Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 465 d

Vatikánsky hovorca Greg Burke rezignoval zo svojej funkcie. Potvrdilo to dnes Tlačové stredisko Svätej Stolice. 

Burke oznámil svoje rozhodnutie aj na sociálnej sieti Twitter s tým, že spolu s ním odchádza takisto jeho zástupkyňa Paloma García Ovejerová.

„V tomto období zmien v štýle komunikovania Vatikánu si myslíme, že pre Svätého Otca je najlepšie, ak sa úplne oslobodí a zostaví si nový tím,“ napísal Burke na Twitteri.

Bývalý americký novinár bol pri pápežovi Františkovi od júla 2016, keď na poste pápežovho hovorcu nahradil po desiatich rokoch talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Jeho zastupujúca hovorkyňa španielska novinárka Paloma García Ovejerová bola vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.

František vymenoval člena vatikánskeho komunikačného úradu Alessandra Gisottiho za dočasnú náhradu vo funkcii hovorcu.

Ako pripomína agentúra TASR, pápež nedávno dôkladne zreorganizoval mediálnu prácu Vatikánu, keď prepustil dlhodobého šéfredaktora vatikánskych novín L'Osservatore Romano so 150-ročnou históriou a vymenoval nového riaditeľa pre obsah všetkých vatikánskych médií.

Foto: Pápež František s hovorcom Gregom Burkeom odpovedajú na otázky novinárov počas tlačovej konferencie v lietadle. (TASR/AP)

Jozef Majchrák pred 466 d

V mnohých hlavných mestách Európy sa na sviatok Zjavenia Pána (na Troch kráľov) usporadúva výpravný sprievod ulicami. Napríklad talianska Florencia má túto tradíciu už celé stáročia. Po roku 1989 sa podarilo obnoviť, respektíve založiť tradíciu trojkráľového sprievodu aj v susedných krajinách, v Prahe a Varšave.

Tento rok, 6. januára 2019 sa uskutoční prvý trojkráľový sprievod aj ulicami Bratislavy. Jeho organizátormi bude Dobrá novina a rehoľa bratov františkánov. Zraz bude v nedeľu 6. januára 2019 o 14.30 pri Trojičnom stĺpe na Rybnom námestí. Viac informácií si môžete prečítať tu

Ján Duda pred 467 d

V nedeľu (30. 12. 2018) je sviatok sv. Rodiny Ježiša, Márie a Jozefa. Evanjelium je z Lukáša (Lk 2,41-52): dvanásťročný Ježiš bol prvý raz v chráme a Jozef s Máriou ho hľadali a napokon našli v chráme.

(1) Koho hľadajú súčasní rodičia pre svoje deti? Je to zásadná otázka. Pre rozumných kresťanských rodičov je zásadnou aj odpoveď. Jozef a Mária hľadali Ježiša a našli ho v chráme! Koho hľadajú súčasní rodičia pre svoje deti a kde?

(2) Stáva sa, že niekedy sa dieťa stáva pre svojich rodičov apoštolom. „Nevedeli ste, že mám byť tam, kde ide o môjho Otca?“ – poučil Ježiš Jozefa a Máriu. Salezián A. Hlinka kedysi napísal knihu „Keď zakvitne rumovisko“, kde sa chorá dcéra stala apoštolom pre svoju matku.

Zrnko duchovnej múdrosti: je rozumné, ak duchovným ukotvením manželstva a rodiny je Ježiš a chrám.

Požehnanú vianočnú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: www.aliciagalvan.com

Imrich Gazda pred 467 d

Počas Adventu ste mohli biskupa Jozefa Haľka stretnúť na bratislavských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí pri stánku Maltézskej pomoci, kde ponúkal rozhovor zadarmo.

Kto ho tam nezastihol, môže to skúsiť dnes v IC vlaku, ktorý vyráža o 18.20 z Popradu do Bratislavy. „Budem na mieste 106 v 3. vagóne 2. triedy,“ avizuje bratislavský pomocný biskup na facebooku a Instagrame. „Som pripravený na rozhovor s každým, kto bude mať záujem.“

Tak príjemnú cestu!

