Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 518 d

Prezident Trump využil povolebný deň na dve veci, po prvé, aby donútil rezignovať ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa, muža, ktorý mal vlastný názor, ale patril k lojálnym Trumpovým podporovateľom, nie kvôli osobe prezidenta, ale kvôli témam, ktoré si Trump osvojil. Osobitne tvrdému prístupu k imigrácii a ochrane hranice s Mexikom. Preto tento krok vyvoláva pohoršenie na konzervatívnej pravici. Trump bol k nemu podozrievavý kvôli jeho stanovisku v téme vyšetrovania ruskej intervencie a údajných liniek na Rusko, čo zase viac zaujíma liberálne médiá. Zhrnutie dôvodov si možno prečítať v texte, ktorý píše James Antlle III.

Druhá vec, ktorú Trump urobil deň po, bol útok na redaktora CNN, ktorý mu chcel položiť otázku na oficiálnej tlačovke, novinár bol nástojčivý, Trump ho vyzval, aby si sadol, odmietol mu odpovedať, neskôr mu odobrali novinársku registráciu platnú pre Biely dom. Je to trochu degaullovské, trochu ficovské, Trump s liberálnymi novinármi bojuje účelovo, aby ich stranícky zafarbil, na druhej strane, americkí novinári sa tak často aj sami správajú, myslím, že situácia je horšia ako u nás. Vďaka tomu majú médiá hlavného prúdu ďalšiu tému, ktorou ilustrujú, že Trump je nervózny a voľby prehral, čo, samozrejme, nie je celkom pravda.

K včerajšiemu textu o výsledkoch treba ešte dopovedať niekoľko čísel. Senátne voľby v Montane napokon tesne vyhral John Tester (demokrat), Nevadu Jacky Rosenová (demokratka), Arizonu Marta McSallyová (republikánka), Florida sa prepočítava, keďže výsledok bol tesnejší ako pol percentuálneho bodu, plus sa čaká na dopočítanie hlasov z cudziny (vojaci a podobne), ale náskok republikána Scotta je vyše 30-tisíc hlasov, takže Floridu zrejme získajú republikáni.

Lukáš Obšitník pred 519 d

Vo štvrtok sa v Bratislave zídu prominentní hostia – Pavel Litvinov, Joanna Helander a Zoltán Bíró. Všetci sa v roku 1968 zúčastnili na protestoch proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy, za čo boli vo svojich štátoch tvrdo stíhaní.

Sovietsky disident Pavel Litvinov bol účastníkom protestu na Červenom námestí v Moskve, umelecká fotografka Joanna Helander ​v Krakove a Zoltán Bíró v Budapešti. Litvinova spolu s ďalšími siedmimi protestujúcimi na moskovskom námestí po pár minútach napadli príslušníci KGB a zavreli. Litvinov bol za protest odsúdený na päť rokov vyhnanstva na Sibíri, kde pracoval v baniach ako elektrikár. Neskôr emigroval do USA a venoval sa akademickej činnosti.

Ich diskusia sa začína o 17.00 hod. v Novej Cvernovke (Račianska 78, Bratislava), bude súčasťou vernisáže výstavy Za vašu a našu slobodu. Moderátorom diskusie bude Martin Hanus. Podujatie sa koná v rámci Festivalu slobody, ktorý tento týždeň v Bratislave organizuje Ústav pamäti národa. Viac o udalosti a profily jednotlivých hostí nájdete na internetovej stránke festivalu. Vstup na podujatie je voľný.

Foto: zľava Pavel Litvinov, Joanna Helander a Zoltán Bíró (zdroj: festivalslobody.sk)

Jaroslav Daniška pred 519 d

Včera som mal spolu s Veronikou Hliničanovou možnosť moderovať neobvyklú diskusiu: so štyrmi hlavnými favoritmi na primátora Bratislavy o sociálnych témach. Hovorilo sa o témach periférie, niekedy tej z okraja mesta, niekedy tej z centra mesta: o ľuďoch bez domova, tých, ktorí im chcú pomáhať, o hazarde a herniach, aj detských herniach, minulosti aj budúcnosti hazardu, o drogách či striptízbaroch. Diskusiu zorganizovalo Spoločenstvo L. Hanusa spolu s Nocľahárňou sv. Vincenta de Paul.

