Krátke správy redakcie

Imrich Gazda pred 462 d

Pápež František prepustil z klerického stavu 84-ročného emeritného biskupa čilskej diecézy La Serena Francisca Josého Coxa Huneeusa, ktorý rezignoval ešte v roku 1997 a dnes žije v ústraní v Nemecku.

Rovnako urobil aj v prípade 53-ročného emeritného biskupa ďalšej čilskej diecézy Iquique Marco Antonio Órdenes Fernández, ktorý rezignoval v roku 2012.

Obaja biskupi sa v minulosti preukázateľne dopustili sexuálneho zneužívania maloletých a proti pápežovmu rozhodnutiu sa nemôžu odvolať, uviedlo Tlačové stredisko Svätej stolice.

„Je to pekný deň pre obete týchto monštier,“ reagoval pápežovo rozhodnutie Juan Carlos Cruz, ktorý bol v minulosti jednou z obetí čilského kňaza a podporovateľa režimu Augusta Pinocheta Fernanda Karadimu. Kongregácia pre náuku viery ho suspendovala v roku 2011 a pápež František ho v septembri tohto roku prepustil z klerického stavu.

„Dvaja biskupi, ktorý zneužívali svoju moc na sexuálne zneužívanie mladistvých a zraniteľných osôb, boli vypudení z kňazského stavu,“ vyhlásila ďalšia z Karadimových obetí José Andres Murillo.

Pápež František prijal v apríli tohto roku Cruza aj Murila na osobnej audiencii. Následne si predvolal všetkých čilských biskupov (na fotografii TASR/AP), ktorí hromadne ponúkli svoju rezignáciu.

Počas nasledujúcich mesiacov postupne ju prijal v siedmich prípadoch. Ide o biskupov, ktorých čilské úrady vyšetrujú buď zo sexuálneho zneužívania, alebo z krytia týchto skutkov.

K dnešnému dňu je tak z 27 čilských diecéz už osem bez diecézneho biskupa.  

Lukáš Krivošík pred 462 d

Po takmer dvojročnej väzbe v Turecku bol protestantský pastor Andrew Brunson v piatok konečne prepustený na slobodu a okamžite sa vrátil do USA. V Bielom dome ho v sobotu prijal aj prezident Donald Trump. Jeho administratíva mesiace vyvíjala na Ankaru nátlak, aby pastora pustili.  

Pri spoločnom stretnutí Brunson požiadal prezidenta, aby sa za neho mohol na mieste pomodliť. „Nuž, ja to asi potrebujem v tejto miestnosti viac než ktokoľvek iný, takže by to bolo veľmi pekné, ďakujem,“ odvetil Trump.

Brunson si pokľakol vedľa prezidenta, položil na Trumpovo plece ruku a pomodlil sa nasledujúcimi slovami:

Pane Bože, prosím, aby si vylial svojho Svätého ducha na prezidenta Trumpa. Aby si mu dal nadprirodzenú múdrosť, nech dosiahne všetky plány, ktoré máš pre túto krajinu a pre neho. Prosím, aby si mu dal múdrosť, ako viesť túto krajinu do spravodlivosti. Prosím, aby si mu dal húževnatosť a výdrž a odvahu postaviť sa za pravdu. Prosím, aby si ho ochraňoval pred očierňovaním zo strany nepriateľov, od tých, čo chcú podkopávať. Prosím, aby si z neho urobil veľkého lídra pre túto krajinu. Naplň ho svojou múdrosťou a silou a vytrvalosťou a my ho požehnávame. Nech je on veľkým požehnaním pre našu krajinu. V mene Ježiš, žehnáme ti, amen.

K modlitbe sa pripojila aj Brunsonova žena Norine slovami:

Modlím sa, aby Duch Pánov spočinul na prezidentovi. Duch múdrosti a porozumenia, Duch rady a moci, Duch poznania a bohabojnosti. Amen.

