Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 1515 d

Z dnešného útoku premiéra Fica na Igora Matoviča musia mať tajnú radosť najmä niektoré opozičné strany. V prvom rade KDH, ktoré už roky nervózne sleduje, ako mu Matovič cez kresťanských aktivistov odlákal časť najmä mladších voličov. V druhom rade Béla Bugár, ktorý Matoviča nemôže ani cítiť a pre ktorého je líder OĽaNO väčším nepriateľom než samotný Smer. A v treťom rade aj Radoslav Procházka, ktorého sa Matovič pokúšal ponoriť pod hladinu zverejnením tajnej nahrávky. Nazvime to takou tichou predvolebnou koalíciou.

Lukáš Obšitník pred 1515 d

Nie potratárska Planned Parenthood, ale protestujúci aktivisti majú byť súdení za obchodovanie s časťami potratených telíčok detí. Voči škandálnemu pokračovaniu kauzy vytvorili Fórum života a Aliancia za rodinu verejnú petíciu žiadajúcu Veľkú porotu Harris County v Texase a štátneho zástupcu, aby okamžite upustili od obvinení voči Davidovi Daleidenovi (na obr.) a Sandre Merittovej, ktorí obchodovanie odhalili. Petíciu je možné podpísať tu. Podporil ju aj prešovský gréckokatolícky biskup Milan Lach slovami: "Keď toto sa dnes robí v Amerike, zajtra sa toto bude robiť alebo sa už robí v Európe." V priebehu niekoľkých hodín ju podpísalo už vyše tisíc Slovákov.

Martin Hanus pred 1516 d

Priznám sa, že keď som si minulý týždeň prečítal v Trende o dokumente pripomínajúcom vyšetrovací spis, podľa ktorého mohli byť do organizovanej skupiny podvodníkov s DPH akýmsi spôsobom zapletení Robert Kaliňák a Ján Počiatek, naordinoval som si opatrnosť. Je ten dokument dôveryhodný alebo niekto v rámci svojich predvolebných hier podhodil novinárom nejaký falzifikát? Môže byť dôveryhodné svedectvo Milana Chovanca, označovaného za hlavu tejto zločineckej skupiny, ktorý mal pri výpovedi namočiť do zločinu Počiatka s Kaliňákom?

 

Po rozhovoroch s novinármi sa mi však zdá, že ide naozaj o veľmi vážnu kauzu. Ten dokument pripomínajúci vyšetrovací spis totiž nevyzerá ako falzifikát. Napokon, nepriamo to v reakcii priznávajú aj ministerstvo vnútra a samotný Robert Kaliňák, ktorý spochybnil dôveryhodnosť Chovanca, ale nie dokumentu. Ako vo svojom komentári zdôrazňuje Marek Vagovič, sú tu pádne dôvody, prečo brať vážne aj samotnú Chovancovu výpoveď. Chovanec sa pred políciou nerozhovoril o ministroch iniciatívne, ale až dodatočne, keď sa ho vyšetrovatelia pýtalali na identitu „Roba“ a „Strapatého“ z odposluchov. Tiež je zaujímavé, že vlani v lete bol Chovanec prepustený z väzby na slobodu a dnes vraj žije v zahraničí. Bližšie dôvody tohto prepustenia zatiaľ nepoznáme, minister vnútra ho zatiaľ z vlastnej iniciatívy nevysvetľuje (zatiaľ stihol len podať v tejto veci žalobu aj trestné oznámenie).

 

Je fajn, že k investigatívcom Trendu sa v zisťovaní ďalších faktov pripojili aj kolegovia z Aktuality.sk, keďže oproti tomuto 75-miliónovému podvodu blednú všetci Ficovi maséri. 

Martin Hanus pred 1517 d

Nemecké úrady hlásia, že na území Nemecka je momentálne nezvestných takmer 4800 detí, ktoré prišli v minuloročnej utečeneckej vlne. Z nich 431 je mladších ako 13 rokov, zvyšok je vo veku 14 až 17 rokov. Hovorkyňa Spolkového kriminálneho úradu poznamenala, že často sa zmiznutie detí vysvetlí (napríklad sa nájdu v bezpečí u príbuzných, len počas chaotických presunov neboli nahlásené), ale upozorňuje, že niektoré deti môžu byť ohrozené.

