Krátke správy redakcie

Lukáš Krivošík pred 146 d

V hlavnom meste Nemecka odhalili novú sochu amerického prezidenta Ronalda Reagana neďaleko miesta, kde v roku 1987 v legendárnom prejave vyzval sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova, aby strhol berlínsky múr. Sochu v piatok slávnostne odhalil americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

Hlavné mesto Spolkovej republiky má sociálnodemokratického starostu, za ktorým stojí koalícia SPD, postkomunistickej Die Linke a Zelených. Podľa amerického denníka Wall Street Journal miestni ľavicoví politici roky brzdili snahu postaviť v Berlíne sochu Ronaldovi Reaganovi, ktorý bol známy ako konzervatívny obhajca slobody a symbol antikomunizmu. A tak bola socha teraz odhalená na terase, ktorá patrí k pozemku amerického veľvyslanectva.

Ronald Reagan má pritom pamätník vo Varšave a v Budapešti, kým v Prahe je po ňom pomenovaná ulica a v Krakove námestie. Gdansk má zase po bývalom americkom prezidentovi pomenovaný park. Nachádzajú sa v ňom sochy Ronalda Reagana a pápeža Jána Pavla II. vo vzájomnom rozhovore.    

Berlínsky múr rozdeľoval nemeckú metropolu od roku 1961, keď ho postavil východonemecký komunistický režim, aby zabránil útekom svojich obyvateľov do západnej časti mesta. Stal sa tak symbolom Studenej vojny. Strhnutý bol pred 30 rokmi, v novembri 1989.

Nová socha bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana v Berlíne. FOTO TASR/AP.

Adam Takáč pred 147 d

Inštitút vzdelávacej politiky zverejnil prieskum o atraktivite učiteľského povolania. Učiteľov a študentov učiteľských odborov sa pýtali na príťažlivosť pedagogického povolania, dôvody, ktoré ich od profesie najviac odrádzajú, alebo na to, čo by bolo potrebné zmeniť pre zatraktívnenie povolania učiteľa. Sledovali tiež rozdiely v názoroch z hľadiska ich veku, regiónov a pohlavia.

Výsledky prieskumu ukázali, že najčastejšími motiváciami pre výber učiteľskej profesie sú práca s mladými ľuďmi, vychovávanie a odovzdávanie hodnôt a odovzdávanie vedomostí. Ukázalo sa však, že spoločenský status povolania ako jeden z hlavných dôvodov výberu zaznamenal pokles z hľadiska veku. Z najstarších pedagógov (nad 61 rokov) ho uviedlo 15 percent, z najmladších to boli iba 4 percentá.

Čo sa týka študentov, väčšinu z nich odrádza od povolania podľa prieskumu nízky plat, zlý obraz o profesii, príliš veľa stresu a málo možností na profesijný rast. Takmer tri štvrtiny z nich sa plánujú po skončení školy zamestnať ako učitelia.

„Študentov z východného Slovenska a Trenčianskeho kraja relatívne častejšie od profesie odradili iné než platové dôvody,“ píše sa v analýze. „Naopak, pre študentov z Bratislavského a Trnavského kraja boli nízke platy významnejším faktorom neatraktivity učiteľskej profesie. Nízky plat je najzásadnejším dôvodom voľby iného povolania pre obe pohlavia, no častejšie odradil mužov než ženy.“

Ako najťažšie vo svojom povolaní považujú budúci učitelia nedostatok disciplíny a motivácie u niektorých žiakov, stres a veľké pracovné zaťaženie okrem vyučovania. Starších učiteľov trápi najviac nedostatok disciplíny a motivácie žiakov. Príliš veľa stresu trápi najmä pedagógov vo veku od 31 do 40 rokov.