Mal som pocit mimoriadnej vecnosti a užitočnosti, neviem, či sa v inom hlavnom meste podarilo niečo podobné. Boli sme na okraji mesta, na chodbe bolo cítiť pach nocľahárne, otázky kládli experti venujúci sa téme aj bezdomovci, názory kandidátov komentovali ľudia, pre ktorých je starosť o sociálne odkázaných povolaním. Problémy a sumy, o ktorých sa hovorilo, boli prekvapivo drobné, konkrétne.

Mal som pocit, že problémy boli ohmatané, pomenované. Padlo viacero konkrétnych prísľubov, ako chcú lobovať za znenie zákona o hazarde, ktorý ide do druhého čítania, ako sa zvýšia dotácie na podobné zariadenia aj mzdy ľudí, ktorí tam pracujú, a mnoho ďalších vecí, bolo by dobre, aby ich naplnenie ľudia z tretieho sektora odsledovali. Mal som aj dobrý dojem z kandidátov, boli sústredení na tému, počúvali publikum, odpovedali. A zapisovali si.

Najsilnejší moment diskusie bol, keď sa postavil starší príjemne vystupujúci muž a predstavil sa ako bezdomovec. A porozprával o svojich dennodenných problémoch, napr. o tom, že im chýba skrinka, kde by si cez deň mohli odložiť veci, keďže z nocľahárne musia ráno odísť a veci si zobrať. Alebo problém inej ženy, ktorá upozornila, že bezdomovcom chýba domov dôchodcov, že staroba a choroba je hrozba.

Myslím, že diskusia ukázala, že medzi kandidátmi sú v týchto témach dôležité rozdiely, inde majú prekvapivo totožný program (hazard). Ak sú pre vás sociálne témy dôležité, oplatí sa diskusiu si pozrieť, jej záznam nájdete tu.

Na záver ešte jedna poznámka. Bratislava má šťastie, že v oblasti sociálnej pomoci odkázaným sa tak často venujú veriaci ľudia, mal som počas diskusie dojem, že ich prístup je v porovnaní s niektorými aktivistami dosť iný, neideologický. Nie je to samozrejmosť, treba si to vážiť.

Foto: Juraj Chorvatovič/BHD, SLH

Gabriel Hunčaga pred 519 d

Džihádisti zo Somálska, ktorí sa usilujú o založenie Veľkosomálskej moslimskej ríše, ešte koncom októbra vo východoetiópskej provincii Harar opätovne atakovali kresťanské ciele. Tentoraz si za obeť vybrali dvojitý (spoločný mužský aj ženský) kláštor Debre Wogag Asebot.

Ako informovala vo Viedni sídliaca nadácia pre východné cirkvi Pro Oriente, už niekoľko týždňov je kláštor terčom ostreľovania. Popritom sú mníšky aj mnísi z reproduktorov vyzývaní, aby miesto opustili. Opát a opátka sa obrátili o pomoc na centrálnu vládu v Adis Abebe, ako aj na miestne autority v hlavnom meste provincie v Jogjige.

Kláštor má pre etiópskych kresťanov veľký symbolický a historický význam. Založil ho už v 12. storočí koptský svätec Abba Samuel. V 16. storočí padol prvýkrát za obeť násilnej islamizácii krajiny, na ktorej čele stál vojvodca Ahmed Granj. Na prelome 19. a 20. storočia ho obnovil mních Memher Gebre Medhin. V týchto dňoch čelí druhému pokusu islamistov o zničenie a spolu s ostatnými kresťanmi na východe Etiópie sa sotva dokáže ubrániť čoraz viac silnejúcim násilnostiam zo strany moslimských extrémistov.

