Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 479 d

Sú redakcie, kam chodia anonymy, sú aj také, kde si čitateľ privstane o štvrtej ráno, aby ľudí, ktorých pozná iba z článkov, potešil čerstvými maslovými croissantmi. Juraj, ďakujeme vám! Croissanty sú skvelé, cítime sa blažene ako hobbiti po druhých raňajkách.

Aby sme sa trochu podelili, nižšie prikladáme recept, ako nám ho poslal Juraj. Je to 32 bodov, precízne opísaných, zvýraznenia urobil autor – pekár z Petržalky.

„Prv než prejdem k samotnému receptu, chcem sa podeliť s pár radami, ktoré sú podľa mňa kľúčom k úspechu:

 1. Byť trpezlivý – dodržať lehoty, počas ktorých musí byť cesto v chladničke.
 2. Chlad – cesto sa skladá z vrstiev kysnutého cesta a masla. Aby tieto vrstvy ostali oddelené, tak treba cesto vaľkať, keď je studené. Keby sa zohrialo, tak sa nám spoja vrstvy a už by sa pekne nelístkovalo
 3. Múka – treba múku s čo najvyšším obsahom lepku, aby cesto dobre nakyslo. Dočítal som sa, že vo francúzsku sa väčšinou používa múka T45, čo je naša T450. Ale pod týmto označením som v obchode nič nevidel. Zistil som, že múka hladká extra 00 je zhruba ekvivalent T520, čo je celkom blízko k tomu, čo používajú vo FR. Podarili sa mi aj s touto múkou, ale zdá sa mi, že keď som použil múku „Babička – Na kysnuté cesto“, tak croissanty boli trochu vláčnejšie. Tie, čo som priniesol, tak tie boli z múky „Babička – Na kysnuté cesto“.
 4. Miesenie – veľmi dôležitý bod. Múka nestačí. Počas miesenia za v ceste vytvára tzv. lepková mriežka, ktorá zachytí bublinky plynu, ktoré vznikajú pri kvasení a cesto krásne vykysne. Dobre nevymiesené cesto slabo nakysne a croissanty nie sú také jemné. Takže treba poctivo miesiť 8 – 10 minút. Ale fakt poctivo. Je to makačka, ale stojí to za to.

Toto boli podľa mňa také 4 dôležité body, ktoré vedú k úspechu. A teraz recept.

Cesto

 1. 500 g hladkej múky (T450 alebo Babička – Na kysnuté cesto) vložíme do nádoby a pridáme
 2. 12 g soli,
 3. 60 g kryštálového cukru.
 4. Nahrubo premiešame. Ide o to, aby sa soľ rozptýlila po celom ceste, lebo keby bola na jednom mieste a zhodou okolností by sme na to miesto potom pridali droždie, tak sa môže stať, že soľ spáli droždie a cesto nevykysne pekne. Takže po tomto kroku nahrubo premiešať.
 5. 90 g mlieka,
 6. 140 g studenej vody – studenej preto, aby cesto nezačalo hneď kysnúť.
 7. 25 g droždia,
 8. 100 g masla.
 9. Zmes zamiešať a
 10. 8 – 10 minút poriadne, poriadne, poriadne miesiť. Dobre vymiesené cesto sa prestane lepiť na ruky alebo na pracovnú dosku. Ostane kompaktné.
 11. Takto vymiesené cesto si môžeme vytvarovať do kvádra (ako na videu) alebo ho dáme len tak do nádoby a zakryjeme potravinárskou fóliou a dáme do chladničky na 8 hodín. Ak nie je toľko času, tak aspoň na 4 hodiny. Ale 8 je ideálne. Spomeňte si na prvý bod, ktorý hovorí o trpezlivosti. Neskracovať tento čas!
 12. Z 250 g masla si počas čakania pripravíme maslový plát. Ten plát by mal mať rozmer asi 25 cm x 25 cm (pozri na videu). Ja to robím tak, že zoberiem dve vrstvy papiera na pečenie, dám ich na seba a kraje si zahnem tak, aby mi vznikol štvorec 25 x 25 cm. Medzi papiere dám maslo a rozvaľkám ho do toho plátu. Ten plát potom vložím do chladničky, aby pekne stvrdol a bol pripravený na prekladanie cesta.