„Ako najdôležitejšie zmeny na zlepšenie atraktivity učiteľskej profesie uviedlo najviac respondentov vyšší plat, vyššie spoločenské uznanie a lepší obraz profesie učiteľa, lepšie pracovné podmienky a viac možností na profesijný rast. Možnosť vyšší plat označilo 59 % respondentov z Prešovského kraja, zatiaľ čo respondenti z ostatných krajov Slovenska túto možnosť označovali frekventovanejšie (priemer za všetky kraje je 70 %),“ uvádza prieskum.

Napriek všetkému je väčšina učiteľov spokojná s výberom svojho povolania. Až 87 percent z opýtaných by sa preň rozhodli znova.

Ilustračné foto: TASR/Marko Erd

Adam Takáč pred 147 d

„Mali by sme byť schopní rozpoznať, čo majú títo ľudia za sebou, akú majú minulosť, a nebyť naivní,“ vraví v podcaste portálu Aktuality.sk známy kňaz Milan Bubák na margo podpory Mariana Kotlebu a Štefana Harabina od niektorých katolíckych kňazov. 

V poriadku podľa neho nie je, keď sa predstavitelia cirkvi pridávajú k podpore politických strán. „Cirkev má mať prorockú rolu, vedieť rozpoznávať zlo, kritizovať ho a vedieť ponúknuť alternatívu. Nemá vystupovať za konkrétnu stranu, ale usmerniť ľudí, v čom je dobro a čo, naopak, zlo.“

V podcaste spolu s kňazom Marianom Gavendom hovoria aj o živote pred Novembrom ´89, podzemnej cirkvi a otázke odluke cirkvi od štátu. 

 

Imrich Gazda pred 148 d

Ku krádeži troch amazonských sošiek, ku ktorej došlo počas októbrovej biskupskej synody o Amazónii vo Vatikáne, sa vo videu na YouTube prihlásil mladý Rakúšan Alexander Tschugguel (na obr.). Upozornil na to portál Catholic News Agency.

Sošky Pačamamy, čo v jazyku kečua znamená Matka zem, znázorňujúce tehotnú ženu, ktoré sú výrazom inkskej náboženskej úcty, priniesli do Vatikánu amazonskí indiáni. Niekoľkí z nich boli priamymi účastníkmi synody. 

Po modlitbovom podujatí vo Vatikánskych záhradách, ktoré predchádzalo synode, a neskoršej krížovej ceste boli sošky uložené do kostola Santa Maria in Traspontina neďaleko Vatikánu, odkiaľ ich ukradli neznámi páchatelia.

Následne na YouTube zverejnili video, na ktorom je zachytená nielen samotná krádež, ale aj hodenie sošiek do rieky Tiber. Po niekoľkých dňoch ich ale polícia našla.

Alexander Tschugguel v aktuálnom videu vyhlásil, že motívom jeho skutku, na ktorom sa podieľala ešte jedna osoba, ktorá svoju identitu nezverejnila, bolo odčinenie modloslužobníctva a náprava porušenia prvého prikázania Desatora. Zároveň vyzval k finančnej podpore svojho Boniface Institute.  

Pápež František po krádeži sošiek pred účastníkmi synody vyhlásil, že v kostole boli umiestnené „bez idolatrického zámeru“ a tým, ktorých sa ich krádež dotkla, sa ospravedlnil.

Ďalšie informácie o priebehu a výsledkoch synody o Amazónii nájdete v článku Závery synody: biskupi podporili svätenie ženatých mužov, no desiatky boli proti.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Reprofoto – YouTube

Jozef Majchrák pred 149 d

Martin Glváč sa dnes dozvedel pádny dôvod, aby svoj odchod z funkcie podpredsedu parlamentu neodkladal. Šéf Mostu Béla Bugár mu odkázal, že jeho strana zahlasuje za otvorenie mimoriadnej schôdze na jeho odvolanie a pravdepodobne podporí aj samotné odvolanie Glváča. 

Podľa Bugára situácia okolo Glváča škodí nielen jemu a strane Smer, ale celej vládnej koalícii. „A to už je aj naša vec,“ dodal Bugár. 