Okrem toho sa v piatok 2. novembra stala v Hornom Egypte terčom atentátu islamistov, ktorí sa hlásia k IS, skupina koptských pútnikov v provincii Minya, kde sa až 40 % obyvateľstva hlási ku kresťanstvu. Najmenej sedem z nich zahynulo a 19 utrpelo zranenia. Koptský pápež Tawadros II. pri tejto smutnej príležitosti adresoval veriacim videoposolstvo, v ktorom povzbudil kresťanov k jednote. Kresťanom kondoloval aj egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí a v telefonickom rozhovore s Tawadrosom II. sa vyjadril, že je z udalosti „hlboko zarmútený“.

Foto: Koptskí kresťania z Etiópie a Eritrey, zdroj: flickr.com

Martin Hanus pred 520 d

Z Migračného paktu OSN, ktorý by mal byť podpísaný v decembri v Marakéši, sa napokon stáva veľká európska téma. Na Slovensku sa proti nemu zatiaľ postavili SNS a Sme rodina – k nevôli ministra Lajčáka a premiéra Pellegriniho, ktorí ho hája slovami, že je politicky nezáväzný a národné štáty do ničoho nenúti.

Medzičasom jeho podpis už odmietlo viacero krajín ako USA, Maďarsko, Poľsko či Rakúsko. Kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že jeho krajina sa naďalej hlási k multilateralizmu, problém je však v obsahu paktu: „Nemôžem sedem rokov tvrdiť, aby sa rozlišovalo medzi tým, keď niekto žiada ochranu, a tým, keď niekto žiada lepší život, a potom súhlasiť s paktom, ktorý takéto rozlíšenie neobsahuje.“ Kurz sa tiež obáva, že aj napriek právnej nezáväznosti paktu by sa mohlo v budúcnosti stať, že by sa na jeho obsah odvolávali súdy a spochybnili tak súčasný politický konsenzus v jednotlivých štátoch.

Táto debata sa preniesla aj do Nemecka, kde viacerí vrcholní politici Merkelovej CDU rovnako požadujú, aby Nemecko odmietlo pakt s OSN, pretože v ňom chýba rozlíšenie medzi pracovnými migrantmi a utečencami (akoby všetci boli len migranti). Medzi kritikov paktu sa zaradil aj Jens Spahn, minister zdravotníctva, ktorý by v decembri rád vystriedal Merkelovú na čele CDU. 

Samotná diskusia okolo paktu ukazuje, ako sa po roku 2015 zmenila atmosféra: pred týmto rokom by podobný dokument OSN nevyvolal žiadnu pozornosť, dnes je z neho vysoko konfliktná téma. A v prípade Rakúska či Nemecka je zaujímavé, že ju medzi prvými otvárajú politici establišmentu (ÖVP a CDU) ešte predtým, než si ju stihli osvojiť protimigrantské strany ako FPÖ či AfD. 

Predseda Európskej rady Donald Tusk (vľavo) sa rozpráva s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom (uprostred) a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom (vpravo) počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli 17. októbra 2018, AP Photo/Alastair Grant.

Jaroslav Daniška pred 520 d

David Brooks napísal v New York Times text s huntingtonovskou pointou: „Národná identita je dnes najsilnejšia téma vo svetovej politike. Väčšina zo silných lídrov z celého sveta sa dostala k moci so silným nacionálnym príbehom a vládnuť nacionálnymi spôsobmi. Tak je to v Rusku, Číne, Indii, USA, Izraeli, Turecku, Británii, Brazílii a tak ďalej a tak ďalej.Ťažko si predstaviť ako by sa nejaká strana mohla obrátiť na voličov alebo vládnuť bez silného nacionálneho apelu.“

