Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 491 d

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz opäť preukázal, prečo je momentálne suverénom rakúskej politiky a súčasne jej najtalentovanejším rétorom. Pred pár dňami v parlamente vysvetlil pozíciu svojej vlády, prečo sa nepripojí ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Najskôr mal problém začať s prejavom, keďže ľavicoví a liberálni poslanci ho prerušovali pokrikmi, potom im však udeľoval lekcie.

Najskôr sa ohradil voči kritike, že Rakúsko sa izoluje v zahraničnej politike a končí s tradíciou multilateralizmu. Povedal, že je to naopak, lebo multilateralizmus neznamená, že na konci majú všetci jeden názor, ale že všetci spolu diskutujú o rôznych názoroch, snažia sa nájsť kompromis a keď ho niekedy nenájdu, je právo každého suverénneho štátu súhlasiť s väčšinovým postojom alebo nesúhlasiť. Pripomenul, že ešte ako minister zahraničia tlačil na to, aby sa na multilaterálnej úrovni dohodlo atómové odzbrojovanie a hoci si získaval čoraz viac krajín na svoju stranu, atómové mocnosti ho nepodporili. „Bolo by správne, keby som sa teraz tváril, že nechcú multilaterálnu spoluprácu? Samozrejme, že nie, jednoducho mali v tejto vecnej otázke – čo nebolo ani prekvapivé – iný názor.“

Rakúsky kancelár kritizoval takzvanú „Aufregungskultur“ (kultúru neustáleho rozhorčovania), keď sa niektorí prívrženci paktu tvária, že nedohodou „zanikne svet“ alebo že Rakúsko sa pripraví o imidž, „akoby malo byť nemysliteľné nesedieť so všetkými v jednom člne“. Okrem toho pripomenul, že rovnaký postoj ako Rakúsko zaujali aj Izrael, Austrália a susedné štáty.

„Samozrejme, tento pakt nie je právne záväzný, ale 80-krát sa tu vyskytuje slovo záväzok. Myslím, že je celkom legitímne preberať záväzky na seba len vtedy, ak to myslíme vážne. (...) Garantujem vám, že mnohé štáty, ktoré teraz bez akéhokoľvek hlásku súhlasia a zaväzujú sa k plneniu dokumentu, mnohé z týchto bodov nechcú ani nebudú presadzovať. Dám vám preto návrh: Stretnime sa tu o tri roky a urobme si snímku, koľko zo signatárskych štátov obsah tohto dokumentu naozaj presadilo.“ Liberálni poslanci zo strany Neos, ktorí dovtedy najhlasnejšie protestovali, zrazu stíchli, politická prevaha Kurza bola už príliš zjavná.

Kancelár neskĺzol k žiadnej antimigračnej hystérii, keď mnohí iní kritici paktu strašia vecami, ktoré pakt vôbec neobsahuje, uznal, že je v ňom aj veľa pozitívneho, no vyčítal mu terminologickú nepoctivosť. „Zmiešava rôzne typy migrácie, migráciu za prácou s hľadaním lepšieho života“, celý pakt je preto zmätočný a nerieši podstatu. Ďalej pripomenul, že už raz zažil, keď na začiatku bol v menšine a napokon sa ukázalo, že mal pravdu. „Všetky pozície, ktoré sme zastávali pri utečeneckej vlne v roku 2015, sa dnes presadili na európskej úrovni, hoci vtedy som bol za to vyobcovaný zo slušnej spoločnosti. Verte mi, že v otázke migrácie budeme úspešní len v prípade, ak budeme rozlišovať medzi hľadaním práce a hľadaním ochrany. Všetko ostatné síce dobre znie, ale ide nesprávnym smerom.“

Kurz svoju exhibíciu zakončil štuchancom proti liberálom z Neos: „Strašne sa tu poburujete nad postojom rakúskej vlády, no nehovoríte o tom, že aj členovia vašej európskej frakcie, napríklad český premiér Babiš, majú celkom iný názor. Ak je rozhodnutie rakúskej vlády také niečo hrozné, pýtam sa, ako môžete byť v jednej frakcii s pánom premiérom Babišom a jeho stranou. (...) Nemerajte preto, prosím, jedným metrom a rešpektujte stanovisko každej jednej krajiny. Nepotrebujeme ani na jednej, ani na druhej strane robiť paniku, nelúčime sa s multilateralizmom len preto, že Neos majú iný názor než my.“

10-minútový prejav Sebastiana Kurza aj vzrušené reakcie poslancov si môžete pozrieť na tomto videu, zaujímavý zážitok to bude aj pre tých, ktorí nerozumejú po nemecky. 