Iniciatívu opätovne zvolať mimoriadnu schôdzu na Glváčovo odvolanie avizoval včera Igor Matovič. V najbližších dňoch chce s pomocou zvyšku opozície zozbierať podpisy na jej zvolanie. „Robíme to aj vzhľadom na chvíľkové precitnutie svedomia Bélu Bugára, ktorý prisľúbil, že už nebude sabotovať snahu opozície vyčistiť vedenie parlamentu od sluhov mafie,“ povedal Matovič. 

Strata dôvery koaličného partnera je vážna vec a ak Béla Bugár dostojí svojim slovám, Glváč riskuje potupné odvolanie parlamentom. Tomuto scenáru sa podpredseda parlamentu aj Smer budú chcieť vyhnúť a Glváč preto s veľkou pravdepodobnosťou radšej odstúpi sám. Teda ak nie je úplný politický sadomasochista. V najbližších dňoch to zistíme. 

Foto: TASR/ Martin Baumann

Lukáš Obšitník pred 156 d

Joeovi Bidenovi, kandidátovi na prezidenta USA, v nedeľu počas svätej omše v Charlestone v Južnej Karolíne odopreli sväté prijímanie pre jeho podporu potratov.

Kňaz Robert Morey, ktorý slúžil omšu, to v pondelok priznal pre The Florence Morning News. „Žiaľ, uplynulú nedeľu som musel odmietnuť udeliť sväté prijímanie bývalému viceprezidentovi Joeovi Bidenovi. (...) Sväté prijímanie svedčí o tom, že sme zjednotení s Bohom, s ostatnými navzájom a s cirkvou. Mali by to odrážať naše skutky. Každá verejná osoba, ktorá obhajuje potraty, vyčleňuje sa do priestoru mimo učenia cirkvi,“ vysvetlil Morey svoj krok. „Za pána Bidena sa budem modliť.“

Portál National Catholic Register pripomína kánon 915 Kódexu kanonického práva, podľa ktorého sa „na sväté prijímanie nesmú pripustiť exkomunikovaní a postihnutí interdiktom po jeho uložení alebo vyhlásení trestu a iní, ktorí tvrdošijne zotrvávajú v zjavne ťažkom hriechu“.

Portál tiež cituje list bývalého kardinála Jozefa Ratzingera (neskoršieho pápeža Benedikta XVI.) americkým biskupom z roku 2004, v ktorom povzbudzoval na uplatňovanie tohto kánonu. V liste tiež uviedol, že ak katolícky politik vedie dôslednú kampaň za umožnenie potratov a zákonov o eutanázii, môže to predstavovať „formálnu spoluúčasť“ na ťažkom hriechu, ktorý je zjavný.

Podľa Ratzingera má kňaz takého politika poučiť a ak ten svoje správanie nezmení, „sväté prijímanie sa mu musí odmietnuť“.

Joe Biden je hlavným prezidentským kandidátom za Demokratickú stranu. National Catholic Register pripomína, že hoci nepodporuje financovanie potratov z daní až do takej miery ako ostatní kandidáti, podobne ako ostatní sa usiluje o kodifikáciu súdneho rozhodnutia Roe vs. Wade, ktoré uzákonilo potraty. Počas leta na podujatí spoločnosti Planned Parenthood, ktorá je najväčším poskytovateľom potratov v USA, prisľúbil, že zvráti zmeny v plánovaní rodičovstva zavedené súčasným prezidentom a že zvýši financovanie Planned Parenthood z peňazí daňových poplatníkov.

Vo viacerých štátoch USA je vykonávanie potratov na požiadanie umožnené až do konca druhého trimestra tehotenstva. Spojené štáty patria medzi krajiny s najuvoľnenejšou potratovou legislatívou na svete.

