Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 216 d

Kardinál George Pell sa na Najvyššom súde odvolá voči rozhodnutiu súdu v austrálskom štáte Victoria. Ten minulý týždeň zamietol jeho odvolanie voči odsúdeniu za zneužívanie detí. Kardinál sa tak pokúsi o poslednú právnu možnosť zvrátiť toto rozhodnutie.

Podľa CNA by Najvyšší súd mohol prípad prerokovať, keďže okolo neho panujú viaceré kontroverzie.

Americký katolícky publicista George Weigel napísal, že proces voči austrálskemu kardinálovi vzbudzuje hlbokú pochybnosť nad výmerom spravodlivosti v štáte Victoria. Podľa neho kladie doterajší priebeh udalostí vážny otáznik nad možnosťou čestného prístupu v prípadoch obvinenia katolíckeho kléru zo sexuálneho zneužívania.

Weigel tvrdí, že akokoľvek sa sudcovia odvolávajú na fakty a dôkazy, v skutočnosti v tejto kauze žiadne neboli. Pripomína, že kardinál Pell bol odsúdený na základe obžaloby domnelej obete, zatiaľ čo v prípade svedeckých výpovedí bola svojvoľne spochybnená ich pamäť. Námietky, ktoré poukazujú na praktickú nevykonateľnosť činov, z ktorých je Pell obžalovaný, ako katedrála plná ľudí alebo krátky čas, nepovažoval súd za relevantné. Žalobcovi stačila videonahrávka so svedectvom.

Podľa Weigela nastáva nebezpečná situácia, keď je jediné svedectvo považované pred právom za fakt. „Ak je to tak, potom je niečo zásadné v neporiadku s trestným zákonníkom štátu Victoria. Právny proces tam teraz vykazuje poľutovaniahodnú príbuznosť so stalinistickým Sovietskym zväzom, kde boli obvinenia rovnako považované za dôveryhodné na základe nepodložených tvrdení,“ píše.

Poukazuje tiež na absurdity doterajšieho procesu, v ktorom porota kardinála najprv jednohlasne zbavila viny a následne ho na základe rovnakých argumentov jednohlasne odsúdila. Dodáva, že táto kauza vrhá tieň na celé súdnictvo v tejto časti anglofónneho sveta, kedysi obdivovaného pre nezávislosť myslenia.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Adam Takáč pred 216 d

Vo veku 90 rokov zomrel v pondelok známy kňaz a rehoľník Ján Janok. Informovala o tom rehoľa redemptoristov.

Do noviciátu Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa vstúpil v roku 1946 v Českých Budějoviciach. Vo formácii pokračoval v Obořišti, prerušilo ju však prenasledovanie rehoľníkov komunistami. V roku 1950 odmietol nastúpiť do štátneho seminára, kvôli čomu ho po internácii na Králikách odviedli do pracovného útvaru v Komárne, Hájnikoch a neskôr vystriedal viaceré civilné zamestania.

V roku 1961 vyštudoval medicínu na Karlovej Univerzite v Prahe a niekoľko rokov pracoval ako lekár-hygienik.

Potom pokračoval v príprave na kňazstvo v Litoměřiciach, kde bol vysvätený biskupom Štepánom Trochtom. Po získaní štátneho súhlasu pôsobil v Košiciach, Liberci, Bíline a v Košickej Novej Vsi. 

V roku 1986 bol zvolený za viceprovinciála a po Nežnej revolúcii sa podieľal na obnovení života redemptoristov na Slovensku.

Posledné roky života prežil v Bratislave, kde viedol kňazský a komunitný život, staral sa o rehoľný dorast, duchovne viedol členov hnutia Fokoláre, vypomáhal a slúžil chorým v nemocniciach.

Dátum pohrebu redemptoristu Jána Janoka by mal byť čoskoro zverejnený.

Jaroslav Daniška pred 216 d

Prezident Macron má za sebou dobré leto, ukázalo sa, že je skvelým vyjednávačom na medzinárodnom poli. Uspel pri deľbe moci v EÚ po eurovoľbách, bilaterálne s Američanmi aj s Iránom, malá rekapitulácia:

Dnešné Financial Times píšu, že Macronovo prekvapivé pozvanie Iránu na summit G7 môže viesť k zmiereniu napätia. Iránsky prezident Hassan Rúhání sa nechal počuť, že je pripravený sa stretnúť s prezidentom Trumpom, Trump je ochotný sa s ním stretnúť od momentu, keď vypovedal jadrovú dohodu (je to jeho metóda, stretnúť sa s každým), aj teraz mal Macronovi povedať, že ak budú podmienky korektné, určite sa rád stretne.

