Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 437 d

Zajtra nás čaká veľmi zaujímavý deň: o 9.00 sa začne vypočutie kandidátov na ústavných sudcov, ako siedmy v poradí by mal vystúpiť trojnásobný premiér a líder Smeru Robert Fico. Podľa informácií Denníka N mal Fico v uplynulých dňoch aj v prítomnosti premiéra Pellegriniho presviedčať Kisku, aby ho po zvolení v NR SR vymenoval za predsedu Ústavného súdu. No Kiska to mal odmietnuť, rovnako mu vraj odkázal, že ho nevymenuje ani za radového ústavného sudcu. 

Aj preto sa vyrojili špekulácie, či Fico napokon svoju kandidatúru do vypočutia v Národnej rade nestiahne. Ak by sa tak stalo, znamenalo by to, že Ficov pokus bol bezradnejší a zúfalejší, než pôvodne pripúšťala naša fantázia – znamenalo by to, že šlo o slepý pokus, jednoducho to len skúsil, lebo s malou dušičkou dúfal, že na Kisku pritlačí (ak ma vymenuješ za predsedu ÚS, dávam ti slovo, že dáme tebe aj tvojmu bratovi pokoj s daňami) alebo mu dá neodolateľnú ponuku (z predloženého zoznamu sudcov si vyber dvoch ľudí, sľubujem ti, že ich zvolíme do užšieho výberu). Naozaj sa Fico celé dni upínal na to, že jeho úhlavný politický nepriateľ mu povie „ok, Robo, dobrý obchod, beriem“ a nemal už žiadnu inú stratégiu?

Ak zajtra Fico predstúpi pred výbor NR SR ako kandidát na ústavného sudcu, bude jasné, že tak nerobí preto, aby sa po Kiskovom „nie“ zúčastnil na vopred prehratom súboji. Začne sa tým nová hra, v ktorej Smer spraví všetko preto, aby sa voľba ústavných sudcov naťahovala až do konca marca, keď bude zvolený nový prezident. Vtedy sa uvidí, či sa oplatí čakať do nástupu nového prezidenta v júni, keď dôjde definitívne k výmene prezidentského žezla. Takže keby ľudia v marci zvolili za prezidenta Šefčoviča, Smer a koalícia by voľbu sudcov naťahovali ešte ďalšie dva mesiace, aby až nový prezident vymenoval sudcovskú deviatku s Ficom na čele. 

Pre kampaň usmievavého eurotechnokrata Maroša Šefčoviča by bolo najlepšie, keby Fico zajtra vyhlásil, že sa vzdáva kandidatúry, lebo si to rozmyslel. Keď sa tak nestane, predseda Smeru naloží svojmu prezidentskému kandidátovi balvan, pri ktorom mu počas kampane a pri útokoch opozície viackrát zamrzne aj jeho najprofesionálnejšia verzia úsmevu.  

FOTO TASR – Martin Baumann

Martin Hanus pred 438 d

Agentúra AKO uskutočnila zatiaľ najdivotvornejší prieskum týchto prezidentských volieb: na objednávku Progresívneho Slovenska vyškrtla zo zoznamu kandidátov Roberta Mistríka a Františka Mikloška, aby zmerala, koľko by bez nich získala Zuzana Čaputová. Podľa prieskumu by sa prebojovala s 18,5 percentami do druhého kola spolu s Marošom Šefčovičom.

Samozrejme, ide o čisto propagandistický prieskum, ktorý je nasmerovaný najmä proti Robertovi Mistríkovi. Som zvedavý, či tí mediálni hráči, ktorí predtým vyčítali taktizujúcemu Mistríkovi nemiestnu aroganciu (keď vyzýval Čaputovú a Mikloška, aby sa na jeho slávu vzdali kandidatúry), budú za takýto prieskum podobne ostro kritizovať aj im milších, no nemenej taktizujúcich progresívcov. 

