Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 1525 d

František opäť potvrdzuje, že je pápežom prekvapení. Najnovšie prichádza správa, že bude účinkovať v talianskom rodinnom filme. V príbehu s názvom Beyond the Sun si zahrá sám seba. Stane sa tak prvým pápežom, ktorý sa objaví na filmovom plátne. Tvorcov pripravovaného formátu oslovil údajne samotný František, ktorý chce prostredníctvom neho tvorivo priblížiť detskému divákovi evanjeliové pasáže a podobenstvá. V dobrodružnom príbehu by mali deti z rôznych kultúr stvárňovať apoštolov, ktorí hľadajú Krista v súčasnom svete. „Sme vďační Svätému Otcovi. Nie je to len obyčajný film, ale má v sebe silné posolstvo. A kto ho môže odovzdať lepšie ako sám pápež,“ vyjadrili svoje nadšenie producenti. Výťažok z projektu poputuje pre argentínske charitatívne organizácie poskytujúce pomoc deťom a mladým ľuďom v núdzi.

Pavol Rábara pred 1526 d

Médiá často kritizujú eurofondy, ako krivia podnikateľské prostredie na Slovensku, respektíve charakter verejného života. No mnohé ochotne načiahli ruku po peniazoch z EÚ, keď štátne úrady rozdali na inzercii vlani 20 miliónov eur. Spočítali to ľudia z Transparency International Slovensko. 

Grafy Gabriela Šípoša ukazujú, že štát zadáva inzerciu v TV a rádiách so zvláštnou logikou. Napríklad televízia J&T, teda JOJ, dostala vlani skoro trikrát viac euroinzercie než sledovanejšia Markíza. Dokonca malá TA3 mala o 1,2 milióna eur viac ako trhový líder a tiež viac ako RTVS – televízia. 

Podobné disproporcie vidno aj pri rádiách. Kollárovo Fun Rádio na reklamných eurospotoch zarobilo o polovicu viac ako počúvanejšie Rádio Slovensko a ostatné okruhy Slovenského rozhlasu. 

Inzercia o eurofondoch tiekla do médií najmä ku koncu roka. Vládne spoty o eurofondoch sa valili na ľudí už cez Vianoce. Zmluvy s vysielateľmi uzavrel úrad vlády začiatkom decembra. Reklama išla aj do denníkov a časopisov. 

Ako pripomínajú viacerí, problém takéhoto „výpredaja“ euroinzercie je najmä v tom, že o jej zadávaní rozhodujú politici. A dokonca pred voľbami.

 

Lukáš Obšitník pred 1526 d

Primárky v Iowe potvrdili doťahovanie Bernieho Sandersa na Hillary Clintonovú. Jedným z dôvodov je aj to, že FBI už niekoľko mesiacov vyšetruje Clintonovú za jej korešpondenciu z obdobia, keď bola ministerkou zahraničných vecí. Svoj súkromný nezabezpečený email totiž používala aj na správy s „prísne tajným“ obsahom.

Aféra sa s ňou ťahá už od minulého roka. Stovky jej emailov sa už z nariadenia súdu síce zverejnili, viaceré s vymazaním „citlivých“ údajov. Minulý týždeň však súčasný hovorca Ministerstva zahraničných vecí John Kirby potvrdil, že 22 emailov sa zverejniť nemôže ani čiastkovo, lebo na základe žiadosti tajných služieb ich zaradili medzi „prísne tajné“. Podľa Kirbyho v čase odoslania takto označené neboli, podľa tajných služieb však obsahujú informácie o špeciálnych utajovaných programoch, zásahoch bezpilotných lietadiel či o vládnych odposluchoch. Sanders Clintonovej v kampani vytkol: „Americký ľud je už chorý a unavený z toho, že musí stále počúvať o vašich prekliatych emailoch.“

Predstavitelia FBI vyhlásili, že prebiehajúca prezidentská kampaň vyšetrovanie neovplyvní. V prípade jeho kladného ukončenia hrozí Clintonovej žaloba.

Jaroslav Daniška pred 1526 d

Chodím okolo každý deň a stále ma niečo dokáže prekvapiť. Reč je o bratislavskej hlavnej železničnej stanici, konkrétne o drevenej (prepytujem) kolonáde, ktorá má chrániť prichádzajúcich pred dažďom.

 

Keď ju pred časom ohradili, potešilo ma to. Konečne tú zatekajúcu hnijúcu ohavu ide niekto zbúrať, pomyslel som si. Omyl. Táto hrdá karikatúra z tatranského profilu sa opravuje. Pomaly, postupne, chlapci začínajú hneď ráno. Nuž, chce to guráž a zmysel pre krásu reštaurátorského remesla, takýto prístup.

