Krátke správy redakcie

Ján Duda pred 430 d

Obsahom evanjelia 3. nedele cezročného obdobia (28. 1. 2019) je udalosť z nazaretskej synagógy, kde Ježiš prečítal úryvok proroka Izaiáša „Duch Pána je nado mnou...“ a dal k tomu svoj výklad: „Dnes sa splnilo toto Písmo“ (Lk 1,1-4; 4,14-21).

(1) Ježiš cituje úryvok zo 61. kapitoly proroka Izaiáša. Izaiáš žil v 8. storočí pred Kristom, ale autori tvrdia (napr. Ravasi, 17), že ide o text, ktorý vznikol v období návratu Židov z babylonského zajatia (cca. 520 pred Kristom). Text je o Pánovom služobníkovi, ktorý ohlasuje návrat ľudu z otroctva.

O tom istom je aj text prvého nedeľného čítania (Neh 8. kapitola). Za miestodržiteľa Nehemiáša a kňaza Ezdráša ľud prežíva radosť z návratu a obnovuje svoju vďačnosť a záväzok voči Bohu a Božiemu slovu.

(2) Ak Ježiš hovorí, že Izaiášovo posolstvo sa splnilo „dnes“, má na mysli historický čas, keď koná dielo vykúpenia človeka a koná to konkrétna historická osoba Krista!

Ale toto „dnes“ Kristus stále realizuje prostredníctvom Cirkvi (nedeľné druhé čítanie – 1 Kor 12,12,30: Cirkev je Kristovo telo, kde všetci plnia Kristovu misiu). V tomto zmysle Kristovo „dnes“ trvá aj v súčasnosti, je to niečo nadčasové. Benedikt XVI. často pri svojich výkladoch napr. Pánovho krstu či poslednej večere akoby „čas“ nebral do úvahy (JN, I., 27) a tieto udalosti považuje za anticipáciu Kríža a Zmŕtvychvstania.

Súhrn: nie sme mimo udalosti Ježišovho vykupiteľského diela, ale sme jeho predmetom i súčasťou.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: www.motivator.sk

Pavol Rábara pred 431 d

Ďalší primátori a starostovia sa postavili proti schváleniu zákona o hazarde z dielne rezortu financií, ktorý vetoval prezident Andrej Kiska. Pridali sa tak k primátorom krajských miest, ktorí už začiatkom januára vyzvali poslancov parlamentu, aby za zákon opätovne nezahlasovali. 

Poslanci budú o prelomení prezidentovho veta rozhodovať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne v utorok. Občianski aktivisti z Iniciatívy Zastavme hazard informujú, že na ich stránke podpísalo Výzvu proti zákonu za 24 hodín viac ako dvadsať starostov obcí a desiatky mestských a obecných poslancov z celého Slovenska.

Aktivisti, primátori a starostovia vyčítajú novej legislatíve predovšetkým privatizáciu online hazardu, zlegalizovanie reklamy na online hazard dostupnej aj mládeži a tiež zákonnú podmienku petície potrebnej na zákaz hazardu. 

„Povinnosť predloženia petície pre zákaz hazardu s 30 percentami obyvateľov obce na prijatie regulácie hazardu znamená v mnohých prípadoch vylúčenie demokracie,“ uviedli podpísaní zástupcovia miest a obcí. 

Tlak na poslancov parlamentu teda silnie. Aktivisti navyše chystajú na utorok obed aj zhromaždenie pred budovu parlamentu. Dobrou správou však je, že podľa našich informácií na ministerstve financií uvažujú nad zmenami v spomínanom zákone. 

Foto: TASR – Martin Baumann

Adam Takáč pred 433 d

Pápež František sa rozcestoval alebo, ak chcete, rozlietal. Na palube lietadla smerujúceho do Panamy na Svetové dni mládeže novinárom potvrdil, že tento rok plánuje navštíviť Japonsko.

Išlo by tak o celkovo siedmu krajinu (a šiestu apoštolskú cestu), do ktorej chce hlava Katolíckej cirkvi v roku 2019 zavítať. Prekonal by tak svoj „cestovateľský rekord“ spred troch rokov, keď prišiel na návštevu do šiestich krajín. Celkovo počas svojho doterajšieho pontifikátu absolvoval 25 apoštolských ciest mimo Talianska.

