Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 208 d

Miroslav Šatan na stredajšej tlačovke ohlásil, že Kanaďan Craig Ramsay zostáva naďalej v pozícii hlavného trénera slovenskej reprezentácie. Pre náš hokej je to výborná správa.

Šatan priviedol bývalého trénera viacerých klubov NHL v lete 2017 s víziou, že moderný štýl súčasného hokeja zapracuje do hry našej reprezentácie. Hlavným testom, či Šatanov ťah vyšiel, mali byť tohtoročné domáce majstrovstvá sveta. Napriek tomu, že Slováci cieľ v podobe postupu do štvrťfinále nesplnili, svojou hrou pozitívne prekvapili hokejovú verejnosť.

„Hráme najbližšie k moderným hokejovým trendom za posledných desať rokov, možno aj viac,“ hodnotil pre Postoj počas majstrovstiev hokejový komentátor Pavol Gašpar, ktorý po turnaji dúfal, že Ramsay ostane pri slovenskej reprezentácii minimálne v pozícii konzultanta, pretože systém, ktorý nastavil, treba zachovať.

68-ročný Kanaďan napokon bude viesť našich hokejistov ako tréner aj na budúcoročných majstrovstvách sveta aj v augustovej olympijskej kvalifikácii.

Pokračovanie Ramsayho angažmánu pozitívne okomentoval na facebooku aj bývalý hráč a hokejový expert Boris Valábik: „Ja nie som zástanca Craiga Ramsayho. Ja som zástanca rozumných rozhodnutí, rozhodnutí, ktoré pomôžu slovenskému hokeju. Preto som rád, že Craig Ramsay sa rozhodol pokračovať na lavičke našej reprezentácie. Nemám na to iný dôvod, darmo by ho ľudia hľadali. Ak by som bol človek s priveľkým egom a pocitom krivdy, Craiga Ramsayho by som nenávidel. Poslal ma na farmu z kempu Atlanty, len čo sa stal hlavným trénerom. Prečo? Lebo vedel, čo od svojich hráčov chce, a aj to, že hokej sa hýbe dopredu. To bol rok 2011! Vedel, že budúcnosť sú agilní, rýchlonohí, dobre korčuľujúci hráči. Bol som takým hráčom ja? Ťažko. Bolo by ťažké aj snažiť sa vysvetliť, aký veľký rozdiel je v trénovaní v NHL a u nás. To treba zažiť. Ten zmysel pre detail, profesionalizmus, hokejové IQ. Aj keď viacero mladých trénerov u nás robí veľké kroky v napredovaní, určite sa im zíde mentor v osobe takého skúseného profíka, akým je Craig. Pre slovenský hokej je toto veľmi dobrá správa. Nielen pre rok 2019, ale aj do budúcna,“ napísal Valábik.

Ramsay si za svoju doterajšiu prácu zaslúži rešpekt, pretože dokázal priniesť do reprezentácie zmeny, na ktoré sa dlho čakalo. Treba dúfať, že čas, ktorý ešte na Slovensku strávi, využije náš hokej na inšpiráciu a nastavenie procesov, ktoré budú fungovať aj po jeho odchode.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Craig Ramsay (TASR/František Iván)

Imrich Gazda pred 208 d

Už jeho meno napovedá, že pochádza z našich končín. V menoslove nových kardinálov, ktorých menovanie pápež František oznámil uplynulú nedeľu, figuruje aj 73-ročný jezuita Michael Czerny.

Narodil sa v roku 1946 v Brne, ale po nástupe komunistov k moci jeho rodičia emigrovali do Kanady. V roku 1963 vstúpil do Spoločnosti Ježišovej, po desiatich rokoch ho vysvätili za kňaza a celý život zasvätil úsiliu o sociálnu spravodlivosť.