Prestrih, Gideon Rachman vo Financial Times píše o summite, ktorý bude teraz v nedeľu v Paríži, ktorým chce Emmanuel Macron pripomenúť význam Paríža v roku 1918, potom ako sa Amerika stiahla z globálnej politiky a Paríž hral ústrednú rolu v usporiadaní medzinárodných vzťahov v Európe po vojne. V Paríži sa bude diskutovať o tzv. Parížskom mierovom fóre, ktoré spája mier s globálnou vládou, nečakajte žiadny nový svetový poriadok, ide skôr o verbálne vymedzenie voči Trumpovej doktríne národnej suverenity, ako o nej hovoril napr. na pôde OSN. Macron chce celkom určite vyslať opačný signál, o akom píše David Brooks, aj keď k jeho štýlu patrí, že bosou nohou nedráždi silnejších hráčov v ringu, naopak, rád s nimi summituje.

Ešte jeden prestrih. Na konci roku 1918 vo svojom posolstve novej republike hovoril krátko po zvolení za prezidenta TGM o tom, že výsledkom skončenej vojny je výzva na „reorganizaci východní Evropy a rozřešení východní otázky vůbec“. To si Masaryk predstavoval ako úlohu pre nové demokratické štáty a zastavenie „nemeckého náporu na východ“.

Ako je to dnes?

Východ EÚ zažíva politickú emancipáciu, ale aj istú formu ostrakizácie. Má svoje problémy s právnym štátom či demografiou, ale aj rastúce ekonomické sebavedomie. Západ EÚ rieši otázky, ktoré samotný Západ zaskočili: buď mali byť dávno vyriešené, alebo nemali vzniknúť (odchod štátu z EÚ, zápas o vznik nového katalánskeho štátu, rozpad tradičného politického spektra v rade krajín), zdá sa, že úlohou je to všetko zosúladiť, čo vyzerá byť sizyfovská práca.

Problém je, že Macron ani nástupcovia TGM, ani nikto ďalší o tom veľmi neuvažuje. Ani posledný výstrel malého Francúza s veľkými nápadmi, návrh na skutočnú armádu EÚ, to nie je. Európe chýbajú politici, ktorí by s autoritou ukázali, že poučením z európskych kríz (Grécka kríza, trápenie PIGS, migračná kríza) je, že rozhodujúca moc má zostať na úrovni štátov, „ever closer union“ je mŕtva doktrína, utopisti aj byrokrati by mali pochopiť zmenu paradigmy. Ale potrebná je aj funkčná spolupráca, ktorá potrebuje isté zásady. Problém je, že povstanie más sa strieda s povstaním elít, upokojiť treba jedny aj druhé.

Foto: americký námorník s Parížanmi v novembri 1918, wikimedia

Martin Hanus pred 520 d

„Takto zabil Jean-Claude Juncker európsky sen,“ je titulok investigatívneho textu talianskeho týždenníka l´Espresso, ktorý sa venuje postave šéfa Európskej komisie. l´Espresso pritom nemožno podozrievať z ideologickej predpojatosti: tento ľavicovo-liberálny a proeurópsky týždenník patrí medzi najväčších kritikov Mattea Salviniho, ktorého obviňuje z podnecovania nacionalistických až rasistických vášní. Tentoraz však dáva za pravdu Salvinimu, ktorý odmieta brať Junckerove napomenutia vážne so slovami „stačí pomyslieť na jeho daňový raj v Luxembursku“.

Podľa l´Espressa je však neznesiteľným paradoxom, že je to práve Juncker, ktorý každý deň zápasí s populistami či nacionalistami, ktorých vyzýva na dodržiavanie európskych pravidiel. Týždenník najskôr pripomína, ako začiatkom novembra 2014 – Juncker bol vtedy len pár dní šéfom Komisie – medzinárodné združenie investigatívnych novinárov vrátane investigatívcov l´Espressa sa dostalo k 28 tisícom dokumentov. Odhalili tak, že 340 nadnárodných korporácií, ako Amazon, Abbott, Deutsche Bank, Pepsi Cola, platilo vďaka luxemburským daňovým schémam menej než jedno percento daní. Celý tento systém sa rozvinul za vlády dlhoročného premiéra Junckera.