Cesta do Panamy je pre Františka tohtoročnou premiérou. Okrem nej má v pláne začiatkom februára ísť ako prvý pápež do Spojených arabských emirátov, koncom marca do Maroka, v máji ho čakajú veriaci v Bulharsku a Macedónsku (navštívi ich v rámci jednej apoštolskej cesty). Nedávno mu do kalendára pribudol výjazd do Rumunska na prelome mája a júna. No a v novembri pôjde do spomínaného Japonska.

Špekuluje sa takisto, že ešte tento rok by mohol pridať aj ostrov Madagaskar. 

Dá sa povedať, že pri takomto tempe sa aj pápežovi Františkovi môže čoskoro ujsť prívlastok cestovateľ, podobne ako v prípade Jána Pavla II. Ten stihol za 26 rokov pontifikátu absolvovať viac ako stovku ciest mimo Talianska.

Foto: TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 433 d

Český kňaz Tomáš Halík bol v novembri minulého roku formálne napomenutý svojím biskupom – kardinálom Dukom. Napomenutie bolo oficiálne publikované v Acta Curiae Archiepiscolapalis Pragensis 15. januára tohto roku.

Výčitka znie: „Kardinál Dominik Duka OP uložil dne 12. 11. 2018 pod čj. S/2018/481 napomenutí Mons. prof. PhDr. Tomáši Halíkovi, Th.D., Dr. h. c., a to za jednání podle kán. 1339 § 1 CIC. Napomenutí se ukládá tomu, kdo je ve velmi blízké příležitosti k spáchání skutku proti církevní kázni. Arcibiskup pražský uložil napomenutí za mediální vystupování, ve kterých Mons. Halík napadal stanoviska k různým aspektům veřejného života vydaná arcibiskupem pražským, popř. Českou biskupskou konferencí,“ tento úryvok dnes zverejnili Lidové noviny, kam Halík dlhodobo prispieva.

Halík v texte na stránke novín reaguje, že za svoje postoje sa dočkal uznania a podpory, proti kroku acibiskupa Duku sa však nevzoprie, nepodá protest a nebude žiadať jeho zrušenie. V komentári naznačil aj dva pokusy o zmierenie, prvý bol odkazom na konflikt s komunistami kvôli reštitúcii cirkevného majetku a nepotrebnosti sporov vnútri Cirkvi, v druhom povedal, že tak ako on nie je žiadny „vítač“ imigrantov, kardinál Duka nie je Okamura. Či to však bude znamenať aj jemnejší tón a viac rešpektu od Halíka v budúcnosti, je otázka. Pripomeňme nielen jeho kritiku kázne prof. Piťhu, ku ktorej sa vracia aj v texte v LN, kde mu mala dať polícia de facto za pravdu, ale aj jeho nevkusné komentáre z minulosti, v ktorých hovoril o „telnatom prelátovi“ a podobne.

Je dobre, že kardinál Duka kňaza Halíka napomenul, rovnako ako je dobre, že spor viedol formálne na úrovni a nesiahol k žiadnemu revanšu či osobným poznámkam.

Foto: flickr.com

Jaroslav Daniška pred 433 d

Organizácia Oxfam zverejnila správu, podľa ktorej vlastní 26 najbohatších ľudí na zemi taký objem majetku ako chudobnejšia polovica planéty, podľa Credit Suisse ide o 42 ľudí. Na svete je 2 208 dolárových miliardárov, väčšina z nich sú stále Američania, ich majetok rastie o 2,5 miliardy denne. Je to dôležitá informácia, zaslúži si samostatný text, v tejto správe chcem ale upozorniť na niečo iné.

Český ekonóm Lukáš Kovanda sa odrazil k inej téme, použil údaje Oxfamu a položil si otázku, koľko Čechov patrí k najbohatšiemu percentu planéty. Výsledok: až 245-tisíc českých zamestnancov! Ak je váš príjem zhruba 2 150 eur mesačne v hrubom, zarátať treba všetky príjmy, aj vedľajšie (napr. z nájmu), patríte k najbohatšeimu percentu planéty.