Pastorovi Brunsonovi hrozil v Turecku trest odňatia slobody až 35 rokov za údajnú špionáž a terorizmus. Súd ho uznal vinným, no odsúdil ho na trest, ktorý si už odsedel, a tak mohol odísť.

Viac informácií o okolnostiach prepustenia TU.

Video z prijatia v Bielom dome TU.

Pastor Brunson sa modlí za prezidenta Trumpa. FOTO – Fox News.

Ján Duda pred 463 d

Evanjelium 28. nedele v cezročnom období (14. 10. 2018) je o bohatom mladíkovi, ktorý od detstva zachovával Božie prikázania, ale nedokázal opustiť svoj majetok a ísť za Ježišom (Mk 10,17-30). 

(1) Ľudia si často myslia, že príbeh o bohatom mladíkovi je primárne zameraný proti vlastníctvu majetku, že majetný človek nemôže byť skutočným učeníkom Ježiša. Takýto výklad by bol naivný a zjednodušujúci. Asi nikomu netreba pripomínať, že lakomým a túžiacim po majetku môže byť človek chudobný i bohatý. A že medzi svätcami našej Cirkvi máme chudobných ľudí, ale i bohatých panovníkov.

(2) Správny pohľad na evanjelium nám nastavuje nedeľné prvé čítanie z Knihy múdrosti (7,7-11): kráľ Šalamún si zvolil múdrosť, ktorej dal prednosť pred „žezlami a trónmi a bohatstvom, zlatom a striebrom“. Dal jej prednosť dokonca pred „zdravím a krásou“. Evanjelium to doplňuje, že tou múdrosťou je sám Ježiš (1Kor 1,22). Nasledovanie Ježiša musí mať absolútnu prioritu v našom živote. Všetko ostatné je druhoradé, ale môže človeku poslúžiť ako prostriedok pre nasledovanie Ježiša (sv. Klement Alexandrijský, in: Starowieyski, 514).

(2) Iná interpretácia: istoty, pozemské istoty. Ako ľudia hľadáme určité istoty, o ktoré sa môžeme oprieť, podoprieť, spoľahnúť sa. Podmienkou nasledovania Ježiša je zrieknuť sa všetkých pozemských istôt (materiálnych i sociálnych). To neznamená, že sa ich treba zbaviť a zmeniť svoje sociálne postavenie. Stačí, ak považujeme Ježiša za svoju jedinú skutočnú istotu.

(3) Žiada Ježiš od nás tak veľmi veľa? Myslím si, že nie. Staráme sa, či budeme mať kde hlavu skloniť, aký budeme mať dôchodok, či budeme mať strechu nad hlavou, či nestratíme prácu alebo zdravie, veď kto bude za nás splácať hypotéku? Áno, staráme sa o svoje pozemské istoty. Lenže pomaly strácame stále viac a viac... normálne, skoro si to zabúdame všímať: zhoršuje sa nám zrak, sluch... normálne, s pribúdajúcim vekom. Scvrkáva sa nám životný priestor, možno sa nám scvrkne na štyri steny, ak vôbec do tohto štádia života dôjdeme. Naše bohatstvo a istoty budú zahnívať na dvore, lebo nebudeme vládať sa o to starať. Prečo je nám tak ťažko pochopiť, že o všetko raz aj tak prídeme a jedinou našou istotou aj tak ostane jedine Ježiš?

(4) „Predať, opustiť všetko a nasledovať Ježiša“ znamená mať a držať si eschatologický pohľad, mať duchovný zrak upretý na posmrtný a večný život s Kristom. Chce azda Kristus od nás tak veľa? Nech si na to odpovie každý sám...

Zrnko duchovnej múdrosti: všetko je pominuteľné, iba Boh je naveky; On je našou nádejou a jedinou opravdivou istotou.

