Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1519 d

Každý veľký román je román politický, napísal svojho času Václav Havel v úvode k Tatarkovmu Démonovi súhlasu, keď vychádzal vo francúzskom preklade. Najlepší politický román za dlhé obdobie je Podvolení francúzskeho spisovateľa Michela Houellebecqa.

 

Už sme na našej stránke o tejto knihe písali, uverejnili sme aj úryvok, ale román je podstatne lepší ako väčšina recenzií o ňom. To najdôležitejšie sa totiž neskrýva vo vetách, ale v atmosfére, ktorú dokázal Houellebecq vykresliť. Jednou vetou, autorovi sa podarilo vyjadriť, ako sa vo Francúzsku zmenila spoločenská klíma a politický režim bez toho, aby si to väčšina verejnosti uvedomila alebo sa tým prinajmenšom cítila vyrušená. Islam tu vystupuje inak, než je prvotné očakávanie, žiadna prvoplánovosť sa nekoná, román určite nemožno obviniť ani z tzv. islamofóbie. Práve naopak. Čitateľ dostane šancu pochopiť, že islam môže byť atraktívny. Ba čo viac, môže vzniknúť jeho čiastočne reformovaná európska podoba. A to platí aj napriek tomu, že hlavnú postavu románu nástup islamu znepokojuje.

 

Vedľajšou dejovou líniou je flirtovanie s katolicizmom a konverziou na kresťanstvo, pričom katolicizmus tu pôsobí slabo, až odovzdane a zraniteľne slabo. Houellebecq po vydaní románu poskytol obsiahly rozhovor nemeckého týždenníku Spiegel, ktorý prebrali české Literární noviny a aj to je pozoruhodné čítanie. Nemeckí novinári ukázali jeho uvažovanie o románe, pôvodný zámer aj skutočný Houellebecqov pohľad na katolícku vieru. Ale keďže toto nie je recenzia, iba anotácia, je čas skončiť. Dlhodobo vypredaná kniha je konečne dostupná aj na našom trhu, oplatí sa zobrať ju do rúk.

 

Jaroslav Daniška pred 1520 d

Už polhodinu čakám na ohlásenú tlačovku Igora Matoviča, kde sa tento tvrdo hovoriaci Trnavčan má brániť proti tvrdým obvineniam Roberta Fica. A keďže nie a nie začať, trochu nad ním rozmýšľam.
Vyspal sa v noci? Nachystal divadlo, šou alebo nový útok na premiéra? Môže sa mu vôbec podariť dôsledná obrana, ktorou vyvráti podozrenia, ktoré proti nemu zasial Robert Fico? Nie je vylúčené, že to bude jeho posledná veľká tlačovka, veď Robert Fico už dokázal zraziť z kandidátky väčšie ryby – napríklad svojho úhlavného oponenta Mikuláša Dzurindu alebo dôležitého spojenca Pavla Pašku.

No uvidíme, tlačovka sa začína, som celkom zvedavý. A ľudia ako Daniel Lipšic, Marcel Klimek, Veronika Remišová či Dr. Suchánek celkom iste tiež.

Jana Vinterová pred 1521 d

„Modlitbou a pôstom za Slovensko“ je duchovná iniciatíva za vyprosenie Božieho požehnania a pomoci Ducha Svätého pre Slovensko, za oživenie viery, nádeje a lásky, a tiež, aby sme si vo voľbách vybrali ľudí, ktorým úprimne pôjde o dobro všetkých obyvateľov našej krajiny.

Prebiehať bude od Popolcovej stredy (10. februára 2016) do dňa volieb (5. marca 2016). Zapojiť sa môže každý, komu na našej krajine záleží, a to:

- súkromnou alebo spoločnou modlitbou podľa vlastného výberu každý deň o 21.00 hod.
- a pôstom, teda každodenným malým pôstom alebo sebazáporom.

Iniciatíve požehnal košický arcibiskup Mons. Bernard Bober.

Martin Hanus pred 1521 d

Ak chcete zažiť americký sen, urobíte lepšie, ak si pre život vyberiete inú krajinu než USA. Aspoň tak to vyplýva zo štúdie ekonómov zo Stanfordskej univerzity, ktorí na vzorke desiatich bohatších štátov skúmali, kde sú najlepšie šance sociálneho vzostupu. Ekonómovia zistili, že spomedzi skúmaných štátov je práve v USA najdôležitejší faktor pôvodu. Ak sa niekto narodí v relatívne chudobnej rodine v USA, má nižšiu šancu na vzostup, než keby sa narodil v porovnateľných podmienkach v Španielsku, Taliansku, Veľkej Británii, Nemecku či vo Francúzsku, ale aj v susednej Kanade. Najväčšia sociálna mobilita je v Austrálii (kde sa veľmi darí aj migrantom), Nórsku a úplne najlepšie sú na tom vraj Fíni. Takže ak si chcete prežiť svoj americký sen, vyloďte sa v Helsinkách.    

Jozef Majchrák pred 1522 d

Malá zaujímavosť pre fajnšmekrov. Bývalý šéf poradcov premiérky Ivety Radičovej Marián Balázs si našiel nového klienta. Podľa transparentného účtu Obyčajných ľudí zinkasovala osoba s týmto menom odmenu za prípravu volebného programu strany. To, že skutočne ide o bývalého Radičovej poradcu, mi potvrdilo aj niekoľko ďalších zdrojov. 

