Krátke správy redakcie

Lukáš Obšitník pred 326 d

„Myslím, že to budú najdôležitejšie voľby nášho života. Príďte voliť!“ hovorí v propagačnom videu rakúska speváčka (či spevák) Conchita Wurst, v ktorom vyzýva na účasť v najbližších eurovoľbách. Možno by to nebolo až také zvláštne, keby takéto video nevyrobila oficiálna facebooková stránka Európskeho parlamentu a nezverejnila ho v rámci svojej riadnej mobilizačnej kampane. Video už má viac ako 170-tisíc pozretí, administrátori stránky v búrlivej diskusii pod ním už museli upozorňovať na „spoločné európske hodnoty“...

Naprieč celou Európskou úniou dnes rastú obavy zo vzostupu deštruktívnych prúdov a v nadväznosti na to rôzni kritici už občas varujú aj pred rozpadom Únie. Ak by chceli v europarlamente priliať olej do ohňa, vhodnejší spôsob „mobilizačnej“ kampane by si asi nemohli vybrať.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čítateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Reprofoto: www.facebook.com (European Parliament)

Martin Hanus pred 326 d

Ľavicový taliansky týždenník L'Espresso píše o stave európskej ľavice pred eurovoľbami a po dlhom čase neponúka depresívne čítanie.

L'Espresso síce priznáva, že socialisti v porovnaní s rokom 2014 utrpia straty, no čitateľom pripomína, že to nie je historická nevyhnutnosť – ľavica pohorí v troch veľkých štátoch, v Nemecku, Francúzsku a Taliansku pre vlastné zlyhania, „dýchavyčný beh do stredu, v ktorom sa chceli zmieriť s trhmi, finančnými elitami, strednou triedou“.

Ľavicový týždenník však vidí na horizonte záblesk nádeje – novým šampiónom je španielsky socialista Pedro Sanchéz, „čerstvý triumfátor“ španielskych parlamentných volieb, ktorého strana zrejme o dva týždne posilní pozície aj v europarlamente. Ako vysvetľuje L'Espresso, španielsky príbeh je iný, tamojší socialisti vyhrávajú preto, že sa stali jasnou a vyhranenou alternatívou voči pravici.

Týždenník ponúka aj ďalšie optimistické príklady pre súčasnú ľavicu: v Portugalsku sa darí Antoniovi Costovi, ktorý vládne v Lisabone už štyri roky, ešte pred rokmi chorá krajina má dnes nízky deficit aj nezamestnanosť, rastie HDP, Costa dokázal spojiť revíziu verejných výdavkov s budovaním štátu blahobytu.

Šampiónom novej ľavice je pre L'Espresso aj grécky premiér Alexis Tsipras, ktorý politicky prežil drakonické úsporné opatrenia, vyhol sa „slávnemu paradoxu, podľa ktorého sa operácia podarila, pacient je mŕtvy“, naopak, Atény žijú, dokonca predčasne splatia MMF 3,7 miliárd eur.

Ďalej je tu sever Európy, kde si udržali v posledných voľbách svoje pozície švédski aj fínski socialisti, ich výsledky síce nie sú žiadnym triumfom, ale zastavením neblahého trendu a „signálom nového prebudenia“.

L'Espresso našlo svetlo aj v strednej Európe, a to rovno na Slovensku – víťazstvo Zuzany Čaputovej, presvedčenej Európanky a advokátky, ktorá sa angažovala v oblasti životného prostredia. Taliansky týždenník dodáva, že Čaputovej triumf nevychádza z dualizmu ľavice a pravice, ale je prísľubom nádeje v regióne, v ktorom dominujú „xenofóbne strany“ (Orbán, Kaczynski).

Analýza týždenníka L'Espresso je však príliš schematická, takže sa miestami zráža s realitou: sociálni demokrati v Nemecku, Francúzsku a Taliansku sa pripravili o masy voličov, lebo vykročili príliš do stredu, problémom je, že svoje pôvodné radikálne ľavicové ideály zradil aj Tsipras. Napokon, do stredu vykročil aj portugalský socialista Costa, ktorý v uplynulých rokoch prijímal tvrdé opatrenia a popritom vlastnou politickou šikovnosťou krotil radikálnu ľavicu, o ktorú sa opiera v parlamente.

Dôvody úspechov a pádov jednotlivých strán (pozri dlhodobo superúspešný Smer) sú často príliš špecifické, než aby sa dali natesnať do jednej celoeurópskej mustry.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čítateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Na snímke španielski socialisti Pedra Sanchéza, ktorí zvíťazili v predčasných parlamentných voľbách, foto TASR/AP

Ján Duda pred 327 d

Štvrtá veľkonočná nedeľa je nedeľou Krista – dobrého Pastiera. Ako evanjelium čítame krátky úryvok, kde Ježiš povedal: „Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou“ (Jn 10,27-30). Tieto slová považujme za kľúč k tomu, čo znamená byť dobrým duchovným pastierom podľa vzoru Krista.