Prekladanie

 1. Vytiahneme cesto z chladničky a rozvaľkáme ho smerom od seba na obdĺžnik 27 x 54 cm. Na jednu polku tohto rozvaľkaného obdĺžnika položíme maslový plát (bez papiera na pečenie) a prikryjeme ho druhou polkou cesta.
 2. Otočíme o 90 stupňov.
 3. Rozvaľkáme cesto smerom od seba (nie do strán) na asi meter dlhý pás.
 4. Urobím dvojitý preklad (tour double) – pozri video.
 5. Zabalíme cesto do potravinárskej fólie a vložíme na 1 hodinu do chladničky.
 6. Vyberieme cesto a otočíme si ho o 90 stupňov oproti minulému smeru vaľkania.
 7. Znovu rozvaľkáme cesto smerom od seba na asi 1 m dlhý pás.
 8. Urobíme jednoduchý preklad (tour simple) – pozri video.
 9. A zase zabalíme cesto do potravinárskej fólie a vložíme na 1 hodinu do chladničky.

Tvarovanie croissantov.

 1. Vyberieme cesto z chladničky a otočíme ho o 90 stupňov oproti minulému smeru vaľkania.
 2. Rozvaľkáme cesto na potrebnú dĺžku (hrúbka by mala byť asi 5 mm) – pozri video.
 3. Vytvarujeme croissanty,
 4. prvýkrát ich potrieme vajíčkom
 5. a necháme 2 hodiny kysnúť na príjemne teplom mieste – croissanty by sa mali pekne nafúknuť. Vraj až dvojnásobne. Mne to nikdy až tak veľmi nevykyslo.
 6. Po dvoch hodinách ich druhýkrát potrieme vajíčkom.

Pečenie

Croissanty pečieme v rúre asi 8-10 minút na 200-210 stupňov, potom ešte 180 stupňov, dokopy asi 20 minút. Teda celkový čas pečenia je 20 min.

Voilà: Croissanty sú na svete.“

Toľko Juraj, ja len dodám, že ten michelinovský pocit spôsobí, že na tie dopekačky z obchodov sa už ani nepozriete.

Foto: Balbo

Pavol Rábara pred 480 d

Piešťany majú za sebou druhý ročník pochodu čertov. Podľa informácií tlačových agentúr sa do sobotného sprievodu v centre mesta zapojilo výrazne viac masiek ako vlani, tentoraz až 150 krampusov, prevažne z Rakúska. 

K tejto akcii dve malé poznámky.

Celé podujatie sa v médiách už od minulého roku prezentuje ako zábava pre veľkých aj malých, pričom ide len o import starej rakúskej ľudovej tradície. Žiadne duchovné či ideologické veci tam nemáme hľadať. 

Piešťanskí kresťania však na pochode krampusov odfotili banner účastníkov, na ktorom je napísané: „Nech peklo vládne tomuto mestu! Spolu to dokážeme. SATAN“ 

Momentálne ťažko povedať, či išlo o provokáciu alebo infiltrovanie podivnej skupinky ľudí, „nevinný“ imidž akcie to však jednoznačne poškodzuje.   

Druhá zaujímavosť sa týka postoja samosprávy. Ako pripomína portál pnky.sk, pochod krampusov schválilo mesto ešte pod vedením exprimátora Miloša Tamajku, ktorý organizátorom podpísal povolenie na zvláštne užívanie miestnych komunikácií. 

Z novembrových komunálnych volieb vzišiel nový primátor Peter Jančovič, ktorý do úradu nastúpil len pár dní pred pochodom krampusov. Mesto sa ale zmohlo len na to, že na svojej webovej stránke zverejnilo oznam, v ktorom vyzýva rodičov, aby zvážili účasť svojich detí na podujatí. Oznam na stránke mesta už nenájdete. 

Môžeme si o pochode diabolských masiek myslieť čokoľvek, ale jednej veci sa dá len ťažko rozumieť: Najprv mesto povolí verejné podujatie a následne pred ním vystríha rodičov s deťmi. O schizofrenickom prístupe k verejnému priestoru sme písali aj vlani a zdá sa, že pokrok nenastal. Len čertov prišlo viac. 

Pochod čertov Krampus v Piešťanoch 15. decembra 2018. FOTO TASR – Martin Palkovič

Ján Duda pred 480 d

3. adventná nedeľa (16. 12. 2018) je pozvaním k radosti, lebo Pán je blízko. Nazýva sa nedeľou „gaudete“ (= radujte sa). Pozvanie k radosti zaznieva v prvom nedeľnom čítaní (Sofoniáš), v druhom nedeľnom čítaní (sv. Pavol Filipanom) a v evanjeliu sa radosť prejavuje skutkami (Lk 3,10-18). Niekde si kňaz oblečie ružové omšové rúcho, niekde majú na adventnom venci jednu sviecu ružovej farby.