V decembri nameralo AKO Mistríkovi 14,8 a Čaputovej 6,6 percenta. Z týchto 18,5 percenta pre Čaputovú možno vyvodiť, že nemalá časť Mistríkových voličov by volila ju, keby Mistrík nekandidoval. Súčasne možno povedať aj to, že keby sa aj Mikloško a Mistrík vzdali v jej prospech, zďaleka by nezískala toľko, koľko je súčet voličov tejto trojice. V decembrovom prieskume AKO mali totiž všetci títo traja kandidáti spolu zhruba 28 percent. Ak sa tu už používajú prieskumy ako nástroj robenia politiky a vytvárania verejného tlaku, férovejšie by bolo, keby AKO odmeralo a zverejnilo aj to, koľko percent by mal Mistrík (keby sa Čaputová a Mikloško vzdali v jeho prospech) alebo Mikloško (keby sa Mistrík a Čaputová vzdali v jeho prospech) – taký prieskum by bol tiež trochu infantilnou zábavkou, ale aspoň ako-tak výpovednou.

Ale tento prieskum AKO má predsa aj istú hodnotu: konal sa ešte v čase pred oficiálnym ohlásením kandidatúry zo strany Maroša Šefčoviča, napriek tomu získal Šefčovič na prvýkrát 19,4 percenta, čo je na eurokomisára pred rozbehom prekvapivo slušný zisk. Tiež je zjavné, že naďalej nemožno podceňovať ani Harabina (13 percent), zle na tom nie je ani Milan Krajniak (10,1). Lenže tieto Krajniakove percentuálne body môžu byť aj nadhodnotené (naposledy mal v AKO 6 percent), keďže v prieskume bez Mikloška a Mistríka časť voličov, azda najmä tých konzervatívnejších od Mikloška, si radšej než Čaputovú vybrala Krajniaka. 

Andrej Danko so 7,5 percentami nepôsobí síce ako favorit do druhého kola, lenže jeho kandidatúra je zatiaľ virtuálna, podľa všetkého ju oznámi budúci týždeň. Takže Dankov reálnejší výtlak sa bude dať merať až vo februárových prieskumoch.  

Na snímke kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie 29. mája 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Martin Hanus pred 438 d

Britská premiérka Theresa Mayová má dnes v parlamente predstaviť plán B, ktorým chce reagovať na fakt, že minulý týždeň utrpela drvivú porážku a nepresadila vyrokovanú zmluvu s EÚ o brexite. 

Problém je, že nikomu nie je jasné, čo reálne môže Mayová navrhnúť okrem toho, že požiada EÚ o odklad dátumu brexitu povedzme na začiatok leta. Nemecký týždenník Der Spiegel konštatuje, že EÚ bola dosiaľ napriek očakávaniam, že bude rozhádaná, až pozoruhodne kompaktná: „Kým britská politika je medzičasom v stave sebarozkladu, front európskej 27-čky pôsobí ako stena zo žuly.“

Podľa Spieglu si však v EÚ niektorí kladú otázku, či s Britmi nerokovali v Bruseli až príliš tvrdo a či scenár tvrdého brexitu bez dohody napokon nepoškodí všetkých. Najmä v prípade Nemecka sa zdá, že by bolo teraz aj naklonené mäkšiemu postupu, o čom však v iných štátoch ako Francúzsko a Španielsko nechcú počuť. Macron sa totiž obáva, že ústupky voči Britom by povzbudili francúzskych pravicových populistov, ktorí koketujú s frexitom. 

Vyzerá to teda tak, že EÚ v tejto chvíli svojú dôslednú stratégiu nezmení, takže Mayová nebude mať čo ponúknuť. 

Britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu v Londýne 16. januára 2019. Foto TASR/AP

 

Ján Duda pred 440 d

Obsahom evanjelia 2. nedele v cezročnom období (20. 1. 2019) je príbeh svadby v Káne Galilejskej, kde Ježiš, na prosbu svojej matky Márie, premenil vodu na víno (Jn 2,1-11). 

(1) Manželstvo medzi mužom a ženou je zázrakom. Ba viac, ako pripomína evanjelista sv. Ján, je počiatkom ďalších zázrakov (Jn 2,11). Či nie je ďalším zázrakom v láske splodené a narodené dieťa? V láske a vzájomnej manželskej pomoci prežitý každý deň? Nie, tento príbeh nie je len o premenení vody na víno, ale o Ježišom duchovne premenenej a zušľachtenej ľudskej prirodzenosti (Vanhoye, 912).

