Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 544 d

Rod Dreher pred chvíľou zverejnil tweet, ktorý si zaslúži malú publicitu. Urobil screenshot (pozri obr.) názorovej strany New York Times a napísal: „Sedem textov venovaných Kavanaughovi, všetky negatívne voči nemu. Viem, že sú to ľavicové noviny, ale necítia editori profesionálnu zodpovednosť ukázať čitateľom, čo si myslí druhá časť krajiny?“ Toľko Dreher. 

Moje osobné sklamanie má meno Ross Douthat, konzervatívny katolík a stĺpčekár pre Timesy, ktorý hneď v prvom texte po útoku na Kavanaugha napísal, že by mal odstúpiť. Dlho predtým, než sa k obvineniu vyjadril Kavanaugh. Postupne svoj postoj posúval, pre istotu po jeho zvolení radšej zmenil tému. V poslednom tweete k téme už karhal demokratov, že uplatňujú starú osvedčenú techniku uplynulej dekády: keď je problém, posunú sa ešte viac doľava. Ešteže ho nahradil jeho kolega a komentátor Bret Stephens, ktorý obrane Kavanaugha venoval dva texty.

Chvíľu sa zdalo, že demokrati otočia list, ale všetko je inak, Kavanaugh zaplnil názorovú stranu Washington Post aj NY Times, z protestov pred dverami Najvyššieho súdu zostáva rozum stáť, najhoršie je však niečo iné: Nevidel som meno jedniného významnejšieho liberálneho intelektuála, ktorý by sa zastal Kavanaugha a vyhodnotil ten mediálno-politický proces inak ako zvyšok stranícko-ideologického tábora.

Bol to 10. list Federalistov, kde Madison písal o „straníctve“ ako jednom z najväčších ohrození americkej republiky, príkladov už bolo mnoho, Kavanaugh je posledným a v istom zmysle najmenej vyberaným zo všetkých. V nátlaku proti jeho zvoleniu použili demokrati všetko, bez ohľadov na zásady spravodlivého súdneho procesu, prezumpcie neviny či rešpektu k ochrane súkromia sudcu Kavanaugha .

Ale súčasne je to aj obrovské politické víťazstvo pre republikánov a po 45 rokoch od Roe vs. Wade príležitosť na to, aby sa Najvyšší súd vrátil k role, ktorú má v deľbe moci plniť, nie právo vytvárať, ale spory vykladať. Ak malo to „bičovanie“ Kavanaugha nejaký zmysel, kiežby ním bolo to, že tak ťažko vybojovaný zápas by mal k niečomu viesť. Kavanaugh na Najvyššom súde – to je doteraz najväčší úspech prezidenta Trumpa v úrade.

Foto: @roddreher/twitter

Pavol Rábara pred 544 d

Spoločenstvo Ladislava Hanusa spustilo tieto dni už 30. semester svojho formačno-akademického programu. Študenti tohto jubilejného semestra dostali ako teambuildingovú úlohu pripraviť netradičnú výstavu fotografií s názvom Kríž medzi nami.

Ide o snímky, ktoré zachytávajú reakcie ľudí na drevený kríž, ktorý nosila ulicami Bratislavy skupina mladých ľudí. 

Uplynulú sobotu fotografie vystavili vo svojom komunitnom priestore SLHaus v Bratislave. Netradičnosť výstavy spočívala aj v tom, že bola spolu s fotografiami pripravená za menej ako 24 hodín. 

Spoločenstvo Ladislava Hanusa je katolícke akademické spoločenstvo, ktorého víziou je byť inšpirujúcim spoločenstvom vzdelaných a angažovaných kresťanov, ktorí budú obohacovať kultúru a verejný život na Slovensku. Jednou z najväčších akcií SLH je festival kresťanskej kultúry Bratislavské Hanusove dni. 

Jozef Majchrák pred 544 d

Víkendové senátne voľby (mení sa tretina senátorských kresiel) v Česku potvrdili, že najrýchlejšou cestou, ako sa z neznámeho človeka stane politická celebrita, je kandidatúra v prezidentských voľbách. Neúspešný prezidentský kandidát Jiří Drahoš suverénne už v prvom kole senátnych volieb zvíťazil vo volebnom obvode v Prahe 4. Podobný výsledok sa podaril už len Jiřímu Čunkovi z KDÚ-ČSL vo Vsetíne. 

Dobré výsledky dosiahli aj ďalší prezidentskí kandidáti Pavel Fischer v Prahe 12 a Marek Hilšer v Prahe 2. Obidvaja sú vo svojich obvodoch favoritmi druhého kola volieb. Najviac kandidátov postupujúcich do druhého kola má hnutie ANO a ODS. 