A čo, ak nám do radosti nie je? Azda sa máme k radosti nútiť? Naše očakávanie Pána pramení vo viere a nádeji. A to je viac o postoji než pocite. Podobne ako modlitba. Kto má pravdivý postoj k Bohu, vie, že modlitba nie je iba spontánnym vyjadrením nášho vnútorného pocitu, ale je službou, ktorú máme vykonávať verne a poslušne (R. Quardini, 10). 

Požehnanú 3. adventnú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: teraz.sk

Martin Hanus pred 483 d

Keď sme sa v pondelok 26. februára dozvedeli o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice a začali sa zamýšľať nad možnými motívmi páchateľov, novinárom hneď ako prvé napadali mená Mariána Kočnera či Bödörovcov, keďže Kuciak o nich veľa písal. O dva dni neskôr bol zverejnený posledný, nedokončený Kuciakov text o talianskej mafii napojenej na Úrad vlády, takže naša pozornosť sa pochopiteľne zvrtla novým smerom.

Aj preto v druhej polovici marca trochu zapadla informácia Aktualít.sk, že biele Bentley, ktoré v minulosti šoféroval Marián Kočner, parkovalo v areáli hotela Zlatý Kľúčik, ktorý sa spája so skupinou bödörovcov. V rovnakom čase parkovalo pred hotelom aj Audi Q7 Miroslava Bödöra. Kočner aj Bödör neskôr odmietli odpovedať, či sa stretli, Kočner to odbavil poznámkou, že Aktuality.sk patria zahraničnému subjektu, pre mňa sú tzv. cudzím agentom

Odvtedy sa veľa udialo, dnes je Marián Kočner vo vyšetrovacej väzbe a po zatknutí pravdepodobných vykonávateľov vraždy okrem iného čelí podozreniu, že práve on bol objednávateľom vraždy. Denník N dnes priniesol informáciu, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) podozrieva v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej nitrianskeho podnikateľa a syna majiteľa SBS Bonul Norberta Bödöra, pričom Úrad špeciálnej prokuratúry vydal "príkaz na zatknutie Bödöra kvôli jeho výsluchu". Keďže sa podľa Denníka N Bödör o tomto zámere dozvedel, sám sa prihlásil polícii, že chce spolupracovať, k zadržaniu teda neprišlo. V rozhovore pre Denník N akékoľvek spojenie s vraždou poprel, povedal, že nevie o nej nič.    

Toto všetko sa odohráva krátko po tom, čo pod tlakom policajného prezidenta Milana Lučanského odišiel šéf NAKA Peter Hraško, ktorý spolu s Tiborom Gašparom a Robertom Krajmerom stelesňoval prepojenie vedenia polície so svetom nitrianskych bödörovcov.

Zo zasadnutia Valného zhromaždenia FC Nitra, a. s., 5. novembra 2012 v Nitre. Na snímke hlavní akcionári zľava Egon Arvay,N orbert Bödör (druhý zľava), Jiří Magyar a Marian Valenta. FOTO TASR  Henrich Mišovič

Martin Hanus pred 484 d

Výpovedná hodnota posledných prezidentských výskumov je síce veľmi nízka, keďže ešte stále nepoznáme kandidáta Smeru (teda minimálne jasného favorita prvého kola), SNS (Andrej Danko čaká na Smer, aby sa rozhodol, či do toho pôjde) ani kandidáta OĽaNO a KDH (obe strany sa tvária, že sa chcú dohodnúť).

Najnovšie dáta agentúry AKO tak stoja za zmienku najmä preto, že odhaľujú, v akej hmle stojíme len pár mesiacov pred voľbami. AKO sa začiatkom decembra v jednom prieskume pýtalo, koho by ľudia volili z dnes známych kandidátov, v druhom prieskume primiešalo aj mená Smeru (Rašiho), SNS (Danka) a OĽaNO (Remišovú). V oboch prieskumoch bol víťazom Robert Mistrík (16,8, resp. 14,8 percent), druhé a tretie miesto si vymenili Béla Bugár a Štefan Harabin, plece pri pleci boli ďalší kandidáti.