Sebastian Kurz, FOTO TASR/AP

Martin Hanus pred 492 d

Prezident Andrej Kiska dnes spravil symbolické gesto, ktoré treba oceniť: stretol sa s Hedvigou Malinovou, ktorej prípad nenápadne uzavrela maďarská prokuratúra – po tom, čo vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec v marci 2016 nenápadne súhlasil s tým, aby sa kauza presunula na trestné konanie do Maďarska. 

Kiska vyhlásil, že prípad Malinovej-Žákovej „bol smutnou ukážkou zlyhávania štátu v jeho základnej úlohe zabezpečiť spravodlivosť“, keďže slovenské orgány to nevedeli vyšetriť celých 12 rokov.

Tento príbeh som zo svojej perspektívy ako novinár, ktorý sa mu venoval, poznal spis aj svedkov, opísal pred dva a pol rokom a už vlastne ani nemám čo dodať. Skončil sa presne tak, ako sa predpokladalo, teda že vyšumí do stratena a nikdy sa nevyšetrí, čo sa vlastne v ten augustový deň roku 2006 stalo. A to aj napriek tomu, že niekdajší policajný prezident Ján Packa verejne pripustil, že Hedviga si nemusela útok vymyslieť, len si jeho priebeh zle zapamätala či napriek tomu, že sa prihlásil svedok, ktorý povedal, že pozná jedného z útočníkov. 

Keďže sa na samom začiatku do verdiktu o vine naplno vložili Robert Fico a Robert Kaliňák, prokuratúra a polícia si už nevedeli ani nechceli plniť svoju rolu a Marian Kočner sa v mene generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s advokátom Romanom Kvasnicom pokúšal vyjednať akúsi dohodu (že Hedviga povie, že si to vymyslela, a oni ju oslobodia). 

Píše sa rok 2018 a je fajn, že aspoň symbolické záverečné slovo povedal slovenský prezident, na viac sme v tomto prípade jednoducho nemali.  

Na snímke zľava psychiater Jozef Hašto, Hedviga  Žáková-Malinová, autorka knihy Marie Vrabcová a advokát Roman Kvasnica predstavujú knihu Hedviga v Bratislave 8. decembra 2010. FOTO TASR – Vladimír Benko

Pavol Rábara pred 493 d

V Postoji dostávame od vás, čitateľov, spätnú väzbu rôznym spôsobom. Väčšinou cez maily alebo aj pri osobných stretnutiach. Tieto dni nás obzvlášť potešila zásielka od čitateľa určená redakcii – bola ňou litrová plastová fľaša s domácky navareným pivom. 

Keďže v Postoji pracujeme intenzívnym tempom, otvorenie zásielky sme zbytočne neodkladali.

Čitateľ, ktorý nám pivo daroval, je študentom na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU, takže nás nečakala žiadna amatérčina. Pochutnali sme si na výbornom vrchne kvasenom pive štýlu American IPA 14,5°, s riadnou arómou vďaka trom exotickým chmeľom. 

Podľa našich informácií si dal náš čitateľ poriadne záležať na výbere surovín a veru – odrazilo sa to na výslednom produkte. Viacerí členovia redakcie sa zhodli, že keby im takéto pivo načapovali v centre mesta, budú sa nazdávať, že pochádza z produkcie niektorého zo známych remeselných pivovarov.

Touto cestou nášmu čitateľovi ďakujeme a želáme veľa výrobných úspechov. 

Kamil Draganovský pred 494 d

Španieli si napokon presadili podmienku, že budúca obchodná dohoda medzi EÚ a Britániou sa bude týkať územia Gibraltáru len v prípade výslovného súhlasu zo strany Madridu. To celé však má zaujímavý rozmer aj z pohľadu Slovenska.

Dnešné vydanie The Times upozorňuje, že španielska snaha touto cestou urovnať 300-ročnú krivdu a získať aspoň zdieľanú suverenitu nad územím Gibraltáru vyvolala znepokojenie medzi európskymi diplomatmi. Britská suverenita nad južným cípom iberského polostrova bola ustanovená Utrechtskou dohodou z roku 1713, ktorá ukončila vojnu o španielske dedičstvo. Tá zasiahla veľkú časť vtedajšej Európy.

The Times citujú nemenovaného diplomata EÚ, ktorý sa vyslovil takto: „Európa je postavená na mixe starých medzinárodných dohôd, ktoré podmieňujú dnešné hranice kontinentu.“ Na dosvedčenie dôležitosti týchto dohôd dodal: „Veď si len prestavte, že by sme na kúsky roztrhali Trianonskú dohodu len z dôvodu, že Maďarsko má záujem o kus Rumunska či Rakúsko požaduje navrátenie územia Srbska.“

Tento príklad by nemal ujsť ani slovenskej pozornosti. Veď pokiaľ pri neuznaní Kosova stáli Španielsko a Slovensko na jednej strane, tento najnovší španielsky krok môže v budúcnosti spochybniť dohody, na ktorých zachovaní nám proste musí záležať.

