Krátke správy redakcie

Lukáš Krivošík pred 327 d

Dnes večer o 20:35 vysiela televízia Joj vojnový film Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu. Snímka z roku 2016, ktorú režíroval Mel Gibson (Umučenie Krista, Apocalypto), je inšpirovaná skutočným príbehom Desmonda Dossa. Išlo o amerického vojaka, ktorý ako prísne veriaci adventista tvrdohlavo odmietal nosiť zbraň a zabíjať, kvôli čomu bol počas výcviku vystavený šikanovaniu. No počas bojov na Okinawe zachránil životy desiatok svojich spolubojovníkov.

Tento film ukazuje silu a dôležitosť výhrady vo svedomí. A že vytvoriť pre ňu priestor nemusí byť krajine na škodu ani v čase vojnového konfliktu. O niečom svedčí aj 83-percentné hodnotenie snímky na stránke Česko-slovenskej filmovej databázy.

Dnes je výročie konca druhej svetovej vojny. Televízie budú vysielať viacero filmov s vojnovou tematikou. No tento Gibsonov nesie ešte navyše hlboko povznášajúce duchovné posolstvo.

Na snímke uprostred americký herec, režisér a producent Mel Gibson spovedá Desmonda Dossa mladšieho, syna vojnového hrdinu Desmonda T. Dossa, pred premiérou vojnového filmu HacksawRidge (Zrodenie hrdinu) v americkom New Orleanse v noci na 27. októbra 2016. FOTO TASR/AP

Adam Takáč pred 327 d

Pakistanská kresťanka Asia Bibi, ktorá čelila vo svojej krajine trestu smrti, je na slobode. Opustila Pakistan a prišla do Kanady, kde sa stretla so svojou rodinou, ktorá tam už začiatkom roka získala azyl. 

„Je to veľký deň,“ vyhlásil právnik Saiful Malook pre britský The Guardian. „Spravodlivosť zvíťazila.“

Prípad pakistanskej kresťanky a matky piatich detí bol v posledných rokoch ostro sledovaný. Asia Bibi strávila osem rokov vo väzení za údajnú urážku proroka Mohameda, za čo jej podľa pakistanského práva hrozil trest smrti za bohorúhačstvo.

Súdny proces niekoľkokrát prekladali, v krajine vypukli protesty proti jej oslobodeniu. Koncom minulého roka ju Najvyšší súd v Pakistane oslobodil, verdikt bol však napadnutý a v januári súd zamietol odvolanie proti jej oslobodeniu.

Jaroslav Daniška pred 328 d

Väčšina liberálnych médií je kritická, aj keď nie už tak ako naposledy, ide o vyššie clá na obchod medzi USA a Čínou. Prezident Trump včera oznámil, že v piatok sa clá vo výške 10 percent zvýšia na 25 percent, čínska burza okamžite oslabila, akcie padli o vyše 5 percent, čo je najviac za tri roky. Číňania sa poponáhľali s uistením, že vo štvrtok príde do Washingtonu čínska delegácia, ktorá bude v rokovaniach s Američanmi pokračovať. Američania oznámili, že rokovania neprerušili, takže pokračovať sa bude.

Zdá sa, že kľúčovou postavou v rokovaniach je americký vyjednávač Robert Lighthizer (na obr.), 71-ročný dlhodobý kritik Číny, ktorý americkému publiku pripomína, aké všelijaké sankcie a clá na podporu amerických firiem zaviedol Ronald Reagan, pre ktorého pracoval. Denník Financial Times cituje Lighthizera, ktorý povedal, že v rokovaniach došlo v uplynulom týždni k „erózii“ a Číňania „popreli viaceré záväzky, ku ktorým sa predtým zaviazali“. Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že dôvodom je tlak čínskych zástancov tvrdej línie, ktorí tým však práve utrpeli na reputácii.

V prospech Ameriky totiž hovorí niekoľko vecí, od poklesu čínskych akcií po menšiu manévrovaciu schopnosť Číny tlačiť na Ameriku. Najdôležitejšie na celom obchodnom spore je, že bola spochynená a možno až prelomená ilúzia o absolútnej previazanosti Číny a Ameriky, ktorá robila americký trh rukojemníkom čínskeho rastu. To všetko sa deje krátko pred 30. výročím potlačenia čínskej revolúcie v júni 1989, takže to má aj svoj politický náboj.

Martin Hanus pred 328 d

Najnovší prieskum agentúry AKO nielen potvrdil, že ĽSNS je na vzostupe, ale nameral kotlebovcom zatiaľ najvyššie preferencie. Zhruba 14 percent pre ĽSNS ukazuje, ako po prezidentských voľbách rastie miera akceptácie Kotlebu v krajine – ešte v roku 2016, keď všetkých šokoval osempercentný volebný zisk tejto strany, narážal Kotleba v krajine na veľkú averziu. Podľa prieskumov mal spomedzi lídrov strán najnižšiu dôveryhodnosť, iné prieskumy zas ukazovali, že hoci má strana pomerne silné jadro, kvôli svojej izolovanosti nemá potenciál na prílišný rast. 

Lenže podľa najnovších dát Kotleba už prekonáva volebný potenciál (teda podiel tých, ktorí pripúšťali, že by za istých okolností volili ĽSNS), ktorý mal na začiatku tohto volebného obdobia. Kotleba tak teraz pripomína niekdajší ultraradikálny Jobbik, ktorý získal hneď vo svojich prvých eurovoľbách okolo 15 percent a stal sa potom dlhodobo druhou najsilnejšou stranou za suverénnym Fideszom. 

Samozrejme, môže ísť aj o jednorazový výkyv smerom nahor – AKO meralo preferencie presne v ten týždeň, keď Najvyšší súd rozhodol o nerozpustení Kotlebovej strany, a rozhodol správne, keďže Čižnárovo podanie bolo nepodarkom a na niektorých miestach až fraškou (keď okrem iného navrhoval zrušiť ĽSNS kvôli odporu k EÚ a NATO).

Veľa vecí sa ešte môže zmeniť, teraz rastie Kotleba zjavne aj na úkor Kollára, ak vstúpi do ringu Štefan Harabin, na antisystémovej scéne sa budú percentá prehadzovať podobne ako v druhej časti opozičného tábora, kde nástup strany Andreja Kisku zasiahne do voličských táborov PS/Spolu, SaS, OĽaNO aj KDH. 

Ale aj dnešné preferencie ukazujú, prečo si Robert Fico bude až do volieb veriť, že v novom chaose bude mať kľúče od miešačky práve on.

Na snímke predseda strany ĽSNS Marian Kotleba počas prestávky pred sídlom Najvyššieho súdu 9. apríla 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann 

Jozef Majchrák pred 328 d

Komunálne voľby v Istanbule sa budú opakovať. Úrad, ktorý v Turecku zodpovedá za dohľad nad voľbami, včera rozhodol, že hlasovanie, ktoré sa uskutočnilo v marci, sa bude opakovať. Výsledok volieb napadla Erdoganova strana AKP. Tvrdí, že hlasovali aj ľudia, ktorí na to nemali právo.

Len pre kontext. AKP utrpela v týchto voľbách porážku a za nového primátora bol zvolený republikán Ekrem Imamoglu. Nové voľby by sa mali konať v júni. Žiada sa dodať, že možno budú aj ďalšie, kým nevyhrá ten správny kandidát. 

Foto: TASR/AP

Pavol Rábara pred 329 d

Už sa tešíte na hokejové majstrovstvá sveta? Tak určitee, mala by znieť správna odpoveď. Čakanie na športovú udalosť roka si môžete krátiť pozeraním originálnych videí o predchádzajúcich šampionátoch s názvom 25Majstrovstiev.

Seriál pripravili pre RTVS tvorcovia webu Takurcitee.sk. Históriu slovenského hokeja v ére samostatnosti glosuje herec Stano Staško. Videá, ktoré netrvajú viac ako desať minút, sú ozaj vtipné a poučné zároveň.

Videá pribúdajú na Youtube kanáli portálu Takurcitee.sk každý deň. Bolo by preto zahodenou šancou nevyužiť tento typ adventného kalendára hokejového fanúšika. 

Ján Duda pred 331 d

Evanjelium tretej veľkonočnej nedele (5. 5. 2019) je dosť dlhé (Jn 21,1-19). K nemu len tri krátke poznámky.

(1) Vyznanie viery. Tentoraz ho vyslovil apoštol Ján po tom, ako ulovili veľké množstvo rýb: „Pán je to.“ Je tu silná životná skúsenosť: ulovili 153 rýb, Ján si dokonca zapamätal aj ich počet. A táto silná skúsenosť im otvorila oči a oni spoznali, že je to Pán! Ako my vyhodnocujeme svoje životné skúsenosti? Otvárajú nám oči? Spoznávame v nich pôsobenie Pána?

(2) Efektívnosť. Peter sa chopil iniciatívy a pod jeho vplyvom učeníci vyšli chytať ryby. Ale nechytili nič. Nestačí, že sme iniciatívni, ale pre efektivitu je potrebná prítomnosť Pána! Darmo sa namáhame, darmo sme iniciatívni. Pri svojich namáhaniach potrebujeme prítomnosť Pána.

(3) „Kde je Peter, tam je Cirkev.“ Sú to slová sv. Ambróza (339 – 397) a sú napísané aj v kaplnke Pápežského slovenského kolégia v Ríme. Ježiš 3x vyzval Šimona, aby mu povedal, že ho miluje, a 3x ho vyzval: „Pas moje ovce!“ Katolícky výklad považuje tieto slová za teologický základ primátu Petrových nástupcov. Okrem Vyznania viery Petrovo prvenstvo je identickým znakom jednoty kresťanov.

Požehnanú tretiu veľkonočnú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: www.ekolist.cz

Martin Hanus pred 332 d

Včerajšie stretnutie Mattea Salviniho s Viktorom Orbánom na maďarskej pôde dopadlo podľa scenára: obaja rovnako ako vlani v Miláne demonštrovali vzájomné sympatie, taliansky minister vnútra pred novinármi vyhlásil, že do Budapešti prišiel, aby videl, ako sa bránia hranice. Takže len čo pristál v Budapešti, helikoptéra ho odviezla na hranice so Srbskom, kde ho v Röszke čakal Orbán.

Zhruba v tom čase uverejnil s Orbánom rozsiahly rozhovor taliansky denník La Stampa (tu je v anglickej verzii). Orbán v ňom označil Salviniho za „hrdinu, ktorý ako prvý zastavil migráciu na mori, kým my sme ju zastavili na súši“ a za „najdôležitejšieho človeka v dnešnej Európe“. Maďarský premiér tiež povedal, že Európskej ľudovej strane (Fidesz má nateraz v EPP pozastavené členstvo) hrozí samovražda, ak bude ďalej pokračovať v spojenectve so socialistami – jej jedinou záchranou je preto spojenie s pravicovou alianciou okolo Salviniho, ktorému želá čo najväčší volebný úspech.  

Samozrejme, tieto slová, ktoré trhajú uši väčšine partnerov v EPP, sú súčasťou Orbánovej eurokampane, v ktorej mobilizuje svojich voličov na migračnej karte. Súčasne tým voči EPP vysiela signál, že ak suverenistický blok na čele so Salvinim a Le Penovou významne posilnia, on sám bude zvažovať, či zostať formálnou súčasťou „samovražedného“ spolku alebo stavať na novej osi Budapešť – Rím.

Ak európske voľby môžu priniesť v nejakej krajine politické zemetrasenie, tak je to práve v Taliansku. Očakáva sa, že Salviniho Liga získa takmer dvojnásobný podiel hlasov oproti 17 percentám z parlamentných volieb v marci 2018 a bude mať tak po nemeckej CDU najviac europoslancov. A keďže v koaličnej vláde Hnutia piatich hviezd a Ligy narastá napätie, mnohí talianski komentátori predpokladajú, že ak päťhviezdičkové hnutie zaznamená masívne straty, ako naznačujú prieskumy, Liga to využije na vyvolanie skorých predčasných volieb. Moc v krajine by tak mohol zdvihnúť zo zeme len jediný muž – Matteo Salvini.      

