Krátke správy redakcie

Lukáš Obšitník pred 549 d

Americký Senát dnes zvolil Bretta Kavanaugha za sudcu Najvyššieho súdu USA. Senátori hlasovali v pomere 50 „za“ k 48 „proti“. 

Za republikánsku stranu hlasovala ako jediná „proti“ senátorka Lisa Murkowski z Aljašky, naopak, „za“ hlasoval demokratický senátor Joe Manchin zo Západnej Virgínie.

Hlasovanie opakovane narušovali pokriky protestujúcich. Predsedajúci Mike Pence musel vyzývať na obnovenie poriadku a narušiteľov bolo treba odviesť zo sály pre verejnosť.

Kavanaugh vo funkcii nahradí sudcu Anthonyho Kennedyho, ktorý v júli tohto roku odišiel vo veku 82 rokov do dôchodku. Kavanaugh patrí medzi význačných textualistov (resp. originalistov), teda tých, ktorí interpretujú americkú ústavu tak, ako bola napísaná, bez vkladania takých významov a práv do jej ustanovení, aké do nej jej autori nevložili. Je absolventom Yale University a Yale Law School, posledných 12 rokov pôsobil ako sudca Odvolacieho súdu USA obvodu District of Columbia. Po jeho zvolení majú na Najvyššom súde sudcovia-„originalisti“ väčšinu 5 : 4.

Viac o voľbe sudcu Najvyššieho súdu USA nájdete tu.

Foto: Snímka z hlasovania o voľbe B. Kavanaugha za sudcu Najvyššieho súdu, ktorému predsedal viceprezident Mike Pence. Zdroj: TASR/AP

Ján Duda pred 549 d

Evanjelium 27. nedele v cezročnom období (7. 10. 2018) je o manželstve a rozvode (Mk 10,2-16). Mojžiš dovolil Židom vystaviť priepustný list a prepustiť svoju manželku. Ježiš povedal, že to Mojžiš dovolil pre tvrdosť ich srdca a zdôraznil pôvodný Boží plán: muž a žena sa stanú manželstvom „jedným telom“ a „každý, kto prepustí svoju manželku a vezme si inú, cudzoloží“. 

(1) Je tu Ježišovo jasné nie rozvodom! Sv. Ambróz (339 – 397) píše, že „kto hovorí áno rozvodom, je Židom, ale nie kresťanom“ a „kto sa rozvádza, roztrhne svoje telo, lebo odhadzuje svoju ženu, svoj manželský zväzok“ (in: Starowieyski, 507). Ak Boh stvoril svet a človeka v určitom poriadku, ktorý človek hriechom pokazil, Ježiš tento svet a človeka „znovu stvoril“ milosťou svojho vykupiteľského diela. Manželstvo je teda Boží, nie ľudský plán. A na jeho udržanie je potrebná aj Božia milosť.

(2) Nie rozvodu srdca! Nehovoríme o rozvode v právnom zmysle slova, ale v morálnom zmysle, o rozvode srdca. Ide o muža a ženu, ktorí sa síce nerozviedli, ale sa často hádajú, ubližujú si, ponižujú sa navzájom, upadli do závislosti od alkoholu, drog, jeden psychicky manipuluje a zotročuje druhého... Toto je rozvod srdca, lebo srdcia takého muža a ženy sú si navzájom cudzie (Cantalamessa, 268). Ježiš hovorí jasné nie aj „rozvodu srdca“: muž a žena sú v manželstve jedným telom! A kto ubližuje sebe samému, je chorý zdravotne alebo morálne.

Zrnko duchovnej múdrosti: modlime sa za manželov i za tých, ktorí sa na manželstvo pripravujú, aby ich Pán chránil pred rozvodom srdca a pomáhal im svojou milosťou.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: parade.com

Jaroslav Daniška pred 550 d

Schvaľovanie Bretta Kavanaugha za sudcu Najvyššieho súdu ide do finále, Senát v piatok posunul celý proces na záverečné hlasovanie, to sa očakáva v sobotu. Piatkové hlasovanie sa skočilo tesne 51 : 49, s malým prekvapením – republikánska senátorka Lisa Murkowski z Aliašky nehlasovala so svojou stranou, záverečné hlasovanie, naopak, podporil Joe Manchin, demokrat zo Západnej Virginie, ktorý v novembri obhajuje mandát.

Jeff Flake, republikán z Arizony, kvôli ktorému sa celý proces o týždeň spomalil, keď podporil dodatočné vyšetrovanie FBI, aj republikánska senátorka Susan Collins z Maine už vyhlasujú, že Kavanaugha podporujú.