(2) Príbeh v Káne sa dá vykladať aj na konkrétnom príklade kresťanských manželov. Napríklad v okruhu pôsobenia apoštola Pavla sa objavujú Akvilus a Priscilla ako manželia. V ich dome sa schádzali kresťania, aby počúvali Božie slovo a slávili Eucharistiu (1Kor 16,19). Svoj dom premenili na „domáci kostol“ (Ravasi, 256). Aj to je spôsob, ako sa manželstvo môže stať znakom miesta, kde prebýva Boh a kde je život službou Bohu.

(3) Nedá sa vynechať eucharisticko-eschatologický výklad. Ježiš premenil vodu na víno a potom víno na svoju krv, na Eucharistiu. Aj manželstvo je zamerané na vyššie, nie iba pozemské zámery a ciele. Preto je manželstvo sviatosťou: je účinným znakom, ktorý posväcuje život manželov a pripravuje ich na život v nebi. Lebo aj keď manželstvo trvá iba do smrti, sv. Ambróz sa modlí takto: „Pane, neoddeľ nás po smrti od tých, ktorých sme na tomto svete milovali.“

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: www.svetevity.sk

Martin Hanus pred 442 d

Politicky nesmrteľný Silvio Berlusconi, ktorý tento rok oslávi 83. narodeniny, dnes oznámil, že bude kandidovať do eurovolieb na čele kandidátky Forza Italia. Svoje vyhlásenie načasoval dobre, práve dnes si talianske médiá pripomínajú, ako Berlusconi presne pred 25 rokmi vstúpil do politiky a následne prvýkrát vyhral voľby. Berlusconi tvrdí, že tak ako v roku 1994 vyšiel do boja s komunistami, aj teraz chce zmeniť vládu, v ktorej je zastúpené nekompetentné Hnutie piatich hviezd.

Do minulého roka mal Berlusconi zákaz zastávať verejný úrad, keďže v roku 2013 bol odsúdený za daňové trestné činy. Kvôli tomu sa ešte nemohol zúčastniť na parlamentných voľbách v marci, o pár mesiacov bol tento zákaz zrušený, odvtedy je Berlusconi "candidabile".

Silvio Berlusconi, muž večných návratov, tak bude čoskoro sedieť v europarlamente, no jeho Forza Italia aj tak zrejme veľa vody nenamúti, už je iba jeho vyblednutým pomníkom.

Talianske eurovoľby však naozaj môžu otriasť koaličnou vládou Hnutia piatich hviezd a Ligy: Matteo Salvini, líder antiimigračnej Ligy a minister vnútra, totiž mieri k svojmu triumfu, kým päťhviezdičkárom hrozia nemalé straty. Už mesiace strácajú dych, pretože neuveriteľne aktívny Salvini svojimi populárnymi témami aj mediálnou všadeprítomnosťou obsadil celý verejný priestor.

Talianski komentátori špekulujú, že ak v eurovoľbách jasne triumfuje Salvini, pri svojej komunikatívnej zručnosti si nájde dôvod, aby vyvolal konflikt s koaličným partnerom a vynútil si predčasné voľby. Ak by v nich triumfoval tak, ako tomu napovedajú prieskumy, stal by sa novým talianskym premiérom. Na to by potreboval aj spojenectvo s menšími pravicovými stranami vrátane Berlusconiho. 

Berlusconimu sa tak môže splniť sen, že vyženie z vlády Hnutie piatich hviezd a jeho strana sa opäť dostane k podielu na moci. Ale už sotva bude mať na tom zásluhu on, pretože Taliansko roku 2019 leží pri nohách Matteovi Salvinimu. 

Jaroslav Daniška pred 442 d

Ian Bremmer z Gzeromedia.com to povedal aj ilustroval najjasnejšie: premiérka Theresa Mayová je najväčší lúzer v dejinách modernej britskej politiky. Žiadny premiér neutŕžil väčšiu prehru ako ona (pozri screenshot ilustrácie z článku).