Jozef Majchrák pred 494 d

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce predložiť do parlamentu návrh na vyhlásenie stanného práva. Dôvodom je incident medzi ukrajinskými a ruskými ľoďami v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom. Prielivom prechádza hranica medzi Ukrajinou a Ruskom. 

Ukrajinské námorníctvo v nedeľu oznámilo, že ruské špeciálne jednotky zabavili tri jeho lode, pričom došlo k zraneniu niekoľkých ukrajinských námorníkov. Ukrajisnká strana tvrdí, že o prechode plavidiel Rusko vopred informovala, Rusi tvrdia, že plavidlá vyzvali, aby zastavili, čo neurobili. 

Lodná doprava v prielive je poznačená zlými rusko-ukrajinskými vzťahmi a de facto je pod ruskou kontrolou. Aj keď plavebný režim je upravený zmluvou z roku 2003, ktorá ukrajinským lodiam zabezpečuje voľný prístup do Azovského mora, po vypuknutí rusko - ukrajinského konfliktu ich ruské námorníctvo často podrobuje kontrole. V roku 2018 bolo podľa ukrajinských zdrojov takto kontrolovaných viac ako sto ukrajinských plavidiel. Problémom je aj to, že rusko - ukrajinská hranica v oblasti prielivu nie je dodnes upravená žiadnou bilaterálnou zmluvou. 

Incidentom sa dnes bude zaoberať aj Bezpečnostná rada OSN. 

Foto: TASR/ AP

Ján Duda pred 496 d

Evanjelium nedele Krista Kráľa (25. 11. 2018) je rozhovorom Ježiša a Piláta a Ježiš sa priznáva, že je kráľom (Jn 18,33-37).

(1) Je to stretnutie dvoch kráľovstiev. Pozemské kráľovstvo, ktoré reprezentuje Pilát, a duchovné, ktoré reprezentuje Ježiš. Ježišovo kráľovstvo „nie je z tohto sveta“, je „večné, vesmírne kráľovstvo, kráľovstvo pravdy a života, svätosti, milosti, spravodlivosti, lásky a pokoja“ (pieseň vďaky, 365).

(2) Pilát súdi a odsúdi Ježiša. Ale Ježiš bez obáv prijíma odsúdenie. Nebojí sa, že smrťou niečo stratí... Takto sa správa skutočný víťaz.

Zrnko duchovnej múdrosti: dôverovať Kristovi znamená neobávať sa!

Požehnanú nedeľu Krista Kráľa prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: Kristus Kráľ, detail ikonostasu v Topoľovke

Pavol Rábara pred 497 d

Angažovaní kresťania majú nové ocenenie. Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré združuje takmer 60 inštitúcií, tento týždeň udelilo prvýkrát cenu „Vy ste svetlo sveta“. 

Ako uvádza FKI na svojej webovej stránke, za významný dlhoročný prínos pri vnášaní kresťanských hodnôt do spoločnosti ju získali štyria laureáti. 

Cenu dostali Terézia Lenczová, čestná predsedníčka Slovenskej spoločnosti pre rodinu (SSR), poslankyňa Európskeho parlamentu a súčasná predsedníčka SSR Anna Záborská, ďalej Katarína Hulmanová, bývalá predsedníčka FKI a in memoriam Ladislav Lencz, manžel Terézie. 

„Všetky tri ocenené spája aktívny postoj k rodine. Majú svoje vlastné, ale sa aj dlhodobo angažujú za to, aby v súčasnej spoločnosti fenomén manželstva a rodiny zostal tým, čo zamýšľal Stvoriteľ,“ uvádza FKI s tým, že Ladislavovi Lenczovi je Slovensko okrem iného vďačné za projekt etickej výchovy, ktorá pomáha mladým otvárať sa pre lásku, pre pozitívne, prosociálne hodnoty.

Pavol Rábara pred 497 d

Ak vás zaujímajú témy ako právnická obrana rodiny, života a slobody svedomia či domáce vzdelávanie a právne aspekty pri výchove detí, potom vás možno zaujmú prednášky Patrika Danišku z HFI a Tymoteusza Zycha z organizácie Ordo Iuris.

Budú sa konať najbližší pondelok 26. novembra od 17.00 v bratislavskom Dome Quo Vadis. Hovoriť sa bude aj o Istanbulskom dohovore. 

Podujatie s názvom Ohrozenie rodiny v sekulárnom štáte organizuje Nadácia Slovakia Christiana, vstupné je dobrovoľné. 