Ešte na jeseň v roku 2012 pritom Balázs v novinovom rozhovore na otázku, prečo padla Radičovej vláda, odpovedal: „Richard Sulík a jeho poslanci za asistencie Igora Matoviča a Petra Zajaca nehlasovali za dôveru vláde, ktorej boli súčasťou." Zdá sa, že nové príležitosti dokážu v tejto krajine rýchlo zaceliť aj hlboké rany.

Foto: TASR/ Tomáš Halász

Pavol Rábara pred 1522 d

„Dokonca aj v meste, ktoré je symbolom vojny v Sýrii, život pokračuje a je silnejší než smrť.“ Týmito slovami komentoval miestny svadobný fotograf snímky dvoch mladomanželov v sýrskom meste Homs.

Pozrite si fotoreportáž, ako 18-ročná Nada a 27-ročný Hassan pózujú krátko po sobáši medzi ruinami starobylého sýrskeho mesta. Homs vznikol približne pred 2000 rokmi, iba v roku 2010 tu žilo okolo 1,2 milióna ľudí. 

Imrich Gazda pred 1523 d

Po dvoch rokoch bude Olympijský štadión v Ríme opäť hostiť medzináboženský futbalový zápas za mier. Oznámil to pápež František spolu s brazílskym futbalistom Ronaldinhom počas stretnutia so zástupcami pápežskej nadácie Scholas Occurentes.

 

Charitatívny zápas, ktorý súčasné a bývalé hviezdy svetového futbalu odohrajú 29. mája, nadviaže na futbalové stretnutie, ktoré sa konalo 1. septembra 2014. Pápežovou pravou rukou pri organizácii zápasu bol vtedy bývalý kapitán Interu Miláno a argentínsky reprezentant Javier Zanetti.

 

Zápas svetových hviezd nebude jedinou exhibíciou na podporu nadácie Scholas Occurentes, ktorá združuje 400 inštitúcií na piatich kontinentoch. V Las Vegas sa 7. mája uskutoční boxerský súboj medzi katolíkom a moslimom.

 

Foto – TASR/AP

Martin Hanus pred 1524 d

V Nemecku sa v súvislosti s utečencami radikalizujú nálady: až 29 percent Nemcov si podľa najnovšieho prieskumu myslí, že je oprávnené použiť proti neozbrojeným utečencom na hraniciach strelné zbrane. Tento prieskum sa uskutočnil v kontexte aktuálnej debaty, ktorú rozvírila mimoparlamentná AfD (Alternatíva pre Nemecko): jej predstavitelia sa vyjadrili, že prišiel čas, keď treba zvážiť použitie zbraní proti prichádzajúcim migrantom, a to aj proti ženám s deťmi. AfD je momentálne na vzostupe, momentálne by ju podľa niektorých prieskumov volilo až 12 percent voličov.

 

Do tejto miestami až desivej debaty vstúpil kardinál a predseda nemeckej biskupskej konferencie Reinhard Marx, ktorý vyhlásil: „Úvahy o tom, že by sa malo na hraniciach strieľať proti bezbranným utečencom, sú neakceptovateľné a neľudské. (...) Zažívame pohon na cudzincov, a to aj v prostredí občianskych strán.“ Marx sa opätovne zastal kancelárky Merkelovej a vyjadril svoj „najhlbší rešpekt“ pred jej odvahou a zodpovednosťou. „Ona nekoná naivne, ale premyslene.“ Kardinál sa zároveň vyslovil za zníženie počtu utečencov. „Nemecko nemôže prijať všetkých trpiacich sveta. Nejde len o milosrdenstvo, ale aj o rozum.“ Naozaj to však bolo práve Merkelovej Nemecko, ktoré posledné mesiace oplývalo v tejto veci rozumom a premyslenosťou?

Martin Hanus pred 1525 d

Z dnešného útoku premiéra Fica na Igora Matoviča musia mať tajnú radosť najmä niektoré opozičné strany. V prvom rade KDH, ktoré už roky nervózne sleduje, ako mu Matovič cez kresťanských aktivistov odlákal časť najmä mladších voličov. V druhom rade Béla Bugár, ktorý Matoviča nemôže ani cítiť a pre ktorého je líder OĽaNO väčším nepriateľom než samotný Smer. A v treťom rade aj Radoslav Procházka, ktorého sa Matovič pokúšal ponoriť pod hladinu zverejnením tajnej nahrávky. Nazvime to takou tichou predvolebnou koalíciou.

Lukáš Obšitník pred 1525 d

Nie potratárska Planned Parenthood, ale protestujúci aktivisti majú byť súdení za obchodovanie s časťami potratených telíčok detí. Voči škandálnemu pokračovaniu kauzy vytvorili Fórum života a Aliancia za rodinu verejnú petíciu žiadajúcu Veľkú porotu Harris County v Texase a štátneho zástupcu, aby okamžite upustili od obvinení voči Davidovi Daleidenovi (na obr.) a Sandre Merittovej, ktorí obchodovanie odhalili. Petíciu je možné podpísať tu. Podporil ju aj prešovský gréckokatolícky biskup Milan Lach slovami: "Keď toto sa dnes robí v Amerike, zajtra sa toto bude robiť alebo sa už robí v Európe." V priebehu niekoľkých hodín ju podpísalo už vyše tisíc Slovákov.