Ak sa ale bude o Kavanaughovi hlasovať v sobotu, mal by na hlasovaní chýbať republikán Stephen Daines, ktorému sa v sobotu vydáva dcéra. V Senáte však bude prítomný viceprezident Mike Pence, ktorého hlas by v prípade rovnosti hlasov rozhodol.

Posledné vyšetrovanie FBI prebehlo tak, ako očakávali republikáni. V správe FBI nie sú žiadne nové relevantné informácie, nič, čo by na Kavanaughove doterajšie tvrdenia vrhlo nové svetlo, demokrati sa sťažujú, že správa je nekompletná. FBI doručila jednu kópiu správy na senátny výbor, kde sa s jej znením mohli jednotliví senátori oboznámiť.

Krátko pred doručením správy FBI ešte stihla zmeniť svoje verejné výroky Julie Swetnick, ktorá Kavanaugha obvinila z účasti na párty, kde dochádzalo ku gangovému znásilňovaniu dievčat, čo znížilo jej dôveryhodnosť. Štyria Kavanaughovi spolužiaci napísali trápny text pre Washington Post, kde tvrdili, že Kavanaugh sa viackrát opil tak, že mal okno, čo má byť dôvod, aby nebol schválený.

Naopak, svojho bývalého žiaka zo strednej školy sa zastal učiteľ Mark Rist, ktorý tvrdí, že to bol jemný (gentle) študent s integritou a správanie, aké mu pripísala Fordová, na neho nesedí.

Text pre Wall Street Journal napísal aj Brett Kavanaugh, s názvom Som nezávislý, nestranný sudca. V texte o. i. napísal, že počas najviac vypätého dňa na vypočutí bol veľmi emotívny, viac ako inokedy, „občas som mohol byť príliš emotívny. (...) Viem, že som povedal niektoré veci, ktoré som povedať nemal. Dúfam, že každý dokáže pochopiť, že som tam bol ako syn, manžel a otec. Svedčil som predovšetkým s myšlienkou na päť ľudí v mojej mysli: moju mamu, môjho otca, moju ženu a predovšetkým moje dcéry“. Na záver prisľúbil, že bude pro-law sudcom.

Foto:TASR/AP

Martin Hanus pred 551 d

Focus zverejnil nový prieskum dôveryhodnosti politických lídrov, najspokojnejší dnes budú v Smere. Po prvé, dôveryhodnosť prezidenta Andreja Kisku padá, zo zhruba 60 percent pred necelými dvomi rokmi na dnešných 41 percent. Pre Kisku to nie je ešte katastrofa, znamená to najmä toľko, že pre vyhrotený konflikt s Robertom Ficom stratil predtým pomerne vysokú podporu voličov Smeru (dnes ho odmietajú asi dve tretiny voličov najsilnejšej strany). Pre Fica je to dôkaz, že antikampaň proti Kiskovi mu medzi vlastnými funguje, ale zjavne zapôsobila napríklad aj na voličov Sme rodina. 

Ďalšia dobrá správa pre Smer je rast popularity Petra Pellegriniho, dôveruje mu okolo 40 percent ľudí. Premiér a prezident sú na tom v podstate rovnako a ak by trend pokračoval, nabudúce môže Pellegrini Kisku predbehnúť. Pre Smer je povzbudivé, že Pellegrini oslovuje jasnú väčšinu voličov SNS, ale aj veľkú časť voličov Sme rodina, tiež má dobré čísla v elektoráte KDH. 

Pomerne dobrou správou pre Smer je aj to, že Robert Fico je naďalej dôveryhodným lídrom pre svojich voličov (92 percent), problém je, že u voličov iných strán budí obrovskú animozitu a klesá aj jeho potenciál osloviť aj mentálne najbližších voličov SNS. 

Pre lídrov opozičných strán je zlým znamením, že napriek preplneným protivládnym námestiam, odstúpení Fica a Kaliňáka ich dôveryhodnosť nestúpla, ale oproti začiatku roka skôr mierne klesla. Frustrácia z Ficovej tretej vlády a pomerov sa preniesla na celú politickú triedu vo všeobecnosti – a to je vlastne pre Smer v relatívnom úpadku takisto dobrá správa.

Béla Bugár s 28-percentnou dôveryhodnosťou (ešte v roku 2016 mu dôverovalo vyše 40 percent) sa môže aspoň utešovať, že sa vrátil na úroveň z roka 2017. Za to vďačí faktu, že naďalej pri ňom stoja voliči Mosta-Híd a druhý najlepší výsledok má medzi voličmi – a teraz sa nadýchnite – SNS. Ak sa chce Bugár ešte chvíľu kúpať v priazni ľudu, mal by sa skôr vyhýbať uliciam Bratislavy a čo najviac sa zdržiavať na Žitnom ostrove a na Kysuciach.  