Foto: Joe Biden (TASR/AP)

Lukáš Obšitník pred 156 d

V utorok 29. októbra 2019 sa v priestoroch NR SR v Bratislave uskutočnilo podujatie pripomínajúce si tajnú spoluprácu poľských a slovenských veriacich počas obdobia komunizmu. 

Súčasťou programu boli prednášky historikov, projekcia filmu Stopy v snehu režiséra Slavomíra Zrebného o pašovaní literatúry cez slovensko-poľské pohraničie a otvorenie výstavy Bratia vo viere. Na podujatí vystúpil aj bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, hovoril o reakcii slovenských veriacich na návštevu Jána Pavla II. v Poľsku v roku 1979, ktorá u nášho severného suseda spôsobila veľké pozdvihnutie vedúce k vzniku Solidarity.

Fotografie nájdete tu.

Podujatie organizovali Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave, Národná rada SR, Inštitút národnej pamäti (PL) a Ústav pamäti národa.

Foto: Stretnutie bývalých poľských a slovenských spolupracovníkov z disentu na Lúčnej v roku 1999. Vpravo Marian Szczepanowicz, autor knihy Kuriéri Božieho slova. Zdroj: upn.gov.s

Pavol Rábara pred 161 d

K článku o komunikácii Mariana Kočnera so sudcom Vladimírom Sklenkom o možnej snahe ovplyvniť rozhodnutie Najvyššieho súdu vo veci zákazu hazardu pridávame celé stanovisko podpredsedníčky súdu Jarmily Urbancovej, s ktorou sa nám pôvodne pre chybu Postoja nepodarilo skontaktovať: 

„S plnou vážnosťou, uvedomujúc si dôsledky svojho vyhlásenia, ak by sa ukázalo ako nepravdivé, môžem vyhlásiť, že som nikdy nemala žiaden kontakt, či už elektronický, alebo osobný, priamy alebo sprostredkovaný, s kriminálne závadovými osobami, ani s osobami z tzv. mafiánskych zoznamov.

Každý senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky má pridelených asistentov, ktorých si ale nevyberá. O pridelení asistentov do senátu rozhoduje predseda súdu. V prípade bývalého asistenta Najvyššieho súdu JUDr. Vladimíra Sklenku nemohol nikto predpokladať, že ide o osobu, ktorá podľa v médiách zverejnených informácií udržiava známosť s osobou tzv. mafiánskych zoznamov. V čase, keď som ho spoznala a pracovala s ním, išlo o bývalého dlhoročného vzorného policajného dôstojníka s previerkou Národného bezpečnostného úradu, ktorý neskôr, napriek relatívne krátkej praxi sudcu, dostal dôveru aj od bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej viesť jeden z najdôležitejších súdov na Slovensku – Okresný súd Bratislava I, netajil sa tým, že je osobný priateľ rodiny Hrušovských. 

S uvedeným bývalým asistentom a t. č. sudcom okresného súdu som sa sporadicky stretávala, viedla bežné spoločenské rozhovory. To, že náš kolegiálny vzťah sudca zneužil a prezentoval ho pred tretími osobami úplne inak, nie je predsa trestným ani iným protiprávnym konaním, ani etickým, ani morálnym pochybením. Každého z vás môže zneužiť niekto tretí, aj priateľ, určite to poznáte. Za to predsa nemôžem niesť zodpovednosť, rovnako ako obeť trestného činu nezodpovedá za konanie páchateľa. Osoba bývalého policajta vzbudzovala vo mne dôveru, nikdy som ho o nič nežiadala, neprosila, nikdy som mu nič nevybavovala. Po skončení práce na Najvyššom súde nemal bývalý asistent žiaden prístup k spisom ani k informáciám v nich uvedeným. Som pripravená plne spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Vážený pán redaktor, chcem zdôrazniť, že som nikdy nekonala nezákonne, neovplyvňovala som žiadne rozhodnutia svojich kolegov. Celý život žijem poctivo pre rodinu a svoju prácu. Byť sudcom je poslanie a svoju prácu si ctím, robím ju najlepšie ako viem. Nerobme preto zo sudcov nesvojprávne osoby, každý rozhoduje na podklade spisu a svojho právneho názoru, nikdy nie sám, ale v troj-, päť- alebo sedemčlennom senáte.