Mayová výrazne prehrala utorkové hlasovanie o vládnom návrhu brexitu, súčasne tesne prežila hlasovanie o dôvere v stredu večer, inými slovami vládnuci konzervatívci nechcú ani jej brexit, ani predčasné voľby. Ale keďže prednedávnom jej nedokázali vysloviť nedôveru, na čele strany a vlády zostáva politik, ktorý celú krízu reprezentuje: Theresa Mayová.

Ale nie je dôvod na paniku, ktorú ponúkajú mainstreamové médiá, pozrite si vývoj kurzu libry voči euru, je pomerne stabilný. (Graf NBS tu, len si nastavte libru.)

Foto: screenshot/Bremmerov FB

Jaroslav Daniška pred 442 d

Veronika Remišová nebude definitívne kandidovať za prezidentku, oznámila to dnes na tlačovom brífingu. Malé očakávanie vyvolal facebookový status Igora Matoviča z včerajšieho večera, kde napísal, že by ju „s radosťou volil za prezidentku“, prekvapenie sa napokon nekonalo.

Remišová sa vyjadrila aj na adresu kandidatúry Františka Mikloška, najprv ocenila jeho príbeh a potom povedala, že to, či to bude rozumné, že Mikloško kandiduje, sa ukáže po prvom kole. V ostatných odpovediach na prezidentské voľby sa nijako neodlíšila od Igora Matoviča.

Remišová tým premeškala príležitosť aktívnejšie vstúpiť do ovplyvňovania politiky aj prihlásenia sa ku konzervatívnejšiemu táboru. Keďže vie, že minimálne Mikloško, Mistrík a Krajniak z kampane neodstúpia a keďže sa voči Šefčovičovi vymedzila ostrejšie ako Matovič, ktorý ho považuje za dobrého kandidáta zo zlej strany, je to premeškaná príležitosť. Stačilo, aby si položila jednoduchú otázku: Kto je prirodzenejší a politicky nepríjemnejší oponent voči Šefčovičovi v druhom kole.

Je smutné vidieť, ako ľudia, ktorí veria v spájanie opozičných síl, nevedia prispieť k spájaniu konzervatívnych prúdov. Mikloško, ako ukázal prieskum Focusu, má v podstate rovnaký voličský potenciál ako Harabin, pozerať sa na jedného ako na silného a na druhého ako slabého nedáva logiku. Za Harabinom sa celkom prirodzene post-mečiarovské prúdy spájajú, k Mikloškovi sa kresťania v politike správajú macočsky. Nerozumné to je už teraz, nie až po výsledkoch prvého kola.

Foto: Marko Erd/TASR

Imrich Gazda pred 443 d

Začiatkom januára, keď východní kresťania slávia vianočné sviatky, sa v médiách objavila nenápadná správa.

V blízkosti koptského kostola na predmestí Káhiry vybuchla bomba a zabila egyptského policajta, ktorý ju zneškodňoval.

Keďže koptskí kresťania v Egypte sú počas vianočných či veľkonočných sviatkov každoročne cieľom teroristických útokov zo strany islamistov, bežný čitateľ tejto správe nevenoval väčšiu pozornosť. Ak, tak len s povzdychom, že aj v tomto prípade sa to síce skončilo tragicky, ale našťastie bez väčšieho krviprelievania.

Vatikánsky rozhlas ale pred niekoľkými dňami poukázal na to, že aj tento prípad sa mohol skončiť veľkou tragédiou – nebyť obetavosti imáma Saada Askara, ktorého mešita sa nachádza v susedstve kostola.

Keď si imám všimol muža, ktorý pred kostolom nechal podozrivý balík, ihneď zavolal políciu. Zároveň vyzval veriacich, ktorí sa práve zhromažďovali na bohoslužbu, aby urýchlene opustili priestor. Zachránil tým život množstvu ľudí.

Podozrivý balík totiž ukrýval tri výbušniny. Dve sa policajnému pyrotechnikovi Mustafovi Ebeidovi podarilo zlikvidovať, ale tretia vybuchla. Policajt zomrel, niekoľko ľudí bolo zranených, no nebyť imáma, mŕtvych mohlo byť omnoho viac.

