Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 488 d

Nemecko zajtra zažije prelomový deň, pretože CDU, momentálne najsilnejšia a v povojnových dejinách najúspešnejšia nemecká politická strana, bude mať od zajtra nového lídra. Skončí sa tak 18-ročná éra Angely Merkelovej na čele CDU, ktorá však naďalej zostane kancelárkou v nádeji, že dokončí celé funkčné obdobie do roku 2021. O tom, či sa udrží na stoličke kancelárky, však do veľkej miery rozhodne aj zajtrajší snem, keď 1 001 straníckych delegátov v Hamburgu zvolí Merkelovej nástupcu.  

CDU absolvovala v uplynulých týždňoch reťaz diskusií, keď traja najvážnejší kandidáti, Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz a Jens Spahn, diskutovali na regionálnych straníckych konferenciách a prezentovali svoje predstavy o postmerkelovskej CDU.

Tieto debaty však boli najmä správou o súčasnej CDU, pretvorenej na Merkelovej obraz. Vzájomná konfrontácia trojice síce nadchla členskú základňu CDU, ktorá si už navykla na nehybnosť éry večnej kancelárky, keď bol každý náznak väčšieho nesúhlasu v zárodku zadusený a Merkelovej politika sa prezentovala ako „alternativlos“ (bez alternatívy). Na členoch strany, ktorí sa zúčastňovali na týchto diskusiách, bolo počas rozhovorov s novinármi vidieť nefalšovanú radosť z nového života, niektorí aj dávali najavo svoju dlhodobú frustráciu z toho, ako sa už celé roky nikto o názory zdola nezaujímal. Teraz sa konečne debatovalo a najmä Merz a Spahn naznačovali, že nie všetky línie, ako ich vytýčila Merkelová, sú bez alternatívy. 

Vzrušenie tak konečne zažili aj nemeckí novinári, ktorí tieto konfrontácie neraz dramatizovali a kládli si otázku, či CDU ešte bude schopná držať pohromade a či prežije takúto rôznorodosť. Médiá však skôr len umelo zvyšovali príťažlivosť duelov, v skutočnosti sa na pódiách nekonali žiadne veľké drámy ani hádky – Kramp-Karrenbauer, Merz a Spahn sa snažili najmä neurobiť chybu, preto svoje vystúpenia zaobaľovali do všeobecných a vágnych fráz (keby ste to preložili Američanovi, ktorý si pamätá diskusie Donald verzus Hillary, umrel by zaživa nudou). Jednou z najväčších provokácií bolo, keď Merz naznačil zmenu azylovej politiky (vzápätí to odvolal) alebo keď vyhlásil, že CDU by nemala preberať každú jednu pozíciu sociálnych demokratov – ale už nepovedal, kde konkrétne mu posun doľava tak prekážal a v čom by bol iný než Merkelová.   

Už teraz je zjavné, že o novom lídrovi sa rozhodne medzi Kramp-Karrenbauerovou, terajšou generálnou sekretárkou strany, a Merzom, ktorý celkom nečakane vystrelil nahor. Ak v piatok zvíťazí Kramp-Karrenbuerová, kancelárka môže byť spokojná, obe tvoria zomknutý tandem. Už menej predvídateľné je, čo by nasledovalo, keby vyhral Merz. Ten síce uisťuje, že by podporoval Merkelovú ako kancelárku, ale všetci vedia, že k Merkelovej necíti žiadnu osobnú lojalitu. Merz pred desiatimi rokmi odišiel z politiky kvôli Merkelovej, teraz sa na prekvapenie všetkých vrátil so zákulisnou podporou Wolfganga Schäubleho, uctievaného veterána CDU, aby sa tak trochu pomstil aj za neho. Merza tak budú voliť všetci tí, ktorí ticho znášali prerod CDU pod Merkelovej taktovkou, otázkou však je, či má 63-ročný Merz okrem osobného zúčtovania aj nejakú hlbšiu predstavu o novej CDU. Ak áno, tak to doteraz okrem pár bonmotov a mierne zvrašteného čela nijako neprejavil.   

