Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1658 d

Pápež František dnes vystúpi s prejavom v americkom Kongrese, priamy prenos na TV Lux sa začína o 15.20. Akú tému si pápež vyberie? Očakávania sú veľké. Jeho popularita medzi americkými katolíkmi je na vysokých číslach, ale americký katolicizmus trpí vnútornými rozpormi, ako ukazuje aktuálny výskum agentúry Pew Center, nazvať ho liberálnym nie je vôbec prehnané.

Jozef Majchrák pred 1658 d

Virtuálna realita z New Yorku. Peter Breiner vo svojej charakteristike Pochodu za život spomína úvodníky komunistickej Pravdy, treba však povedať, že jeho komentár je od štýlu komunistických manipulátorov na nerozoznanie. Nech by sa najostrejšie ideologické perá z roku 1974 akokoľvek snažili, lepšie by to nenapísali. 

Martin Hanus pred 1659 d

Ďalší mediálny humbug: Viaceré médiá tvrdia, že sa odhalila veľká lož o utečencoch, keďže Sýrčanov je vraj v prúde migrantov oveľa menej, než sa dosiaľ myslelo. Toto šokujúce odhalenie vraj prinášajú zverejnené údaje Eurostatu, z ktorých vyplýva, že medzi utečencami prichádzajúcimi do Európy medzi aprílom a júnom tvoria Sýrčania len asi 20 percent. Vôbec nerozumiem, čo je na tejto informácii šokujúce a aký podvod má vlastne odhaľovať: Nemecko už predsa v priebehu leta oficiálne zverejňovalo údaje, podľa ktorých tvorili Sýrčania v prvom polroku 2015 okolo 22 percent zo všetkých žiadateľov o azyl, kým takých Balkáncov bolo dvakrát viac. Všetko sa však medzičasom zmenilo: v auguste a septembri tiahli smerom do Nemecka masy ľudí z Blízkeho východu, medzi ktorými tvorili Sýrčania významnú zložku. Takže údaj o podiele Sýrčanov sa v priebehu času neustále mení, na konci roka ich bude určite oveľa viac, než to bolo v prvom polroku.

Jozef Majchrák pred 1659 d

Denník Rzeczpospolita píše o tom, prečo Poľsko zmenilo svoje stanovisko v otázke utečencov. Tu je krátke zhrnutie poľských argumentov. Vyšehradská skupina nie je hodnotou samou osebe, ale len jedným z viacerých lobistických zoskupení v EÚ. Navyše, naši partneri v minulosti tiež nepreukázali solidaritu s Poľskom a ich lojalita siahala len potiaľ, pokiaľ to bolo pre nich výhodné. Niekoľko tisíc utečencov nie je veľká cena za zvýraznenie pozície Poľska ako silného a zodpovedného partnera v EÚ. Najmä pred blížiacou sa diskusiou o ďalších sankciách proti Rusku. 

Daniela Matejovičová pred 1659 d

Nemecké štúdio kurzgesagt.org vytvorilo video, v ktorom vysvetľuje príčiny utečeneckej krízy a hovorí aj o súčasnej situácii vo svete. Zároveň poukazuje na niektoré dezinformácie a vysvetľuje ich.

Martin Hanus pred 1660 d

Nemecké médiá píšu, že pod mocným šéfom koncernu Volkswagen Martinom Winterkornom sa trasie stolička. Za všetko môžu odhalené podvody pri emisných testoch, prudký pád akcií VW a hroziaca megapokuta. Osobe Winterkorna som sa viac venoval pred dvomi rokmi, keď o ňom týždenník Spiegel zverejnil skvelý text, v ktorom ho opísal ako diktátora, čo svojou železnou rukou riadi svetovú ríšu menom Volkswagen. Pohoršený zo šéfa VW musí byť najmä môj kolega Jaro Daniška: kým podriadení Winterkornovi úslužne vykajú, on im žoviálne tyká.  

Lukáš Obšitník pred 1660 d

Organizátori Pochodu za život zverejnili ďalšie krásne fotky. Podobne ako pred dvomi rokmi v Košiciach, aj teraz približne viem, ako sa asi cítili ľudia na demonštráciách v roku 1989.

Lukáš Obšitník pred 1661 d

Známy český fotoreportér Jan Šibík sa obsiahlo venuje kríze utečencov a je za to, aby sa im pomáhalo čo najviac. No schytáva to z oboch strán. Nedávno totiž nakrútil video z maďarsko-srbskej hranice o tom, ako sa plytvá jedlom, pália sa drahé stany, ako robia utečenci strašný neporiadok. Dostal za to veľa agresívnych mailov od ľudí, ktorí utečencom pomáhajú. Šibík na facebooku zareagoval: "Proto, že uprchlíkům fandím, proto to neukáži, nenatočím nebo to budu bagatelizovat? Ani náhodou! Snažím se být vždy co nejobjektivnější."

Jaroslav Daniška pred 1661 d

Pápež František je na Kube a snaží sa zaujať kubánsku mládež: Nebojte sa snívať, líšiť sa a rozprávať sa spolu. Zároveň odmietol potraty, eutanáziu a spoločnosť plnú beznádeje.

Jozef Majchrák pred 1661 d

Šokujúca spoveď pašeráka utečencov pre britský Telegraph. Bývalý lekár zo Sýrie zarába na pašovaní ľudí stotisíc eur mesačne. Európskej únii odkazuje, že utečenci budú do nej prúdiť, aj keď zavrie hranice. Aj keby mali kopať tunely.