Krátke správy redakcie

Fero Múčka pred 1540 d

Máme za sebou ďalší „míľnik“ – prvý zaoceánsky let v rámci služobnej cesty. Práve teraz pristáli vo Washingtone naši dvaja redaktori (Pavol Rábara a Adam Takáč). Tento týždeň sa zúčastnia na americkom pochode za život, kde sa očakáva okolo trištvrte milióna účastníkov. Ďakujeme priateľom, ktorí nám umožnili túto cestu a pomohli aj s ubytovaním vo Washingtone.

Martin Hanus pred 1540 d

51-ročný vatikanista Andrea Tornielli v tomto rozhovore vysvetľuje, ako došlo ku knižnému rozhovoru s pápežom Františkom o milosrdenstve (kniha vychádza v týchto dňoch v 84 krajinách sveta). Tornielli vraví, že František najskôr váhal, keď mu však poslal okruhy otázok, súhlasil. Kniha vznikla na základe jedného stretnutia v júli minulého roka, po ktorom nasledovala medzi novinárom a pápežom dlhšia výmena mailov aj telefonáty.

 

Keď Tornielli prišiel na rozhovor bez papiera a pera, ale s tromi nahrávacími prístrojmi, pápež bol vraj prekvapený: „Nemáš nič na písanie?“ a chcel mu hneď podať pero a papier (čo však vatikanista nepotreboval). Pápež Torniellimu tyká, keďže sa poznajú už veľmi dlho a dobre, novinár mu však stále vyká a oslovuje ho „padre“ (otec). Tornielli v rozhovore odpovedal aj na otázku, či je pápež sklamaný z toho, že jeho reformy narážajú na odpor a vlečú sa pomaly: „Nie je sklamaný. Mám dojem, že je to veľký realista. Františkovi je úplne jasné, že veci sa nedajú lámať cez koleno. (...) František na mňa pôsobí dojmom človeka, ktorý sa nenechá zabrzdiť či ovplyvniť nejakým odporom. Spí pokojným spánkom. Ako muž viery vie, že Cirkev vedie Boh.“

 

Tornielli tiež odmieta kritiku, že tento pápež až príliš zdôrazňuje milosrdenstvo. Podľa neho František neprišiel s ničím novým, stojí v tradícii svojich predchodcov, ktorej len dáva nové slová a dôraz. A už vôbec nie je pravda, že dôrazom na milosrdenstvo stiera rozdiel medzi dobrom a zlom: „Pápež hovorí: Človeku bude odpustené všetko, ak prizná, že potrebuje odpustenie ako hriešnik. Pápež chce, aby čo najviac ľudí pociťovalo Božiu lásku.“

Lukáš Obšitník pred 1541 d

V týchto chvíľach štartuje do vesmíru americká raketa Falcon 9, ktorá na obežnú dráhu Zeme vynesie oceánografickú družicu Jason-3. Falcon 9 je zostrojená súkromnou spoločnosťou SpaceX patriacou Elonovi Muskovi, ktorý okrem iného vyrába aj elektromobily Tesla. SpaceX v máji tohto roku vynesie do vesmíru aj prvú slovenskú družicu skCUBE

Dnešný štart Falcon 9 je naplánovaný na 19:42 nášho času, priamy prenos sa dá sledovať na www.nasa.gov alebo www.spacex.com/webcast.

Doplnenie: Prvý stupeň Falconu 9 sa pri návrate na zem nešťastne zničil, keď sa zablokovala jedna pristávacia noha. Raketa však pristávala na malú pohyblivú plošinu umiestnenú na mori a trafila sa úplne presne, a už len to bolo podľa viacerých komentátorov obrovským úspechom. Záznam z pristátia sa dá pozrieť tu.

Lukáš Obšitník pred 1543 d

Štvrtkovú debatu republikánskych prezidentských kandidátov vyhral Donald Trump, píše komentátor National Review David French. Podľa neho Trump presvedčivo vyvrátil komentáre, ktoré predpovedali, ako sa svojimi výrokmi sám zničí a voliči prejdú k „uhladenejším kandidátom“. Podľa Frencha sa stal opak. Trumpa za víťaza označili aj ABC News, pričom doplnili, že to bola doteraz najtvrdšia debata.

Na začiatku sa kandidáti sporili o tom, či narodenie Teda Cruza v Kanade ho môže diskvalifikovať z výkonu funkcie prezidenta, pričom túto námietku Cruz podľa Frencha „vyvrátil tak ľahko a tak prirodzene, že som si myslel, že to bude Cruzova noc“. No potom prišlo na Cruzovu námietku voči Trumpovi, teda či rodák z liberálneho New Yorku vôbec môže zmeniť pomery vo Washingtone. Na čo Trump odpovedal, že z USA nie je možné vyškrtnúť akúkoľvek časť a pripomenul útoky z 11. septembra 2001, keď „celá Amerika bola New York“, na čo aj Cruz zatlieskal.