Lukáš Krivošík pred 497 d

Hoci Československá ľudová armáda proti nikomu nebojovala, aj tak v jej radoch počas rokov 1964 až 1989 prišlo o život 3 843 ľudí, ďalšie tisíce boli ťažko zranené. Len v posledných dvoch desaťročiach socializmu zomieralo v priemere 140 príslušníkov armády ročne – najčastejšie pri výcviku, dopravných nehodách, neopatrnom narábaní so zbraňou či v dôsledku samovrážd.

Vyplýva to z informácií českého Vojenského historického ústavu, ktoré zverejnil český spravodajský portál INFO.CZ.

Aj keď sa armáda snažila v 70. a 80. rokoch zlepšovať bezpečnostné opatrenia, aby k toľkým úmrtiam nedochádzalo, vysoké „mierové straty“ zaskočili aj historikov. Keďže viac ako dve tretiny vojakov armády socialistického Československa tvorili vojaci základnej vojenskej služby, jeden či dva roky vojenčiny mnohých mladých mužov stáli zbytočne život.

Dnešná česká armáda je, pochopiteľne, menšia. No zúčastňuje sa na zahraničných misiách vo vojnových oblastiach vrátane Afganistanu, kde v auguste boli zabití traja českí vojaci, ďalšieho zastrelili v októbri. Podľa servera INFO.CZ od roku 2004, keď bola v Česku zrušená základná vojenská služba, prišlo v súvislosti s výkonom služby o život 36 českých vojakov z povolania, z toho 15 v zahraničných misiách.

Vojak armády ČR počas spoločného slovensko-českého cvičenia. Ilustračné FOTO: Ivan Majerský – TASR.

Martin Hanus pred 498 d

Predstavte si, že máte v triede spolužiaka Andreja, ktorý patrí k tým menej nadaným, ale jeho rodičia sú sponzormi školy, a tak náš Andrej zastáva funkciu predsedu triedy, nástenkára aj pokladníka.

Jedného dňa učiteľka zistí, že od slova do slova odpísal slohovú prácu od spolužiaka. Andrej najskôr mlčí, cez prestávku sa pokúsi vkradnúť do kabinetu, učiteľka ho však prichytí. On sa vyhovorí, že prácu nechcel vziať, len ju pohladiť a riaditeľ školy po návšteve Andrejových rodičov rozhodne, že Andrej nebude potrestaný a naďalej zostane predsedom triedy, nástenkárom aj pokladníkom.

Lenže tým sa to nekončí. Počas vianočnej besiedky si Andrej vezme mikrofón a pred celou školou sebavedomo vyhlási, že si svoj sloh riadne oddrel, no učiteľka mu chcela zničiť život, hoci odpisovanie je v súlade so školským poriadkom. Študenti burácajú smiechom, riaditeľ a učitelia zahanbene pozerajú do zeme, Andrej sa však nedá zmiasť, obviní Riša, premianta školy a víťaza matematických olympiád, že aj jeho videl odpisovať a ešte k tomu fajčiť na záchode trávu a že on, Andrej, navrhuje vypracovať nový školský poriadok, ktorý bude tvrdo postihovať podvádzanie. Besiedka sa skončí, Andrej ostane predsedom triedy, nástenkárom aj pokladníkom až do mája nasledujúceho roku, keď zmaturuje na samé jednotky a o mesiac ho prijmú na právo.

To nie je študentské sci-fi, niečo podobné sme včera videli v Národnej rade. Andrej Danko sa hrdo prihlásil k tomu, že jeho rigorózna práca je kompilát, ktorý si riadne oddrel v súlade so štandardmi doby, obvinil Richarda Sulíka, že plagiátom a ešte k tomu nezvestným, je v skutočnosti jeho diplomovka (hoci ide o najznámejšiu diplomovku v krajine, v ktorej premiant Sulík navrhol vlastnú daňovú reformu) a aby to všetko nestačilo, Danko ešte iniciatívne navrhol vypracovať novú legislatívu o plagiátorstve, asi nech môžeme trestať skutočných plagiátorov ako Sulík, a nie poctivých kompilátorov ako on.

Od tohto pamätného prejavu prešlo 24 hodín, no stále sa ťažko hľadajú slová, ako ho pomenovať. V každom prípade vieme, že Andrej Danko bude ešte minimálne aj v budúcom roku predsedom Národnej rady, predsedom SNS a pokladníkom na ministerstve obrany.  

Predseda NR SR Andrej Danko predsedal detskému parlamentu a otvoril v priestoroch NR SR simulovanú Hodinu otázok v rámci Detskej Univerzity Komenského, v Bratislave 30. augusta 2016. FOTO TASR – Pavel Neubauer