Martin Hanus pred 551 d

Občas si krátim chvíle čítaním statusov Ľuboša Blahu, fascinuje ma neskrotná facebooková energia tohto neskoro narodeného zväzáka. Jeho vyznania lásky k Marxovi, Castrovi či Che Guevarovi nás prenášajú desiatky rokov dozadu, jeho ideologické útoky na opozíciu a médiá zas pripomínajú úroveň Romana Hofbauera či Dušana Slobodníka z házedeesáckych 90. rokov. Iste, často je to viac smutnosmiešne než smiešne, keďže Ľuboš Blaha nie je len snaživým pešiakom Smeru, ale aj predsedom výboru NR SR pre európske záležitosti.

Dnes to však Blaha prehnal aj na svoje pomery, keď na svojom facebooku napísal: „Takže Kočner. Jeden z podozrivých údajne potvrdil, že objednávateľom vraždy Jana Kuciaka bol Kočner. A teraz pred nami stojí veľká otázka – ako je možné, že túto očividnú stopu celé mesiace médiá ignorovali? Kočner sa predsa Kuciakovi vyhrážal. Nepriamo, kvôli čomu nemohla konať polícia. Ale, preboha, povedzte mi, ako je možné, že médiá celé mesiace živili konšpiráciu o talianskej mafii a absolútne ignorovali tú najpravdepodobnejšiu verziu, že v tom má prsty Kočner. Prepáčte, ale toto je to najväčšie zlyhanie médií v dejinách Európy. (...) Otázka je teda len jedna – robili to zámerne? Alebo sú len takí hlúpi?“

Samozrejme, Blaha si vymýšľa, novinári hneď po vražde ukázali najskôr na Mariána Kočnera a bol to generálny prokurátor Čižnár, ktorý ho vylúčil spomedzi podozrivých, keďže prokuratúre bolo trápne, že vyhrážky Kočnera voči Kuciakovi z jesene 2017 nebrali vážne. A neboli to hlúpi novinári, ktorí živili akúsi konšpiráciu o talianskej mafii, bol to priamo Ján Kuciak, ktorý napísal svoj posledný text o talianskej mafii prepojenej na Blahov Smer a Ficov Úrad vlády – aj preto polícia celé mesiace pracovala s verziou talianskych objednávateľov vraždy ako jednou z najvážnejších.

Ale očividné fakty sú zbytočné, je jasné, že Blaha sa ako zvyčajne vtiera Ficovi a spol., lebo vie, kto bude zostavovať kandidátku Smeru do najbližších volieb. Preto čo najvernejšie napodobnňuje rétoriku svojho šéfa Fica, no kým Fico robí stranícku propagandu s istým formátom, Blaha ju robí najlepšie, ako on sám vie, teda ako zväzák.

Ivan Mikloš raz Blahovi v parlamente povedal, že je „vzácny, doslova krištáľovo čistý typ človeka, ktorý je vzdelaný za hranicu svojho intelektu“. Mikloš to povedal presne – a mierne.  

Na snímke Ľuboš Blaha a Robert Fico, foto TASR – Martin Baumann

Gabriel Hunčaga pred 552 d

Nedávna dohoda medzi Vatikánom a Čínou mala byť diplomatickým míľnikom. Namiesto toho je neustálym zdrojom kontroverzií. Jej zástancovia argumentujú tým, že pápežovi zostane pri výbere kandidátov episkopátu právo veta a že Komunistická strana Číny uzná rímskeho biskupa ako najvyššiu náboženskú autoritu katolíkov v krajine. Vatikán recipročne prizná čínskym komunistickým predstaviteľom právo spolurozhodovania v otázkach výberu biskupských kandidátov.

Aktuálne vydanie týždenníka Christ in der Gegenwart si všíma, že na otázku, ako to bude v praxi prebiehať, nedokázali dať uspokojivú odpoveď kompetentní z ani jednej zúčastnenej strany (za štátny sekretariát Vatikánu biskup Antoine Camilleri a za čínske ministerstvo zahraničných vecí Wang Chao). Podľa Porsona Chana z diecézy Hongkong zostane asi 30 biskupov verných Rímu a prenasledovaných režimom ponechaných vlastnému osudu.