Na snímke kancelárka a líderka CDU Angela Merkel a líder CSU Horst Seehofer, éra oboch politikov na čele svojich strán sa práve končí, FOTO TASR/AP 

Jozef Majchrák pred 489 d

Nestáva sa často, aby sa opozícii podarilo presadiť svoj zákon. Dnes sa tak stalo. Parlament schválil návrh poslancov OĽaNO a SaS, aby štát už nemohol dotovať spaľovanie zdravého dreva. 

Návrh, ktorého tvárou v parlamente bol najmä Ján Budaj, reagoval na dlhodobú snahu ochranárov zastaviť veľké výruby stromov, ktoré končili ako materiál na výrobu dotovanej elektrickej energie. Žiadala to aj petícia, ktorú podpísalo 38-tisíc ľudí.

Návrh prešiel najmä vďaka tomu, že niekoľkí poslanci Mosta svojou neprítomnosťou znížili kvórum potrebné na jeho prijatie. Podporili ho však aj niektorí koaliční poslanci – Jozef Burian a Jozef Buček zo Smeru či  Dušan Tittel zo SNS. Za hlasoval aj exminister Marek Maďarič. 

Foto: TASR/Jozef Ďurník

Martin Hanus pred 491 d

Už niekoľko týždňov kolujú rôzne špekulácie, čo všetko znamená zatknutie Mariana Kočnera, o ktorom bolo známe, že si dlhé roky zbieral kompromateriály na politikov, biznismenov aj novinárov. Podľa informácií Denníka N z prostredia orgánov činných v trestnom konaní našli policajti počas prehliadky Kočnerových objektov v jednom trezore USB kľúč, na ktorom sú zvukové nahrávky totožné s obsahom spisu Gorila. 

Verejnosť dosiaľ poznala len prepis nahrávok, ktorý niekto zverejnil tesne pred Vianocami roku 2011. Krajina vo februári krátko pred voľbami zažila masové protesty a marcové voľby zmenili politickú mapu a de facto zlikvidovali dovtedajšieho lídra pravice, Dzurindovu SDKÚ. Podstatou spisu s názvom Gorila boli totiž rozhovory šéfky FNM a nominantky SDKÚ Anny Bubeníkovej so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom a obraz o konci vládnutia druhej Dzurindovej garnitúry (dohadovanie kšeftov, kupovanie poslancov...).

Podľa spisu Gorila bol s Haščákom v konšpiračnom byte aj vtedy ešte opozičný líder Robert Fico, ktorému pád Radičovej vlády a paradoxne aj zverejnenie Gorily pomohlo k úplnému ovládnutiu vlády a parlamentu v rokoch 2012 – 2016. Sám Fico sa odmietal k prípadu po celé roky vyjadriť s odôvodnením, že ide o megakauzu z Dzurindovej éry. Ak sa potvrdí, že na zvukových nahrávkach je zaznamenaný hlas Fica, bude to pre predsedu Smeru ďalšia z mnohých nepríjemností.

No osobne tipujem, že v Smere sa obávajú Kočnerových trezorov skôr pre iné nálezy, než je návrat Gorily na zvukovom nosiči.   

Na snímke protest Gorila v centre Prešova 17. februára 2012.  FOTO TASR – Milan Kapusta

Imrich Gazda pred 492 d

V kňazstve a v rehoľnom živote nie je miesto pre homosexuálov, vyhlásil pápež František, a homosexuálnych kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky vyzval, aby dôsledne dodržiavali celibát.

„Je pre nich lepšie, aby kňazskú službu alebo zasvätený život opustili, ako by mali žiť dvojitý život,“ zdôraznil pápež.

Aj keď niektorých tieto Františkove slová prekvapili, v minulosti sa v podobnom duchu vyjadril už niekoľkokrát. Napríklad v máji tohto roku počas plenárneho zasadania Talianskej biskupskej konferencie.