Lukáš Obšitník pred 468 d

Turecko vedie rebríček krajín, ktoré v roku 2018 uväznili novinárov pre ich prácu, uviedol vo svojej tohtoročnej správe Výbor na ochranu novinárov (CPJ) so sídlom v USA. Režim tureckého prezidenta Recepa T. Erdogana je reštriktívnejší ako komunistická Čína, vojenský režim v Egypte či islamistická Saudská Arábia.

Na celom svete bolo tento rok pre svoju prácu uväznených spolu 251 novinárov. Rebríček jednotlivých krajín podľa CPJ je takýto: Turecko 68, Čína 47, Egypt 25, Eritrea 16, Saudská Arábia 16, Vietnam 11, Azerbajdžan 10, Irán 8, Kamerun 7, Bahrajn 6, Sýria 6, Maroko 4, Rusko 4, Rwanda 4, Izrael 3, Venezuela 3, Mjanmarsko 2, Demokratická republika Kongo 2.

Turecko sa na čelo tohto rebríčka dostalo v posledných troch rokoch. V roku 2015 bolo v tejto krajine uväznených „iba“ 14 novinárov (na celom svete 199). Situácia sa výrazne zhoršila po neúspešnom pokuse o štátny prevrat z júla 2016, po ktorom Erdogan výrazne rozšíril svoju moc v štáte a začal prenasledovať svojich kritikov. Následne sa počet väznených novinárov rapídne zvýšil na 81 (rok 2016) a 73 (2017), čo sa premietlo aj v celosvetovom počte na 259 (rok 2016) a 262 (2017).

Organizácia CPJ každoročne vydáva aj správu o novinároch, ktorí pre svoju prácu prišli o život. V roku 2018 bolo na celom svete usmrtených 53 novinárov, z toho najmenej v 34 prípadoch bola ako motív potvrdená vražda. Ide o nárast oproti minulému roku, v ktorom prišlo o život 47 novinárov (11 zavraždených). Najviac novinárov tento rok zomrelo v Afganistane (13), nasleduje Sýria (9), India (5), Mexiko (4), USA (4), Stredoafrická republika (3), Jemen (3) a ďalšie krajiny, medzi nimi Slovensko (1) ako jediná európska krajina pre vraždu Jána Kuciaka z februára tohto roku.

Foto: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hovorí v parlamente 6. novembra 2018 v Ankare. (TASR/AP)

Pavol Rábara pred 468 d

Na dnešný sviatok Svätých neviniatok je možno vhodné pripomenúť, že v legislatívnom procese je novela zákona o pohrebníctve. Pro-life aktivisti v rámci pripomienkového konania žiadajú ministerstvo zdravotníctva, aby sa zmenil prístup k pozostatkom potratených detí.  

„Pozostatky potratených detí dnes nemocnice spaľujú v spaľovni odpadov. Túto nehumánnu prax treba zastaviť,“ uvádza Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku (HFI).

Neziskovka pripomienkami žiada najmä to, aby tieto deti nekončili v spaľovni odpadov, ale boli riadne pochované kremáciou a uložením popola na pohrebisku a zároveň aby sa zjednodušil proces pohrebu pre rodičov, ktorí chcú svoje dieťa pochovať sami.

HFI organizuje na podporu hromadných pripomienok k novele aj petíciu, ktorú možno podporiť do 3. januára 2019 na webovej stránke CitizenGo

Ilustračné foto: Flickr.com/Mark Nakasone

 

Martin Hanus pred 469 d

O tom, že Robert Kaliňák sa chce vzdať poslaneckého mandátu, sa hovorilo v kuloároch už niekoľko mesiacov, preto znalcov politických pomerov jeho dnešné oznámenie až tak neprekvapilo. 

Otázne však je, čo tento Kaliňákov odchod z parlamentu vlastne signalizuje a či je predzvesťou jeho úplného odchodu z politiky. Zatiaľ sa zdá, že tento krok viac vyjadruje psychologické rozpoloženie exministra vnútra než meniace sa politicko-mocenské pomery v Smere.   

