Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 172 d

Médiá dnes priniesli viacero informácií, ktoré posúvajú vnútroamerický spor Trump – Biden na novú úroveň. V posledných dňoch bol hlavnou udalosťou druhý informátor (whistleblower), ktorý pridal svoje svedectvo k agentovi či agentke CIA, ktorá na celú kauzu upozornila. Teraz sa pridali nové súvislosti, ktoré skôr pomáhajú Trumpovi.

Ukrajinský prezident Zelenský v Kyjeve vyhlásil, že žiadny nátlak zo strany prezidentra Trumpa necítil a že ten telefonát nijako nemohol ovplyvniť vzťahy s USA. Upresnil tým svoje predchádzajúce výroky, kde hovoril výrazne dvojznačnejšie, napr. keď hovoril, že Ukrajina nebude niekoho vyšetrovať na cudzí príkaz. Zelenský sa pomerne úspešne usiluje o neutrálnu pozíciu, aby sa nestal figúrkou v ostrom vnútroamerickom spore, ktorý sa procesom impeachmentu a blížiacimi voľbami prudko zosilní.

Financial Times zase priniesli prehľad podnikateľských aktivít Huntera Bidena, syna prezidentského kandidáta Joea Bidena, o ktorého v spore ide. Ide o pomerne rozsiahly prehľad H. Bidenových firiem a konexií nielen v USA a na Ukrajine, ktorá rozsahom pôsobí ako marginálna záležitosť, ale zvlášť v Číne, kde firma BHR Partners, kde je mladší Biden stále riaditeľom, spolupracuje nielen s poprednými technologickými firmami (vrátane tých, ktorých produkty sa používajú na represiu a potláčanie ľudských práv v Číne), ale aj gigantmi v doprave, ťažbe uhlia, farma- či auto-priemysle, energiách, potravinárstve, realitách... je to dlhý zoznam. Financial Times ani Irish Times, ktoré články o sieti Bidenových aktivít priniesli, netvrdia, že ide o skorumpovaný biznis, pre Trumpa, ktorý vyzval Číňanov, aby sa na podnikanie mladého Bidena pozreli, ide ale o vítaný vývoj, najmä ak si uvedomíme, ako sa Bidenovi mladšiemu darilo v čase, keď bol jeho otec viceprezidentom.

Celkom by ma zaujímalo, ako by v tejto nepotickej extralige medzi Trumpovými deťmi (a zaťom) a Bidenovým synom dopadlo porovnanie.

Pokiaľ ide o primárky medzi demokratmi, Bidena téma jeho syna bude ničiť medzi jeho najdôležitejšími podporovateľmi – umiernenými demokratmi. Najväčší vzrast za posledný mesiac zaznamenala Elizabeth Warrenová, ktorej zrejme pomôžu aj zdravotné problémy Bernieho Sandersa.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Lukáš Krivošík pred 172 d

„Európskou úniou dotované kozy premieňajú grécky ostrov na mesačnú krajinu.“ Reportáž s týmto nadpisom predvčerom zverejnil nemecký denník Die Welt.

Na gréckom ostrove Samothraki sa vraj tam chované kozy premnožili ako nezamýšľaný dôsledok subvenčnej politiky EÚ. Ostrov má 180 kilometrov štvorcových, 3-tisíc obyvateľov a odhadom približne 50-tisíc kôz. Mnohé žijú divoko a keďže vegetácia na ostrove je do veľkej miery spásaná, erózia pôdy spôsobila, že pred dvomi rokmi odplavili silné dažde miestnu radnicu.

Ostrovania sa medzičasom spolu s vedcami snažia nájsť riešenia, ako kozie množstvá zvládnuť. Celý článok si môžete prečítať TU.

V posledných mesiacoch sa veľa diskutuje o tom, ako podporovať rôzne environmentálne riešenia a, naopak, zdaňovať aktivity, ktoré životnému prostrediu škodia. Niektorí z toho robia dokonca otázku bytia či nebytia trhovej ekonomiky vo všeobecnosti.