 

Niekedy rozmýšľam, či by nestálo za úvahu zrušiť bratislavskú samosprávu a vytvoriť radšej ministerstvo pre hlavné mesto. Aspoň kým sa nezdemoluje a nepostaví pár stavieb. Bratislavský magistrát si totiž zjavne nevie rady.

Martin Hanus pred 1527 d

Posledný prieskum agentúry Median SK, ktorý si objednala RTVS, priniesol niektoré pozoruhodné čísla. Najmä ak ho porovnáme s januárovým prieskumom Focusu (ktorý si takisto objednala RTVS) – kým Focus nameral Procházkovej Sieti 13,2 percenta, v Mediane mala Sieť iba 8,1 percenta, čo je už rozdiel mimo rámca štatistickej chyby. Takisto je zaujímavý rozdiel pri SNS (vo Focuse 7,2, v Mediane 10,7), ktorý je zhruba na hranici štatistickej odchýlky, ďalšie rozdiely už spadajú do rámca štatistickej chyby (Most-Híd 7 percent vo Focuse, 9,9 v Mediane, OĽaNO 6,1 vo Focuse, 8,6 v Mediane).

 

Ako však vysvetliť rozdiel v prípade Siete, ak máme súčasne veriť metodológii oboch prieskumov? Jednak v oboch januárových prieskumoch je istý časový posun – Focus robil zber dát zhruba v polovici januára, kým Median koncom januára. Median tak mohol zachytiť isté rozčarovanie potenciálnych voličov z Procházkovho úletu na spišskom plese (keď sa gazda Siete pre Markízu v rozjarenej nálade rozhovoril o možnej koalícii so Smerom, aby to deň po plese v zosmutnenej nálade opäť vzal späť). Tieto rozdiely v nameraných preferenciách však môžu dobre odzrkadlovať aj fakt, že voliči stredo-pravého spektra ešte zďaleka nie sú usadení. Takže aj vo februári si ešte užijeme dosť divoké výsledky predvolebných prieskumov.

 

V čom sa však oba prieskumy pomerne jasne zhodujú, je nízky zisk KDH (7 percent podľa Focusu, 6 podľa Median). KDH síce pôsobí, akoby bolo so sebou vrcholne spokojné, na mieste Figeľa a spol. by som však ospalú stranu kriesil k prebudeniu. V predošlých voľbách zvyklo mať KDH v prieskumoch preferencií totiž vždy viac percent, než dostalo v reálnych voľbách (čo mohlo byť dané tým, že kádehácki voliči boli na rozdiel od váhajúcich voličov iných strán stabilne rozhodnutí, a preto prieskumy skresľovali preferencie KDH smerom nahor). Súčasné nízke preferencie tak môžu veštiť hrozbu historicky najhoršieho výsledku KDH. Keď som sa však nedávno v kuloároch dopočul, že podaktorí v hnutí stále veria na dvojciferný výsledok, len som sa neveriacky chytil za hlavu.

Lukáš Obšitník pred 1530 d

Kým Taliani počas návštevy iránskeho prezidenta Hassana Rúháního zahaľovali nahé sochy, vo Francúzsku došlo k zrušeniu plánovaného obeda, lebo francúzski hostitelia odmietli z chodov odstrániť víno a bravčové mäso. Francúzi argumentovali, že odstránenie by „porušovalo republikánske hodnoty, ktoré ich krajina vyznáva“, teda „sekulárny charakter“ štátu.

Taliansky aj francúzsky prípad sa skončili opačne, no podľa mňa obe krajiny urobili chybu. Keď Taliani pred Rúháním zahalili sochy, bol to prejav hlúpej poddajnosti. Alebo aj škandál, ak sa taká krajina ako Taliansko hanbí za svoje umenie. Defacto svojím krokom povedalo, že umenie nepovažuje za súčasť svojho charakteru a pred „mocným“ predstaviteľom inej kultúry ho nemá problém odstrániť.

Francúzi však chceli Rúhánímu osobne nanútiť niečo, čo nie je súčasťou verejného priestoru a je voliteľné v tom súkromnom. Ak si do domu pozvete návštevu, nebudete jej nanucovať jedlo, ktoré jej nechutí, škodí jej zdraviu alebo má k nemu iné vážne výhrady. Iba čo sa prejavíte ako arogantný hostiteľ. Irán je drastická islamská krajina a Rúháního mi nie je ľúto. Ale francúzsky „štátny sekularizmus“ máva smutné netolerantné podoby.

Jozef Majchrák pred 1530 d

Ochladenie vzťahov medzi Ruskom a Tureckom má aj náboženské dôsledky. Tento rok sa má uskutočniť Veľký snem Pravoslávnej cirkvi, ktorý sa pripravuje už päťdesiat rokov. Konštantínopolský patriarcha Bartolomej pôvodne predstaviteľov jednotlivých cirkví pozval do Istanbulu. Ruská pravoslávna cirkev to odmietla a za miesto konania snemu navrla grécky polostrov Athos. Podľa niektorých informácií by sa snem mal nakoniec uskutočniť na Kréte.

Stále však nie je isté, či Ruská pravoslávna cirkev, ktorá združuje približne sto miliónov veriacich, uzná stretnutie za platný Veľký snem. Moskovský patriarcha Kiril sa už nechal počuť, že niektoré navrhované témy snemu sú už neaktuálne, a upozornil tiež na nezhody medzi jednotlivými pravoslávnymi cirkvami. 

Martin Hanus pred 1531 d

Ekonomický týždenník Trend zverejnil závažné informácie z dokumentu, ktorý vyzerá ako vyšetrovací spis. Z týchto informácií vyplýva, že o karuselových megapodvodoch s DPH, za ktorými stála jedna zločinecká skupina, mali vedieť aj minister vnútra Robert Kaliňák a minister dopravy Ján Počiatek. Je známe, že na čele tejto skupiny stál dnes obvinený právnik M. Chovanec, pričom Trend má informáciu o prepisoch telefonátov, podľa ktorých Chovanec a jeho kumpáni spomínajú mená Stano, Robo či prezývku „strapatý“. Chovanec mal podľa informácií Trendu pred políciou vypovedať, že prvým z nich je Stanislav Kubánek (regionálny šéf Smeru v Prešove), ďalším je Robert Kaliňák a „strapatým“ mal byť vtedajší minister financií Počiatek. Zatiaľ sú však silné dôvody, aby médiá pristupovali k týmto informáciám z dokumentu obozretne, napokon aj sám Trend priznáva, že ich nevie garantovať stopercentne. 

 

Ako píše Trend, ide o kauzu, ktorú polícia odhalila už v toku 2012, no naďalej ju vyšetruje medzinárodný tím. Zločinecká skupina v priebehu piatich rokov pripravila štát najmenej o 75 miliónov eur. Kaliňák aj Počiatek v Trende odmietli, že by mali s kauzou a obvineným Chovancom čokoľvek spoločné. Kaliňák reagoval takto: „Nikdy som sa s tými ľuďmi nestretol a ani ich nepoznám. Je nutné si uvedomiť, že v tomto prípade sa obvineniami oháňa pán Milan Ch., ktorý je sám obvinený.“

Lukáš Melicher pred 1532 d

Režisér Ľuboslav Polák a fotograf Tony Frič zachytili v dokumentárnom filme ​Slzy a nádej Iraku silné svedectvá ľudí, ktorých prenasledoval Islamský štát, zabil ich manželov, synov či otcov a prinútil ich odísť z ich domovov.

Napriek tomu všetkému z nich cítiť silnú túžbu po pokojnom živote a nádej, že sa im to raz podarí. Verím, že mnohým z nich aj u nás na Slovensku.

Lukáš Obšitník pred 1532 d

Najlepšie hodnotenou svetovou osobnosťou v Českej republike je pápež František, vyplýva z prieskumu agentúry STEM. Veľmi alebo skôr priaznivo ho hodnotí 73 % Čechov. Nasledujú za ním Robert Fico (67 %), britský premiér David Cameron (65 %), americký prezident Barack Obama (55 %), francúzsky prezident Francois Hollande (51 %).

V spodnej časti 9-členného rebríčka je predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorého úplne alebo skôr nepriaznivo hodnotí 43 %, pričom ďalších až 41 % uviedlo, že ho nepozná.

Za posledné roky sa v popularite najviac prepadla nemecká kancelárka Angela Merkelová, pravdepodobne hlavne v dôsledku nemeckej politiky v migračnej kríze. Kým koncom roka 2008 ju väčšinou priaznivo hodnotilo 64 % Čechov, na konci minulého roka to bolo už iba 24 %. STEM dodáva, že Merkelovej popularita poklesla najmä medzi vzdelanejšími vrstvami obyvateľstva. Z 83 % na 55 % spadol aj Barack Obama. Vladimír Putin si udržiava popularitu na úrovni 36-37 %.