Celkovo Trump podľa Frencha v ničom svojich fanúšikov neodradil, skôr našiel ďalších a presvedčil, že je schopný konfrontovať aj Clintonovú. Cruz bol podľa neho druhý, dobre kombinuje svoje znalosti a humor a najlepšie vie zatlačiť na Trumpa. Tretí bol Marco Rubio. 

Zaujímavé bolo, že Trump si s Cruzom počas výmeny názorov navzájom ponúkli funkciu viceprezidenta v prípade, že vyhrajú. Záznam celej debaty sa dá pozrieť tu.

Jozef Majchrák pred 1543 d

Možno si to v záplave udalostí nestíhame ani úplne uvedomiť, ale jedným zo silných signálov toho, že vývoj v Európe ide zvlášnym smerom, je aj to, keď sedemdesiat rokov od holokaustu sa Židia na našom kontinente musia opäť skrývať a utekať z neho.

Minulý rok emigrovalo zo západnej Európy do Izraela takmer desaťtisíc Židov. Veľká časť z nich odišla z Francúzska, kde žije jedna z najväčších židovských komunít na svete, ktorá sa však po viacerých antisemitských útokoch prestáva v tejto krajine cítiť bezpečne. Po nedávnom útoku na židovského učiteľa v Marseille dokonca židovské autority vyzvali veriacich mužov, aby kvôli bezpečnosti prestali nosiť na hlave jarmulku. 

Foto: TASR/AP

 

Lukáš Obšitník pred 1543 d

David Brooks v článku o Cruzovi úmyselne prekrútil skutkový stav právnej veci Michaela Haleyho, napísal komentátor Wall Street Journal James Taranto. Haley totiž neukradol iba kalkulačku, ale predtým spáchal dva ďalšie zločiny. Keďže v Texase platí zásada „trikrát a dosť“, obžalovaný sa po treťom prečine posudzuje prísnejšie. 

Cruz potom nechal komplikáciu v prípade týkajúcu sa načasovania deliktov vyriešiť Najvyšší súd. V ňom ako texaský prokurátor zastupoval svoj štát, respektíve ako to spomenul Rob Garver, urobil tak podľa nariadenia nadriadeného generálneho prokurátora. Ako napísal Jay Richards, Brooks pokojne môže mať výčitky k zásade „trikrát a dosť“, no potom by mal kritizovať texaské zákonodarstvo, nie Cruza. Navyše, rozhodujúcim orgánom bol Najvyšší súd a ten vtedy potvrdil Cruzovo stanovisko v pomere hlasov 6:3 aj s podporou niektorých liberálnych sudcov nominovaných Billom Clintonom.

Na Brooksov článok vyšlo viacero rozhorčených reakcií. Pre web Conservative Review napísal Jeffrey Lord, bývalý člen administratívy Ronalda Reagana, že Brooksov útok na Cruza je „hanebný“. Lord okrem iného odmietol obvinenie Cruza z „brutality“ a čuduje sa, ako môže „konzervatívny stĺpčekár“ vytýkať Cruzovi napr. snahu zastaviť financovanie Planned Parenthood.

Lord Brooksov článok prirovnal k útoku liberálneho senátora Edwarda Kennedyho na rešpektovaného konzervatívca Roberta Borka, ktorého Reagan svojho času vymenoval za sudcu Najvyššieho súdu. Kennedy vtedy odsúdil Borka z „fanatizmu“ a podobných vlastností, teda pre typické emocionálne stereotypy, aké majú „progresivisti“ voči konzervatívcom. „Atak bol taký nečestný, aký bol hanebný.“ Podobne podľa Lorda urobil teraz Brooks. Lord to vysvetľuje tým, že Cruz podobne ako Trump predstavuje ohrozenie pre zavedený establišment.

Jaroslav Daniška pred 1544 d

Včera večer začala Česká televízia vysielať politický seriál Dom z kariet, ktorý ukazuje cynickú povahu americkej washingtonskej politiky. Prvá séria tohto slávneho seriálu je niekoľko rokov stará, napriek tomu som bol plný očakávaní. Hoci niektorí kolegovia sa na mne láskavo smejú, keďže oni prvú aj druhú sériu už dávno videli, predsa len som sklamaný. Zápletky boli až príliš očakávateľné, machiavelizmus neprekvapivý. 

Dám ešte Kevinovi Spaceymu a jeho šarmantnej televíznej manželke šancu, ale skôr kvôli kostýmom než deju.