Požehnaný Pánov deň – nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: www.123rf.com

Martin Hanus pred 465 d

V nedeľu zažije nemecká politická scéna ďalší otras, ak nie priamo zemetrasenie. V Bavorsku sa konajú krajinské voľby, už teraz je takmer isté, že bavorská CSU dosiahne svoj najhorší výsledok za posledných 68 rokov. CSU bola celé desaťročia zvyknutá na 50-percentné zisky, a keď ju pred desiatimi rokmi volilo len niečo vyše 43 percent voličov, vnímala to ako katastrofu. Teraz by mala CSU podľa prieskumov získať len niečo okolo 33 až 35 percent, čo by bola pre sebavnímanie strany hotová apokalypsa – niečo ako koniec bavorského sna, založeného na vláde štátostrany, od ktorej všetko závisí a ktorá sa s nikým nemusí deliť o moc. 

Masy niekdajších voličov CSU sa chystajú voliť protestné a protimigrantské alternatívy, AfD a regionálnu stranu Freie Wähler (Slobodní voliči), obe by mohli k sebe dohromady pritiahnuť 20 až 25 percent voličov. 

Revolúcia sa chystá aj v ľavicovom tábore. Bavorská SPD, ktorá vládne spolu s CDU/CSU v Merkelovej vláde, bude mať zrejme vôbec svoj najhorší zisk po druhej svetovej vojne. Malo by ju voliť okolo 10 až 12 percent voličov, ešte pred pár rokmi mala v Bavorsku zhruba 20 percent voličov. Naopak, kedysi slabšia strana Zelených nahradí SPD ako najsilnejšiu ľavicovú stranu, má šancu získať okolo 18 až 20 percent. 

To všetko môže opäť rozkývať mimoriadne krehkú vládu v Berlíne, s kancelárkou, ktorá stráca autoritu, a s vládnymi stranami, ktoré sa neustále hádajú a vzájomne sa vinia za nebývalý preferenčný prepad. Výsledky bavorských volieb, ich dosah na Nemecko a možno aj na Európu budeme komentovať v pondelok v Postoji.

Časy, keď im ešte bolo do úsmevu. Šéf CSU Horst Seehofer a súčasný bavorský premiér Markus Söder pózujú na zjazde frakcie CSU v Norimbergu 16. decembra 2017. FOTO TASR/AP

Jozef Majchrák pred 465 d

Česká aktivistická organizácia Ženská lobby podala trestné oznámenie na katolíckeho kňaza, profesora Petra Piťhu. Ten vo svojej kázni v Katedrále sv. Víta pomerne expresívnym slovníkom kritizoval tzv. Istanbulský dohovor. Vyčítal mu, že ničí rodiny, je inšpirovaný totalitnými ideológiami a varoval pred snahou homosexuálnych aktivistov ovládať spoločnosť.

Piťhova kázeň vyvolala veľkú diskusiu aj ostré kritické reakcie. Podľa Ženskej lobby sa Piťhove tvrdenia nezakladajú na pravde a šíri poplašnú správu. 

Piťhu, ktorý bol v minulosti ministrom školstva v prvej vláde Václava Klausa, sa, naopak, zastal pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, ktorý v tejto súvislosti pripomenul stanovisko českej biskupskej konferencie k téme Istanbulského dohovoru. V ňom sa okrem iného píše: „Akokoľvek je potrebné principiálne privítať všetky snahy o prevenciu a potieranie násilia na ženách a domáceho násilia, tie sa nesmú diať na úkor prirodzeného poriadku. V ostatných rokoch sa objavujú snahy spolu s riešením problému domáceho násilia nastoliť aj nový pohľad na rolu človeka, ktorý je nezlučiteľný s prirodzeným zákonom, zdravým rozumom a kresťanskou skúsenosťou.“

Foto: Wikimedia.org

Pavol Rábara pred 466 d

Rada Európy v stredu jasnou väčinou schválila kontroverznú správu, ktorá požaduje adopcie detí pre páry rovnakého pohlavia či automatické uznávanie, že „rodičom č. 2“ je partnerka narodeného dieťaťa, a nie jeho biologický otec. 

Za rezolúciu hlasovalo 67 členov parlamentného zhromaždenia, 14 bolo proti a piati sa zdržali. 