Prípad gréckeho ostrova naznačuje, že skôr než začneme zdaňovať prírode škodiace aktivity, mali by sme sa pozrieť, či ich z druhého vrecka náhodou nedotujeme.  

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Mladé kozy pri hrách vo svojom výbehu v zoologickej záhrade v nemeckom Kronenbergu neďaleko Frankfurtu nad Mohanom 1. mája 2017. Ilustračné FOTO TASR/AP

Lukáš Obšitník pred 173 d

V piatok 11. októbra sa v bratislavskej Univerzitnej knižnici uskutoční konferencia o úlohe samizdatu v komunistickom ČSSR. Na podujatí vystúpia s prednáškami František Mikloško, Ján Čarnogurský a Dušan Skála ako tvorcovia samizdatov a historik ÚPN Patrik Dubovský.

V nasledujúcich paneloch budú o občianskom samizdate diskutovať ľudia ako Martin M. Šimečka, Ján Budaj, Jiří Gruntorád či Július Brocka, v paneli kresťanského samizdatu Martin Lauko, Pavol Hric, Michal Holeček či Ján Šimulčík.

Podujatie pri príležitosti 30. výročia Novembra 1989 organizuje Ústav pamäti národa v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave a Občianskym združením samizdat.sk. Na podujatie je voľný vstup, program je dostupný na webovej stránke ÚPN.

Za spomínaným združením samizdat.sk stojí bývalý autor samizdatov a historik Ján Šimulčík. Prevádzkuje rovnomennú webovú stránku, ktorá je unikátnym projektom o tomto druhu odporu voči komunistickému režimu. Webová stránka sprístupňujuje viac ako 20 rôznych samizdatov v naskenovanej podobe celých čísel, poskytuje detailné informácie o charaktere jednotlivých samizdatov a ich tvorcoch či historický kontext tohto fenoménu. Vďaka projektu si môže verejnosť priamo pozrieť fragmenty toho, o čom písal (väčšinou kresťanský) odboj už od roku 1975.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Reprofoto: samizdat.sk

Lukáš Obšitník pred 176 d

Desaťtisíce ľudí sa dnes v Paríži zúčastnili na demonštrácii proti plánovanej bioetickej reforme francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorá by okrem iného pre lesbické páry zaviedla inštitút dvoch matiek dieťaťa a zrušila by v rodnom liste uvedenie otca. Viac o reforme sa dočítate v článku od spolupracovníka Postoja Štefana Danišovského. 

Demonštráciu organizovalo hnutie La Manif Pour Tous známe z usporiadania niekoľkých stotisícových protestov z uplynulých rokov obhajujúcich pôvodné chápanie manželstva ako páru muža a ženy. Videozáznam z dnešného podujatia si môžete pozrieť tu.

Podľa vyjadrenia organizátorov mala dnešná demonštrácia 600-tisíc účastníkov.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: facebook.com/LaManifPourTous

Ján Duda pred 177 d

V evanjeliu 27. nedele v cezročnom období (6. 10. 2019) počujeme, ako apoštoli prosia Ježiša: „Pane, daj nám väčšiu vieru“ (Lk 17,5-10). 

(1) Myslíme si, že vieme, čo je viera. Ale nie, nevieme to. Azda kľúčom k pochopeniu/vysvetleniu viery je „horčičné zrnko“, ktoré má v sebe princíp života a rastu. Kto z nás vie, čo je to život? A ako vzniká život? Ako to, že sú zrnká, ktoré vyrastú, kým kameň silu rastu nemá? Vieme popísať vznik konkrétneho života, ale nevieme ho vysvetliť. Keby sme nevideli nové rastliny, nových človiečikov, ktorí sa majú k životu, pravdepodobne by sme ani neverili, že nový život môže takto vôbec vzniknúť. 

