriu, prípadne jej rozumiete a, samozrejme, máte skúsenosť s písaním, ozvite sa nám, najlepšie s prvým hotovým textom, aby sme celý proces urýchlili. Plánujeme tiež spoluprácu s vybranými vydavateľstvami a odbornými časopismi, aby bola kvalita čo najvyššia. Autorom prvého textu novej rubriky je našim čitateľom už dobre známy Jozef Hajko.

 

Druhú novú rubriku prinesieme už teraz v nedeľu: Oslovili sme niekoľko kňazov z rôznych cirkví, aby nám pravidelne písali články, ktoré však nebudú primárne o Bohu, náboženstve či cirkvi. Mali by byť o všetkom ostatnom, podľa gusta a záujmu každého kňaza či biskupa. Oslovení páni súhlasili, takže už od najbližšej nedele sa budete môcť zoznámiť s názormi zaujímavých slovenských kňazov a biskupov na spoločenské, politické, kultúrne a iné témy. Kňazi totiž, ako mnohí z nás vedia, dobre rozumejú svetu mimo cirkvi a majú často pestré záujmy, široký rozhľad a jedinečnú skúsenosť. Začíname už teraz v nedeľu, autorom prvého textu bude brat Filip.

Martin Hanus pred 1510 d

Opäť sa pretrhlo vrece s prieskumami verejnej mienky, včera aj dnes prišli s dátami Median SK, MVK aj Focus. Sú to posledné prieskumy, keďže dva týždne pred voľbami je podľa nového zákona ich zverejňovanie zakázané. 

 

Medzi týmito prieskumami sú aj odlišnosti, celkový obraz však maľujú rovnako: Smer čelí už od januára poklesu preferencií a pomerne reálnej hrozbe, že vo voľbách nezíska parlamentnú väčšinu ani spolu s rastúcou SNS. Pre stranu Roberta Fica je však dobrou správou, že minimálne dve stredo-pravé strany (OĽaNO a SaS) sú v pásme ohrozenia, a možno ešte lepšou správou, že do parlamentu sa môže dostať aj strana Borisa Kollára.

 

Ak sa prieskumy v niečom zásadne líšia, tak sú to momentálne preferencie Siete. Opäť sa opakuje, že Median SK vidí Sieť (8,7 percenta) v tábore stredo-pravých trpaslíkov, kým podľa Focusu je jasným lídrom pelotónu (so 14 percentami). Median SK síce uvádza, že potenciál Siete je kdesi medzi 16 až 17 percentami, keďže voliči viacerých strán majú Procházkovu stranu v talóne ako svoju druhú voľbu, no aj tak sú rozdiely medzi Focusom a Medianom SK pozoruhodné (tým väčšmi, že sa respondentov pýtali v rovnakom čase).

 

Ale ako vysvetliť tieto rozdiely v prípade serióznych agentúr ako Focus a Median SK? Ľudia z brandže hovoria, že za väčšie než štatistické odchýlky môže byť zodpovedná práve rôzna forma prieskumov. Kým Median SK sa pýta respondentov na ich politické preferencie telefonicky, anketári Focusu sa pýtajú priamo v teréne.   

 

Jana Vinterová pred 1510 d

Začiatkom februára vydala OSN nové poštové známky s cieľom propagovať lesby, gayov, bisexuálov a transsexuálov (LGBT) a ich požiadavky po celom svete. Jedna zo šiestich vydaných známok pod názvom „gay family“ zobrazuje dvoch mužov s malým dievčatkom, na ďalších sú napríklad bozkávajúce sa páry rovnakého pohlavia alebo motýľ symbolizujúci transsexuála.

 

Jednostranné rozhodnutie OSN propagovať agendu LGBT je v rozpore so zákonmi, kultúrou a presvedčením väčšiny členských štátov OSN. Petíciu proti nemu možno podpísať tu. Cieľom je vyzbierať 100 000 podpisov.

 

OSN v rámci svojej iniciatívy „Slobodní a Rovní“ presadzuje pre LGBT skupiny „právo“, aby osoby rovnakého pohlavia mohli uzavrieť manželstvo a mať deti. Žiadne takéto právo však nevyplýva ani z medzinárodného práva, ani z rezolúcií OSN. Úradníci v sekcii ľudských práv OSN si uzurpujú právomoc rozhodovať aj bez súhlasu väčšiny členských krajín a dokonca aj napriek ich odporu, čo však ide proti samotným cieľom a princípom OSN.

Jaroslav Daniška pred 1510 d

Pat Buchanan napísal presvedčivý text o tom, prečo bude mať americká republikánska strana problém zjednotiť sa alebo za Trumpom alebo proti nemu. Republikánsky konflikt prirovnal k vojne v Sýrii a nazval ho občianskou vojnou na pravici. Pointa jeho argumentu je v tom, že Trump a jeho popularita je javom, ktorý presahuje aktuálne prebiehajúcu kampaň a najbližšie prezidenstké voľby.