Na Správu o súkromnom a rodinnom živote: dosiahnutie rovnosti bez ohľadu na sexuálnu orientáciu upozornil petičný portál citizengo.org, podľa ktorého chce Rada Európy dať prednosť požiadavkám LGBT skupín pred najlepšími záujmami a právami dieťaťa.

Ako uvádza citizengo.org, rezolúcia požaduje napríklad automatické uznávanie, že „rodičom č. 2“ je partnerka narodeného dieťaťa (nie jeho biologický otec), a to za rovnakých podmienok ako sa určuje otcovstvo dieťaťa pri heterosexuálnych pároch, ďalej adopcie detí pre páry rovnakého pohlavia, umelé oplodnenie pre páry rovnakého pohlavia, právne uznanie párov rovnakého pohlavia a odmietnutie ústavnej ochrany manželstva muža a ženy. 

„Požiadavky uvedené v rezolúcii sú však považované za kontroverzné nielen u nás, ale aj v západnej Európe,“ píše portál citizengo.org, ktorý spustil proti rezolúcii aj petíciu. 

Obsah správy podľa portálu nezodpovedá ani rozhodnutiam Európskeho súdu pre ľudské práva a požiadavky dokumentu sú tiež v rozpore so slovenskou legislatívou.

Slovensko má v parlamentom zhromaždení Rady Európy päť hlasov (z radov poslancov NR SR). Na hlasovaní nebol prítomný ani jeden.

Jaroslav Daniška pred 467 d

Poľské ženy sú zrejme najpodnikavejšie v Európe, zastávajú najviac manažérskych postov v EÚ po Lotyškách, na riaditeľských postoch v biznise (CEO) je až 41,9 percenta žien, 37 percent firiem bolo založených a je vedených ženami, podľa Fundacje Kobiet každá desiata Poľka má nejakú firmu alebo podniká, čo je trojnásobne vyšší pomer ako napríklad v Nemecku. Ženy však podľa správy na rovnakých pozíciách v biznise stále nezarábajú rovnako ako muži.

Toľko správa, teraz malý komentárik.

Pre tých, ktorí žili nejaký čas v Poľsku, to nie je až také prekvapivé zistenie, poľská spoločnosť má azda najbližšie k matriarchátu z národov, ktoré som bližšie spoznal. Žena sa teší postaveniu a mimoriadnej úcte, spomínam si, ako počas medzivládneho rokovania najskôr obslúžili ženu z delegácie, až potom ministra. Poľské ženy majú silné postavenie v rodine, v partnerských vzťahoch, v kultúre a umení, napokon aj v biznise. Pamätám sa, z čias študijných aj po-študijných, akú dôležitú rolu hrali poľské dámy na univerzite a v akademickom svete, ale aj vo verejnej a politickej diskusii. Bolo ich vidieť a počuť podstatne viac, ako je to u nás alebo v Česku. Úplne samostatnou kapitolou je domáca poľská móda, omnoho sebavedomejšia, ako je zvykom v ostatých východoeurópskych národoch, vidieť to na uliciach aj v butikoch.

Prečo to tak je? Primárny dôvod bude kultúrny, svoju rolu zohrávajú aj dejiny, Poľky museli byť oporou pre svoje okolie v časoch ťažkých vojen (a po nich), napokon aj v nich zohrávali významnejšiu rolu, ako to bolo v okolitých národoch, čo je zase dôsledok pestovaného vlastenectva. Svoje zohral aj komunizmus, ktorý ženy nútil pracovať, a celkom určite aj nižšia miera zoštátnenia. 

Hovoríme o katolíckej krajine, kde má najväčšiu autoritu inštitúcia armády, kde sú zakázané aborty a tamojšia politika, no, povedzme, že premiérky sa tam vyskytujú častejšie než inde v okolí, ale ženy v nej nehrajú takú rolu ako v podnikaní.