Najzaujímavejšie je porovnanie, ako sa v závislosti od nasadených mien presúvajú voliči v prípade troch súčasných kandidátov: Bélu Bugára by na základe dnes známeho výberu volilo 16,2 percenta ľudí, po doplnení zatiaľ fiktívnych kandidátov Smeru, SNS, OĽaNO však Bugár padá pod 10 percent. Je vcelku vtipné si uvedomiť, o koľko viac by mohol získať Maďar Béla od svojho koaličného národno-ľavicového tábora, keby Smer a SNS nepostavili svoje kone. 

Ešte výraznejšie sa to hýbe pri Milanovi Krajniakovi, bez Smeru, SNS a Remišovej má vyše 12 percent, s nimi o polovicu menej. František Mikloško po zaradení Remišovej prichádza zhruba o tri percentá (z 9,5 na 6,4), ešte väčšmi oberá Remišová o hlasy progresívnu kandidátku Zuzanu Čaputovú (10,9 verzus 6,6).

Robert Mistrík ako líder pelotónu môže byť s poslednými číslami celkom spokojný, ale ak Smer naozaj príde so svojím menom až začiatkom februára a vzápätí zareaguje SNS, tak prvý prieskum, ktorý možno brať naozaj vážne, príde až niekedy pred polovicou februára – teda len pár týždňov pred prvým kolom. Dovtedy nám komentátorom neostáva nič iné, než čítať z hviezd, variť z vody a zbierať klebietky zo Súmračnej. 

Na snímke chemik Robert Mistrík, ktorý si 1. januára 2018 prebral štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy, o pár mesiacov ohlásil prezidentskú kandidatúru. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Kamil Draganovský pred 484 d

Keď som včera písal, že Mayová možno stojí pred svojou politickou popravou, sám som nečakal, že udalosti naberú taký rýchly spád. Dnes ráno totiž počet poslancov konzervatívnej strany, ktorí písomne vyjadrili nedôveru svojej premiérke, dosiahol číslo 48, teda 15 percent. To automaticky aktivovalo hlasovanie o vyslovení nedôvery predsedníčke konzervatívnej strany.

Na to, aby sa Mayová udržala, potrebuje dôveru 159 konzervatívnych poslancov z celkového počtu 317. Očakáva sa však, že ak bude hlasovanie veľmi tesné a hlasy v jej prospech len zľahka presiahnu požadovanú hranicu, tak premiérka sama odstúpi zo svojej funkcie.

Je len ťažké si predstaviť, ako by mohla vládnuť v takomto náročnom čase s vedomím, že jej nedôveruje trebárs 45 percent vlastných poslancov. Opäť však treba zdôrazniť, že ak Mayovej odvolávanie neuspeje a ona sa rozhodne zotrvať vo funkcii, jej vnútrostranícki kritici by po opätovnom odvolávaní Mayovej už nemohli siahnuť počas celého ďalšieho roka.

Mayovú dnešné večerné hlasovanie zasiahne vo veľmi citlivom čase, keďže len včera cestovala po európskych hlavných mestách a hľadala podporu pre ústupky v uzavretej brexitovej dohode. Na dnes mala naplánovanú návštevu Dublinu, ktorú musí odložiť. Mayová v krátkom prejave vyhlásila, že sa nevzdáva a večer zabojuje o dôveru. Podporu jej vyslovili temer všetci členovia vlády. Premiérka zdôraznila, že ak dôjde k jej výmene, kvôli časovému tlaku bude musieť nový predseda vlády pozastaviť účinnosť či úplne stiahnuť článok 50 o výstupe z EÚ. Takto dôjde k minimálne ďalšiemu odkladu brexitu.

Medzi 48 poslancami, ktorí navrhujú jej odstúpenie, sú úplne všetci tvrdí brexiteri, ktorí sa aj týmto krokom snažia zvrátiť brexit želaným smerom. Či sa im to podarí, je otázne, keďže zvonku sa zdá, že v rámci konzervatívnej strany neexistuje jednota, akou cestou ísť ďalej. Jedna aj druhá strana sa tak musí uchádzať o podporu opozície, ktorá je naklonená skôr mäkkému brexitu. Situácia okolo odchodu z EÚ skĺzava do ešte väčšej krízy a chaosu a nikto dnes netuší, ako sa z toho Británia dostane.    