 

Milióny konzervatívnych a stredových voličov si totiž podľa Buchanana myslia, že za to, že Amerika funguje zle, môžu aj republikáni. Buchanan uvádza tri príklady, kde republikáni zlyhali: obrovský obchodný deficit a prílišná ekonomická otvorenosť USA znemožňuje rast miezd, zahraničná politika je dôvodom neporiadku na Blízkom východe a imigračná politika posledných prezidentov vytvorila krízu, ktorú je ťažké vyriešiť. Všetky tri veci vedú podľa Buchanana k podpore Trumpa a jeho kampane, je preto ťažko predstaviteľné, že Donald Trump by mohol na záver alebo podporiť víťazného „establišmentového“ kandidáta, alebo by sa títo stranícki kandidáti (Rubio, Bush, Kasich) mohli postaviť za Trumpa.

 

Jeden druhého totiž považujú za hlavný problém, a to je na zjednotenie dosť veľká prekážka.

Martin Hanus pred 1511 d

V decembri som tu písal o príbehu sýrskeho lekára Issu Zeidana, s ktorým som sa spoznal počas svojho ročného pobytu v Taliansku. Issa prišiel s manželkou a štyrmi deťmi na ročnú formačnú školu v talianskom Loppiane, v dôsledku vojny vo svojej vlasti sa rozhodli zostať v Európe. Issa si hľadal prácu v Taliansku, ale neúspešne, preto išiel do Nemecka na niekoľkomesačný jazykový kurz v nádeji, že sa tam čoskoro s celou rodinou presťahujú a on sa bude môcť venovať svojmu milovanému povolaniu.

 

Ale ani to nevyšlo – už síce vedel ako-tak po nemecky a všetko vyzeralo nádejne, no od leta prichádzali do Nemecka státisíce utečencov, takže miestne úrady napokon Issovu žiadosť o azyl zamietli (s logickým odôvodnením, že už žije stabilne v Taliansku). Issa preto opäť s rodinou rozmýšľal, že sa predsa len vrátia domov do Sýrie, kde budú užitoční.

 

Našťastie, potom prišla ponuka zo Slovenska – Vladimír Krčméry a ľudia okolo neho zavolali Issu do poľnej nemocnice v tábore Dobova na juhu Slovinska, kde sa naši lekári starajú o prechádzajúcich utečencov. Issa je tu od začiatku februára, lieči, komunikuje so svojimi krajanmi a zároveň tlmočí, takže je pre slovenský tím obrovskou pomocou nielen ako lekár. Krčméryho lekári ocenili Issu aj na svojej facebookovej stránke: „Issa znamená v preklade Ježiš. Náš Issa je výborný lekár s velikánskym srdcom a úžasný človek. Je to náš ďalší darček z neba...“ O tábore Dobova aj o Issovi vyšla včera dobrá reportáž aj v denníku SME.   

Jaroslav Daniška pred 1511 d

Viete, ktoré je najstaršie mesto na svete? Rebríčkov je, pravdaže, viacero, ten, ktorý vyšiel nedávno v denníku Daily Telegraph jednoznačne favorizuje Jericho, kde ľudia preukázateľne žijú už vyše 11-tisíc rokov. Samozrejme, nemožno opomenúť Damask, ktorý je podľa niektorých archeológov starší ako Jericho, alebo aj starodávne Aleppo, Atény, Sidón či Erbil. Všetko mestá, kde sa dnes nežije ľahko, ale zjavne oddávna.

Zaujímavú novinku dnes zverejnil Newsweek: Jeruzalem je starší, ako sme si dlho mysleli. Až doteraz sa predpokladalo, že ľudia vo Svätom meste žijú asi 5-tisíc rokov, podľa posledných archeologických nálezov má však Jeruzalem minimálne 7 000 rokov.

Keďže pochádzam z okolia Púchova, kde sme boli vychovávaní k hrdosti na púchovskú kultúru, dokážem tých pár tisíc rokov navyše oceniť.

Jaroslav Daniška pred 1512 d

Zo Sýrie našťastie prichádzajú aj iné správy, ako nižšie opisuje kolega Hanus. Sýrske vládne sily a spojenecké paramilitárne jednotky smerujú k provincii Rakka, kde je hlavné mesto Islamského štátu, tvrdí to aspoň televízia RT.

Sýrski a palestínski vojaci podľa Rusov ovládli strategicky dôležitý vrch Tal Masbah a pripravujú sa na dobytie strategickej cesty, ktorá vedie k mestu Rakka. Baššár al-Asad tým nesleduje dôležitý vojensko-strategický, ale aj politický cieľ. Po tom, ako ohlásili Saudi, že sa plánujú zapojiť do vojny v Sýrii (podľa Rusov ich lietadlá už lietajú z tureckej základne), by ich týmto manévrom Sýrčania (s Iránčanmi a ďalšími provládnymi partizánmi) odrezali a znemožnili im zapojiť sa do vojny.