Keď v roku 1989 počas občianskej vojny v Salvádore zavraždili šiestich jezuitov a dvoch spolupracovníkov, ktorí pôsobili na Stredoamerickej univerzite v San Salvadore, páter Czerny odišiel na univerzitu, kde pôsobil ako prorektor a riaditeľ inštitútu pre ľudské práva. Neskôr roky pôsobil v Afrike, kde sa angažoval aj v boji proti AIDS.

V roku 2016 sa stal podsekretárom Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, kde má na starosti problematiku migrácie.

Medzi 13 novými kardinálmi je jediný, kto nemá biskupskú hodnosť.

„Páter Michael sa dodnes hlási k svojmu pôvodu a hoci aktívne nerozpráva po česky, rád pomenuje aspoň knedlíky a palačinky so správnym prízvukom. Má dobrý vzťah aj k Slovensku a evidentnú slovanskú náturu, ktorá je, samozrejme, spojená s univerzálnosťou medzinárodnej jezuitskej formácie,“ priblížil designovaného kardinála vedúci slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu a jezuita Jozef Bartkovjak.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto – jesuits.ca

Adam Takáč pred 209 d

Pakistanská kresťanka Asia Bibi, ktorú na jeseň minulého roka prepustili z väzenia, poskytla svoj prvý rozhovor pre britské noviny The Sunday Telegraph.

54-ročná matka piatich detí, ktorú zavreli do väzenia za falošné obvinenie z urážky proroka Mohameda, hovorí, ako tým utrpel celý jej život aj jej rodina.

„Niekedy som bola sklamaná a strácala som nádej. Cítila som neistotu, či sa vôbec dostanem z väzenia alebo v ňom zostanem celý život,“ opisuje Asia Bibi svoje prežívanie za mrežami cely, kde strávila osem rokov. „Keď ma boli navštíviť moje dcéry, nikdy som pred nimi neplakala, ale keď odišli, od bolesti a smútku som sa rozplakala. Myslela som na ne celý čas.“

Asia Bibi, ktorá po prepustení získala azyl v Kanade, by mala čoskoro odísť žiť do Európy, do ktorej krajiny, však nie je známe. V interview hovorí aj o tom, aké ťažké bolo pre ňu opustiť rodný Pakistan. „Moje srdce bolo zlomené, odchádzala som bez stretnutia so svojou rodinou. Pakistan je moja krajina, domov, milujem ju.“

Jedným z tých, ktorý sa vyjednávaním podieľal na bezpečnom prepustení Asie Bibi, bol aj vyslanec pre náboženskú slobodu Ján Figeľ. „Bezpečnostné podmienky sú teraz pre Asiu a jej rodinu mimoriadne dôležité,“ vraví s tým, že jej príbeh a rozhodnutie pakistanského súdu môže slúžiť ako základ pre reformy v Pakistane, kde stále funguje veľmi zastaraný systém zákonov o rúhaní, ktoré sa dajú ľahko zneužiť voči nevinným.

Asia Bibi v rozhovore upozorňuje, že kvôli podobným obvineniam, ako to bolo v jej prípade, je za mrežami stále veľa ľudí. „Svet by ich mal počúvať. Mal by si všimnúť, ako sú títo ľudia obvinení z rúhania bez riadneho vyšetrovania a dôkazov. Zákon o blasfémii by mal byť revidovaný a mali by existovať vhodné mechanizmy pri jeho uplatňovaní. Nemali by sme kohokoľvek považovať za porušiteľa tohto zákona bez dôkazu.“

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Jaroslav Daniška pred 210 d

„Je to absolútne zaslúžené, nechceme byť sluhami Číňanov!“ Týmito slovami včera na twitteri komentoval prezident Trump ďalšie kolo ďalších amerických sankcií na čínsky tovar, tentokrát ide o oblečenie, obuv, elektroniku a iné tovary v celkovej výške 111 miliárd dolárov, ktoré sa importujú na americký trh.