Na fotografii TASR/AP je zachytený policajný kordón na mieste výbuchu pred káhirským kostolom.

Jaroslav Daniška pred 443 d

Vladimír Palko sa rozhodol odísť z hnutia, ktoré nesie názov Slovenský dohovor za rodinu a ktoré organizuje kampaň proti Istanbulskému dohovoru a gender témam, na čele stojí kňaz Kuffa.

Palko vo svojom vyhlásení napísal: „O mne je známe, koho v prezidentských voľbách podporujem a ktorých konkrétnych kandidátov kritizujem. Rozličnosť názorov na tieto otázky medzi aktivistami SDZR môže mať tendenciu prenikať na verejnosť a postupne pôsobiť proti zmyslu našej spolupráce. Toto riziko som sa rozhodol riešiť ukončením svojej účasti na podujatiach SDZR.“

Pre hnutie je to strata, dochádza k nej po sporoch medzi hlavnou tvárou hnutia Mariánom Kuffom a ďalšími členmi, okrem Vladimíra Palka sa voči Kuffovi v poslednom období kriticky vymedzil Anton Chromík či Jozef Mikloško mladší. Kuffa tiež čelil pomerne tvrdej kritike zo strany biskupov.

Predmetom sporu s Vladimírom Palkom je osoba sudcu a prezidentského kandidáta Štefana Harabina, ktorý má tiež anti-gender postoje, usiluje sa o časť hlasov medzi kresťanmi, ale ktorého minulosť je v ostrom rozpore s hodnotami a záujmami kresťanov a konzervatívcov od 80. rokov po dnešok. Palko na to na pôde tohto hnutia systematicky celé mesiace upozorňoval.

So sporom môže do budúcnosti súvisieť aj vývoj rodiacej sa novej kresťanskej strany, ktorá nekriticky preberá Kuffove postoje za svoje. Palko svojím činom Kuffovo hnutie varoval, že flirtovaním s Harabinom môžu stratiť podstatne viac ako získať. Politicky totiž použije Harabin ich, a nie naopak.

Foto: Andrej Lojan

Jaroslav Daniška pred 444 d

Igor Matovič dal rozhovor Denníku N, ktorý by mali najhlbšie analyzovať jeho vlastní poslanci a poslankyne. Podstatné sú dve témy, prezidentské a europarlamentné voľby.

Do Europarlamentu navrhuje ako stranícku jednotku Petra Polláka, pretože „chce malým deťom v osadách ukázať, že – zjednodušene – keď sa budú snažiť, môžu to dotiahnuť ďaleko“. Je to odkaz najmä Branislavovi Škripekovi, súčasnému europoslancovi, ktorý podľa neho potrebuje „zásadnú konkurenciu“ (škoda, že nepadla otázka prečo) a ktorý môže byť poslancom len ako druhý v poradí. Inými slovami, Matovič vopred odkazuje Škripekovým voličom, že ich krúžky sa nebudú počítať, čo je neúcta voči Škripekovi aj voličom celej kandidátky, vyháňa teda Škripeka z kandidátky. Uvidíme, ako to dopadne.

Ešte prízemnejší odkaz odznel na adresu Františka Mikloška: „Pre mňa osobne sa z Františka Mikloška stáva neprijateľný kandidát, ktorému je ukradnuté Slovensko a ide mu čisto o vlastný úspech a vlastné ego.“

Dôvod? Mikloškove slová, že pred prvým kolom nemieni odstupovať.

O Mikloškovo ego, samozrejme, vôbec nejde, ten rozhovor má vážnejší odkaz.

Matovič má vo svojom klube štyroch poslancov, ktorí sa hlásia ku konzervatívnej kresťanskej politike. Najpopulárnejšia z nich je Veronika Remišová, preto tá personifikácia. Igor Matovič jej ten odkaz dal už viackrát, teraz úplne zrozumiteľne: Čo je viac, patriť k politickej tradícii kresťanského konzervativizmu a vyznávať jej hodnoty? Alebo priazeň predsedu?

Ak je to to prvé, verejnosť čaká na váš komentár k Mikloškovi a Škripekovi. A následné angažovanie.

Foto: Martin Baumann/TASR