O zákaze hazardu v hlavnom meste a ani o ďalších prípadoch (na ktoré sa pýtala pani redaktorka Prušová), kde som nebola zákonnou sudkyňou, preto logicky nemám a nemôžem mať žiadne vedomosti. Neodsudzujte, prosím, na základe rozhovorov pre mňa dvoch zlých, skorumpovaných ľudí, čestných a poctivých sudcov.“ 

Jarmila Urbancová. FOTO TASR – Marko Erd

Martin Hanus pred 161 d

Redakcia Hlavných správ včera večer priniesla reakciu na náš text Kočnerove Hlavné správy, prinášame ju v plnom znení. „Stanovisko redakcie k dnes publikovaným článkom o Hlavných správach, v ktorých niektoré médiá tvrdia, že akcionárom v našich novinách je Kočner. Informácie, ktoré dnes priniesol web Postoj o tom, že Kočner je akcionárom Hlavných správ, sú úplné nezmysly. Kočner, a nielen on, mal záujem o kúpu Hlavných správ, ale jeho ponuky neboli akceptované. Od túžby a chvastúnstva je teda k realite dosť ďaleko. Hlavné správy majú od začiatku jediného výlučného vlastníka. Kočner ich teda neriadi ani nefinancuje. Nárast príjmov je spojený s nárastom čítanosti, ktorá sa v roku 2018 skoro zdvojnásobila. Hlavné správy boli a zostávajú jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku nevlastnené oligarchami ani zahraničnými korporáciami.“

Problém tejto reakcie je v tom, že nereaguje na to, čo sme včera ráno uverejnili. Postoj a následne ani iné médiá nenapísali, že Kočner je akcionárom HS, dokonca sme netvrdili ani len to, že Kočner v minulosti bol akcionárom. Zverejnili sme komunikáciu z Threemy, v ktorej sám Kočner tvrdil koncom februára 2018 Norbertovi Bödörovi nasledovné: „Od 1. 3. som tam „akcionár“. Info prosím len PRE TEBA.“ A ďalej písal, že šéfredaktor HS Sopko je z Košíc, „urobil to na kolene za 7 rokov a chce zdvihnúť čítanosť (a tým pádom aj záber) a nemá na rozvoj a ľudí. Tak som sa pridal. INKOGNITO.“

Preto sme sa pána Sopka opýtali, či sa Kočner 1. marca 2018 stal niečím ako skrytým akcionárom, respektíve či prispel relevantnou sumou na fungovanie HS. Ako sme už uviedli, Sopko pre Postoj nechcel odpovedať a tieto podozrenia nevyvrátili HS ani teraz, len v alibistickom prítomnom čase sformulovali vetu, že Kočner nie je akcionárom HS a že ich „neriadi ani nefinancuje“.

Hlavné správy rovnako nijako nereagovali na ďalšiu zverejnenú komunikáciu z Threemy, z ktorej vyplýva, že Kočner vybavil cez Bödöra rozhovor Hlavných správ s odchádzajúcim policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

K tomu ešte jeden dôvetok: hoci sa vo svete Hlavných správ neraz obsesne rieši, kto ťahá nitky v pozadí všetkých dejov (Eset, Soros a pod.), HS v skutočnosti nediskreditujú ani tak podozrenia, či Kočner bol, alebo nebol súčasťou ich finančného pozadia ako štedrý sponzor. Oveľa viac než toto podozrenie ich diskredituje verejná činnosť, to, že Jána Kuciaka, ktorý skúmal Kočnerove mafiánske podnikanie, škodoradostne nazývali presstitútom, to, že na Adama Valčeka, ďalšieho talentovaného investigatívca Kuciakovej generácie, posmešne vytiahli Kočnerov mail, v ktorom sa gaunersky pýtal na veľmi citlivé udalosti z Valčekovho súkromného života – až dnes vieme, že Kočner takto púšťal von informácie, ktoré mu nazbierala jeho sledka, a Hlavné správy opäť použil ako svoju tlačovú kanceláriu.

Hlavné správy tak včerajšou reakciou premeškali azda poslednú príležitosť, aby svoje mediálne spolupáchateľstvo aspoň náznakom verejne oľutovali.    

Jaroslav Daniška pred 162 d

Mark Zuckerberg včera vypovedal pred kongresovým výborom v USA, témou bol návrh Facebooku na vytvorenie novej kryptomeny FB s názvom libra (logo viď obr.).

Zámer vytvoriť FB menu a rýchle + lacné (aj cezhraničné) platby je starší, vo FB sa prípravy začali ešte niekedy v roku 2017, oficiálne bola libra predstavená v júni tohto roku, jej plánovaný štart bol ohlásený na budúci rok. O téme sa začalo viac verejne hovoriť, pričom s postupom času rástli najmä obavy a kritika.

V septembri novú kryptomenu (nie všetci sa zhodnú na takomto jej zaradení) ostro napadol a zavrhol francúzsky minister financií Bruno Le Maire, libru označil za ohrozenie monetárnej suverenity štátov, priveľké riziko pre pranie špinavých peňazí a potenciálnu hrozbu pre nárast nestability. Libru tiež odmietli Nemci, Taliani a vážne pochybnosti prišli aj z ďalších štátov, napr. Indie. Kriticky sa vyjadril aj prezident Trump, keď nápad zosmiešnil tým, že ak chce Facebook svoju banku, je na to predpísaný postup s reguláciami.

Ďalšou ranou pre projekt libry bol odchod viacerých veľkých firiem, ktoré mali spolu s FB tvoriť Libra Association, de facto centrálnu banku tohto systému, so sídlom v Ženeve. Projekt opustili napr. spoločnosti ako PayPal, eBay, MasterCard, Mercado Pago, Stripe či Visa.

Nuž a včera na kongresovom výbore čelil Zuckerberg kritike z obidvoch strán, pripomenuli mu, že jeho firma čelí obvineniam a vyšetrovaniu v 47 z 50 štátov USA, že zavádzala regulačné úrady EÚ, že musela platiť niektoré pokuty a podobne. Zhrnuté a podčiarknuté – nejde práve o správanie, ktoré vyvoláva dôveru, aby takáto firma mala vlastnú globálnu menu. Zuckerberg sa tomu snažil čeliť a prezentovať libru ako nástroj, ktorým západné firmy predbehnú Čínu, snažil sa libru oddeliť od FB, keďže rozumie, že ten vyvoláva isté kontroverzie a podobne, zhrnutie piatich línií jeho prejavu nájdete tu.

Celému problému sa pomerne obsiahle venoval ešte pred pár dňami hlavný komentátor Financial Times Martin Wolf, zrekapituloval seminár a diskusiu, ktorá sa konala pri príležitosti spoločného zasadnutia MMF a Svetovej banky, a uviedol viacero súvislostí, ktoré spoločne nabádajú k väčšej opatrnosti voči kryptomenám a libre zvlášť.

Ak to zhrniem, zdá sa, že ide o ďalšiu oblasť, kde si štáty uvedomujú zvýšenú zodpovednosť, že majú byť definitívnym a rozhodnejším regulátorom odolným voči nadnárodným firmám, ešte viac ako doteraz.

Vznikne teda facebooková mena? Zuckerberg svojho času vyhlásil, že mena nevznikne bez súhlasu regulačných orgánov USA a že v prípadne nesúhlasu nevznikne ani mimo USA. Šance libry by preto mali byť relatívne nízke.