(2) Viera je princípom večného života. Vieme ju popísať, ale nie vysvetliť. Nevieme, prečo ju niekto má, iný nemá. Lebo veriť nie je dané všetkým (porov. 2Sol 3,2). Prorok Habakuk výslovne tvrdí, že „spravodlivý bude žiť z viery“ (Hab 2,4). Viera je teda princípom večného života. Kto chce žiť s Bohom, hľadá vieru a usiluje o jej rast. 

(3) Viera je darom Boha. Nemáme ju vo svojej moci. Nedá sa dediť. Môžeme o ňu prosiť Boha. Zásadným posolstvom nedeľného evanjelia je skutočnosť, že o vieru prosili Ježiša apoštoli. Vieme si vôbec predstaviť, že nástupcovia apoštolov – biskupi nemajú vieru? Podobne kňazi? Ako by mohli hlásať posolstvá viery, ak by ju sami nemali? Prosia Ježiša o väčšiu vieru? Ak niektorí neveria, ako môžu prosiť? Pre kresťanstvo je zásadné, aby biskupi a kňazi vieru naozaj mali. 

Zrnko duchovnej múdrosti: ak nemáme vieru, aj tak skúsme o ňu prosiť; ak ju máme, prosme o väčšiu vieru. S hlbokou pokorou.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Ilustračné foto: stova.sk

Lukáš Krivošík pred 177 d

V Spojených štátoch sa tento štvrtok už šiestykrát uskutočnila každoročná akcia „Prines si svoju Bibliu do školy“ (Bring Your Bible to School Day). V rámci nej sú žiaci a študenti všetkých stupňov škôl povzbudzovaní, aby si jeden deň v roku do školy priniesli svoju Bibliu a rozprávali sa o nej so svojimi spolužiakmi.

Organizátori odhadovali, že sa do nej tento rok zapojí asi 500-tisíc študentov. Ide o iniciatívu evanjelikálnej kresťanskej organizácie Focus on the Family, ktorá ju zvoláva od roku 2014.

Heslom akcie „Prines si svoju Bibliu do školy“ bolo tento rok: „Prines si ju, podeľ sa o ňu, ži ju.“ Nadväzuje na ňu iniciatíva Live Your Faith (ži svoju vieru), v rámci ktorej dostanú prihlásení študenti každý mesiac počas nasledujúceho roku výzvu, ako sa hmatateľne zapojiť do diania vo svojej komunite.

Aj keď samotné vyučovanie vo verejných školách je v USA nábožensky neutrálne, študenti majú právo nosiť si do školy napríklad náboženskú literatúru a rozprávať sa o nej pred vyučovaním, po vyučovaní či počas prestávok. Organizátori iniciatívy „Prines si svoju Bibliu do školy“ chceli poukázať aj na túto súvislosť.

Viac o akcii na jej webovej stránke TU.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Ilustračné FOTO – TASR/AP

Lukáš Krivošík pred 178 d

Od 50 do 125 miliónov ľudí by mohlo prísť o život v prípade, že by dlhodobé napätie medzi Indiou a Pakistanom prerástlo do nukleárnej konfrontácie. Obe krajiny totiž disponujú jadrovými zbraňami. Ak by ich použili, len v týchto dvoch krajinách by zrejme prišlo o život viac ľudí, než zahynulo v dôsledku druhej svetovej vojny.

Vyplýva to zo štúdie kolektívu autorov, ktorú zverejnil magazín Science Advances. Počas studenej vojny bolo široko uznávaným presvedčením, že jadrová vojna medzi obidvomi superveľmocami Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi s uvoľnením celého ich nukleárneho potenciálu by zrejme zničila ľudskú civilizáciu a spustošila svet. No celosvetové následky by mohol mať aj zdanlivo lokálny jadrový konflikt ako medzi Indiou a Pakistanom.

Podľa autorov štúdie by uvoľnené množstvo popola do atmosféry spôsobilo, že na povrch by sa dostalo o pätinu až tretinu menej slnečného svetla. Zrážky by sa znížili o 15 – 30 percent, čo by malo ničivý vplyv na poľnohospodárstvo a viedlo by zrejme k hladomorom. Planéta by potrebovala približne desaťročie, aby sa spamätala.  