Aktuálne pápežove vyjadrenia pochádzajú z knihy Sila povolania, ktorá tento týždeň vyjde v desiatich svetových jazykoch. Autorom knižného rozhovoru, ktorý bol nahraný 9. augusta v Dome svätej Marty vo Vatikáne, je španielsky kňaz Fernando Prado z rehole klaretínov.

Hoci má kniha 120 strán a dotýka sa rôznych tém súvisiacich so zasväteným životom, najväčšiu pozornosť vzbudzujú práve otázky a odpovede o homosexualite v radoch kňazov a ostatných zasvätených osôb. Práve tieto časti v predstihu zverejnil portál Religión Digital (ich preklad do češtiny je dostupný na webe českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu).   

„Zdá sa, že v našich spoločnostiach je homosexualita takmer módou a táto mentalita istým spôsobom ovplyvňuje aj život cirkvi,“ povedal pápež, ktorý spomenul aj niekoľko prípadov, o ktorých sa dozvedel v minulosti.

„Istý rehoľník mi povedal, že počas kánonickej vizitácie jednej rehoľnej provincie ostal prekvapený, keď videl, že šikovní mladí študenti a aj niektorí profesori – rehoľníci sú gayovia. Dotyčný rehoľník mal pochybnosti o celej tejto záležitosti a pýtal sa ma, či je na tom niečo zlé,“ uviedol František, podľa ktorého je v tejto veci postoj cirkvi úplne jasný – ku kňazskej vysviacke nemôžu byť pripustení tí, ktorí „praktizujú homosexualitu, prejavujú hlboko zakorenené homosexuálne sklony alebo podporujú tzv. homosexuálnu kultúru“.

„Nemožno prehliadať negatívne následky, ktoré môžu vyplynúť z vysvätenia osôb s hlboko zakorenenými homosexuálnymi sklonmi,“ dodáva Inštrukcia o kritériách rozlišovania povolania, pokiaľ ide o osoby s homosexuálnymi sklonmi, vzhľadom na ich prijatie do seminára a na pripustenie do posvätného stavu, ktorú v roku 2005 vydala Kongregácia pre katolícku výchovu.  

Foto – TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 492 d

Jednu vec treba prezidentovi Macronovi uznať: Keď sa po návrate zo summitu G20 vrátil do Paríža, zničené centrum mesta si pozrel v sprievode a pred kamerami, nijako to neprekrýval. Macron má nízku podporu tesne nad 20 percent, o. i. je to reakcia na jeho zámer zvýšiť cenu benzínu novou reguláciou, de facto novou daňou, ktorá by zdražela benzín o 2,9 centa a naftu o 6,5 centa na liter. Zradikalizovanú ulicu chce využiť na rozdelenie tábora oponentov (s jeho politikou nesúhlasí 69-73 percent).

Macronov návrh vyvolal spontánnu reakciu, tri soboty po sebe demonštrovali po Francúzsku tzv. žlté vesty (gilets jaunes), hnutie, ktoré žiada zrušiť Macronove „zelené“ návrhy na zvýšenie daní benzínu a nafty. Najväčšie boli demonštrácie v prvú sobotu, po celom Francúzku protestovalo (podľa polície) 282-tisíc ľudí, ďalší víkend to bolo 166-tisíc, uplynulú sobotu už 136-tisíc, z toho 5 500 v hlavnom meste, presnejšie v jeho úplnom centre. Hoci čísla klesajú, práve toto poburuje. Macron zvolal v nedeľu zasadnutie časti vlády, uvažovalo sa aj o zavedení výnimočného stavu, návrh zatiaľ odložili.