Ilustračný obr: poľská herečka Maja Ostaszewska na titulke Newsweeku

Pavol Rábara pred 468 d

Rada Európy bude v stredu na parlamentnom zhromaždení hlasovať o rezolúcii, ktorá požaduje adopcie detí pre páry rovnakého pohlavia či automatické uznávanie, že „rodičom č. 2“ je partnerka narodeného dieťaťa, a nie jeho biologický otec. 

Upozorňuje na to petičný portál citizengo.org, podľa ktorého chce Rada Európy dať prednosť požiadavkám LGBT skupín pred najlepšími záujmami a právami dieťaťa.

Správu o súkromnom a rodinnom živote: dosiahnutie rovnosti bez ohľadu na sexuálnu orientáciu pripravil švédsky spravodajca Jonas Gunnarsson. 

Ako uvádza citizengo.org, rezolúcia požaduje napríklad automatické uznávanie, že „rodičom č. 2“ je partnerka narodeného dieťaťa (nie jeho biologický otec), a to za rovnakých podmienok ako sa určuje otcovstvo dieťaťa pri heterosexuálnych pároch, ďalej adopcie detí pre páry rovnakého pohlavia, umelé oplodnenie pre páry rovnakého pohlavia, právne uznanie párov rovnakého pohlavia a odmietnutie ústavnej ochrany manželstva muža a ženy. 

„Požiadavky uvedené v rezolúcii sú však považované za kontroverzné nielen u nás, ale aj v západnej Európe,“ píše portál citizengo.org, ktorý spustil proti rezolúcii aj petíciu. 

Obsah správy podľa portálu nezodpovedá ani rozhodnutiam Európskeho súdu pre ľudské práva a požiadavky dokumentu sú tiež v rozpore so slovenskou legislatívou.

O správe sa bude hlasovať v Štrasburgu v stredu, Slovensko má v parlamentom zhromaždení Rady Európy päť hlasov (poslanci NR SR). V  pondelok ráno, keď sa parlamentné zhromaždenie Rady Európy začalo, nebol podľa informácií citizengo.org v Štrasburgu žiadny zástupca zo Slovenska. 

Všetko nasvedčuje tomu, že na hlasovaní ani žiadny slovenský zástupca prítomný nebude. Ako pre Postoj potvrdili z Kancelárie Národnej rady SR, „na aktuálnom parlamentnom zhromaždení Rady Európy sa zúčastňuje len tajomníčka Stálej delegácie NR SR v PZ RE pani Škápíková“.

Vedúci delegácie Ľuboš Blaha sa na zasadnutí nakoniec nezúčastní, keďže sa podľa Kancelárie NR SR nestihol včas vrátiť z predošlej zahraničnej pracovnej cesty v Kirgizsku.

Foto: Flickr.com/James Ashburn

Martin Hanus pred 468 d

Rakúske aj nemecké denníky si pripomínajú desiate výročie smrti Jörga Haidera, ktorý pred desiatimi rokmi ako 58-ročný tragicky havaroval neďaleko Klagenfurtu. 

Bol to Haider, ktorý začiatkom 90. rokov, keď do Rakúska prúdili zástupy utečencov z balkánskych vojen, postupne prebudoval predtým malú, liberálnu FPÖ na národné identitárne hnutie. Varoval pred „Überfremdung“ (infiltráciou cudzincami), rástol od volieb k voľbám, ovládol predtým ľavicové Korutánsko. Jeho hviezdnou chvíľou bol rok 1999, keď získal 27 percent a napriek protestom a sankciám z EÚ vytvoril vládu s ľudovcami. Potom však prevážili jeho deštruktívne sklony, rozbil vládu, napokon opustil aj  FPÖ, založil novú stranu, posunul sa viac do stredu – a možno by ešte vďaka svojej inteligencii a talentu populistu opäť raz zažiaril, keby nebolo tej smrteľnej autonehody.