Babišovo ANO uspelo aj v komunálnych voľbách, ktoré sa konali súbežne s voľbami do senátu. ANO spomedzi strán zvíťazilo vo všetkých veľkých mestách s výnimkou Prahy, kde bodovali Piráti a ODS. V komunálnych a senátnych voľbách, naopak, prepadli KSČM a ČSSD. 

Foto: TASR/Marko Erd

Adam Takáč pred 544 d

Po sobotňajšom vyhlásení Vatikánu, podľa ktorého nariadil pápež preskúmanie sexuálnych škandálov okolo kardinála Teodora McCarricka vo vatikánskych archívoch, prichádza ostrá reakcia na  bývalého nuncia v USA arcibiskupa Carla Maria Vigana. Ten koncom augusta totiž obvinil pápeža a ďalších biskupov, že kryli McCarrickove sexuálne delikty.

Prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Ouellet teraz v otvorenom liste Viganovi píše, že jeho obvinenia sú zákerným a neoprávneným útokom na pápeža. „Vaša súčasná pozícia je nepochopiteľná a nehanebná,“ tvrdí kardinál Ouellet v liste, „nielen kvôli zmätku, ktorý zasieva u veriacich, ale preto, že Vaše obvinenia vážne poškodzujú povesť nástupcov apoštolov.“

Ouellet vysvetľuje, že je neuveriteľné z akéhokoľvek hľadiska obviňovať Františka, že škandály bývalého kardinála kryl a stal sa tak spolupáchateľom, ako si Vigano myslí.

Viganó nedávno vyzval Ouelleta, aby prezradil, či existuje doklad o uvalení kanonického trestu na McCarricka emeritným pápežom Benediktom XVI. a o jeho zrušení pápežom Františkom.

„Od 30. júna 2010, odkedy som prefektom Kongregácie pre biskupov, som prípad McCarricka nepredložil na žiadnej audiencii u pápeža Benedikta XVI. ani u pápeža Františka s výnimkou týchto dní po jeho odstúpení z kardinálskeho kolégia,“ reaguje podľa Vatican News Ouellet. „Bývalý kardinál, ktorý išiel do dôchodku v máji 2006, bol dôrazne vyzvaný, aby necestoval a nevystupoval na verejnosti a neprovokoval tak k ďalším rečiam o svojej osobe. Je falošné prezentovať to ako ´sankciu´ uvalenú Benediktom XVI. a anulovanú pápežom Františkom.“

Ouellet ďalej konštatuje, že po opätovnom prieskume archívu zistil, že neobsahuje dokumenty, ktoré by sa týkali tejto záležitosti a boli podpísané jedným alebo druhým pápežom, ani záznam o audiencii u jeho predchodcu kardinála Giovanni-Battista Re. Ten zaväzoval McCarricka k mlčaniu a životu v súkromí.

„Dôvod spočíva v tom, že vtedy – na rozdiel od dneška – ešte neexistovali dostatočné dôkazy o jeho údajnej vine,“ vysvetľuje Ouellet.

V liste pokračuje tvrdením, že je sám prekvapený z toho, ako je možné, že McCarrick bol niekoľkokrát povýšený, dokonca až k úradu kardinála. „Je však nevyhnutné chápať, že rozhodnutia pápeža sa zakladajú na informáciách, ktoré sú k dispozícii v danej chvíli a sú predmetom úsudku, ktorý nie je neomylný.“

Podľa Ouelleta vyvodzovať z toho, že osoby poverené predbežným výberovým procesom sú skorumpované – i keď niektoré indície by mali byť ďalej prešetrené –, je nespravodlivé.

„Spomínaný prelát sa dokázal veľmi dobre hájiť pred pochybnosťami, ktoré boli vznesené proti nemu. Na druhej strane skutočnosť, že sa vo Vatikáne môžu vyskytovať osoby, ktoré praktizujú a podporujú správanie odporujúce evanjeliu v oblasti sexuality, neoprávňuje k tomu, aby bol niekto označený za komplica, dokonca aj samotný Svätý Otec.“

Foto: Prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Ouellet (TASR/AP)

Adam Takáč pred 545 d

Po viac ako ôsmich rokoch by sa v pondelok malo rozhodnúť o osude pakistanskej kresťanky Asie Bibi. Matku piatich detí v roku 2010 uväznili a pôvodne odsúdili na trest smrti pre údajnú urážku proroka Mohameda. 

V pondelok by mali v pakistanskom Islamabáde otvoriť v jej prípade odvolacie konanie. 