Počas prvého protestu boli zabití dvaja ľudia, stovky boli zranených, protesty sa postupne stále viac vandalizujú a radikalizujú, tie najhoršie boli teraz v sobotu – 263 zranených, 412 polícia v Paríži zatkla. Víťazný oblúk bol postriekaný grafiti (na obr.), desiatky aút podpálené, výklady obchodov ničené. Macron žiada políciu o tvrdý postup, pretože legitímny protest vyzerá inak. Problém je, ako ukazujú médiá v náhodných anketách v uliciach Paríža, že veľká časť oslovených ľudí súhlasí s právom na protest aj po násilnostiach, čo radikalizujúce sa hnutie legitimizuje.

Macron robí ústupky, najskôr prisľúbil balíček 500 miliónov eur na dotácie pre rodiny s nižšími príjmami, teraz hovorí o zmene mechanizmu tak, aby sa ceny benzínu prehodnocovali podľa vývoja na trhu každé tri mesiace. Celkovo tento spor podporuje novú štiepnu líniu v politike na Západe, masy sa stavajú proti kozmopolitnej triede a jej agende (ochrana klímy).

Foto: YouTube

Ján Duda pred 493 d

Evanjelium 1. adventnej nedele (2. 12. 2018) prináša pre ľudí posolstvo, že Pán prichádza (Lk 21,25-28.34-36).

(1) V starovekom Ríme sa slovom „advent“ označoval oficiálny príchod vysokého štátneho úradníka. Napr. niektorí autori označili slovom „adventus“ nástup Konštantína Veľkého na cisársky trón (Filokalius). Pre kresťanov je Ježiš Kristus najvyšším Pánom a vládcom. Preto na príchod Krista začali používať vyjadrenie „adventus Domini“ (slov. príchod Pána) a označovali ním tajomstvo Vtelenia i druhý Kristov príchod v sláve (Nadolski, I., 109).

(2) Duchovný výklad nedeľného evanjelia i adventného obdobia nachádzame aj v „rorátnej sv. omši“. Slávi sa pred východom slnka, ešte za tmy a k úcte P. Márie (Radlinský, 272). Biedny prirodzený i duchovný stav človeka pred príchodom Krista naznačuje tma. Sviece naznačujú svetlo nádeje, skorý príchod Krista!

Ponaučenie: potrebujeme zažiť novú evanjelizáciu, t. j. vsádzanie udalosti našej spásy do našej kultúry, do našich obyčajov.

Požehnaný advent prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: www.classicalmpr.org

Jaroslav Daniška pred 495 d

Dnes som na tomto mieste napísal, že Fico sa zastal Lajčáka, pričom sa súčasne pokúsil obhájiť tvrdú líniu voči Marakéšu. Urobím „všetko preto, aby Miro Lajčák zostal ministrom zahraničných vecí“, hovoril popoludní Fico. Aj podľa ďalších informácií zo Smeru strane záležalo, aby Lajčák zostal ministrom. Záležalo na tom aj premiérovi Pellegrinimu, riešenie, ktoré ponúkal Fico, bolo, aby Slovensko sformulovalo výhrady písomnou cestou a aby vláda prebrala zodpovednosť za realizáciu celej úlohy. Išlo to v ústrety Lajčákovmu posunu v téme, keď začal preberať nemeckú pozíciu (účasť s výhradami). Lajčák však neskôr podal demisiu.

Popol na moju hlavu, písal som, že je to skôr nepravdepodobné.

Pavol Rábara pred 495 d

Na správy o blížiacich sa pochodoch v maskách diablov reagoval aj cirkevný právnik Ján Duda. „Úprimne spolucítim s veriacimi Piešťan, Bratislavy i Košíc za pochody Diablov,“ napísal na svojom facebooku. 

Podľa Dudu plánované udalosti pripomínajú kresťanom, že žijeme v krajine, kde sa vzmáha „diabolská kultúra“.

„Táto nešťastná ,kultúra‘ nás vyrušuje, uráža naše svedomie, našu kresťanskú kultúrnosť. A považujeme to aj za veľmi nespravodlivé, ak nás urážajú len preto, že sme kresťania. A vidíme, že nikto sa nás kresťanov nezastane. Áno, nikto sa nás nehodlá zastať. Ostali sme sami ako Kristus pred Pilátom alebo na kríži,“ uviedol. 