Na snímke Boris Johnson, exminister zahraničia, zástanca tvrdého brexitu a kritik britskej premiérky, ktorý by ju rád nahradil, za ním premiérka Theresa Mayová. FOTO TASR/AP

Štefan Danišovský pred 484 d

Takmer 23 miliónov Francúzov sledovalo v pondelok večer 13-minútovú deklaráciu prezidenta Macrona, ktorej cieľom bolo uspokojiť požiadavky „žltých viest“ a zastaviť tak blokády a manifestácie v krajine. Okrem iného zaznelo v prvej časti prejavu aj priznanie si vlastných chýb pri pretláčaní niektorých reforiem a pri komunikácií s verejnosťou („... viem, niektorých z vás som zranil svojimi rečami“).

V druhej časti oznámil prezident viacero opatrení, z ktorých niektoré majú mať okamžitý finančný dosah na slabšie sociálne vrstvy. Ide predovšetkým o zvýšenie minimálneho platu o 100 eur mesačne bez dosahu na odvody zamestnávateľa, zrušenie zdanenia nadčasov a zrušenie navýšenia sociálnych odvodov pre dôchodcov s dôchodkom nižším ako 2 000 eur. Ponechal však v platnosti reformu milionárskej dane, ktorá je vnímaná ako silne nespravodlivá a kvôli ktorej mu prischla nálepka „prezident bohatých“.

Hoci ponúkané ústupky budú stáť štátnu pokladnicu okolo 11 miliárd, z ich dodatočnej analýzy vychádza, že nie sú až také výrazné. Napríklad nárast platového minima vo výške 20 eur bol už predtým súčasťou rozpočtu na rok 2019. Zvyšných 80 eur bude doplácaných ako sociálna dávka, ktorá tiež už existuje a prezident len urýchlil jej revalorizáciu. Nezdanené nadčasy zaviedol už Sarkozy a boli zrušené Hollandom, práve keď bol jeho poradcom Macron. Pokiaľ ide o dôchodcov, hranica pre zrušenie navýšenia odvodov je v skutočnosti len posunutá z 1 200 na 2 000 eur. Nielenže neprináša nič nové vrstvám s minimálnym príjmom, ale opäť ponecháva bokom asi 30 % dôchodcov.

Podľa prvých reakcií sa zdá, že ponúkané ústupky mierne oslabili odhodlanie manifestujúcich, hnutie má však stále väčšinovú podporu verejnosti. Pre niektorých hovorcov „žltých viest“ sú ponúkané opatrenia nedostatočné nielen pre hore uvedené dôvody, ale aj preto, že medzičasom sa ich požiadavky už rozrástli a majú aj politický charakter. Patrí medzi ne napríklad odstúpenie Macrona, zorganizovanie referenda o jeho hospodárskej politike či posilnenie priamej demokracie vytvorením ľudového parlamentu. Sú tiež náznaky, že samotné hnutie sa začína viac koordinovať, čím by si vytvorilo väčší tlak práve na politické zmeny.

Už najbližšia sobota ukáže, či sa prezidentovi podarilo rozdeliť hnutie a väčšina „žltých“ skončí s blokádami alebo či bude musieť ponúknuť ešte viac.

Foto: Na snímke z videa francúzsky prezident Emmanuel Macron počas mimoriadneho prejavu k národu po násilných protestoch tzv. žltých viest vo Francúzsku, v Elyzejskom paláci v Paríži 10. decembra 2018. (TASR/AP)

Lukáš Krivošík pred 485 d

Pred sto rokmi sa v Kislovodsku narodil ruský spisovateľ a disident Alexander Solženicyn. Zaujímavý bol nielen ako kritik komunistického totalitného režimu. Upozorňoval tiež, že aj slobodné spoločnosti sú ohrozené stratou duchovnosti. A tým je jeho odkaz veľmi aktuálny.

Tento rok sme si tiež pripomenuli 10. výročie Solženicynovho úmrtia a 40. výročie jeho svetoznámeho prejavu, ktorý odznel v roku 1978 na Harvarde. Jeho slovenské znenie sa dá nájsť na webe časopisu Kritika&Kontext TU.

O význame a okolnostiach tohto prejavu sme na Postoji tiež písali na tomto mieste.

Pre tých, ktorí vedia po anglicky, americký konzervatívny portál National Review dnes zverejnil tiež prepis Solženicynovho prejavu s názvom Ľudia zabudli na Boha, ktorý predniesol v roku 1983, keď mu v Londýne udelili prestížnu Templetonovu cenu. Prejav možno nájsť TU.   