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Výbuch atómovej bomby. Ilustračné FOTO – Wikimedia Commons

Eva Čobejová pred 179 d

Napísala som krátky kritický článoček o hnutí Allatra. Okrem iného som v ňom uviedla, že Allatra vychádza z kníh ruského podnikateľa Vladimíra Megreho, ktorý v tajge stretol tajomnú ženu s menom Anastasia a podľa jeho vlastných slov mu táto žena otvorila „veľké tajomstvá podstaty všetkého pozemského“. Preto založil hnutie rodových statkov, ktoré sa uchytilo aj u nás. Svojho času u nás malo aj rodovú školu.

Na môj text zareagovali slovenské členky Medzinárodného spoločenského hnutia ALLATRA. Napísali mi, že sa mýlim a spájam dve odlišné veci. Hnutie ALLATRA nemá nič spoločné s hnutím rodových statkov Vladimíra Megreho ani s jeho Anastasiou z ruskej tajgy.

Ide len o zhodu mien. Hnutie ALLATRA vychádza z kníh ukrajinskej autorky Anastasie Novych a jeho koordinačné centrum je v Kyjeve. Keďže som sa v tom celom trochu stratila, stretla som sa s troma členkami hnutia ALLATRA, Renátou Polákovou, Katarínou Mikitovou a Ľubicou (priezvisko nezverejnila). A pýtala som sa, aby som tak napravila svoju chybu z prvého článku. A tentoraz sa zdržím akéhokoľvek komentára.

Existujú teda dve Anastasie, jedna, Ruska, o ktorej píše Vladimír Megre, tá má žiť kdesi v tajge. Vy sa však vzťahujete k inej Anastasii, ktorá je Ukrajinka. Sedia teda iba mená?

Áno, preto dochádza k zámene. Ale Anastasia, autorka knihy AllatRa, je živý človek. Sú to dve rozličné hnutia – naše hnutie ALLATRA dáva dôraz na duchovnú podstatu ľudí. Sú aj ľudia, ktorí sympatizujú s oboma smermi a z každého si niečo zoberú. Majú aj niečo spoločné, ale nie je to rovnaké učenie. Ako to odlíšiť? Treba vnímať, čo je zámerom tých kníh. Zámerom kníh od Anastasie Novych je písať o duchovnom základe nás ľudí, ktorý spája všetkých ľudí na zemi.

Aké knihy napísala Anastasia Novych?

Je autorkou kníh AllatRa, Sensei zo Šambaly 1,2,3,4, Vtáci a kameň, Križovatka, Ezoosmóza, Fyzika ALLATRA, Vedomie a Osobnosť. Od vopred mŕtveho k večne Živému.

Kto je teda Anastasia Novych?

Ona sa rozhodla, že sa nebude mediálne prezentovať. Nestretli sme sa ňou, takže vám nevieme viac povedať. Autorka má oficiálne webové stránky, na ktorých je uvedená mailová adresa  a je možné ju priamo kontaktovať.

Ale vieme, že je Ukrajinka a žije na Ukrajine?

Áno.

Nevieme, kde presne a ako Anastasia žije?

Ona sa mediálne neprezentuje, nevystupuje na verejnosti, nedáva rozhovory. Napísala knižky a stiahla sa. Ale určite sú nejakí ľudia s ňou v kontakte. Nie je to duch ani imaginárna postava. Autorka na svojich webových stránkach hovorí, že to, čo v sebe nesú knihy a následne čo potom človek v sebe odhalí, je omnoho dôležitejšie, preto sa mediálne neprezentuje, nepotrebuje uznanie ani slávu.

Je to mladá žena, stará, vieme to?

Je zhruba v našom veku, bude mať asi okolo 45 rokov. Jej životopis nikde nenájdete. No kto si tie jej knižky prečíta, tak vie, že ona v nich opisuje svoj autobiografický príbeh. Od sedemnástich rokov, ako sa to celé vyvíjalo, ako sa stretla so svojím učiteľom Senseiom a ako ju zasväcoval do múdrosti. Človek, keď si tie knižky prečíta, pochopí, kto je Anastasia.