Europol varuje, že má informácie, podľa ktorých kriminálne bandy, ktoré sa predtým živili prevádzačstvom, preorientovali svoj odpudivý biznis s utečencami a teraz sa ich pokúšajú zotročovať na sexuálne služby či obchod s orgánmi. Práve maloleté deti sa môžu stať ľahkou obeťou týchto zločincov. Celkovo je dnes v Európe nezvestných viac než 10-tisíc detí utečencov.  

Adam Takáč pred 1518 d

František opäť potvrdzuje, že je pápežom prekvapení. Najnovšie prichádza správa, že bude účinkovať v talianskom rodinnom filme. V príbehu s názvom Beyond the Sun si zahrá sám seba. Stane sa tak prvým pápežom, ktorý sa objaví na filmovom plátne. Tvorcov pripravovaného formátu oslovil údajne samotný František, ktorý chce prostredníctvom neho tvorivo priblížiť detskému divákovi evanjeliové pasáže a podobenstvá. V dobrodružnom príbehu by mali deti z rôznych kultúr stvárňovať apoštolov, ktorí hľadajú Krista v súčasnom svete. „Sme vďační Svätému Otcovi. Nie je to len obyčajný film, ale má v sebe silné posolstvo. A kto ho môže odovzdať lepšie ako sám pápež,“ vyjadrili svoje nadšenie producenti. Výťažok z projektu poputuje pre argentínske charitatívne organizácie poskytujúce pomoc deťom a mladým ľuďom v núdzi.

Pavol Rábara pred 1518 d

Médiá často kritizujú eurofondy, ako krivia podnikateľské prostredie na Slovensku, respektíve charakter verejného života. No mnohé ochotne načiahli ruku po peniazoch z EÚ, keď štátne úrady rozdali na inzercii vlani 20 miliónov eur. Spočítali to ľudia z Transparency International Slovensko. 

Grafy Gabriela Šípoša ukazujú, že štát zadáva inzerciu v TV a rádiách so zvláštnou logikou. Napríklad televízia J&T, teda JOJ, dostala vlani skoro trikrát viac euroinzercie než sledovanejšia Markíza. Dokonca malá TA3 mala o 1,2 milióna eur viac ako trhový líder a tiež viac ako RTVS – televízia. 

Podobné disproporcie vidno aj pri rádiách. Kollárovo Fun Rádio na reklamných eurospotoch zarobilo o polovicu viac ako počúvanejšie Rádio Slovensko a ostatné okruhy Slovenského rozhlasu. 

Inzercia o eurofondoch tiekla do médií najmä ku koncu roka. Vládne spoty o eurofondoch sa valili na ľudí už cez Vianoce. Zmluvy s vysielateľmi uzavrel úrad vlády začiatkom decembra. Reklama išla aj do denníkov a časopisov. 

Ako pripomínajú viacerí, problém takéhoto „výpredaja“ euroinzercie je najmä v tom, že o jej zadávaní rozhodujú politici. A dokonca pred voľbami.

 

Lukáš Obšitník pred 1518 d

Primárky v Iowe potvrdili doťahovanie Bernieho Sandersa na Hillary Clintonovú. Jedným z dôvodov je aj to, že FBI už niekoľko mesiacov vyšetruje Clintonovú za jej korešpondenciu z obdobia, keď bola ministerkou zahraničných vecí. Svoj súkromný nezabezpečený email totiž používala aj na správy s „prísne tajným“ obsahom.

Aféra sa s ňou ťahá už od minulého roka. Stovky jej emailov sa už z nariadenia súdu síce zverejnili, viaceré s vymazaním „citlivých“ údajov. Minulý týždeň však súčasný hovorca Ministerstva zahraničných vecí John Kirby potvrdil, že 22 emailov sa zverejniť nemôže ani čiastkovo, lebo na základe žiadosti tajných služieb ich zaradili medzi „prísne tajné“. Podľa Kirbyho v čase odoslania takto označené neboli, podľa tajných služieb však obsahujú informácie o špeciálnych utajovaných programoch, zásahoch bezpilotných lietadiel či o vládnych odposluchoch. Sanders Clintonovej v kampani vytkol: „Americký ľud je už chorý a unavený z toho, že musí stále počúvať o vašich prekliatych emailoch.“

Predstavitelia FBI vyhlásili, že prebiehajúca prezidentská kampaň vyšetrovanie neovplyvní. V prípade jeho kladného ukončenia hrozí Clintonovej žaloba.