Komunistické vedenie Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov ich považuje za problematických a snaží sa zamedziť tomu, aby po dohode zostali vo svojich úradoch. Združenie už podľa v Hongkongu vychádzajúceho South China Morning Post vydalo vyhlásenie, že od dohody očakáva ďalšie počínštenie tamojšieho katolicizmu. 

Pozorovatelia (napríklad Michael Sainsbury z katolíckej agentúry UCA News) upozorňujú na skutočnosť, že z rétoriky Vatikánu sa akosi vytratil apel na náboženskú slobodu a že v komunistických väzniciach stále zostávajú kňazi a veriaci perzekvovaní pre vernosť Svätej stolici. Podľa Ulricha Deliusa z Gesselschaft für bedrohte Völker je víťazom rokovaní Čína, keďže z dohody nie sú známe konkrétne garancie náboženskej slobody so všetkým, čo k nej patrí. Známy kritik tohto postupu, hongkonský kardinál Jozef Zen Ze-kiun dokonca vyzval Pietra Parolina na odstúpenie z funkcie.

Z doterajšieho vzťahu čínskych marxistov ku katolicizmu je známe, že ho považujú za „západnú“ ideológiu. V kontexte kladenia dôrazu na slobodu jednotlivca je v spoločnosti so striktnou kolektívnou podriadenosťou katolicizmus pre čínskych súdruhov nebezpečný aj preto, lebo sa nad jeho štruktúrami ťažko nadobúda kontrola. Práve tento fakt je jedným z dôvodov, prečo v tamojšom nekompromisnom komunistickom modeli kapitalizmu a materializmu získava katolicizmus stále viac prívržencov. Doteraz sa toho kádre a funkcionári komunistickej strany obávali.    

Foto: National Catholic Register

Jaroslav Daniška pred 552 d

Vraždu Kuciaka si mal údajne objednať Marián Kočner (na obr.), tvrdí to obvinený podnikateľ Zoltán A., správu priniesol včera denník N. Kočner nebol zatiaľ z objednania vraždy políciou obvinený, bol však premiestnený z Justičného paláca do väznice v Leopoldove.

Dag Daniš, komentátor Aktualít, napísal na túto tému obsiahly komentár, kde rozoberá motív a možnosti podnikateľa Kočnera, konštatuje, že Kočnerovi možno "preukázať, že mal aj dostatočný motív, aj dostatočné zdroje (hotovosť 50-tisíc eur plus pohľadávku 20-tisíc eur) na objednávku vraždy". Nateraz ale zostáva v platnosti, že z objednania vraždy je obvinená Alena Zs., ktorá udržiavala s Kočnerom blízky kontakt.

Dag Daniš pripomína dva investigatívne texty, kde Kuciak písal o podvodoch Mariána Kočnera, aj text na základe ktorého prokuratúra nariadila nové prešetreie Kočnerovej daňovej kauzy. Navyše, Kočner sa Kuciakovi priamo vyhrážal, o čom informoval aj verejnosť, pričom polícia vtedy nijako nekonala. 

Zdá sa byť zjavné, že zatknutie a domové prehliadky obvinených v kauze zavraždenia Kuciaka a jeho snúbenice, priniesli nové skutočnosti. Hoci z verejných vystúpení Roberta Fica sa dá usudzovať, že polícia upriamuje väčšiu pozornosť na stopy, ktoré nevedú k Talianom a Vadalovcom, ktorých možno priamo spojiť s Ficovým úradom vlády, ak by vývoj vyšetrovania smeroval ku Kočnerovi a obvinenie jedného z obvinených by sa potvrdilo, malo by to pre slovenský verejný život ešte devastačnejšie dôsledky. Svedčilo by to totiž o tom, že prostriedky našich domácich zločincov a podvodníkov zhrubli a v niečom nemilo prekonali úroveň mečiarovských 90. rokov. Kočner sám by od tohto obdobia a únosu Kováčovho syna opísal zvláštne podivný temný oblúk. 

Povedané inak, ak by za vraždou neboli Taliani, ako odkazuje bývalý premiér, a vraždili a vraždu by si objednávali Slováci, naša krajina by sa na politickej mape Európy mentálne a kultúrne sama prihlásila ku kontinentálnemu Juhu.

Stále však treba zachovať istú opatrnosť, zahraničná stopa nemusí viesť iba k Talianom, slovenský gang môže mať viac hláv, dôležité je, aby sme sa dočkali nielen presvedčivého vyšetrenia a obvinenia páchateľov, ale aj ich odsúdenia.