Kaliňákova mocenská báza v Smere sa, samozrejme, neopiera o poslanecký mandát, ale o funkciu podpredsedu Smeru, ktorý má spolu s lídrom Ficom väčšinu svojich ľudí v predsedníctve, vďaka čomu tandem Fico-Kaliňák má stranu stále pod kontrolou. To bolo cítiť aj na poslednom sneme Smeru, ktorý prebehol v ich réžii. Ťažko si predstaviť, že by sa chcel Kaliňák sám a dobrovoľne zbavovať tohto vplyvu, vďaka ktorému môže z úzadia dohliadať trebárs aj na dianie na ministerstve vnútra. Rovnako je ťažké si predstaviť, že by ho žiadal o odchod do ústrania Robert Fico, ktorý je s ním zrastený ako siamska dvojička.

Preto vyzerá v tejto chvíli pravdepodobnejšie, že sa Kaliňák sťahuje z parlamentu z osobných a psychologických dôvodov, aby bol na istý čas menej na očiach, nemusel na chodbách parlamentu čeliť otázkam od novinárov, v pléne zas útokom od Igora Matoviča a spol. 

Jedným z rébusov roka 2019 bude, či sa niečo udeje vnútri Smeru, či si Pellegrini, ktorý má zatiaľ s Ficom len tiché napätie, trúfne na samostatnejšiu pozičnú hru v strane alebo ostane trpeným premiérom, o ktorého mieste na budúcej kandidátke Smeru bude rozhodovať poslanec Fico s poradným hlasom exposlanca Kaliňáka.     

Robert Kaliňák počas vyhlásenia pre médiá k únosu občana Vietnamu v Bratislave 7. augusta  2018.  FOTO TASR – Michal Svítok

Imrich Gazda pred 470 d

Pápež František sa krátko pred vianočnými sviatkami tradične stretol so svojím predchodcom Benediktom XVI., s predstaviteľmi Rímskej kúrie, ako aj so zamestnancami Svätej stolice a Vatikánu.

Každoročne očakávaným je najmä stretnutie s Rímskou kúriou, počas ktorého pápeži prednášajú rozsiahly príhovor, v ktorom bilancujú končiaci sa rok.

Tohtoročný príhovor, ktorého rozsiahlu syntézu priniesla slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu, trval viac ako pol hodiny a pápež František ho, tak ako zvyčajne, rozdelil do dvoch častí. Najprv pomenoval ťažkosti a následne radosti cirkvi v uplynulom roku.

Najsilnejšie vyzneli slová o prenasledovaní kresťanov („Prežívame novú epochu mučeníkov. Zdá sa, že kruté a surové prenasledovanie z Rímskej ríše nepozná konca. Neustále sa rodia noví Nerovia, aby utláčali veriacich len pre ich vieru v Krista.“) a sexuálnych deliktoch niektorých kňazov („Páchajú ohavnosti a pokračujú vo vykonávaní svojej služby akoby nič; neboja sa Boha či jeho súdu, ale majú strach jedine z toho, aby neboli odhalení a demaskovaní.“).

Pápež pripomenul aj budúcoročné stretnutie predsedov biskupských konferencií, ktorí majú vo februári vo Vatikáne hľadať účinnejšie spôsoby boja proti zneužívaniu.

Zaujímavým momentom bola obrana novinárov, ktorí píšu o sexuálnych škandáloch a neraz sú obviňovaní z toho, že vytvárajú falošný obraz cirkvi, akoby k zneužívaniu dochádzalo len v tomto prostredí.

„Chcel by som úprimne poďakovať tým pracovníkom médií, ktorí boli čestní a objektívni a snažili sa odhaliť týchto vlkov a dať hlas obetiam. Aj keby tu išlo iba o jeden jediný prípad zneužitia – čo je už samo osebe obludnosť – cirkev žiada nemlčať a priniesť to objektívne na svetlo, pretože najväčším škandálom v tejto veci je zakrývanie pravdy,“ vyhlásil František.