Jaroslav Daniška pred 1518 d

Chodím okolo každý deň a stále ma niečo dokáže prekvapiť. Reč je o bratislavskej hlavnej železničnej stanici, konkrétne o drevenej (prepytujem) kolonáde, ktorá má chrániť prichádzajúcich pred dažďom.

 

Keď ju pred časom ohradili, potešilo ma to. Konečne tú zatekajúcu hnijúcu ohavu ide niekto zbúrať, pomyslel som si. Omyl. Táto hrdá karikatúra z tatranského profilu sa opravuje. Pomaly, postupne, chlapci začínajú hneď ráno. Nuž, chce to guráž a zmysel pre krásu reštaurátorského remesla, takýto prístup.

 

Niekedy rozmýšľam, či by nestálo za úvahu zrušiť bratislavskú samosprávu a vytvoriť radšej ministerstvo pre hlavné mesto. Aspoň kým sa nezdemoluje a nepostaví pár stavieb. Bratislavský magistrát si totiž zjavne nevie rady.

Martin Hanus pred 1520 d

Posledný prieskum agentúry Median SK, ktorý si objednala RTVS, priniesol niektoré pozoruhodné čísla. Najmä ak ho porovnáme s januárovým prieskumom Focusu (ktorý si takisto objednala RTVS) – kým Focus nameral Procházkovej Sieti 13,2 percenta, v Mediane mala Sieť iba 8,1 percenta, čo je už rozdiel mimo rámca štatistickej chyby. Takisto je zaujímavý rozdiel pri SNS (vo Focuse 7,2, v Mediane 10,7), ktorý je zhruba na hranici štatistickej odchýlky, ďalšie rozdiely už spadajú do rámca štatistickej chyby (Most-Híd 7 percent vo Focuse, 9,9 v Mediane, OĽaNO 6,1 vo Focuse, 8,6 v Mediane).

 

Ako však vysvetliť rozdiel v prípade Siete, ak máme súčasne veriť metodológii oboch prieskumov? Jednak v oboch januárových prieskumoch je istý časový posun – Focus robil zber dát zhruba v polovici januára, kým Median koncom januára. Median tak mohol zachytiť isté rozčarovanie potenciálnych voličov z Procházkovho úletu na spišskom plese (keď sa gazda Siete pre Markízu v rozjarenej nálade rozhovoril o možnej koalícii so Smerom, aby to deň po plese v zosmutnenej nálade opäť vzal späť). Tieto rozdiely v nameraných preferenciách však môžu dobre odzrkadlovať aj fakt, že voliči stredo-pravého spektra ešte zďaleka nie sú usadení. Takže aj vo februári si ešte užijeme dosť divoké výsledky predvolebných prieskumov.

 

V čom sa však oba prieskumy pomerne jasne zhodujú, je nízky zisk KDH (7 percent podľa Focusu, 6 podľa Median). KDH síce pôsobí, akoby bolo so sebou vrcholne spokojné, na mieste Figeľa a spol. by som však ospalú stranu kriesil k prebudeniu. V predošlých voľbách zvyklo mať KDH v prieskumoch preferencií totiž vždy viac percent, než dostalo v reálnych voľbách (čo mohlo byť dané tým, že kádehácki voliči boli na rozdiel od váhajúcich voličov iných strán stabilne rozhodnutí, a preto prieskumy skresľovali preferencie KDH smerom nahor). Súčasné nízke preferencie tak môžu veštiť hrozbu historicky najhoršieho výsledku KDH. Keď som sa však nedávno v kuloároch dopočul, že podaktorí v hnutí stále veria na dvojciferný výsledok, len som sa neveriacky chytil za hlavu.