Správu Credit Suisse nájdete tu.

Foto: Sam Valadi/flickr.com

Martin Hanus pred 434 d

Zajtra nás čaká veľmi zaujímavý deň: o 9.00 sa začne vypočutie kandidátov na ústavných sudcov, ako siedmy v poradí by mal vystúpiť trojnásobný premiér a líder Smeru Robert Fico. Podľa informácií Denníka N mal Fico v uplynulých dňoch aj v prítomnosti premiéra Pellegriniho presviedčať Kisku, aby ho po zvolení v NR SR vymenoval za predsedu Ústavného súdu. No Kiska to mal odmietnuť, rovnako mu vraj odkázal, že ho nevymenuje ani za radového ústavného sudcu. 

Aj preto sa vyrojili špekulácie, či Fico napokon svoju kandidatúru do vypočutia v Národnej rade nestiahne. Ak by sa tak stalo, znamenalo by to, že Ficov pokus bol bezradnejší a zúfalejší, než pôvodne pripúšťala naša fantázia – znamenalo by to, že šlo o slepý pokus, jednoducho to len skúsil, lebo s malou dušičkou dúfal, že na Kisku pritlačí (ak ma vymenuješ za predsedu ÚS, dávam ti slovo, že dáme tebe aj tvojmu bratovi pokoj s daňami) alebo mu dá neodolateľnú ponuku (z predloženého zoznamu sudcov si vyber dvoch ľudí, sľubujem ti, že ich zvolíme do užšieho výberu). Naozaj sa Fico celé dni upínal na to, že jeho úhlavný politický nepriateľ mu povie „ok, Robo, dobrý obchod, beriem“ a nemal už žiadnu inú stratégiu?

Ak zajtra Fico predstúpi pred výbor NR SR ako kandidát na ústavného sudcu, bude jasné, že tak nerobí preto, aby sa po Kiskovom „nie“ zúčastnil na vopred prehratom súboji. Začne sa tým nová hra, v ktorej Smer spraví všetko preto, aby sa voľba ústavných sudcov naťahovala až do konca marca, keď bude zvolený nový prezident. Vtedy sa uvidí, či sa oplatí čakať do nástupu nového prezidenta v júni, keď dôjde definitívne k výmene prezidentského žezla. Takže keby ľudia v marci zvolili za prezidenta Šefčoviča, Smer a koalícia by voľbu sudcov naťahovali ešte ďalšie dva mesiace, aby až nový prezident vymenoval sudcovskú deviatku s Ficom na čele. 

Pre kampaň usmievavého eurotechnokrata Maroša Šefčoviča by bolo najlepšie, keby Fico zajtra vyhlásil, že sa vzdáva kandidatúry, lebo si to rozmyslel. Keď sa tak nestane, predseda Smeru naloží svojmu prezidentskému kandidátovi balvan, pri ktorom mu počas kampane a pri útokoch opozície viackrát zamrzne aj jeho najprofesionálnejšia verzia úsmevu.  

FOTO TASR – Martin Baumann

Martin Hanus pred 435 d

Agentúra AKO uskutočnila zatiaľ najdivotvornejší prieskum týchto prezidentských volieb: na objednávku Progresívneho Slovenska vyškrtla zo zoznamu kandidátov Roberta Mistríka a Františka Mikloška, aby zmerala, koľko by bez nich získala Zuzana Čaputová. Podľa prieskumu by sa prebojovala s 18,5 percentami do druhého kola spolu s Marošom Šefčovičom.

Samozrejme, ide o čisto propagandistický prieskum, ktorý je nasmerovaný najmä proti Robertovi Mistríkovi. Som zvedavý, či tí mediálni hráči, ktorí predtým vyčítali taktizujúcemu Mistríkovi nemiestnu aroganciu (keď vyzýval Čaputovú a Mikloška, aby sa na jeho slávu vzdali kandidatúry), budú za takýto prieskum podobne ostro kritizovať aj im milších, no nemenej taktizujúcich progresívcov. 