Ak by sa optimistické správy z ruských zdrojov potvrdili, bola by to po úspechoch irackej armády proti ISIS s podporou amerického letectva na území Iraku ďalšia dobrá správa z opačného frontu tej istej vojny.

Martin Hanus pred 1512 d

Vladimír Putin chce úplne spustošiť najväčšie sýrske mesto Aleppo, vyhnať odtiaľ obyvateľov a zničiť akúkoľvek politickú alternatívu voči Assadovi. Tvrdí to reportér Spiegla Christoph Reuter, ktorý v posledných rokoch prejazdil celú Sýriu, tentoraz si však Aleppo netrúfol navštíviť.

 

So svojimi respondentmi z Aleppa sa preto spojil cez Skype a z rozhovorov vyskladal desivý obrázok: obyvatelia už roky ťažko skúšaného mesta vravia, že takúto hrôzu ešte nezažili, Rusi bombardujú doslova všetko, obytné domy, nemocnice, školy, ruské bomby rozkúskujú každého, kto sa nachádza v okruhu 35 metrov. Každý, kto môže, uteká preč – smer Turecko.

 

Jeden respondent, ktorý bol svedkom, ako dopadli po sebe viaceré bomby na jednej ulici, Reuterovi povedal: „Bolo to strašné, všade ležali roztrúsené časti tiel, tu kdesi ruka, tam hlava, noha, trup. Ľudia však išli jednoducho ďalej, nikto nevyzeral šokovane, nikto sa nezastavil. Stali sme sa monštrami? Alebo je to len náš spôsob, ako ostať normálnym v tom šialenstve naokolo?“

Jozef Majchrák pred 1513 d

Na prekvapenie, ruské noviny nevenovali stretnutiu pápeža Františka a moskovského patriarchu Cyrila výnimočnú pozornosť. Server gazeta.ru poskytol dokonca väčší priestor fotoreportáži zo stretnutia patriarchu Cyrila s bývalým kubánskym prezidentom Fidelom Castrom. Denník Kommersant v texte V správnom čase na správnom mieste vidí význam stretnutia najmä v tom, že zaznel spoločný hlas katolíkov a pravoslávnych v takých témach, ako je ochrana prenasledovaných kresťanov a tradičnej rodiny.

 

Kritickejší bol komentátor ruských opozičných novín Novaja Gazeta Alexander Soldatov, ktorý označil toto historické stretnutie za Cyrilovo piár víťazstvo.

 

Spoločná deklarácia podľa komentátora odráža tradičný pohľad ruskej zahraničnej politiky na situáciu na Blízkom východe. Upozorňuje tiež na to, že dokument hovorí o bezprecedentnej obnove kresťanskej viery v Rusku a tiež o tom, že kresťania tu môžu slobodne praktizovať svoju vieru. „A to bez ohľadu na to, že Vatikánu musí byť dobre známa systematická diskriminácia kresťanských menšín v Rusku vrátane katolíkov,“ píše komentátor. Za patriarchovo víťazstvo označuje aj formuláciu, že „uniatstvo“, na základe ktorého sa sformovala tiež gréckokatolícka cirkev, nepredstavuje cestu k zjednoteniu kresťanstva, ako aj zmienku, ktorá odsudzuje všetky formy prozelytizmu vo vzťahoch medzi katolíkmi a pravoslávnymi.

Foto: TASR/AP

Pavol Rábara pred 1513 d

Talianska politická scéna žije návrhom zákona o civilných zväzkoch, čo je obdoba registrovaných partnerstiev. Návrh zákona je teraz v senáte, pričom sa očakáva, že sa dostane do dolnej komory.

Ak nerátame masovú demonštráciu z konca januára, do politickej debaty sa pomerne priamo zapojila Katolícka cirkev. Predseda biskupskej konferencie kardinál Angelo Bagnasco volá po tom, aby bolo konečné hlasovanie v parlamente tajné.

„Želáme si, aby sloboda svedomia pri základných otázkach života spoločnosti bola podporená tajným hlasovaním,“ povedal janovský arcibiskup. Podľa komentátorov môže byť totiž hlasovanie celkom tesné. Veľká časť poslancov či senátorov je totiž proti kontroverznej časti návrhu, ktorá sa týka adopcií vlastných detí partnerov v rámci homosexuálnej dvojice.

Kardinál Bagnasco vyvolal, samozrejme, svojím vyhlásením spŕšku reakcií. „O tom, či bude hlasovanie tajné, nerozhodujú biskupi, ale predseda parlamentu,“ reagoval premiér Matteo Renzi.

(Foto – budova dolnej komory parlamentu, wikipedia.org)