Mediálne odhalenie viedlo k ďalšiemu pátraniu, trestným oznámeniam, no Juncker ostal šéfom Komisie. Ako píše týždenník, stal sa tak symbolom čoraz hlbšej krízy Európy, v ktorej sa nabaľujú banky či koncerny, kým „Európa sa potápa“.

 l´Espresso bilancuje, ako Junckera celý čas chránila v Európskom parlamente koalícia ľudovcov a socialistov. Tí síce napokon umožnili vznik parlamentnej vyšetrovacej komisie, ale tá bola len pascou, ako zamiesť všetko pod koberec. Komisia mala 45 členov, jej vyšetrovanie trvalo šesť mesiacov, cieľom bolo odkryť, akým spôsobom európske štáty daňovo zvýhodňovali multinacionálne firmy.

Lenže aktivita komisie bola debaklom, keďže štáty nespolupracovali, a tie dokumenty, ktoré parlamentná komisia získala, mohli jej členovia čítať len vo vyhradenej miestnosti bez toho, aby si mohli spraviť akékoľvek poznámky. Navyše, Junckerova Európska komisia oznámila, že časť zhromaždených dokumentov sa náhodou stratila pri presúvaní. Týždenníku l´Espresso však niektorí europoslanci z vyšetrovacej komisie povedali, že kým novinári odhalili len extrémne príklady, „ani si neviete predstaviť, kam až zašiel luxemburský systém“. Práca komisie išla napokon do stratena, prijala sa rezolúcia so všeobecnými frázami. 

A tak sa šéf Európskej komisie Juncker mohol ďalej brániť slovami: „Aj dnes by som robil to isté: chceli sme diverzifikovať našu ekonomiku.“

Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas výročného prejavu o stave Únie v Európskom parlamente v Štrasburgu 12. septembra 2018. FOTO TASR/AP 

Ján Duda pred 523 d

Evanjelium 31. nedele v cezročnom období (4. 11. 2018) tvrdí, že „prvým (najvyšším) prikázaním je milovať Pána Boha nadovšetko a blížneho ako seba samého“ (Mk 12,28-34). Je možné lásku prikázať?

(1) Niektorí tvrdia, že nie. Podľa nich láska musí byť slobodná, musí mať srdce, citovú iskru, nie iba rozkaz rozumu a vôle (Cantalamessa, 284). Srdcu sa vraj nedá rozkázať. Nie je prikázaná láska utrpením? 

(2) Iní autori zdôrazňujú, že „musí platiť oboje: sloboda i prikázanie, že zachovávanie prikázaní nás privádza k slobode a životu, čo je opakom neslobody a útlaku“ (Pesch, 13).

(3) Zdá sa, že riešenie nám dáva ukrižovaná Ježišova láska: obetoval sa za nás. Ukázal nám príklad, dal nám motiváciu, že skutočná láska je síce obetou, ale nie je čírym a nezmyselným utrpením (F. Mauriac, Bozk malomocnému, 1947).

Zrnko duchovnej múdrosti: dá sa milovať bez obety? Nie je láska bez obety nezmyslom? 

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: http://katecheza.marianky.sk

Adam Takáč pred 523 d

Pakistanská kresťanka Asia Bibi stále nie je na slobode. Hoci Najvyšší súd v stredu rozhodol o jej prepustení a zvrátil tak rozsudok, podľa ktorého bola odsúdená na trest smrti za urážku Mohameda, matka piatich detí je ešte vo väzení.

Podľa najnovších správ požiadal islamský náboženský sudca voči rozhodnutiu odvolanie. Najvyšší súd ho akceptoval, informuje Vatican News.