Posun v otázke Iránu by pomohol nielen regiónu (nárast napätia si neželá najmä Irak), ale aj Británii, prípadne Sýrii a ďalším. Zatiaľ k ničomu nedošlo, zmena je len v rétorike a pár diplomatických gestách, ale nič z toho by nebolo bez Macrona a summitu v Biarritz.

Druhý úspech sa týka zdanenia tzv. Big Tech, Francúzi a Taliani sú zatiaľ najďalej, Francúzi za tzv. turnover tax čelili kritike USA, Macron dosiahol na summite G7 dva úspechy: jednak Američania Francúzom ustúpili a ich postup nebudú viac kritizovať, jednak je súčasťou dohodnutého kompromisu medzi ministrami financií Mnuchinom a Le Mairom aj dohoda na medzinárodnom zdanení Big tech v rámci OECD, ak by francúzska daň bola vyššia, ako to, čo sa vyrokuje na OECD, americké firmy budú odškodnené. Nie je bez významu, že Macron to s Trumpom vie aj v čase, keď sa dosť prudko zhoršujú americko-nemecké vzťahy.

Tretí úspech bol ešte na začiatku leta, pri deľbe moci v EÚ, ten najväčší má meno Christine Lagardeová, ktorá povedie ECB, najdôležitejšiu inštitúciu v Európe v čase nielen ekonomickej krízy. Druhým úspechom je Belgičan Charles Michel na čele Európskej rady (nahradí Tuska), Macronovi blízky politik, a tretím úspechom je šéfka Komisie Ursula von der Leyen z nemeckej CDU, ktorá však viac ako kresťanskú političku pripomína macronovskú modernizátorku, ktorá v minulosti dala na vedúcu rolu francúzskej armády v EÚ a francúzske predstavy o spoločnej armáde EÚ.

Macron môže mať teda doma vážne problémy čeliť protestom či piskotu počas vojenskej prehliadky na Deň Bastily, ale medzinárodne má úspech.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 217 d

Na tento článok a súvisiace videá ma upozornila Lucia Sulovská, rozvíja to tému, o ktorej nedávno na Postoji hovorila Jana Jochová. Právo na deti vytvára novú oblasť podnikania a novú potrebu regulácie, zaujímavé je, že niektoré chudobnejšie krajiny (napr. Thajsko) musia reagovať skôr ako vyspelejšie. Tlačí ich k tomu verejná mienka.

Samantha Hawleyová vedie pobočku austrálskeho ABC v Londýne a jej text o problémoch detí, ktoré sa narodili surogátnym matkám a ich papieroví rodičia ich po narodení odmietli, si zaslúži pozornosť. Hawleyová zdokumentovala viacero takýchto prípadov, opisuje, ako opustené deti v Thajsku či Indii viedli tieto krajiny k zákazu takýchto „objednávok“ na vynosenie detí, ale najmä aj o situácii na Ukrajine, kde je takáto prax legálna – hoci šéf úradu, menovaný ukrajinským prezidentom, považuje takýto „biznis“ za nemorálny a sám pozná asi tucet prípadov, kde boli deti opustené.

Hawleyová píše o dievčatku s americkým menom Bridget (na obr.), ktoré hľadala niekoľko mesiacov, až ho napokon vypátrala a stretla sa s ním, na rozdiel od jej rodičov, ktorí na výzvy nereagovali. Jej rodičmi majú byť Američania Matthew Scott Etnyre (39) a Irmgard Pagan (61), ktorí však Bridget po predčasnom narodení odmietli prevziať. Bridget sa narodila, keď mala 25 týždňov a hmotnosť 800 gramov, jej dvojča pri pôrode zomrelo, americkí rodičia situáciu vyhodnotili tak, že dieťa nie je schopné prežiť, a požiadali orgány, aby v jej liečbe po narodení nepokračovali a Bridget odpojili od prístrojov.

Ukrajinské orgány to však odmietli, dieťa prežilo a hoci má odvtedy vážne zdravotné komplikácie, žije. Momentálne v detskom domove v Záporoží, juhovýchodne od Kyjeva.

Prečítajte si o tom tento text a pozrite príslušné videá, otvára to úplne inú perspektívu, ako o téme a nárokoch na vynosenie a porodenie detí surogátnymi matkami pristupovať.