Americká vláda zároveň oznámila, že ďalšie clo vo výške 15 percent na videohry, smartfóny, laptopy a iný tovar vo výške 156 miliárd dolárov odložila predbežne na 15. december. Ide o tovary, ktoré sa na americký trh najviac dodávajú pred Vianocami.

Trumpova politika vyvoláva rôzne reakcie, najnovšie zaujal prezident amerických odborov AFL-CIO Trumpa, ktorý postup voči Číne vo všeobecnosti víta, nepostačuje mu ale unilaterálny prístup, tvrdí, že časť zo sankcionovaných tovarov sa na americký trh dostane cez tretie štáty a tak sa clám vyhne, potrebný je preto multilaterálny prístup.

Celý spor sa odohráva v čase, keď sa Čína usiluje potlačiť a ukončiť demonštrácie v Honkongu, ktoré začínajú prekážať už aj biznis-triede, orientovanej na čínsky aj globálny trh. Do mozaiky zapadá aj informácia, že z Pekingu bol vykázaný redaktor denníka Wall Street Journal Chu Han Wong, ktorý písal o tom, že austrálske orgány preverujú bratranca čínskeho prezidenta Si Ťin-phcinga, kvôli podozreniu z údajného prania špinavých peňazí. Číňania sa voči západným a najmä americkým médiám snažia o tvrdšiu líniu, najmä o nastolenie autocenzúry, niekoľko príkladov z minulosti zhrnul v texte v Lidových novinách Marek Hudema. Americké médiá by si Trumpovu ideu v istom zmysle mohli osvojiť, majú totiž slúžiť niekomu a niečomu inému.

Ilustračné foto: TASR/AP

Martin Hanus pred 211 d

O mentálnom rozpoložení nemeckého establišmentu najviac svedčí úľava, s ktorou tento večer komentuje výsledky krajinských volieb vo východonemeckom Sasku a Brandenbursku. Sasko je tradičnou baštou CDU, v 90. rokoch sa tu volebné zisky strany blížili až k 60 percentám, teraz si CDU v Sasku vydýchla, že vďaka mobilizácii proti AfD získala okolo 32 percent a bude môcť vládnuť s ľavicou. Svoj suverénne najhorší výsledok dosiahla aj SPD v Brandenbursku, no aj sociálni demokrati sú dnes večer radi, že aspoň tesne predbehli AfD a obhájili prvé miesto. 

Skutočným víťazom volieb je však AfD. V štvormiliónovom Sasku dosiahla podľa prognózy okolo 28 percent (naposledy v roku 2014 ju volilo menej než 10 percent Sasov), v menšom Brandenbursku získala zhruba 24 percent (v roku 2014 12 percent). V oboch spolkových krajinách síce skončila na druhom mieste, ale ako jediná strana dosiahla v oboch spolkových krajinách vyše 20 percent a keby dnes boli voľby v celom východnom Nemecku (teda na území bývalej NDR), získala by najviac voličov.

AfD tým celkom vytlačila Die Linkspartei (Ľavicová strana), strana východonemeckých postkomunistov, ktorú tu kedysi volil každý štvrtý či piaty východný Nemec, teraz pristála zhruba na desiatich percentách. 

Tieto voľby ešte zosilnia nervozitu na nemeckej politickej scéne, hoci by nemali mať bezprostredný dosah na stabilitu Merkelovej vlády. V CDU aj SPD hneď ako prvé heslo dňa vyhlasujú, že masívne straty veľkých strán a raketový vzostup AfD boli "eingepreist" - povedané inak, rátalo sa s nimi a v priebehu leta sa dokonca zdalo, že AfD by mohla v Sasku či Brandenbursku aj zvíťaziť. 