A kto je jej učiteľ Sensei? Vieme o ňom niečo viac?

Podľa toho, ako to po prečítaní kníh vnímame my, je to lekár, akademik, autor metódy vertebrorevitológie profesor Igor Michajlovič Danilov. Na allatra.tv je množstvo relácií, v ktorých priamo vystupuje. Môžete si prečítať knihy a pozrieť pár relácií s jeho účasťou, ktoré sú aj otitulkované v slovenskom jazyku a urobiť si vlastný názor. Vďaka nemu sa osvetľujú Znalosti stratené mnoho tisíc rokov.

Ešte ste mi spomínali aj meno Rigden Djapo. To je kto?

To je stále tá istá osoba, podľa toho, ako to vnímame my. Čitateľ si urobí vlastný názor. Anastasia je knižná autorka, ktorá napísala knihy, a tie v ľuďoch zapálili niečo duchovné. My sme si uvedomili, že sú na svete miliardy ľudí, ktorí vyznávajú kresťanstvo, budhizmus, islam, zoroastrizmus, hinduizmus či iné náboženstvo a v každom z tých náboženstiev sa hovorí o dualite človeka. Všetko, čo my robíme, robíme preto, že veríme, že je v nás dualita a my sa snažíme obrátiť pozornosť na dobro v človeku. Sme dobrovoľníci, ktorí na základe týchto kníh pochopili, že každú chvíľu musíme v živote robiť voľbu, čomu dáme svoju pozornosť, svoju životodarnú silu, a my sme sa rozhodli, že chceme podporiť dobro, ktoré v našej spoločnosti chýba. Veľa ľudí o tom len hovorí, ale my chceme konať. Chceme urobiť niečo pre to, aby sa spoločnosť zmenila k lepšiemu. Robíme preto veľké množstvo projektov, ktoré smerujú k tomu, aby sme zjednotili ľudí na duchovnom základe.

Je ALLATRA náboženské hnutie?

Nie sme náboženstvo, sme medzinárodné spoločenské hnutie, ktoré je založené na duchovných zrnách, ktoré tu boli od nepamäti a spájajú náboženstvá. AllatRa je prapôvodný zdroj, ktorý tu bol od pradávna. Je to čistá pravda. Teda je súčasťou aj náboženstiev, ale aj celej histórie ľudstva. Sú to vedomosti a znalosti, ktoré sú obsiahnuté v tých knihách.

Je v tom hnutí aj miesto pre Boha?

Určite. Hnutie vzniklo na základe prepojenia duchovnej podstaty ľudí. AllatRa je to najlepšie z každého náboženstva, AllatRa je to najlepšie z každého človeka, je to to, čo spája všetkých ľudí, tá duchovná podstata človeka. Ide o prepojenie sa na základe duchovného princípu, podstaty v nás.

Aké miesto má v hnutí Anastasia Novych?

Ona je normálna žena, jedna z nás, ku ktorej sa dostala tá múdrosť a ona ju spísala. Ona je autorka. Hnutie ALLATRA vzniklo na základe toho, že sa ľudia duchovne prepojili po prečítaní jej kníh.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Adam Takáč pred 179 d

Londýnsky súd rozhodol, že päťročné dievčatko Tafidu Raqeebovú, ktorá leží v kóme so zriedkavou chorobou mozgu, neodpoja od prístrojov. Vyhovel tak žiadosti rodičov, aby mohli dcérku previezť do Talianska, kde je súkromná klinika ochotná dievčatko liečiť.

Tafida Raqeebová je v stave kómy už niekoľko mesiacov po tom, čo dostala krvácanie do mozgu a po respiračnej a srdcovej zástave upadla do bezvedomia. Lekári v londýnskej nemocnici ju odvtedy udržiavajú pri živote za pomoci prístrojov, no tvrdia, že sa z choroby nedostane, a preto by ju bolo v jej najlepšom záujme odpojiť.