Od jeho smrti sa veľa zmenilo, ak bol Haider v 90. rokoch vnímaný ako extrém a Rakúsko ako čierna ovca zintegrovanej EÚ, dnes je haiderovský populizmus novým mainstreamom. Haider svojím politickým obsahom aj formou, keď proticudzineckou agendou oslovil tradičnú robotnícku vrstvu, ktorá volila predtým socialistov, len predbehol dobu o dve desaťročia.

Súčasná FPÖ, ktorá minulý rok zopakovala Haiderov triumf z roku 1999, len kopíruje jadro jeho programu (vo vláde sa však pod vedením Stracheho správa značne disciplinovanejšie než za Haidera). Duchovnými dedičmi Haidera sú aj Matteo Salvini či Marine Le Penová, no ich nacionalistický populizmus vychádza najmä z vlastných národných tradícií.

Die Süddeutsche Zeitung ide ešte ďalej, píše, že Donald Trump so sloganom „America first“ v americkej verzii oživil Haiderovo „Österreich zuerst“. Nemecký denník to s touto paralelou trochu preháňa, Trump zrejme nič netuší o Rakúšanovi Haiderovi (ak vôbec pozná nejakého Rakúšana, tak je to Arnold Schwarzenegger), slogan „America first“ zrejme ako prvý použil Woodrow Wilson a onedlho po ňom americkí izolacionisti. 

Moderný nacionalistický populizmus, aký v Európe 90. rokov zakladal Jörg Haider, sa odvtedy v niečom zmenil: v ekonomike je značne ľavicovejší než pred 20 rokmi, z dôvodu demografického vývoja a migračných vĺn je oveľa viac protimoslimský a oveľa menej antisemitský (Haider sa dopustil antisemitských výrokov, za ktoré sa dnes z FPÖ vylučuje). 

Ale základné krédo tomuto politickému prúdu zostalo. Stefan Petzner, Haiderov dôverník a volebný manažér, ho minulý rok pre Die Süddeutsche Zeitung ilustroval nasledujúcim príkladom: „Raz sa Haidera jeden volič opýtal, prečo robí proti cudzincom takú agresívnu volebnú kampaň. Haider mu odpovedal celkom otvorene: ´Musím to hovoriť, lebo to chcú ľudia počuť´.“ 

 

Na snímke ľudovec Wolfgang Schüssel /vľavo/ odchádza s predsedom Slobodných Jörgom Haiderom vo februári 2000, ich nová koaličná vláda ukončila 30 rokov vlády s účasťou sociálnych demokratov.

Jaroslav Daniška pred 468 d

Volá sa Jamal Khashoggi, je (bol) saudský novinárom žijúcim v cudzine, naposledy vo Virginii v USA, písal stĺpčeky pre Washington Post, predtým bol šéfredaktorom Al Arab News Channel. Khashoggi bol verejne známym kritikom korunného princa Mohammada bin Salmana.

Druhého októbra navštívil konzulát Saudskej Arábie v Istanbule, potreboval úradný dokument, aby sa mohol oženiť, z konzulátu však - ako tvrdí turecká polícia - už živý nevyšiel. Saudi tvrdia, že jej priestor už opustil, Khashoggiho rodina však o ňom nemá žiadne správy a prezident Erdogan cez víkend tvrdil, že je stále na pôde konzulátu.

Podľa posledných správ z Turecka mal byť Khashoggi "brutálne mučený, zabitý a rozsekaný na časti," všetko malo byť nahraté na video. Tvrdí to vysoký úradník tureckej polície.

Príbeh saudského novinára opísal pre Washington Post aj David Ignatius, zaujímavý je aj portrét od Robin Wrightovej pre New Yorker. Americkí novinári vyzývajú prezidenta Trumpa, aby sa vložil do prípadu a žiadal od Saudskej Arábie, svojho úhlavného spojenca v arabskom svete, odpovede a dôkazy. 

Nie je to tak dávno, čo saudský princ bin Salman vyvolával veľké očakávania na Západep, písalo sa o povolení šoférovať pre ženy, spomínate? Zdá sa, že už je po nich, nielen kvôli tomuto prípadu.

Foto: wikimedia