V roku 2009 sa Asia Bibi počas práce na poli napila vody z verejnej studne a nádobu s vodou ponúkla aj svojej moslimskej spolupracovníčke na jej požiadanie. Ženy ju však napadli pre jej kresťanskú vieru a obvinili ju, že vodu kvôli svojej viere znečistila. Ona im odpovedala otázkou: „Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?“ Otázka miestnych moslimov rozzúrila.

Nasledovali útoky voči nej a jej rodine, bola zatknutá a v roku 2010 odsúdená na smrť za „vyslovenie hanlivej poznámky voči prorokovi Mohamedovi“, čo je v pakistanskom práve klasifikované ako rúhanie s možným trestom smrti. 

Po medzinárodnom tlaku napokon k poprave nedošlo, ale definitívne uzavretie jej prípadu pakistanské súdy neustále odkladali. 

Na podporu pakistanskej kresťanky sa v ostatných rokoch viackrát vyslovili aj pápeži Benedikt XVI. a František, ktorý sa stretol s jej rodinou. Niektorí europoslanci ju vlani nominovali na Sacharovu cenu za slobodu myslenia.

O prípade hovoril pre Postoj aj slovenský europoslanec za OĽaNO Branislav Škripek, ktorý sa oň zaujímal priamo v Pakistane.

Lukáš Obšitník pred 546 d

Americký Senát dnes zvolil Bretta Kavanaugha za sudcu Najvyššieho súdu USA. Senátori hlasovali v pomere 50 „za“ k 48 „proti“. 

Za republikánsku stranu hlasovala ako jediná „proti“ senátorka Lisa Murkowski z Aljašky, naopak, „za“ hlasoval demokratický senátor Joe Manchin zo Západnej Virgínie.

Hlasovanie opakovane narušovali pokriky protestujúcich. Predsedajúci Mike Pence musel vyzývať na obnovenie poriadku a narušiteľov bolo treba odviesť zo sály pre verejnosť.

Kavanaugh vo funkcii nahradí sudcu Anthonyho Kennedyho, ktorý v júli tohto roku odišiel vo veku 82 rokov do dôchodku. Kavanaugh patrí medzi význačných textualistov (resp. originalistov), teda tých, ktorí interpretujú americkú ústavu tak, ako bola napísaná, bez vkladania takých významov a práv do jej ustanovení, aké do nej jej autori nevložili. Je absolventom Yale University a Yale Law School, posledných 12 rokov pôsobil ako sudca Odvolacieho súdu USA obvodu District of Columbia. Po jeho zvolení majú na Najvyššom súde sudcovia-„originalisti“ väčšinu 5 : 4.

Viac o voľbe sudcu Najvyššieho súdu USA nájdete tu.

Foto: Snímka z hlasovania o voľbe B. Kavanaugha za sudcu Najvyššieho súdu, ktorému predsedal viceprezident Mike Pence. Zdroj: TASR/AP

Ján Duda pred 546 d

Evanjelium 27. nedele v cezročnom období (7. 10. 2018) je o manželstve a rozvode (Mk 10,2-16). Mojžiš dovolil Židom vystaviť priepustný list a prepustiť svoju manželku. Ježiš povedal, že to Mojžiš dovolil pre tvrdosť ich srdca a zdôraznil pôvodný Boží plán: muž a žena sa stanú manželstvom „jedným telom“ a „každý, kto prepustí svoju manželku a vezme si inú, cudzoloží“. 

(1) Je tu Ježišovo jasné nie rozvodom! Sv. Ambróz (339 – 397) píše, že „kto hovorí áno rozvodom, je Židom, ale nie kresťanom“ a „kto sa rozvádza, roztrhne svoje telo, lebo odhadzuje svoju ženu, svoj manželský zväzok“ (in: Starowieyski, 507). Ak Boh stvoril svet a človeka v určitom poriadku, ktorý človek hriechom pokazil, Ježiš tento svet a človeka „znovu stvoril“ milosťou svojho vykupiteľského diela. Manželstvo je teda Boží, nie ľudský plán. A na jeho udržanie je potrebná aj Božia milosť.

(2) Nie rozvodu srdca! Nehovoríme o rozvode v právnom zmysle slova, ale v morálnom zmysle, o rozvode srdca. Ide o muža a ženu, ktorí sa síce nerozviedli, ale sa často hádajú, ubližujú si, ponižujú sa navzájom, upadli do závislosti od alkoholu, drog, jeden psychicky manipuluje a zotročuje druhého... Toto je rozvod srdca, lebo srdcia takého muža a ženy sú si navzájom cudzie (Cantalamessa, 268). Ježiš hovorí jasné nie aj „rozvodu srdca“: muž a žena sú v manželstve jedným telom! A kto ubližuje sebe samému, je chorý zdravotne alebo morálne.