Tento text je z radu tých, ktoré otvárajú oči a ukazujú, prečo sú niektoré údajné human rights v skutočnosti human wrongs. A ako na to doplácajú nevinné deti. Je pre mňa nepochopiteľné, ako v takejto činnosti pomáhajú Američanom ich veľvyslanectvá a konzuláty. Na stole je ďalšia politická téma, ktorá si vyžaduje reakciu.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: screenshot/abc.net.au

Lukáš Krivošík pred 217 d

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír dnes v priestoroch jej bratislavského sídla otvoril výstavu s názvom „Hrdinovia Slovenskej národnej banky v SNP“.

Ide o príspevok centrálnej banky k podujatiam pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania, ktoré si pripomenieme tento štvrtok.

Je symbolické, že týždeň spomienkových akcií sa začal práve v NBS. Skôr ako vojaci mohli pozdvihnúť zbrane, potrebovali obuv, zásoby potravín... skrátka, materiálne zabezpečenie. A to vtedy pomáhali organizovať ekonómovia.

Do odbojovej činnosti počas druhej svetovej vojny sa zapojili viacerí pracovníci vtedajšej centrálnej banky ako Július Vagač, Ivan Hrušovský, Ondrej Černák či Karol Markovič. Asi najznámejší je príbeh jej guvernéra Imricha Karvaša. Podieľal sa na organizovaní Povstania. Začiatkom septembra 1944 ho zatkli Nemci a odvliekli do Ríše.

Vojnu prežil, no tento významný slovenský národohospodár sa stal neželanou osobou pre komunistický režim, počas ktorého bol opäť väznený. Na otvorení výstavy v NBS sa zúčastnil aj jeho syn Milan Karvaš.

Príbeh pozoruhodných peripetií Imricha Karvaša priniesol Postoj TU.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Na snímke zľava Milan Karvaš, syn prvého guvernéra Slovenskej národnej banky Imricha Karvaša a guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír počas otvorenia výstavy Hrdinovia Slovenskej národnej banky v SNP pri príležitosti 75. výročia SNP v budove Národnej banky Slovenska v Bratislave 26. augusta 2019. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Eva Čobejová pred 217 d

Monika Jankovská má problém. Ale je to aj problém slovenskej spoločnosti. Jankovská nebola sivou myškou. Naopak, ambiciózna, dravá, neprehliadnuteľná. Pred pár mesiacmi si ešte trúfala na post ústavnej sudkyne. Ale nepresadzovala sa len v rezorte spravodlivosti. Žila aj bohatým spoločenským životom. Sudca by pritom mal byť človek zdržanlivý a nepredvádzajúci sa okázalo na verejnosti. Jankovská bola pravý opak.

Dodnes jej meno pyšne svieti v nominačnej komisii ankety Slovenka roka. Prevzala aj záštitu nad VIP Clubom Slovenky. Rada rozprávala v ženských časopisoch, napríklad o tom, ako s rodinou trávi Vianoce, ako sa venovala karate, ako behá, a dokonca Šarmu podrobne porozprávala aj o takej intímnej veci, ako je cysta na vaječníku, ktorú jej našli a liečili. Ukazovala sa na módnych prehliadkach, po boku rôznych celebrít. A v ženských časopisoch bola preto často prezentovaná ako vzor modernej ženy. Teda ženy, ktorá je profesijne i politicky úspešná, má rodinu a ešte je aj krásna, vyšportovaná, spoločenská a vždy elegantne nastajlovaná s drahými kabelkami. Na internete sa dajú nájsť jej fotky z rôznych spoločenských podujatí v objatí so spevákmi či hercami. A sú tam dokonca aj jej súkromné fotky z Instagramu či FB, pretože Monika Jankovská sa prosto so svojím vydareným životom rada pochválila.

Lenže o Jankovskej sa v kuloároch hovorilo už dlho podozrievavo. Slovensko je príliš malé, aby sa niektoré veci neprepierali aspoň v zákulisí. Hovorilo sa o nej nielen ako o schopnej, ale aj všetkého schopnej žene. Teda bez veľkých zábran pri budovaní kariéry a luxusného života. Áno, mohlo to vyzerať ako klebety alebo závisť. Aj tak by bola v jej prípade zdržanlivosť namieste. Lenže teraz to celé vyzerá ešte inak. A môže to byť studená sprcha aj pre tých, ktorí z Jankovskej vyrábali nasledovaniahodný vzor modernej úspešnej ženy.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

 FOTO TASR – František Iván

Ján Duda pred 219 d

V evanjeliu 21. nedele v cezročnom období (25. 8. 2019) sa ktosi opýtal Ježiša: „Pane, málo je tých, čo budú spasení?“ (Lk 13,22-30). Kľúčovým slovom nedeľného evanjelia je „spása“. Vieme, čo znamená a o čo tu ide?