Východonemecké voľby zasiahnu aj charakter samotnej AfD. Táto strana mala byť pôvodne konzervatívnou reakciou na zliberálnenie Merkelovej CDU, no z nemalej časti sa jej zmocnili radikálne až extrémistické kruhy. Pocítil to i jeden z lídrov AfD Jörg Meuthen (na fotke TASR/AP), keď ho členovia vlastného miestneho združenia nezvolili za delegáta snemu, na ktorom má opäť kandidovať do čela strany - a to preto, že Meuthen tlačí na vylučovanie extrémistov z radov AfD.

Problémom pre Meuthena aj iných je, že tieto voľby posilnili šéfa brandenburskej AfD Andreasa Kalbitza, najmocnejšieho muža nacionalistického krídla strany, ktorý disponuje pozoruhodným organizačným talentom. Kalbitz bol kedysi súčasťou rôznych spolkov, napojených na neonacistické prostredie a od svojej minulosti sa nijako nedištancoval. AfD sa i napriek tomuto imidžu darí na východe, v západnej časti Nemecka sa jej rast zastavil, pretože mnohým nespokojným voličom pravice až príliš smrdí. Kalbitzov vzostup je tak súčasne aj predzvesťou vyhrotenia vnútorných konfliktov o podobu strany, ktoré sa môžu skončiť jej ďalším rozpadom.   

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Ján Duda pred 212 d

Evanjelium 22. nedele v cezročnom období (1. 9. 2019) je o tom, že Ježiš zdôrazňuje pokoru slovami: „Kto sa povyšuje, bude ponížený a kto sa ponižuje, bude povýšený“ (Lk 14,7-14).

(1) Ako vyjadriť obsah evanjelia jednou vetou? Azda takto: „Boj o korytá“ alebo „chorobná túžba po vyššom postavení“ (Arens, 162). Poliaci majú na to priliehavé vyjadrenie: „szarpanina o najlepsze miejsca“. Áno, mnohí sú ochotní vystúpiť na vyššie posty, ale často už nie sú schopní z vyšších postov zostúpiť. Ale každý horolezec vie, že ak chce prežiť výstup na horu, musí mať silu aj z hory zostúpiť. Je to otázka života a smrti. Platí to aj v duchovnej oblasti: treba mať silu „vystúpiť“ i silu „zostúpiť“ z duchovnej či duchovno-úradnej funkcie. Rovnako ako treba rozumne rásť k dospelosti, treba rozumne starnúť. A bez pokory to nepôjde. 

(2) Ježiš tvrdí v podobenstve, že nemáme na obed alebo večeru pozývať bratov, sestry, priateľov, ale chudobných, mrzákov, chromých a slepých (Lk 14,13). Tvrdenie je radikálne. Chce upriamiť našu pozornosť na tých, ktorí sú v nižšom postavení v porovnaní s nami. Teda je to opäť o pokore, našej pokore. V pokore možno vidieť aj „úzku bránu“ do nebeského kráľovstva, kde sa treba namáhať i premáhať. Áno, nasledovanie Krista je cestou pokory, normálnej a úprimnej pokory. 

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: eu.azcentral.com

Imrich Gazda pred 212 d

Svetová populácia bude v nasledujúcich desaťročiach rásť, slovenská bude klesať, no svet aj Slovensko budú spoločne starnúť. „Podľa aktuálnej prognózy bude mať Slovensko v roku 2060 okolo 5,1 milióna obyvateľov. Bude však podstatne starnúť a priemerný vek bude viac ako 47 rokov. Veľké generácie ako Husákove deti budú na dôchodku a v práci budú iba malé generácie narodené po roku 1989, táto nerovnica nemôže dopadnúť inak,“ povedal v rozhovore pre denník SME demograf z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave Branislav Bleha.

Do roku 2100 počet obyvateľov sveta podľa prognóz OSN stúpne zo súčasných 7,7 miliardy na takmer 11 miliárd a spomaleným rastom bude ďalej stúpať až na úroveň 12 – 13 miliárd. „Ak sme prvú miliardu ľudí dosiahli de facto za milióny rokov vývoja (začiatkom 19. storočia, pozn. red.), druhá miliarda pribudla iba za 123 rokov a z piatich na šesť miliárd sme sa dostali už iba za dvanásť rokov,“ konštatoval Bleha s tým, že momentálne každý mesiac pribudne na Zemi toľko obyvateľov, ako má mesto s veľkosťou Moskvy.