Odvolanie prišlo po niekoľkodňových protestoch radikálnych islamistov, ktorí naďalej požadujú Asiinu smrť a chcú zabrániť jej odchodu z krajiny. 

Zakladateľ Združenia pakistanských kresťanov v Taliansku pre Vatican News povedal, že odvolanie voči rozhodnutiu súdu ešte neznamená, že by mala byť Asia opäť zadržaná.

V sobotu popoludní BBC informovala, že právnik kresťanky Saif Mulook utiekol z Pakistanu, pretože sa obával o svoj život. Podľa vlastných slov však chce naďalej bojovať za jej oslobodenie.

Ako informuje agentúra AP, Asiina rodina očakávala prepustenie už vo štvrtok. Jej manžel sa už v polovici októbra vrátil z Británie a čakal, kedy budú môcť spoločne odletieť z Pakistanu. 

Gabriel Hunčaga pred 525 d

Oddnes až do 8. novembra sa budú mnohí katolícki veriaci na cintorínoch modliť za svojich blízkych zosnulých, čo je spojené s možnosťou získať odpustky pre duše v očistci. Viedeň, konkrétne jej Ústredný cintorín (Zentralfriedhof), ponúka príležitosť spojiť túto duchovnú aktivitu s nevšedným zážitkom v tichom a podmanivom prostredí. S rozlohou takmer 2,5 km2 je to po Ohlsdorf Friedhof v Hamburgu druhý najväčší funkčný cintorín v Európe. Od roku 1874, keď bol otvorený, sa stal miestom posledného odpočinku viac ako 2 miliónov ľudí. Dnes sa tam nachádza asi 330 000 hrobov.

Cintorín sa nachádza v mestskom obvode Simmering. Delí sa do sekcií podľa vierovyznaní a konfesionálnej príslušnosti. Obzvlášť mimoriadna atmosféra sa dá zažiť v starej židovskej časti. Tisíce hrobov, o ktoré sa po druhej svetovej vojne už nemal kto postarať, splývajú s prírodou a v každom ročnom období poskytujú fascinujúce scenérie. Nie je nič nezvyčajné, ak tu počas prechádzky natrafíte na sovy, veveričky, zajace či dokonca srnky.

Architektonickou dominantou cintorína je dodnes asi najväčšia cintorínska „kaplnka“ na svete, arkádami obklopený kostol sv. Karola Boromejského, postavený v ukážkovom Jugendstile. Miestni ho poznajú ako Luegerkirche, podľa viedenského starostu Karla Luegera, počas ktorého úradu sa svätyňa v roku 1908 začala stavať. Okrem neho sú na cintoríne ešte evanjelický kostol a kostolík ruskej pravoslávnej cirkvi.

Popri množstve pozoruhodných náhrobkov a hrobov známych osobností, patrí medzi najväčšie zaujímavosti areálu ojedinelé múzeum pochovávania (Bestattungsmuseum). Nachádza sa asi 100 metrov od hlavného vchodu oproti bráne č. 2 a poskytuje výbornú prezentáciu histórie viedenskej pohrebnej etikety. Tým, že je pomerne malé a jeho prehliadka nezaberie veľa času, odporúčam zvoliť poradie najskôr múzeum a potom samotný cintorín.   

Zentralfriedhof je 2. novembra otvorený od 7:00 do 18:00 a od 3. novembra od 8:00 do 17:00. Vstup je voľný a všetky dôležité informácie získa návštevník na Infopointe hneď pri hlavnom vchode. Z Hauptbahnhofu sa k nemu dá dostať električkou č. 6 alebo z centra mesta od zastávky Oper-Karlsplatz električkou č. 71. Navštíviť tento cintorín počas týždňa modlitieb za zosnulých je silný duchovný zážitok, podčiarknutý ovzduším pominuteľnosti a ohraničenosti ľudského života. Popri tom poskytuje pestré možnosti, ako sa oboznámiť s odlišnými pohrebnými tradíciami.

Foto: Sigrid Thanner