(1) „Počúvajú môj hlas“! Ak majú veriaci radi počúvať hlas svojich duchovných pastierov, je potrebné, aby vedeli, že v hlase duchovného pastiera počujú Kristov hlas. Že to nie je hlas pána ani hlas duchovného diktátora či hlas rituálnej drezúry. Kristov hlas je hlasom schopným poslúžiť, pochopiť, mať rád. Vtedy veriaci spoznajú v hlase duchovného pastiera Kristov milujúci hlas, ktorý budú radi počúvať.

(2) „Ja ich poznám“. Je povinnosťou duchovného pastiera poznať svojich veriacich, ak je to možné, aj po mene. Vyžaduje si to námahu, neustále sa treba učiť poznávať, s láskou a porozumením poznávať. V opačnom prípade stanú sa z duchovných pastierov duchovní funkcionári. A funkcionár nie je pastierom podľa vzoru Krista!

(3) „Ony idú za mnou“! Mám pred sebou obraz Krista, ktorý nesie na svojich ramenách ovečku. Mám pred sebou obraz slovenského vidieka, kde pastier kráča pred stádom a stádo ide za ním. Tieto obrazy nie sú v reálnom živote samozrejmosťou. Vyžaduje si komunikáciu, prejavy starostlivosti a bezpečia. Iba vtedy je to možné, ak veriaci majú tieto pocity vo vzťahu k svojim duchovným pastierom, ak existuje medzi nimi pravdivá duchovná komunikácia. Iba vtedy to môže fungovať. Iba vtedy pôjdu za svojím duchovným pastierom. Inak si pôjde každý svojou cestou.

Zrnko duchovnej múdrosti: modlime sa za duchovných pastierov nielen tak, aby sme ich mali dostatok, ale aby boli duchovnými pastiermi podľa príkladu Ježiša Krista.

Peknú veľkonočnú nedeľu praje všetkým Ján Duda.

Foto: Henry Ossawa Tanner: Dobrý pastier (1903), wikimedia

Lukáš Krivošík pred 328 d

S manželkou a synom sme si dnes spravili rodinný výlet k rodnému domu M. R. Štefánika v Košariskách a k jeho mohyle na Bradle. Chceme, aby syn odmalička spoznával svoju vlasť, učil sa ju milovať, a navyše ani ja som predtým na Bradle nebol (školské výlety na toto miesto ma nejako obišli).

Mysleli sme si, že týždeň po oficialitách, spojených so stým výročím Štefánikovej smrti, bude na Bradle pusto. No boli sme svedkami pôsobivej jazdy možno až stoviek motorkárov zo Slovenska i Česka, ktorí prišli k mohyle vzdať hold mŕtvemu generálovi. Niektorí niesli vence.

Išlo v poradí už o 11. ročník motojazdy s názvom „Štefánikova jazda 2019“. Organizoval ju Motoclub Free Spirit spoločne s mestom Brezová pod Bradlom.

Zaujímavosťou je, že súčasťou podujatia bolo tiež požehnanie motorkárov evanjelickým farárom vo Vrbovciach.

Videli sme len časť tejto akcie v podobe príchodu motoriek k mohyle, no urobila na nás veľký dojem. Myslím, že by sa páčila aj generálovi.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika, Bradlo. FOTO – TASR/Róbert Fritz

Lukáš Krivošík pred 329 d

Už 14 rokov organizuje Katolícka cirkev každoročné podujatie o exorcizme. Tento ročník prebieha od pondelka do zajtra v Ríme pod názvom: „Kurz o exorcizme a modlitba oslobodenia“. Po prvýkrát sa na ňom okrem katolíkov zúčastnia aj zástupcovia iných kresťanských denominácií za účelom výmeny skúseností pri postupe proti démonickým duchovným silám.

Informoval o tom americký portál Christian Post s odvolaním sa na britský denník Telegraph. Na podujatí by sa mali popri katolíkoch zúčastniť aj zástupcovia anglikánov, luteránov, ortodoxných či letničných cirkví.   

„Katolícky obrad je veľmi štruktúrovaný, kým niektoré iné cirkvi sú viac tvorivé, nepoužívajú presný formát,“ poznamenal jeden z organizátorov, katolícky duchovný Pedro Barrajón. Okrem perspektív rôznych kresťanských denominácií sa na podujatí má diskutovať aj o medicínskych, psychologických či sociologických aspektoch.  

Kresťanské cirkvi chcú spoluprácou v oblasti exorcizmu reagovať na nárast záujmu o satanizmus, často medzi mladými ľuďmi.