Časť príhovoru venovanú sexuálnemu zneužívaniu pápež zakončil výzvou, aby sa vinníci vydali do rúk ľudskej spravodlivosti a pripravili sa na tú Božiu.

Slová kritiky následne venoval aj tým, ktorí sa „skrývajú za dobré úmysly, aby zasadzovali údery svojim bratom a zasievali kúkoľ, rozdelenie a zmätok; osoby, ktoré si vždy nájdu ospravedlnenia, dokonca logické, ba i duchovné, aby pokračovali nerušene cestou záhuby“.

V druhej, kratšej časti príhovoru pápež vyzdvihol viacero pozitívnych udalostí (synoda o mladých, napredujúca reforma úradov Rímskej kúrie a mestského štátu Vatikán, noví blahoslavení a svätí) a ocenil  konkrétnych jednotlivcov, ktorí úprimne žijú svoju vieru.

„Zvlášť myslím na mnohých kňazov farností, ktorí každodenne dávajú dobrý príklad Božiemu ľudu ako kňazi blízki rodinám, ktorí poznajú všetkých po mene a žijú svoj život v jednoduchosti, viere, horlivosti, svätosti a dobrote,“ povedal pápež a dodal, že neraz sa tieto osoby neobjavujú v médiách, ale bez nich by vo svete vládla temnota.

Ilustračné foto – TASR/AP

Ján Krupa pred 471 d

Na sviatok svätého Štefana, prvého mučeníka, by som chcel pripomenúť veľmi poučný článok Pluralistická podoba židovstva a prví kresťania od môjho profesora starovekých cirkevných dejín Johannesa Hofmanna, ktorý zrozumiteľne vysvetľuje historické pozadie Štefanovho pôsobenia. Pre milovníkov cirkevných otcov odporúčam vrátiť sa aj ku kázni svätého Augustína Svätý Štefan a otvorené nebo. Oplatí sa to!

Imrich Gazda pred 471 d

Pakistanská kresťanka Asia Bibi prežíva najšťastnejšie Vianoce za posledných desať rokov. K dokonalosti majú ale stále ďaleko.

Žena, ktorá bola od roku 2009 väznená a neskôr aj odsúdená na trest smrti za údajnú urážku proroka Mohameda, sa na slobodu dostala koncom októbra tohto roku. Odvtedy sa so svojím manželom Ashiqom zdržiava na utajenom mieste, kde za prísnych bezpečnostných podmienok čaká na formálne uzavretie celého procesu. Následne plánuje so svojou rodinou opustiť krajinu a získať azyl niekde v cudzine.

Portál Vatican Insider pred Vianocami informoval, že Asia prežije sviatky bez svojich detí, ktoré k nej stále nemajú prístup. Takisto nebolo jasné, či sa bude môcť po rokoch vo väzení zúčastniť na vianočnej omši.

Neisté očakávania vyvoláva aj opätovné prehodnotenie jej prepustenia, ktoré pakistanská vláda prisľúbila pod masívnym nátlakom islamských radikálnych skupín nespokojných s prepustením kresťanskej ženy. Malo by sa tak stať začiatkom budúceho roku.

Medzičasom pritom došlo k ďalšiemu prípadu, ktorý sa kauze Asie Bibi podobá ako „cez kopirák“. Okresný súd v Lahore v uplynulých dňoch odsúdil bratov Qasira a Amoona Ayubovcov na trest smrti za údajné rúhanie. Obaja sú väznení už od roku 2015.

„Obávam sa, že rovnako ako Asia Bibi budú musieť Qasir a Amoon čakať na dosiahnutie spravodlivosti celé roky,“ komentoval prípad predseda organizácie CLASS (Centrum pre právnu pomoc a vysporiadanie) Nasir Saed.

Podľa dominikána Jamesa Channana, ktorý pôsobí priamo v pakistanskom Lahore, sa v miestnych väzniciach nachádza 187 kresťanov, ktorí sú obvinení z rúhania. Z rovnakého prečinu je obvinených aj 633 moslimov, 494 členov islamského mesianistického hnutia Ahmadíja a 21 hinduistov.

Foto – thenews.com.pk