V decembri nameralo AKO Mistríkovi 14,8 a Čaputovej 6,6 percenta. Z týchto 18,5 percenta pre Čaputovú možno vyvodiť, že nemalá časť Mistríkových voličov by volila ju, keby Mistrík nekandidoval. Súčasne možno povedať aj to, že keby sa aj Mikloško a Mistrík vzdali v jej prospech, zďaleka by nezískala toľko, koľko je súčet voličov tejto trojice. V decembrovom prieskume AKO mali totiž všetci títo traja kandidáti spolu zhruba 28 percent. Ak sa tu už používajú prieskumy ako nástroj robenia politiky a vytvárania verejného tlaku, férovejšie by bolo, keby AKO odmeralo a zverejnilo aj to, koľko percent by mal Mistrík (keby sa Čaputová a Mikloško vzdali v jeho prospech) alebo Mikloško (keby sa Mistrík a Čaputová vzdali v jeho prospech) – taký prieskum by bol tiež trochu infantilnou zábavkou, ale aspoň ako-tak výpovednou.

Ale tento prieskum AKO má predsa aj istú hodnotu: konal sa ešte v čase pred oficiálnym ohlásením kandidatúry zo strany Maroša Šefčoviča, napriek tomu získal Šefčovič na prvýkrát 19,4 percenta, čo je na eurokomisára pred rozbehom prekvapivo slušný zisk. Tiež je zjavné, že naďalej nemožno podceňovať ani Harabina (13 percent), zle na tom nie je ani Milan Krajniak (10,1). Lenže tieto Krajniakove percentuálne body môžu byť aj nadhodnotené (naposledy mal v AKO 6 percent), keďže v prieskume bez Mikloška a Mistríka časť voličov, azda najmä tých konzervatívnejších od Mikloška, si radšej než Čaputovú vybrala Krajniaka. 

Andrej Danko so 7,5 percentami nepôsobí síce ako favorit do druhého kola, lenže jeho kandidatúra je zatiaľ virtuálna, podľa všetkého ju oznámi budúci týždeň. Takže Dankov reálnejší výtlak sa bude dať merať až vo februárových prieskumoch.  

Na snímke kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie 29. mája 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Martin Hanus pred 435 d

Britská premiérka Theresa Mayová má dnes v parlamente predstaviť plán B, ktorým chce reagovať na fakt, že minulý týždeň utrpela drvivú porážku a nepresadila vyrokovanú zmluvu s EÚ o brexite. 

Problém je, že nikomu nie je jasné, čo reálne môže Mayová navrhnúť okrem toho, že požiada EÚ o odklad dátumu brexitu povedzme na začiatok leta. Nemecký týždenník Der Spiegel konštatuje, že EÚ bola dosiaľ napriek očakávaniam, že bude rozhádaná, až pozoruhodne kompaktná: „Kým britská politika je medzičasom v stave sebarozkladu, front európskej 27-čky pôsobí ako stena zo žuly.“

Podľa Spieglu si však v EÚ niektorí kladú otázku, či s Britmi nerokovali v Bruseli až príliš tvrdo a či scenár tvrdého brexitu bez dohody napokon nepoškodí všetkých. Najmä v prípade Nemecka sa zdá, že by bolo teraz aj naklonené mäkšiemu postupu, o čom však v iných štátoch ako Francúzsko a Španielsko nechcú počuť. Macron sa totiž obáva, že ústupky voči Britom by povzbudili francúzskych pravicových populistov, ktorí koketujú s frexitom. 

Vyzerá to teda tak, že EÚ v tejto chvíli svojú dôslednú stratégiu nezmení, takže Mayová nebude mať čo ponúknuť. 

Britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu v Londýne 16. januára 2019. Foto TASR/AP

 

Ján Duda pred 437 d

Obsahom evanjelia 2. nedele v cezročnom období (20. 1. 2019) je príbeh svadby v Káne Galilejskej, kde Ježiš, na prosbu svojej matky Márie, premenil vodu na víno (Jn 2,1-11). 