Maďarský premiér Viktor Orbán a taliansky minister vnútra Matteo Salvini  si podávajú ruky počas tlačovej konferencie 2. mája 2019 v Budapešti. FOTO TASR/AP

Lukáš Krivošík pred 332 d

Katolíci a evanjelici v Nemecku do roku 2060 stratia asi polovicu členov. Podľa údajov z roku 2017 sa k dvom najväčším cirkvám hlási 44,8 milióna ľudí, čo predstavuje 54,4 percenta nemeckej populácie. No v roku 2060 má v Nemecku žiť už len 22,7 milióna katolíkov a evanjelikov, teda asi polovica zo súčasného počtu.

Vyplýva to z prognózy Výskumného centra generačnej zmluvy Univerzity Alberta Ludwiga vo Freiburgu. Informovala o nej Nemecká biskupská konferencia na svojej webovej stránke.

Katolícka cirkev v Nemecku poklesne zo súčasných 23,3 milióna veriacich na 12,2 milióna v roku 2060.

Evanjelická cirkev poklesne z terajších 21,5 milióna na 10,5 milióna veriacich v roku 2060.

Tento vývoj má byť čiastočne dôsledkom úmrtnosti, čiastočne vystúpeniami z cirkví, ktoré krsty nových členov nestačia kompenzovať.

Kolínsky dóm. FOTO – TASR/AP

Adam Takáč pred 332 d

„Nie je to dobrý preklad,“ povedal koncom predminulého roka pápež František na margo verša „neuveď nás do pokušenia“ v najznámejšej kresťanskej modlitbe Otčenáš. Podľa hlavy Katolíckej cirkvi vyznieva táto formulácia tak, že Boh vedie ľudí k hriechu.

Argentínsky pápež vtedy rozprúdil kritikou prekladu Otčenáša diskusiu o jeho možnej úprave.

„Som to ja, kto padá. Ale nie je to Boh, ktorý by ma postrčil do pokušenia, aby potom videl, ako som padol. (...) Ten, kto ťa vovádza do pokušenia, je Satan. To je Satanova práca,“ povedal František vo vysielaní talianskej katolíckej televízie TV 2000.

Podľa jeho vtedajších slov by bolo lepšie znenie „nenechaj nás podľahnúť pokušeniu“.

Na tohtotýždňovej generálnej audiencii na Námestí sv. Petra sa pápež k rozporuplnému prekladu verša znovu kriticky vyjadril. Práve táto časť modlitby bola totiž témou jeho pravidelných katechéz o Otčenáši, ktoré prednáša v posledných týždňoch pri generálnych audienciách.

„Ako je známe, pôvodné grécke vyjadrenie obsiahnuté v evanjeliách je ťažké presne vystihnúť a všetky moderné preklady trošku pokrivkávajú,“ povedal František v stredajšej katechéze. „Na jednom prvku sa však môžeme jednomyseľne zhodnúť: pri akomkoľvek chápaní textu musíme vylúčiť, že Boh by bol protagonistom pokušení, ktoré doliehajú na ceste človeka. Ako keby Boh číhal na svoje deti kladením nástrah a pascí. Výklad tohto druhu je v rozpore predovšetkým so samotným textom a je ďaleko od obrazu Boha, ktorý nám Ježiš zjavil.“

Podľa pápežových slov kresťania nemajú nič do činenia so závistlivým Bohom, ktorý by bol v konkurencii s človekom alebo by sa zabával uvádzaním ho do skúšky.

„Toto sú obrazy toľkých pohanských bohov, nie?“ tvrdí. „V liste apoštola Jakuba čítame takto: ,Nech nik v pokušení nehovorí: «Boh ma pokúša». Veď Boha nemožno pokúšať na zlé a ani on sám nikoho nepokúša‘ (1,13). Práve naopak: Otec nie je pôvodcom zla, nijakému synovi, ktorý prosí o rybu, nedá hada (pozri Lk 11,11) – ako učí Ježiš – a  keď sa zlo objaví v živote človeka, bojuje po jeho boku, aby mohol byť oslobodený. Je to Boh, ktorý vždy bojuje za nás, nie proti nám. Otec! Toto je ten zmysel, v akom sa modlíme Otčenáš,“ dodal František.

Foto: TASR/AP