„Podľa stredného scenára prognózy OSN zabezpečí polovicu z nárastu do roku 2050 iba deväť krajín, medzi nimi Egypt, Etiópia, Indonézia, Pakistan a z najvyspelejších iba USA. Predovšetkým to však bude India, pri ktorej sa budú prepisovať učebnice geografie, a Čína po stovkách rokov klesne na druhé miesto rebríčka,“ uviedol demograf, podľa ktorého Čína dopláca na nedemokratickú politiku jedného dieťaťa.

Počet obyvateľov najľudnatejšej krajiny sveta tak klesne do roku 2100 z 1,433 miliardy na 1,064. „Čína začína rapídne demograficky starnúť a chýbajú jej domáce ľudské zdroje. Dnes masívne presúva obyvateľov na urbanizovaný východ krajiny. Dokonca začína podporovať viacdetné rodiny, čo je veľký paradox po desaťročiach represií rodín, ktoré sa vzopreli proti jednodetnému modelu,“ dodal demograf Branislav Bleha.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Indickí študenti cestujú v preplnenom autobuse do školy v indickom meste Bengalúr. Foto – TASR/AP  

Pavol Rábara pred 214 d

Dnešok síce patrí významnému výročiu SNP, no zároveň sa dnešný dátum spája aj s komunistickou Akciou R, od ktorej uplynulo 69 rokov. 

Akcia R sa začala 29. augusta 1950 o ôsmej ráno a bola namierená proti ženským reholiam. Vtedajší režim násilne sústredil členky ženských reholí, prenasledovanie pokračovalo v ďalších etapách a skončilo sa prakticky v roku 1989.

Historik Róbert Letz pre agentúru TASR ozrejmil, že v prvej fáze boli na rane rehoľníčky zaoberajúce sa kontemplatívnym a rozjímavým životom so zvýšeným časom venovaným modlitbám.

Týkalo sa to aj sestier pôsobiacich v školách, lebo sa dali ľahko sústrediť. Až v ďalších fázach, v priebehu 50. a 60. rokov 20. storočia, režim postupne vytláčal zo služby rehoľníčky, ktoré pracovali v zdravotníctve. Starali sa napríklad o telesne či duševne postihnutých ľudí.

Odchodom rehoľných sestier z nemocníc v nich zanikali aj kaplnky, došlo k odstraňovaniu krížov, kňazi sa ťažšie dostávali k pacientom, ktorí potrebovali duchovné zaopatrenie.

Ako ďalej uviedol vedúci Katedry histórie na Pedagogickej fakulte UK Letz, sestry boli sústredené v centralizačných objektoch, mnohé vyvezené do českého pohraničia. Tam boli najmä v textilných továrňach zamestnané ako lacná pracovná sila. Rehoľníčky aj v továrňach nosili habit a dochádzalo aj k úrazom. Stávalo sa, že sestre napríklad stroj odtrhol prsty.

Na väčšiu diskreditáciu rehoľníčok režim najmä v 50. rokoch zosnoval niekoľko politických procesov, osobitne so sestrami vincentkami. Boli to napríklad procesy Valéria Olšovská a spol., Dalimila Magulová a spol. z roku 1958.  

Na snímke pietna spomienka pri príležitosti 65. výročia Akcie Rehoľníčky pri Pamätníku obetí komunistického režimu na Jakubovom námestí v Bratislave. FOTO TASR – Štefan Puškáš

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Martin Hanus pred 216 d

Sú dve veci, ktoré najviac ohrozujú slovenské školstvo: na jednej strane domáca nehybnosť a ľahostajnosť voči pozvoľnému úpadku, na druhej strane nadšenecké vízie, ktoré sa vezú na módnych vlnách odpozeraných na Západe. 