(1) V sekulárnom význame je to niečo, čo oslobodí človeka, uzdraví ho, pomôže mu! Ako keď lekár pomôže človeku uzdraviť sa. Ako keď priateľ mu pomôže dostať sa z ťažkej situácie alebo oslobodí ho zo zlých návykov. Skrátka, toto „oslobodenie“ môže byť politické, sociálne, psychologické i morálne. Vždy tu však ide o ľudské oslobodenie, ktoré treba – na jednej strane – nielen rešpektovať, ale aj oceniť. Na druhej strane, ľudské oslobodenie treba jasne odlíšiť od Božieho oslobodenia.

(2) Zásadnou sa stáva otázka: ako sa človek stáva spravodlivým pred Bohom? Bola to jedna z vážnych otázok, ktoré riešil apoštol Pavol po svojom obrátení: nestávame sa spravodlivými pred Bohom skutkami konanými podľa Zákona (= 5 biblických Mojžišových kníh), ale vierou v Ježiša Krista!

Niektorí to pochopili tak, že je to „oslobodenie od etiky“. Nech žijeme akokoľvek, že na tom nezáleží, že dôležité je veriť! To je však chybný výklad s katastrofálnymi následkami. Lebo kresťanská etika sa rodí z našej viery, ktorá nie je iba myšlienkou, presvedčením, ale vychádza z osobného vzťahu človeka s Ježišom. Preto apoštol Jakub tvrdí, že „viera bez skutkov je mŕtva“ (Jak 2,26). Zdá sa, že každý závažný morálny úpadok je výsledkom znehodnotenej viery (Benedikt XVI., 93).

Čo je spása? Tu na zemi je to námaha (= tesná brána), proces „uzdravovania“ od hriechov, prijímanie milosti Kristovho vykúpenia, rastu vo viere a činorodej láske, život nasledovania Krista.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: davidjeremiah.blog

Lukáš Krivošík pred 219 d

Pred 260 rokmi sa narodil William Wilberforce – britský politik, filantrop a líder hnutia za skončenie obchodu s otrokmi. Často je vyzdvihovaný ako ukážkový príklad kresťana v politike. V jeho hnutí hľadajú inšpiráciu aj súčasní pro-life aktivisti.

Wilberforce sa narodil v obchodníckej rodine 24. augusta 1759. Ako študent na Cambridge bol známejší ponocovaním, pitím a hazardnými hrami, než usilovným štúdiom. No zoznámil sa tu s Williamom Pittom, talentovaným štátnikom, ktorý sa v roku 1783 stal ako 24-ročný najmladším premiérom v britských dejinách a viedol svoju krajinu v bojoch proti revolučnému a neskôr napoleonskému Francúzsku. Spájalo ich priateľstvo a politické spojenectvo.

Wilberforce bol poslancom britského parlamentu od roku 1780 do roku 1825. Medzi rokmi 1784 a 1786 sa začal súkromne viac zaujímať o kresťanstvo. Čítal spisy dobových evanjelizátorov a pod ich vplyvom študoval Bibliu. Niekedy v tomto období sa obrátil a stal sa evanjelikálnym kresťanom.

Wilberforce sa okrem odvrátenia od svojich osobných nerestí rozhodol, že sa pokúsi Bohu slúžiť oddane aj v politike. Ovplyvnil ho okrem iného John Newton, bývalý kapitán otrokárskej lode, ktorý sa obrátil na kresťanstvo, stal sa duchovným, vystupoval proti obchodu s otrokmi a známy je tiež vďaka piesni Amazing Grace.

Obchodovanie s otrokmi bolo vtedy každodennou realitou: britské lode do Afriky vozili tovary, ktoré vymieňali za otrokov, tých zase v Amerike vymenili za tabak alebo bavlnu a tie privážali do Británie. Obchodovanie s ľuďmi sa však stávalo čoraz neprijateľnejším najmä pre evanjelikálnych kresťanov a ďalších náboženských nonkonformistov, ktorých počty sa zvýšili pod vplyvom metodizmu a veľkého prebudenia uprostred 18. storočia. Do ich hnutia sa zapojil aj Wilberforce. Stal sa jedným z najznámejších predstaviteľov abolicionizmu.

Svoj prvý parlamentný prejav proti obchodu s otrokmi Wilberforce predniesol v roku 1789. Ďalších 18 rokov trvala kampaň na verejnosti a politická práca, kým britský parlament prijal zákon, ktorým zakázal obchod s otrokmi v Britskom impériu.