V roku 1970 Solženicynovi udelili tiež Nobelovu cenu za literatúru. Jeho najznámejšie diela sú Jeden deň Ivana Denisoviča či Súostrovie Gulag.

Ruský spisovateľ a disident Alexander Solženicyn. FOTO – TASR/AP

Imrich Gazda pred 485 d

Vatikán sa nepridal ku krajinám, ktoré sa odmietli zúčastniť na konferencii OSN o globálnom pakte o migrácii. Svätú stolicu v Marrákeši zastupoval štátny sekretár Pietro Parolin (na fotografii TASR/AP).

Sekcia pre migrantov a utečencov vatikánskeho Diskastéria pre integrálny ľudský rozvoj vyjadrila s textom globálneho paktu všeobecnú spokojnosť, ale zároveň tlmočila niekoľko konkrétnych výhrad voči ideologickým prvkom, ktoré sú proti katolíckemu učeniu.

„Svätá stolica, zatiaľ čo víta Globálny kompakt o bezpečnej, usporiadanej a regulárnej migrácii, má niekoľko výhrad a pripomienok voči niektorým odkazom obsiahnutým v terminológii, princípoch a smerniciach, ktoré nie sú ani súčasťou dohodnutého jazyka medzinárodného spoločenstva, ani nie sú v súlade s katolíckymi princípmi, menovite odkazy na dokumenty navrhujúce takzvaný ,Balík minimálnych počiatočných služieb´ (MISP), zdravotnícke služby v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia (zahŕňajúce aborciu) a agendu LGBT,“ píše sa vo vatikánskom vyhlásení.

„Cirkev môže urobiť veľa v rozsiahlej a komplexnej oblasti ľudskej mobility a chce to robiť s integrálnym (duchovným i materiálnym) prístupom prijatia, ochrany, pozdvihnutia a integrácie zraniteľných migrantov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Gabriel Hunčaga pred 486 d

Dnes uplynulo presne 60 rokov od vzácnej udalosti, ktorá by si zvlášť v dnešnej dobe určite zaslúžila väčšiu pozornosť. Dňa 10. decembra 1958 sa v Osle stal laureátom Nobelovej ceny po prvýkrát v histórii katolícky kňaz a rehoľník, dominikán Dominique Georges Pire (*1910 - †1969).

Tento skromný a jazykovo výborne vybavený duchovný sa začal ešte v priebehu druhej svetovej vojny venovať pomoci predovšetkým sirotám a deťom z Francúzska a Belgicka. Pre ich potreby založil dve dobročinné organizácie – Služba vzájomnej pomoci pre rodiny v núdzi (Service d’Entraide Familiale) a Tábory pod holým nebom (Stations des Pleins Air).

V roku 1949 pridal ďalšiu inštitúciu – Pomoc pre ľudí bez domova (Aide aux Personnes Déplacées). S pomocou sponzorov v Nemecku, Belgicku a Rakúsku sa pustil do budovania tzv. Európskych obcí (Europadörfer). Zámerne nechcel koncentrovať povojnových utečencov na predmestiach veľkých miest, aby ich komunity nedegenerovali na getá. Svojimi aktivitami bezprostredne podporil viac ako 15-tisíc detí a rôznu formu pomoci poskytol ešte ďalším približne 60-tisíc ľuďom.

Počas nesmierne aktívneho spôsobu života na poli zápasu o sociálnu spravodlivosť pre všetkých, ktorí sa po vojne ocitli v krajnej chudobe a ďaleko od domova, ho sprevádzalo toto osobné krédo: „Ľudia budujú príliš málo mostov, ale priveľa múrov.“ Tiež často hovorieval, že „dnes to nezávisí od rozdielu medzi tými, ktorí veria v Boha, a tými, ktorí v Boha neveria. Závisí to od rozdielu medzi tými, ktorí spolucítia, a tými, ktorí pre ľudí v núdzi nič nerobia“.

V súčasnosti, keď sa z migrácie stal prostriedok ideologickej propagandy a pre liberálne médiá sú utečenci len objektmi nimi režírovanej reality show, a nie podnetom na serióznu reflexiu skutočných problémov s tým spojených, je namieste si pripomenúť človeka, ktorý nenápadne, často úplne potichu a prakticky z ničoho dokázal postaviť na nohy desiatky tisíc sirôt a ľudí, ktorí prišli o všetko a potrebovali si nájsť nový domov. Za to mu patrí vďaka!

Foto: Wikimedia