Kňaz a právnik Duda ďalej pokračuje v teologickom zamyslení, keď píše, že pre kresťanov je to tiež triedenie duchov: čo je slabé a plytké, odpadne. „Ostane to zdravé, Kristovo. Ale je to pre nás aj škandálom, prečo Pán nezasiahne a nezastane sa svojich už tu na zemi? Prečo nechá takto sa rozpínať diabolskú ,kultúru‘, ktorá zvedie aj množstvo dobromyseľných ľudí?“  

Na záver si Duda želá, nech sa náš výkrik proti stane výkrikom modlitby k Najvyššiemu. „Napriek tomu všetkému milujeme aj našu pozemskú vlasť, naše Slovensko. Diabolská ,kultúra‘ hlboko zraňuje aj lásku k našej vlasti, ktorej prajeme len to dobré a šťastné. Nie je nám ľahostajné, čo sa na Slovensku deje,“ dodal. 

Martin Hanus pred 496 d

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz opäť preukázal, prečo je momentálne suverénom rakúskej politiky a súčasne jej najtalentovanejším rétorom. Pred pár dňami v parlamente vysvetlil pozíciu svojej vlády, prečo sa nepripojí ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Najskôr mal problém začať s prejavom, keďže ľavicoví a liberálni poslanci ho prerušovali pokrikmi, potom im však udeľoval lekcie.

Najskôr sa ohradil voči kritike, že Rakúsko sa izoluje v zahraničnej politike a končí s tradíciou multilateralizmu. Povedal, že je to naopak, lebo multilateralizmus neznamená, že na konci majú všetci jeden názor, ale že všetci spolu diskutujú o rôznych názoroch, snažia sa nájsť kompromis a keď ho niekedy nenájdu, je právo každého suverénneho štátu súhlasiť s väčšinovým postojom alebo nesúhlasiť. Pripomenul, že ešte ako minister zahraničia tlačil na to, aby sa na multilaterálnej úrovni dohodlo atómové odzbrojovanie a hoci si získaval čoraz viac krajín na svoju stranu, atómové mocnosti ho nepodporili. „Bolo by správne, keby som sa teraz tváril, že nechcú multilaterálnu spoluprácu? Samozrejme, že nie, jednoducho mali v tejto vecnej otázke – čo nebolo ani prekvapivé – iný názor.“

Rakúsky kancelár kritizoval takzvanú „Aufregungskultur“ (kultúru neustáleho rozhorčovania), keď sa niektorí prívrženci paktu tvária, že nedohodou „zanikne svet“ alebo že Rakúsko sa pripraví o imidž, „akoby malo byť nemysliteľné nesedieť so všetkými v jednom člne“. Okrem toho pripomenul, že rovnaký postoj ako Rakúsko zaujali aj Izrael, Austrália a susedné štáty.

„Samozrejme, tento pakt nie je právne záväzný, ale 80-krát sa tu vyskytuje slovo záväzok. Myslím, že je celkom legitímne preberať záväzky na seba len vtedy, ak to myslíme vážne. (...) Garantujem vám, že mnohé štáty, ktoré teraz bez akéhokoľvek hlásku súhlasia a zaväzujú sa k plneniu dokumentu, mnohé z týchto bodov nechcú ani nebudú presadzovať. Dám vám preto návrh: Stretnime sa tu o tri roky a urobme si snímku, koľko zo signatárskych štátov obsah tohto dokumentu naozaj presadilo.“ Liberálni poslanci zo strany Neos, ktorí dovtedy najhlasnejšie protestovali, zrazu stíchli, politická prevaha Kurza bola už príliš zjavná.