Ak by si ale niekto chcel prečítať skvelú knihu o tom, aká kríza lomcuje politickým Washingtonom, odporúčal by som skvele napísanú This Town od Marka Leibovicha. Na knihu tohto redaktora New York Times Magazine pred časom upozornil Fareed Zakaria a je to naozaj strhujúce čítanie.

Jaroslav Daniška pred 1544 d

Iracký Kurdistan má problém. Klesajúce ceny ropy, ktoré tvoria hlavný príjem tohto kvázi-štátu totiž spôsobujú výpadok príjmov, ktorý Kurdistan nedokáže nahradiť. Momentálne má Kurdistan dlh už vo výške 18 miliárd dolárov. Problém je zvyšujúca sa nezamestnanosť aj neschopnosť vyplácať mzdy civilným zamestnancom, píše editoriál dnešných New York Times.

 

Medzi irackým Kurdistanom a centrálnou vládou v Iraku boli dlhodobé rozpory, Kurdi neodvádzali časť príjmov z ropy do Bagdadu, keďže – ako tvrdili – tamojšia vláda sa nestarala o ich potreby, výsledkom bola legalizácia statusu quo, takže od roku 2014 Bagdad nefinancuje Erbil a kurdský Erbil zase funguje „za svoje“. Američania sa snažia Iraku aj Kurdom pomôcť s pôžičkami z Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, ktorá už Bagdadu požičala 1,7 miliardy dolárov, ale dostať sa k týmto zdrojom môže byť pre Kurdov trochu problém. 

 

Dôsledky sú závažné: Kurdi sú jedinou bojaschopnou a svojimi záujmami prozápadnou jednotkou v konflikte, ich oslabenie preto môže pomôcť všetkým, ktorých záujmy sú viac či menej v rozpore s naším pohľadom na konflikt s ISIS aj sunitsko-šíitskou regionálnou vojnou.

 

Martin Hanus pred 1545 d

Kolínska noc násilia zmenila v Nemecku atmosféru a Merkelovej CDU pritvrdzuje rétoriku voči veľkej časti utečencov. Generálny sekretár CDU Peter Tauber sa vyjadril, že Nemecko musí dramatickým spôsobom zefektívniť deportácie utečencov, ktorí sa dostali v posledných mesiacoch a rokoch do Nemecka, pričom im bola zamietnutá žiadosť o azyl. Podľa Taubera by mali spolkové krajiny výrazne zvýšiť počet takýchto deportácií, spolu by vraj malo ísť o tisíc odsunutých ľudí denne (!).

 

K tomu moja poznámka: Ťažko si predstaviť, že Tauber mohol takéto vážne stanovisko vyjadriť bez vedomia kancelárky a líderky CDU Angely Merkelovej. V minulom roku Nemecko deportovalo asi 20-tisíc neúspešných žiadateľov o azyl, pokiaľ by sa teda mali naplniť Tauberove slová, musel by počet deportovaných v tomto roku vzrásť zhruba o 18-násobok. Netuším, ako by to v takomto tempe mohli Nemci zvládnuť (deportuje sa lietadlami, pričom neúspešní uchádzači sa vedia deportáciám vyhnúť tým, že v deň príchodu policajnej eskorty jednoducho zmiznú, navyše násilným odsunom účinne bránia aj treťosektoroví aktivisti). Ak by aj Nemci dákym byrokratickým zázrakom takéto masívne deportácie zvládli, razom by sa pripravili o doterajší imidž európskej morálnej veľmoci (v priebehu roka by museli deportovať státisíce zúfalých ľudí, z ktorých mnohí prišli do Merkelovej krajiny v odôvodnenej viere, že ich tam čaká otvorená náruč).

 

Tauberove slová najmä ukazujú na bezradnosť v Merkelovej tábore. A potvrdzujú, že nemecká utečenecká politika, ktorá odmietala ochranu hraníc a kontrolu prichádzajúcich ľudí, nebola v skutočnosti humanizmom, ale naivizmom. 

Jana Vinterová pred 1545 d

SLOVAK FASHION COUNCIL, o. z., si stanovil za cieľ zozbierať čo najviac nosičov pre bábätká a malé deti a pomôcť tak putujúcim rodinám utečencov. Matky a otcovia nosia svoje deti v náručí tisícky kilometrov a práve nosiče sú pre nich v tejto chvíli veľkou pomocou. Spôsobov, ako sa do tejto akcie zapojiť, je viacero: ušiť vlastný nosič, darovať svoj starý nepotrebný nosič alebo zorganizovať šitie nosičov vo svojom okolí (v materskom centre a pod.). Viac o tejto výzve sa možno dočítať na stránke domovnamame.sk.