Kampaň následne pokračovala snahou zakázať aj samotné otrokárstvo. To sa podarilo v roku 1833. Dolná snemovňa schválila zákaz otrokárstva, keď už William Wilberforce ležal na smrteľnej posteli. Zomrel o tri dni neskôr, 29. júla 1833.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Portrét Williama Wilberforcea od Karla Antona Hickela, Wilberforce House, FOTO - Wikimedia Commons

Martin Hanus pred 220 d

NAKA v týchto hodinách realizuje policajnú akciu, akú naša justícia ešte nezažila. Po tom, čo policajti zobrali mobil štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej, podľa televízie Markíza aj Denníka N už vzali mobily aj sudkyniam Zuzane Maruniakovej, Miriam Repákovej a Andrei Haitovej, sudcovi Vladimírovi Sklenkovi, ako aj prokurátorovi Bystríkovi Palovičovi. 

Nevieme, či všetci z nich mali s Marianom Kočnerom komunikovať priamo, podľa Denníka N polícia vedie trestné stíhanie pre viac trestných činov, zneužitie právomocí verejného činiteľa, korupcie či podplácania. Tak ako mal Kočner prokuratúru dlho zaistenú cez generálneho prokurátora Dobroslava Trnka, políciu cez bödörovcov a teda aj samotného policajného prezidenta Tibora Gašpara, svoju sieť mal rozprestretú aj na súdoch. 

Podľa TV Markíza prišiel o mobil aj Vladimír Sklenka, ktorý bol podpredsedom Okresného súdu Bratislava I. Ide o súd, kde svojho času zmizla časť spisu z kauzy Technopol Servis a kde v prospech záujmov osôb prepojených s Kočnerom rozhodla už zmienená sudkyňa Repáková. Tento súd má dlhodobo najhorší imidž spomedzi bratislavských okresných súdov, bral sa ako taká Harabinova bojová základňa –nastúpil sem Harabinov syn, Harabinovi bol oddaný aj samotný Sklenka, ktorého kariéra pôsobí na prvý pohľad ako naplnenie amerického sna. Sklenka slúžil pôvodne ako Harabinov šofér a ochrankár, po doplnení právnického vzdelania si ho Harabin najskôr povolal na Najvyšší súd ako asistenta, potom Sklenka putoval na Okresný súd Bratislava I., kde si zafunkcionárčil.

V justícii už dlhšie platí, že omnoho dôležitejšia než akákoľvek ďalšia systémová reforma je veľká personálna očista. Treba už len veriť, že prebiehajúca policajná akcia sa neskončí iba zabavenými mobilmi.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval v júni 2014 sudcov bez časového obmedzenia, medzi nimi aj Vladimíra Sklenku. FOTO TASR – Štefan Puškáš

Pavol Rábara pred 222 d

Afrika si vyžiadala ďalšiu slovenskú obeť. V marci zahynula pri leteckom nešťastí v Etiópii projektová manažérka Dobrej noviny Danica Olexová, teraz prichádza smutná správa z Tanzánie.

Minulý pondelok tam pri autonehode vo veku 36 rokov zomrela etnologička a laická misionárka Emília Bihariová. 

Tragická nehoda sa stala v tanzánskom regióne Tabora, kde počas leta vykonávala vedecký výskum etnika Datogov. Auto, v ktorom sa Emília viezla, dostalo podľa dostupných informácií defekt. 

Mladá dobrovoľníčka podľahla zraneniam priamo na mieste, v aute bol aj kňaz.

Informuje o tom portál Vatican News. 

Emília Bihariová pochádzala zo Smoleníc, bola doktorandkou na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty UCM v Trnave. Predtým niekoľko rokov pôsobila ako dobrovoľníčka v Tanzánii.

V roku 2011 s ďalšou laičkou Zuzanou Ďuríkovou založila škôlku a školu v tanzánskej dedinke Shelui, ktorá fungovala vďaka podpore mnohých Slovákov. Naše dobrovoľníčky tam vyučovali deti angličtinu.

Ako ďalej informuje Vatican News, do dediny Shelui sa dostali na pozvanie miestneho farára, ktorý bol Emíliiným dlhoročným priateľom z čias pôsobenia v Ríme. Za podpory rektora bratislavskej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimíra Krčméryho sa im neskôr podarilo v Shelui vybudovať i zdravotné stredisko.

Na snímke z decembra 2013 Emília Bihariová. FOTO TASR – Pavol Remiaš

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €