Krátke správy redakcie

Lukáš Melicher pred 1528 d

Režisér Ľuboslav Polák a fotograf Tony Frič zachytili v dokumentárnom filme ​Slzy a nádej Iraku silné svedectvá ľudí, ktorých prenasledoval Islamský štát, zabil ich manželov, synov či otcov a prinútil ich odísť z ich domovov.

Napriek tomu všetkému z nich cítiť silnú túžbu po pokojnom živote a nádej, že sa im to raz podarí. Verím, že mnohým z nich aj u nás na Slovensku.

Lukáš Obšitník pred 1528 d

Najlepšie hodnotenou svetovou osobnosťou v Českej republike je pápež František, vyplýva z prieskumu agentúry STEM. Veľmi alebo skôr priaznivo ho hodnotí 73 % Čechov. Nasledujú za ním Robert Fico (67 %), britský premiér David Cameron (65 %), americký prezident Barack Obama (55 %), francúzsky prezident Francois Hollande (51 %).

V spodnej časti 9-členného rebríčka je predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorého úplne alebo skôr nepriaznivo hodnotí 43 %, pričom ďalších až 41 % uviedlo, že ho nepozná.

Za posledné roky sa v popularite najviac prepadla nemecká kancelárka Angela Merkelová, pravdepodobne hlavne v dôsledku nemeckej politiky v migračnej kríze. Kým koncom roka 2008 ju väčšinou priaznivo hodnotilo 64 % Čechov, na konci minulého roka to bolo už iba 24 %. STEM dodáva, že Merkelovej popularita poklesla najmä medzi vzdelanejšími vrstvami obyvateľstva. Z 83 % na 55 % spadol aj Barack Obama. Vladimír Putin si udržiava popularitu na úrovni 36-37 %.

Jana Vinterová pred 1529 d

Nielen intelektuálnu inšpiráciu ponúka v letnom semestri Spoločenstvo Ladislava Hanusa v Bratislave a Košiciach. Spoločenstvo stojí za projektom ktopomoze.sk, mestskými festivalmi a ďalšími projektmi. No ponúka najmä program pre ľudí, ktorí chcú poznávať, premýšľať a diskutovať o viere, živote, kultúre a podobne. Košice majú cenovo zvýhodnené prihlasovanie do 31. 1.! Na najbližší (letný) semestrálny kurz sa môžete prihlásiť prostredníctvom elektronického formulára.

Jaroslav Daniška pred 1529 d

O prezidentských kandidátoch sa v Amerike diskutuje čoraz ostrejšie. Niektorí predviedli taký politický coming-out, až sa človeku točí hlava. Sarah Palinová a Rudy Guliani podporili Donalda Trumpa (brrr!!!), David Brooks dnes na ich adresu a podobných ľudí z establišmentu strany píše, že musia „niečo fajčiť“. Ross Douthat v nedeľu republikánom zase radil, ako majú ísť na Trumpa, aby ukázali, kto ten muž naozaj je (treba ho spájať s mafiou, nie s newyorskými hodnotami). Demokrati sú na tom trochu lepšie, keďže majú Hillary Clintonovú, ktorá môže bláznivého populistu Sandersa poraziť.

 

Neverím vlastným očiam, že som napísal vetu, ktorú ste práve dočítali. Hillary ako nádej, pred pár rokmi oxymoron, veci sa môžu meniť naozaj rýchlo. Zdá sa, že ak aj najbližšie prezidentské voľby v USA dopadnú lepšie ako tragicky, americká republika a aj my za oceánom by sme sa mali pripraviť, že sa onedlho dožijeme toho, že prezidentom USA sa stane človek, ktorý bude tak mimo reality, že sa na to aj príklady v dejinách ťažko hľadajú.

 

Napokon, človek občas nechápe ani u nás doma.  Populizmu sa tu tiež darí nad pomery, volebné programy už nezaujímajú naozaj, ale naozaj úplne nikoho, strany už ani nesúperia, ako chcú zlepšiť štát. Heslá na bilbordoch sú také prázdne, že prázdnejšie si nepamätám. Akoby politika bola iba o tom, či sa nám páči vzhľad, životný štýl alebo životný príbeh nejakého kandidáta. Lenže riadiť štát chce predsa niečo viac ako len písanie blogov či statusov.

 

Napokon, má to svoju odvrátenú stránku. Na zemi leží školská téma a v celom spektre niet politika, ktorý by ju dokázal reprezentovať. Veľa ľudí vraví veľa rečí, ale ak by ste mali povedať jedno meno, kto by bol dobrý minister školstva – koho by ste povedali?

Lukáš Obšitník pred 1530 d

Kým oficiálne odhady počtu účastníkov pochodu za život vo Washingtone hovoria o najmenej 30 tisícoch, noviny New York Times píšu o „stovkách účastníkov“. Český Občanský institut to ilustroval fotografiou pochodu a skomentoval poznámkou: „Pak se má jeden divit, že lidé nedůvěřují klasickým médiím.“ Viac fotografií nájdete od našich redaktorov tu a tu alebo od organizátorov tu.

Jaroslav Daniška pred 1531 d

Britský list Sunday Express priniesol príbeh a odkaz nedávno zosnulého lorda Georga Weidenfelda, rakúskeho Žida, ktorému počas vojny zachránili život kresťania. Lord Weidenfeld na to nikdy nezabudol a jeho poslednou starosťou bola záchrana irackých kresťanov pred Islamským štátom. Vytvoril na tento účel aj osobitý fond, ktorý nesie jeho meno a dnes pomáha napríklad pri financovaní presídlenia kresťanov z Blízkeho východu do susednej Českej republiky. 

Silný príbeh a silný odkaz. Vplyvný vydavateľ a všestranný filantrop Lord Weidenfeld zomrel 20. januára vo veku 96 rokov.

Martin Hanus pred 1531 d

Nórska sociálka Barnevernet, ktorá púta pozornosť celého sveta odoberaním detí cudzincov, je opäť veľkou témou českých novín. Úradníci Barnevernetu totiž na Štedrý deň zobrali českej matke a nórskemu otcovi ich ťažko choré 8-mesačné dievčatko, pričom opäť nie je jasné, čo boli presne dôvody odobratia.

 

Echo24.cz v tejto súvislosti pripomína, že za ideovým prístupom nórskych úradov stojí populárna nórska psychologička Kari Killénová, podľa ktorej „biologická väzba rodičov vo vývoji dieťaťa nehrá významnú rolu. Nezáleží preto údajne na tom, či dieťa vyrastá u pokrvných rodičov alebo u pestúnov, podstatné je, že má potrebnú starostlivosť.“

 

Český týždenník Reflex píše, že Nóri sú naďalej presvedčení, že ich sociálna starostlivosť o deti patrí medzi najlepšie na svete, no už aj tam dochádza k prvým protestom. Vlani v lete 150 profesionálov (lekárov, psychológov, učiteľov, právnikov, sociálnych pracovníkov) spísalo petíciu proti fungovaniu Barnevernetu.

 

Právnička Gri Hillestad Thuneová, ktorá bola zástupkyňou Nórska v Európskej komisii pre ľudské práva, Reflexu povedala: „Keď systém vznikol, bolo hlavnou úlohou pomáhať deťom a rodičom zvládať komplikované situácie a problémy. Postupne sa však systém rozvinul do kontroly správania rodičov voči deťom a je zjavné, že niekedy pracovníci rozhodnú prehnane rýchlo a bez overenia základných faktov. Každý vedúci pobočky má právo učiniť rozhodnutie o odobraní dieťaťa, keď má pocit, že je to v jeho záujme alebo je v ohrození. Nepotrebuje na to súd alebo iné legálne potvrdenie. Táto zmena úlohy a neobmedzená právomoc vedú k tomu, že omyly a chyby narastajú. Je to veľmi nešťastná situácia a je potrebné celý systém zmeniť.“

Imrich Gazda pred 1533 d

Dnes si pripomíname 95. výročie narodenia bývalého veľvyslanca Slovenska pri Svätej stolici a poslanca NR SR Antona Neuwirtha. Vo Vatikáne našu krajinu zastupoval v rokoch 1994 – 1998. Zomrel 21. septembra 2004 v Bojniciach. Viac o jeho živote nájdete tu. Foto - TASR/Vladimír Benko
 

Martin Hanus pred 1533 d

Ešte pred pár mesiacmi sa zdalo, že o takomto čase už bublina Donalda Trumpa definitívne spľasne a v republikánskych primárkach sa bude rozhodovať medzi umiernenejším kandidátom (ako Marco Rubio, Chris Christie či Jeb Bush) a vyhranenejším konzervatívcom (ako napríklad Ted Cruz). A víťaz tohto duelu sa postaví proti pravdepodobnej víťazke demokratických primárok Hillary Clinton.

 

Lenže deje sa opak, Donald Trump ako republikánsky enfant terrible nielenže naďalej vedie v prieskumoch, ale získava podporu už aj medzi republikánskym establišmentom. Ako píše The Washington Post, za Trumpa sa v posledných dňoch nevyslovila len Sarah Palin (niekdajšia kandidátka na viceprezidentku), ale aj Rudolph Giuliani (dnes už bývalý legendárny starosta New Yorku) či Robert Dole (kedysi prezidentský kandidát republikánov).

 

Samozrejme, nemalá časť republikánskej elity ostáva naďalej zdesená, že by ich v amerických prezidentských voľbách mala reprezentovať americká verzia Silvia Berlusconiho – ale triumf bezuzdného populistu Trumpa bude aj odplatou za to, že sa republikáni v posledných rokoch najmä v ekonomickom programe veľmi ideologizovali smerom doprava, čím sa odpútali od priemerne zarábajúcej vrstvy Američanov. 

Pavol Rábara Adam Takáč pred 1534 d

V podvečer Národného pochodu za život v USA sa konala slávnostná omša, ktorá otvorila nočné bdenie v Bazilike Nepoškvrneného počatia vo Washingtone. Najväčší katolícky chrám v USA sa zapĺňal už niekoľko hodín pred začiatkom omše. Tú celebroval arcibiskup New Yorku Timothy Dolan.

Do mariánskej svätyne prišlo množstvo mladých ľudí, čo vyzdvihol v úvodnom príhovore aj „domáci“ arcibiskup a kardinál Donald Wuerl. Mladí boli doslova v každom kúte baziliky, v spodnej časti aj bočných kaplnkách. Základná emócia z tohto majestnátneho chrámu bola: Sme silní, sme za život a zajtra zaplníme centrum D. C.