Bazilika sv. Petra v Ríme. Ilustračné FOTO – TASR/AP

Martin Hanus pred 330 d

Posilňovanie ĽSNS, ktorá v poslednom prieskume vyskočila na druhé miesto s takmer 14 percentami, spustilo kolotoč dramatických reakcií aj úvah, čo to pre krajinu znamená. Je fajn, že sa debata nezúžila na hysterické výlevy, kolega z Denníka N Konštantín Čikovský vo včerajšom Newsfiltri dokonca optimisticky píše, že v skutočnosti „opozícia Fica, Danka a Kotlebu silnie, nie slabne“.

Pod touto opozíciou voči Smeru-SNS-ĽSNS myslí Čikovský proeurópsky blok strán PS/Spolu, SaS, KDH vrátane koaličného Mosta-Híd. Náskok tohto bloku totiž oproti minulému roku narástol, aktuálne má oproti trojici Fico-Danko-Kotleba náskok siedmich percent.

Čikovský si myslí, že ak pomery medzi týmito dvomi tábormi výrazne nezmení ani Kiskova nová strana, „o povahe slovenskej demokracie po roku 2020 rozhodnú percentá popularity Borisa Kollára a to, či sa Béla Bugár dostane do parlamentu“.

Problém tejto úvahy je, že neráta s možnými efektmi, ktoré vyvolá nástup Kiskovej strany. Samozrejme, podľa optimistického scenára by to mohlo vyzerať tak, že Kiska síce zoberie každému trochu, k tomu osloví časť nerozhodnutých voličov či nevoličov, takže blok proti Smeru, SNS a Kotlebovi bude síce rozdrobený, ale schopný prevziať po roku 2020 moc (s Kollárom či bez Kollára).

Je pravdou, že nárast PS/Spolu nešiel zďaleka len na úkor ostatných strán opozície, pri Kiskovi to však už nemusí takto fungovať. Na základe prieskumov, ktoré merali potenciál Kiskovej strany a najmä jej prieniky do voličských táborov jednotlivých strán, si možno predstaviť aj nasledujúci scenár – Kiska neuberie žiadne hlasy Smeru, SNS, ĽSNS ani Kollárovi, získa len málo nerozhodnutých, zato bude úspešne loviť vo vodách PS/Spolu, SaS, OĽaNO, Mosta aj KDH. Je vcelku reálne, že Kiska tak potopí Bugára pod päťpercentnú hladinu, lenže tejto hrozbe čelí akútne aj Hlinovo KDH. 

Podľa prieskumov je Kiska medzi voličmi kresťanských demokratov populárnejší než Hlina, a keďže nová centristická strana má mať aj svoje kresťanské tváre (najčastejšie sa skloňuje meno Veroniky Remišovej), pre KDH je Kiska nebezpečnejší než projekt Kresťanskej únie.

Nehovoriac o tom, že z novej strany je veľmi nervózny Igor Matovič, lebo aj on na základe prieskumov vie, koľko hlasov mu môže odčerpať prezidentská strana, najmä ak mu z OĽaNO odíde Remišová plus ďalší. 

Ak teda Kiskova strana ponorí Most aj KDH – čo vôbec nie je uletená prognóza – a v pásme ohrozenia sa ocitne aj Matovič, akú silu bude mať takzvaný proeurópsky, demokratický tábor?

Samozrejme, do leta budeme tápať v hmle, ale pri silnej ĽSNS a hroziacom vstupe Harabina do straníckej politiky môže byť všetko o dosť komplikovanejšie, než si dnes vieme či chceme predstaviť.

 FOTO TASR Michal Svítok 

Jaroslav Daniška pred 330 d

Vladimír Palko, autor blízko spojený s Postojom, práve zažíva veľký záujem v Poľsku. Tento týždeň vyšla v poľštine jeho kniha Levy prichádzajú v poľskom preklade s názvom Lwy Nadchodzą.

Je to už štvrtý preklad tejto knihy do iného jazyka, pôvodne vyšla v slovenčine ešte v roku 2012, o dva roky neskôr vyšla prvýkrát v nemčine, nemecký vydavateľ Fe-medien postupne knihu vydal až v štyroch vydaniach, nasledoval český a taliansky preklad v roku 2016 a teraz poľská edícia.

Vlado Palko knihu postupne dopĺňal, najmä s ohľadom na krajinu, kde kniha vychádzala, a tiež vývoj, ktorý priniesla doba. Téme, ktorú otvoril, praje doba, o čom svedčí aj záujem v Poľsku, autor za dva dni poskytol asi desať rozhovorov, z toho niekoľko pre poľské televízie vrátane verejnoprávnej televízie. Najlepšiu reklamu urobil knihe emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý knihu ocenil a autorovi napísal súkromný list.