Súkromná klinika v talianskom Janove však ponúkla pomoc, a preto rodičia žiadali súd o možnosť dcéru presunúť. Londýnska nemocnica s tým nesúhlasila, a tak o prípade rozhodoval súd.

Rodičia podľa BBC povedali, že sú z výsledku súdneho procesu nadšení a je pre nich obrovskou úľavou. Nemocnica podľa jej zástupcov zváži, či sa voči rozhodnutiu odvolá. Ak by už rodičom situáciu nekomplikovala, presun malej Tafidy do Talianska by sa mohol zrealizovať do desiatich dní.

Jej situácia pripomína dva známe prípady iných britských detí – Charlieho Garda a Alfieho Evansa, ktorých rodičia takisto žiadali lekárov o presun do zahraničia, kde by mohli podstúpiť experimentálnu liečbu. Tí to však zamietli a obaja chlapci nakoniec zomreli. 

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Tafida Raqeebpvá (printscreen/Youtube)

Jaroslav Daniška pred 180 d

Jonathan Tepper na webe American Conservative opísal sériu krokov, ktoré podnikajú americké orgány proti Facebooku, Googlu a ďalším firmám označovaným ako BigTech. Nadpis Tepperovho textu navádza na optimizmus: „Bude Facebook rozdelený? Vyzerá to reálnejšie.“

Tepper hneď v úvode odkazuje na nedávnu správu Reuters, kde anonymný zdroj agentúre potvrdil, že americké ministerstvo spravodlivosti začína konanie proti Facebooku (už štvrté v poradí), ktoré má preskúmať prípadné porušenia zneužívania monopolného postavenia na trhu. Okrem iného ide o zhodnotenie zlúčenia s Instagramom a aplikáciou Whatsapp, ale tiež techniky, ktoré používa proti novým startupom a iným potenciálnym rivalom.

Tepperov text tiež zhrnuje viacero obvinení, ktoré sa za uplynulé roky nahromadili proti Googlu, ktorý tiež čelí novým obvineniam vrátane masívnych personálnych prepojení Googlu a vlády Baracka Obamu. Podľa jedného z textov, na ktorý autor odkazuje, sa vysokopostavení zástupcovia Googlu mimoriadne často zúčastňovali na pravidelných stretnutiach so zástupcami Obamovej administratívy, pričom až do 250 ľudí vymenilo zamestnávateľa – buď prešlo z Bieleho domu do Googlu, alebo naopak, rozsah týchto prepojení opísal svojho času text z magazínu Intercept.

Samozrejme, tieto vyšetrovania majú vážny politický kontext. Ako som písal prednedávnom, manažérka Googlu bola tajnou kamerou prichytená pri vyhlásení, keď povedala, že skúšajú rôzne algoritmy, ktorými by dokázali ovplyvniť nadchádzajúce americké prezidentské voľby: „(...) keby sa zopakoval rok 2016, mohol by byť výsledok iný?“ pýtala sa a zároveň napomenula prominentnú demokratickú političku, aby držala stranu Googlu, pretože len oni dokážu predísť „situácii Trump“.

Trumpova administratíva má teda dobré dôvody pristupovať k BigTech inak, ako Obamova vláda pred ním. Politici z obidvoch strán, ktorých téma zneužívania monopolného postavenia BigTech zaujíma, však upozorňujú, či majú americké orgány dostatok profesionálov, aby vedeli zneužívanie dominantného postavenia kvalifikovane prešetriť. Úniky informácií z rôznych komunikácií BigTech sa však množia, preto už vyšetrovanie má svoj význam. Je napríklad zaujímavé, ako sa v jednom prípade vedenom proti Google zapojili všetky štáty USA okrem Kalifornie a Alabamy, kde má firma dôležité sídla. Autor tiež dokumentuje, ako sa na obranu BigTech vyrojili texty z thinktankov, ktoré Google a ďalšie firmy finančne dotujú.

Podnetný text, tu je link, kde si ho možno prečítať celý.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Ilustračné foto: E. Vargas/flickr.com