Viedenský profesor Konrad Paul Liessmann už dlho varuje pred tými reformami, ktoré v skutočnosti ubíjajú skutočnú vzdelanosť. Najnovšie, krátko pred otvorením školských brán, vo svojom stĺpčeku v denníku Die Neue Zürcher Zeitung píše, že najviac ho strašia dva koncepty novodobých školských revolucionárov.

Ten prvý nazýva „spásou vďaka technike“: všetko sa zmení k lepšiemu, keď sa v triedach dokoná digitalizácia, hovorí sa tomu aj mediálna výchova. „V naivnej viere v digitálny svet, v ktorom už nemusí nikto nič vedieť, pretože všetko možno nájsť na internete, sa neodráža ani tak didaktická perspektíva, ale skôr autentické opovrhnutie poznaním, čo je o to paradoxnejšie, o čo väčšmi sa na sociálnych sieťach šíria lži a polopravdy a mnohí varujú pred stratou súdnosti,“ píše Liessmann.   

Druhý koncept opisuje Liessmann ako „spásu vďaka infantilizácii“: všetko vraj bude lepšie, keď učitelia a dospelí prestanú deti poučovať, školy prebudujú na „domy učenia“, v ktorých sa rôzne predmety a disciplíny pretransformujú na „projekty“, deti už nebudú čeliť frontálnemu vyučovaniu, ale spolupráci v skupinkách a budú tak viac nasledovať vlastné potreby a záujmy.

To sú však podľa Liessmanna fantazmagórie, ktoré popierajú zmysel školy: jej úlohou je oboznamovať mladých ľudí s vecami, ktoré nepoznajú a (ešte) sa o ne nezaujímajú. A, samozrejme, ako dodáva profesor Liessmann, nech sa to deje aj s pomocou najnovších technických a didaktických možností. Ale veriť v akési vnútorné motivácie žiakov, ktorí na to prídu sami od seba, je pre Liessmanna rovnako nezmyselné ako „predstava, že v školách deťom treba sprostredkovať len to, čo budú raz samy potrebovať. Kultúra znamená poznať viac a konať aj niečo iné, než je nevyhnutné“.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Ilustračná foto TASR – Oliver Ondráš

Jozef Majchrák pred 216 d

Novým ukrajinským premiérom bude podľa ukrajinských médií pravdepodobne Oleksij Gončaruk, 35-ročný právnik, ktorý v ostatných mesiacoch pracoval v administrácii prezidenta Zelenského. Táto nominácia je v línii Zelenského personálnej politiky, ktorý sa obklopuje flexibilnými pragmatikmi. 

Gončaruk už pracoval aj pre predchádzajúcu vládu Arsenija Jacenjuka, keď bol poradcom kontroverzného ministra životného prostredia Igora Ševčenka, ktorý bol z funkcie odvolaný. Dôvodom boli podozrenia z korupcie a nadštandardný vzťah s oligarchom Alexandrom Oniščenkom. Gončaruk bol potom poradcom prvého vicepremiéra Stepana Kubiva. Od roku 2015 viedol Úrad pre efektívnu reguláciu, ktorý sa zaoberal prípravou ekonomických reforiem. 

Neúspešne sa skúšal presadiť aj v straníckej politike. Spoluzaložil stranu Sila ľudí, ktorá rokovala o predvolebnej spolupráci s – v tom čase populárnou – stranou Svojpomoc ľvovského primátora Andrija Sadového. Keď to nevyšlo, Sila ľudí išla do volieb v roku 2014 samostatne, ale získala len 0,1 percenta hlasov.

V roku 2019 sa Gončaruk stal blízkym spolupracovníkom šéfa Zelenského administrácie Andrija Bogdana. Má povesť schopného, prispôsobivého a lojálneho manažéra.   

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Wikimedia.org