Zrnko duchovnej múdrosti: modlime sa za manželov i za tých, ktorí sa na manželstvo pripravujú, aby ich Pán chránil pred rozvodom srdca a pomáhal im svojou milosťou.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: parade.com

Jaroslav Daniška pred 547 d

Schvaľovanie Bretta Kavanaugha za sudcu Najvyššieho súdu ide do finále, Senát v piatok posunul celý proces na záverečné hlasovanie, to sa očakáva v sobotu. Piatkové hlasovanie sa skočilo tesne 51 : 49, s malým prekvapením – republikánska senátorka Lisa Murkowski z Aliašky nehlasovala so svojou stranou, záverečné hlasovanie, naopak, podporil Joe Manchin, demokrat zo Západnej Virginie, ktorý v novembri obhajuje mandát.

Jeff Flake, republikán z Arizony, kvôli ktorému sa celý proces o týždeň spomalil, keď podporil dodatočné vyšetrovanie FBI, aj republikánska senátorka Susan Collins z Maine už vyhlasujú, že Kavanaugha podporujú.

Ak sa ale bude o Kavanaughovi hlasovať v sobotu, mal by na hlasovaní chýbať republikán Stephen Daines, ktorému sa v sobotu vydáva dcéra. V Senáte však bude prítomný viceprezident Mike Pence, ktorého hlas by v prípade rovnosti hlasov rozhodol.

Posledné vyšetrovanie FBI prebehlo tak, ako očakávali republikáni. V správe FBI nie sú žiadne nové relevantné informácie, nič, čo by na Kavanaughove doterajšie tvrdenia vrhlo nové svetlo, demokrati sa sťažujú, že správa je nekompletná. FBI doručila jednu kópiu správy na senátny výbor, kde sa s jej znením mohli jednotliví senátori oboznámiť.

Krátko pred doručením správy FBI ešte stihla zmeniť svoje verejné výroky Julie Swetnick, ktorá Kavanaugha obvinila z účasti na párty, kde dochádzalo ku gangovému znásilňovaniu dievčat, čo znížilo jej dôveryhodnosť. Štyria Kavanaughovi spolužiaci napísali trápny text pre Washington Post, kde tvrdili, že Kavanaugh sa viackrát opil tak, že mal okno, čo má byť dôvod, aby nebol schválený.

Naopak, svojho bývalého žiaka zo strednej školy sa zastal učiteľ Mark Rist, ktorý tvrdí, že to bol jemný (gentle) študent s integritou a správanie, aké mu pripísala Fordová, na neho nesedí.

Text pre Wall Street Journal napísal aj Brett Kavanaugh, s názvom Som nezávislý, nestranný sudca. V texte o. i. napísal, že počas najviac vypätého dňa na vypočutí bol veľmi emotívny, viac ako inokedy, „občas som mohol byť príliš emotívny. (...) Viem, že som povedal niektoré veci, ktoré som povedať nemal. Dúfam, že každý dokáže pochopiť, že som tam bol ako syn, manžel a otec. Svedčil som predovšetkým s myšlienkou na päť ľudí v mojej mysli: moju mamu, môjho otca, moju ženu a predovšetkým moje dcéry“. Na záver prisľúbil, že bude pro-law sudcom.

Foto:TASR/AP

Martin Hanus pred 547 d

Focus zverejnil nový prieskum dôveryhodnosti politických lídrov, najspokojnejší dnes budú v Smere. Po prvé, dôveryhodnosť prezidenta Andreja Kisku padá, zo zhruba 60 percent pred necelými dvomi rokmi na dnešných 41 percent. Pre Kisku to nie je ešte katastrofa, znamená to najmä toľko, že pre vyhrotený konflikt s Robertom Ficom stratil predtým pomerne vysokú podporu voličov Smeru (dnes ho odmietajú asi dve tretiny voličov najsilnejšej strany). Pre Fica je to dôkaz, že antikampaň proti Kiskovi mu medzi vlastnými funguje, ale zjavne zapôsobila napríklad aj na voličov Sme rodina. 

Ďalšia dobrá správa pre Smer je rast popularity Petra Pellegriniho, dôveruje mu okolo 40 percent ľudí. Premiér a prezident sú na tom v podstate rovnako a ak by trend pokračoval, nabudúce môže Pellegrini Kisku predbehnúť. Pre Smer je povzbudivé, že Pellegrini oslovuje jasnú väčšinu voličov SNS, ale aj veľkú časť voličov Sme rodina, tiež má dobré čísla v elektoráte KDH. 