Pre čitateľov Postoja ešte jedna dobrá správa: doplnenú a aktualizovanú knihu Levy prichádzajú vydá na jeseň tohto roku aj Postoj, možno očakávať celú novú kapitolu venovanú téme genderu a tiež analýzu vývoja v domácej politike.

Reprofoto: Tygodnik Solidarność/screenshot

Lukáš Krivošík pred 331 d

Dnes večer o 20:35 vysiela televízia Joj vojnový film Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu. Snímka z roku 2016, ktorú režíroval Mel Gibson (Umučenie Krista, Apocalypto), je inšpirovaná skutočným príbehom Desmonda Dossa. Išlo o amerického vojaka, ktorý ako prísne veriaci adventista tvrdohlavo odmietal nosiť zbraň a zabíjať, kvôli čomu bol počas výcviku vystavený šikanovaniu. No počas bojov na Okinawe zachránil životy desiatok svojich spolubojovníkov.

Tento film ukazuje silu a dôležitosť výhrady vo svedomí. A že vytvoriť pre ňu priestor nemusí byť krajine na škodu ani v čase vojnového konfliktu. O niečom svedčí aj 83-percentné hodnotenie snímky na stránke Česko-slovenskej filmovej databázy.

Dnes je výročie konca druhej svetovej vojny. Televízie budú vysielať viacero filmov s vojnovou tematikou. No tento Gibsonov nesie ešte navyše hlboko povznášajúce duchovné posolstvo.

Na snímke uprostred americký herec, režisér a producent Mel Gibson spovedá Desmonda Dossa mladšieho, syna vojnového hrdinu Desmonda T. Dossa, pred premiérou vojnového filmu HacksawRidge (Zrodenie hrdinu) v americkom New Orleanse v noci na 27. októbra 2016. FOTO TASR/AP

Adam Takáč pred 331 d

Pakistanská kresťanka Asia Bibi, ktorá čelila vo svojej krajine trestu smrti, je na slobode. Opustila Pakistan a prišla do Kanady, kde sa stretla so svojou rodinou, ktorá tam už začiatkom roka získala azyl. 

„Je to veľký deň,“ vyhlásil právnik Saiful Malook pre britský The Guardian. „Spravodlivosť zvíťazila.“

Prípad pakistanskej kresťanky a matky piatich detí bol v posledných rokoch ostro sledovaný. Asia Bibi strávila osem rokov vo väzení za údajnú urážku proroka Mohameda, za čo jej podľa pakistanského práva hrozil trest smrti za bohorúhačstvo.

Súdny proces niekoľkokrát prekladali, v krajine vypukli protesty proti jej oslobodeniu. Koncom minulého roka ju Najvyšší súd v Pakistane oslobodil, verdikt bol však napadnutý a v januári súd zamietol odvolanie proti jej oslobodeniu.

Jaroslav Daniška pred 332 d

Väčšina liberálnych médií je kritická, aj keď nie už tak ako naposledy, ide o vyššie clá na obchod medzi USA a Čínou. Prezident Trump včera oznámil, že v piatok sa clá vo výške 10 percent zvýšia na 25 percent, čínska burza okamžite oslabila, akcie padli o vyše 5 percent, čo je najviac za tri roky. Číňania sa poponáhľali s uistením, že vo štvrtok príde do Washingtonu čínska delegácia, ktorá bude v rokovaniach s Američanmi pokračovať. Američania oznámili, že rokovania neprerušili, takže pokračovať sa bude.

Zdá sa, že kľúčovou postavou v rokovaniach je americký vyjednávač Robert Lighthizer (na obr.), 71-ročný dlhodobý kritik Číny, ktorý americkému publiku pripomína, aké všelijaké sankcie a clá na podporu amerických firiem zaviedol Ronald Reagan, pre ktorého pracoval. Denník Financial Times cituje Lighthizera, ktorý povedal, že v rokovaniach došlo v uplynulom týždni k „erózii“ a Číňania „popreli viaceré záväzky, ku ktorým sa predtým zaviazali“. Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že dôvodom je tlak čínskych zástancov tvrdej línie, ktorí tým však práve utrpeli na reputácii.

V prospech Ameriky totiž hovorí niekoľko vecí, od poklesu čínskych akcií po menšiu manévrovaciu schopnosť Číny tlačiť na Ameriku. Najdôležitejšie na celom obchodnom spore je, že bola spochynená a možno až prelomená ilúzia o absolútnej previazanosti Číny a Ameriky, ktorá robila americký trh rukojemníkom čínskeho rastu. To všetko sa deje krátko pred 30. výročím potlačenia čínskej revolúcie v júni 1989, takže to má aj svoj politický náboj.