Foto: Jakub Kotian/TASR

Jaroslav Daniška pred 553 d

Andrea Bocelli, nevidiaci taliansky spevák, má aj u nás svojich fanúšikov. Pred pár dňami zverejnil na YouTube svoj prvý duet so synom Matteom, anglo-taliansku pieseň, ktorá vyjadruje krásu puta otca a syna. Nezvyknem byť sentimentálny, ale keďže som na skladbu narazil krátko potom, ako som pár hodín strávil so svojím otcom, urobím výnimku. Netreba asi ani dodávať, že skladbe pridáva na čare taliančina Andreu Bocelliho aj niektoré rodinné fotografie so slepým otcom a jeho synom.

Videoklip s piesňou Fall On Me si možno pozrieť tu.

Martin Hanus pred 553 d

Keďže v týchto dňoch médiá riešia udalosti okolo zatknutia podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, trochu zaniklo jedno malé a symbolické gesto. Premiér Peter Pellegrini, ako aj najsilnejšia opozičná strana SaS sa prihlásili k tomu, že ak by to bolo potrebné, Slovensko by prichýlilo sýrske siroty. Tie sú momentálne stiesnené v mizerných podmienkach v utečeneckých táboroch v Grécku, viac o strašných pomeroch v týchto táboroch si možno prečítať v čerstvej reportáži The New York Times.

Premiér Pellegrini najskôr cez víkend povedal, že Slovensko bude solidárne a na základe vlastných možností a kapacít bude ochotné prijať „zúbožené deti-siroty“ s tým, že by mohli byť umiestnené do detských domovov.   

SaS sa následne odvolala na „kresťanské a humanistické tradície, ktoré sú základom našej kultúry“, Slovensko má podľa Sulíkovej strany potenciál prichýliť niekoľko desiatok sýrskych detí, ktoré v občianskej vojne stratili oboch rodičov, a vytvoriť im náhradný domov.

A áno, ozvala sa aj SNS, ktorá to všetko v duchu odkazu Jána Slotu označila za komplot mimovládnych organizácií, mainstreamových médií a opozičnej SAS (hoci tému otvorila otázka moderátora RTVS na Pellegriniho), ktoré vraj všetko postavili „na nástrojoch brutálneho citového vydierania, ktorého cieľom je vyvolať v povedomí verejnosti naliehavý pocit morálnej povinnosti prijať na Slovensko takzvané ,sýrske siroty‘“.

Našťastie, nedankovsky reagovalo naše ministerstvo zahraničia, ktoré vyhlásilo, že by sme v rámci dočasného programu mohli prijať desať maloletých Sýrčanov. Samozrejme, ak má mať takéto humanitárne opatrenie nielen symbolickú hodnotu, ale aj praktický zmysel, musí byť premyslené, aby tu bolo sýrskym deťom naozaj lepšie.  

Lenže SNS si takúto otázku ani nepoloží, pre ňu je aj možný príchod niekoľkých sirôt príležitosťou na žmýkanie protimigrantskej emócie.

No Slovensko zvláda túto tému celkovo značne lepšie než Česi, kde udal cynický tón premiér Andrej Babiš dvomi vetami: „Prečo by sme ich prijímali? Máme siroty aj u nás, ktoré musíme pripraviť do života.“ Babišom vlastnené Lidové noviny – ešte pred naším Andrejom Dankom – písali o „citovom vydieraní“ a uverejnili rozhovor so šéfkou dovtedy celkom neznámej organizácie Medzinárodný detský kríž, ktorá ocenila Babišov postoj (a neskôr sa zistilo, že ten článok vznikol na Babišovom Úrade vlády).  

Foto TASR/AP 

Jozef Majchrák pred 554 d

Agentúra Focus zverejnila odhad toho, ako by dopadlo prvé kolo prezidentských volieb. Je to trochu zvláštny prieskum. Ako najsilnejší prezidentskí kandidáti z neho vychádzajú dvaja politici, ktorí zatiaľ svoj záujem kandidovať nepotvrdili. Respektíve, Miroslav Lajčák to viackrát odmietol a Andrej Danko o tom síce určite uvažuje, ale čaká práve na to, ako sa rozhodne Lajčák. 

Podpora zatiaľ najviditeľnejšieho prezidentského kandidáta Roberta Mistríka sa v prieskume pohybuje tesne pod desať percent a pomerne slušný zisk u voličov zaznamenali Štefan Harabin (9,1) a Marian Kotleba (8,7). Tesne okolo osem percent sa pohybuje aj Veronika Remišová, o ktorej sa však tiež zatiaľ nevie, či bude kandidovať.

Na výpovednejšie prieskumy si budeme musieť počkať do času, kým sa definitívne utrasie zoznam kandidátov. 

Foto: Focus