Kancelár neskĺzol k žiadnej antimigračnej hystérii, keď mnohí iní kritici paktu strašia vecami, ktoré pakt vôbec neobsahuje, uznal, že je v ňom aj veľa pozitívneho, no vyčítal mu terminologickú nepoctivosť. „Zmiešava rôzne typy migrácie, migráciu za prácou s hľadaním lepšieho života“, celý pakt je preto zmätočný a nerieši podstatu. Ďalej pripomenul, že už raz zažil, keď na začiatku bol v menšine a napokon sa ukázalo, že mal pravdu. „Všetky pozície, ktoré sme zastávali pri utečeneckej vlne v roku 2015, sa dnes presadili na európskej úrovni, hoci vtedy som bol za to vyobcovaný zo slušnej spoločnosti. Verte mi, že v otázke migrácie budeme úspešní len v prípade, ak budeme rozlišovať medzi hľadaním práce a hľadaním ochrany. Všetko ostatné síce dobre znie, ale ide nesprávnym smerom.“

Kurz svoju exhibíciu zakončil štuchancom proti liberálom z Neos: „Strašne sa tu poburujete nad postojom rakúskej vlády, no nehovoríte o tom, že aj členovia vašej európskej frakcie, napríklad český premiér Babiš, majú celkom iný názor. Ak je rozhodnutie rakúskej vlády také niečo hrozné, pýtam sa, ako môžete byť v jednej frakcii s pánom premiérom Babišom a jeho stranou. (...) Nemerajte preto, prosím, jedným metrom a rešpektujte stanovisko každej jednej krajiny. Nepotrebujeme ani na jednej, ani na druhej strane robiť paniku, nelúčime sa s multilateralizmom len preto, že Neos majú iný názor než my.“

10-minútový prejav Sebastiana Kurza aj vzrušené reakcie poslancov si môžete pozrieť na tomto videu, zaujímavý zážitok to bude aj pre tých, ktorí nerozumejú po nemecky. 

Sebastian Kurz, FOTO TASR/AP

Martin Hanus pred 496 d

Prezident Andrej Kiska dnes spravil symbolické gesto, ktoré treba oceniť: stretol sa s Hedvigou Malinovou, ktorej prípad nenápadne uzavrela maďarská prokuratúra – po tom, čo vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec v marci 2016 nenápadne súhlasil s tým, aby sa kauza presunula na trestné konanie do Maďarska. 

Kiska vyhlásil, že prípad Malinovej-Žákovej „bol smutnou ukážkou zlyhávania štátu v jeho základnej úlohe zabezpečiť spravodlivosť“, keďže slovenské orgány to nevedeli vyšetriť celých 12 rokov.

Tento príbeh som zo svojej perspektívy ako novinár, ktorý sa mu venoval, poznal spis aj svedkov, opísal pred dva a pol rokom a už vlastne ani nemám čo dodať. Skončil sa presne tak, ako sa predpokladalo, teda že vyšumí do stratena a nikdy sa nevyšetrí, čo sa vlastne v ten augustový deň roku 2006 stalo. A to aj napriek tomu, že niekdajší policajný prezident Ján Packa verejne pripustil, že Hedviga si nemusela útok vymyslieť, len si jeho priebeh zle zapamätala či napriek tomu, že sa prihlásil svedok, ktorý povedal, že pozná jedného z útočníkov. 

Keďže sa na samom začiatku do verdiktu o vine naplno vložili Robert Fico a Robert Kaliňák, prokuratúra a polícia si už nevedeli ani nechceli plniť svoju rolu a Marian Kočner sa v mene generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s advokátom Romanom Kvasnicom pokúšal vyjednať akúsi dohodu (že Hedviga povie, že si to vymyslela, a oni ju oslobodia). 

Píše sa rok 2018 a je fajn, že aspoň symbolické záverečné slovo povedal slovenský prezident, na viac sme v tomto prípade jednoducho nemali.  

Na snímke zľava psychiater Jozef Hašto, Hedviga  Žáková-Malinová, autorka knihy Marie Vrabcová a advokát Roman Kvasnica predstavujú knihu Hedviga v Bratislave 8. decembra 2010. FOTO TASR – Vladimír Benko