(1) Manželstvo medzi mužom a ženou je zázrakom. Ba viac, ako pripomína evanjelista sv. Ján, je počiatkom ďalších zázrakov (Jn 2,11). Či nie je ďalším zázrakom v láske splodené a narodené dieťa? V láske a vzájomnej manželskej pomoci prežitý každý deň? Nie, tento príbeh nie je len o premenení vody na víno, ale o Ježišom duchovne premenenej a zušľachtenej ľudskej prirodzenosti (Vanhoye, 912).

(2) Príbeh v Káne sa dá vykladať aj na konkrétnom príklade kresťanských manželov. Napríklad v okruhu pôsobenia apoštola Pavla sa objavujú Akvilus a Priscilla ako manželia. V ich dome sa schádzali kresťania, aby počúvali Božie slovo a slávili Eucharistiu (1Kor 16,19). Svoj dom premenili na „domáci kostol“ (Ravasi, 256). Aj to je spôsob, ako sa manželstvo môže stať znakom miesta, kde prebýva Boh a kde je život službou Bohu.

(3) Nedá sa vynechať eucharisticko-eschatologický výklad. Ježiš premenil vodu na víno a potom víno na svoju krv, na Eucharistiu. Aj manželstvo je zamerané na vyššie, nie iba pozemské zámery a ciele. Preto je manželstvo sviatosťou: je účinným znakom, ktorý posväcuje život manželov a pripravuje ich na život v nebi. Lebo aj keď manželstvo trvá iba do smrti, sv. Ambróz sa modlí takto: „Pane, neoddeľ nás po smrti od tých, ktorých sme na tomto svete milovali.“

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: www.svetevity.sk

Martin Hanus pred 439 d

Politicky nesmrteľný Silvio Berlusconi, ktorý tento rok oslávi 83. narodeniny, dnes oznámil, že bude kandidovať do eurovolieb na čele kandidátky Forza Italia. Svoje vyhlásenie načasoval dobre, práve dnes si talianske médiá pripomínajú, ako Berlusconi presne pred 25 rokmi vstúpil do politiky a následne prvýkrát vyhral voľby. Berlusconi tvrdí, že tak ako v roku 1994 vyšiel do boja s komunistami, aj teraz chce zmeniť vládu, v ktorej je zastúpené nekompetentné Hnutie piatich hviezd.

Do minulého roka mal Berlusconi zákaz zastávať verejný úrad, keďže v roku 2013 bol odsúdený za daňové trestné činy. Kvôli tomu sa ešte nemohol zúčastniť na parlamentných voľbách v marci, o pár mesiacov bol tento zákaz zrušený, odvtedy je Berlusconi "candidabile".

Silvio Berlusconi, muž večných návratov, tak bude čoskoro sedieť v europarlamente, no jeho Forza Italia aj tak zrejme veľa vody nenamúti, už je iba jeho vyblednutým pomníkom.

Talianske eurovoľby však naozaj môžu otriasť koaličnou vládou Hnutia piatich hviezd a Ligy: Matteo Salvini, líder antiimigračnej Ligy a minister vnútra, totiž mieri k svojmu triumfu, kým päťhviezdičkárom hrozia nemalé straty. Už mesiace strácajú dych, pretože neuveriteľne aktívny Salvini svojimi populárnymi témami aj mediálnou všadeprítomnosťou obsadil celý verejný priestor.

Talianski komentátori špekulujú, že ak v eurovoľbách jasne triumfuje Salvini, pri svojej komunikatívnej zručnosti si nájde dôvod, aby vyvolal konflikt s koaličným partnerom a vynútil si predčasné voľby. Ak by v nich triumfoval tak, ako tomu napovedajú prieskumy, stal by sa novým talianskym premiérom. Na to by potreboval aj spojenectvo s menšími pravicovými stranami vrátane Berlusconiho. 

Berlusconimu sa tak môže splniť sen, že vyženie z vlády Hnutie piatich hviezd a jeho strana sa opäť dostane k podielu na moci. Ale už sotva bude mať na tom zásluhu on, pretože Taliansko roku 2019 leží pri nohách Matteovi Salvinimu.