Pomerne dobrou správou pre Smer je aj to, že Robert Fico je naďalej dôveryhodným lídrom pre svojich voličov (92 percent), problém je, že u voličov iných strán budí obrovskú animozitu a klesá aj jeho potenciál osloviť aj mentálne najbližších voličov SNS. 

Pre lídrov opozičných strán je zlým znamením, že napriek preplneným protivládnym námestiam, odstúpení Fica a Kaliňáka ich dôveryhodnosť nestúpla, ale oproti začiatku roka skôr mierne klesla. Frustrácia z Ficovej tretej vlády a pomerov sa preniesla na celú politickú triedu vo všeobecnosti – a to je vlastne pre Smer v relatívnom úpadku takisto dobrá správa.

Béla Bugár s 28-percentnou dôveryhodnosťou (ešte v roku 2016 mu dôverovalo vyše 40 percent) sa môže aspoň utešovať, že sa vrátil na úroveň z roka 2017. Za to vďačí faktu, že naďalej pri ňom stoja voliči Mosta-Híd a druhý najlepší výsledok má medzi voličmi – a teraz sa nadýchnite – SNS. Ak sa chce Bugár ešte chvíľu kúpať v priazni ľudu, mal by sa skôr vyhýbať uliciam Bratislavy a čo najviac sa zdržiavať na Žitnom ostrove a na Kysuciach.  

Martin Hanus pred 548 d

Občas si krátim chvíle čítaním statusov Ľuboša Blahu, fascinuje ma neskrotná facebooková energia tohto neskoro narodeného zväzáka. Jeho vyznania lásky k Marxovi, Castrovi či Che Guevarovi nás prenášajú desiatky rokov dozadu, jeho ideologické útoky na opozíciu a médiá zas pripomínajú úroveň Romana Hofbauera či Dušana Slobodníka z házedeesáckych 90. rokov. Iste, často je to viac smutnosmiešne než smiešne, keďže Ľuboš Blaha nie je len snaživým pešiakom Smeru, ale aj predsedom výboru NR SR pre európske záležitosti.

Dnes to však Blaha prehnal aj na svoje pomery, keď na svojom facebooku napísal: „Takže Kočner. Jeden z podozrivých údajne potvrdil, že objednávateľom vraždy Jana Kuciaka bol Kočner. A teraz pred nami stojí veľká otázka – ako je možné, že túto očividnú stopu celé mesiace médiá ignorovali? Kočner sa predsa Kuciakovi vyhrážal. Nepriamo, kvôli čomu nemohla konať polícia. Ale, preboha, povedzte mi, ako je možné, že médiá celé mesiace živili konšpiráciu o talianskej mafii a absolútne ignorovali tú najpravdepodobnejšiu verziu, že v tom má prsty Kočner. Prepáčte, ale toto je to najväčšie zlyhanie médií v dejinách Európy. (...) Otázka je teda len jedna – robili to zámerne? Alebo sú len takí hlúpi?“

Samozrejme, Blaha si vymýšľa, novinári hneď po vražde ukázali najskôr na Mariána Kočnera a bol to generálny prokurátor Čižnár, ktorý ho vylúčil spomedzi podozrivých, keďže prokuratúre bolo trápne, že vyhrážky Kočnera voči Kuciakovi z jesene 2017 nebrali vážne. A neboli to hlúpi novinári, ktorí živili akúsi konšpiráciu o talianskej mafii, bol to priamo Ján Kuciak, ktorý napísal svoj posledný text o talianskej mafii prepojenej na Blahov Smer a Ficov Úrad vlády – aj preto polícia celé mesiace pracovala s verziou talianskych objednávateľov vraždy ako jednou z najvážnejších.

Ale očividné fakty sú zbytočné, je jasné, že Blaha sa ako zvyčajne vtiera Ficovi a spol., lebo vie, kto bude zostavovať kandidátku Smeru do najbližších volieb. Preto čo najvernejšie napodobnňuje rétoriku svojho šéfa Fica, no kým Fico robí stranícku propagandu s istým formátom, Blaha ju robí najlepšie, ako on sám vie, teda ako zväzák.

Ivan Mikloš raz Blahovi v parlamente povedal, že je „vzácny, doslova krištáľovo čistý typ človeka, ktorý je vzdelaný za hranicu svojho intelektu“. Mikloš to povedal presne – a mierne.  

Na snímke Ľuboš Blaha a Robert Fico, foto TASR – Martin Baumann