Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 517 d

Vládne strany CDU/CSU a SPD nemali ešte nikdy takú nízku podporu voličov ako v týchto dňoch. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry INSA by CDU/CSU volilo iba 27 percent voličov, SPD dokonca len 16 percent. Naopak, protestná AfD ďalej posilňuje, podľa tohto prieskumu by predbehla SPD so ziskom 18 percent, na úkor vládnej koalície výrazne rastie aj strana Zelených so 14,5 percentami (podľa iných prieskumov sú sily AfD a Zelených zhruba vyrovnané).

Na prvý pohľad to nedáva logiku, Nemecko takmer bezbolestne prekonalo finančnú krízu, ekonomika šliape, jej exportná sila je vzorom pre celý svet, rastú aj reálne mzdy, veľká časť Nemcov žije v blahobyte ako nikdy predtým. Nezamestnanosť – táto olovená guľa na znovuzjednotenom Nemecku – padá už takmer dekádu smerom nadol, vláda masívne investuje do infraštruktúry bez toho, aby vyrábala dlhy. Skrátka, na Merkelovej éru sa raz bude pozerať ako na zlaté ekonomické roky.

Samozrejme, z tohto vývoja neprofitujú zďaleka všetci, aj v Nemecku sú sociálne problémy – napríklad ceny nájmov sa v niektorých veľkomestách ako Mníchov utrhli z reťaze. Takisto ľudí, ktorí pracujú v nestabilných pracovných vzťahoch (takzvané minidžoby, najímanie cez pracovné agentúry, zmluvy na dobu určitú a pod.) je značne viac než v 90. rokoch, no zároveň mnohí z nich by boli vtedy nezamestnaní.

Štvrtá Merkelovej vláda si však pol roka od vzniku neužíva mastné roky, ale je v zajatí utečeneckého roka 2015 a Merkelovej rozhodnutia nechať otvorené hranice. Na začiatku leta sa vláda takmer rozpadla pre spor kancelárky s ministrom vnútra Horstom Seehoferom, ktorý chcel pribrzdiť migráciu azylantov. Posledné dni sa opäť otriasala v základoch kvôli sporu o odvolanie Hansa-Georga Maaßena, šéfa Spolkového úradu pre ochranu ústavy. Začalo sa to zabitím Daniela H., ktorého vo východonemeckom Chemnitzi počas mestských slávností dobodali Alaa S. a Farhad Ramazan A. Obaja prišli v poslednej utečeneckej vlne, minimálne jeden z nich zneužíval benevolentnosť úradov. Vraždu však prekryli následné demonštrácie v Chemnitzi, ktorých súčasťou boli aj skupiny holohlavcov napojených na neonacistické prostredie. 

Hans-Georg Maaßen verejne kritizoval médiá aj politikov, že odviedli pozornosť od samotného skutku, pretože upriamili celú pozornosť na údajne početné štvavé útoky neonacistov proti migrantom v uliciach Chemnitzu. Maaßen to prehnal, keď jedno symbolické video, na ktorom bol zaznamenaný takýto útok, označil za neautentické (hoci bolo očividne autentické). Potom však prišiel pohon na Maaßena. SPD žiadala jeho odvolanie, lebo je vraj skrytým fanúšikom AfD, minister vnútra Seehofer sa Maaßena ako jeho priamy nadriadený zastal. Celý spor eskaloval, až sa hovorilo o konci vlády, ak Seehofer neustúpi. Preto sa dohodol prvý kompromis, Seehofer Maaßena odvolal, no zároveň ho povýšil za svojho štátneho tajomníka. Keďže SPD z toho vyšla ako mediálne porazená, opäť sa vzbúrila, takže tento víkend došlo k druhému kompromisu, podľa ktorého Maaßen zostane Seehoferovým poradcom s rovnakým platom ako doteraz.

Vládna koalícia si tak po vražde v Chemnitzi viac než dva týždne vyplnila vojnou o jedného úradníka, z ktorej vyšli všetci, CDU/CSU aj SPD, ako porazení. A najmä – ako odtrhnutí od reality.

Na snímke minister financií z SPD Olaf Scholz, kancelárka a šéfka CDU Angela Merkelová a šéf CSU Horst Seehofer, foto TASR/AP

Imrich Gazda pred 517 d

Banskobystrický biskupský úrad v pondelok poskytol médiám vyjadrenie k suspenzii kňaza Michala Lajchu.

„Dňa 10. 9. 2018 nedovoleným spôsobom opustil pracovné miesto vo farnosti Kľak a veriacim neslúžil denné sväté omše. Menovaný Michal Lajcha dňa 21. 9. 2018 bez udania dostatočného dôvodu neprišiel na stretnutie s diecéznym biskupom,“ uvádza sa v zdôvodnení suspenzie.

Foto – TASR/AP

Lukáš Krivošík pred 517 d

Ivan Mikloš napísal pozoruhodný článok o rozruchu okolo tenistky Sereny Williamsovej. Po jej konflikte s rozhodcom vznikla karikatúra, ktorú niektorí označili za „rasistickú“ a „sexistickú“. Predvídateľná búrka okázalého verejného pohoršenia bola tentoraz taká intenzívna, že sa autor obrázka začínal báť o seba i svoju rodinu.

V článku s názvom O Serene, slobode a politickej korektnosti pre denník SME dnes Mikloš píše, že celé to dianie sledoval s úžasom. Liberálnu demokraciu podľa neho neohrozuje len xenofóbny populizmus a protekcionistický izolacionizmus.

„Omnoho menej často sa hovorí o rizikách, ktoré pre slobodu a demokraciu znamená takzvaná progresívna, liberálna ľavica presadzujúca politickú korektnosť a multikulturalizmus,“ píše bývalý minister financií.

Vo svojom článku Mikloš cituje britského filozofa Johna Stuarta Milla či niekdajšieho amerického sudcu Najvyššieho súdu Olivera Wendella Holmesa a ich výroky na obhajobu slobody prejavu aj pre „myšlienky, ktoré nenávidíme“.

Nejde o prvú príležitosť, keď Ivan Mikloš kritizuje ľavicovo-liberálnu politickú korektnosť ako jeden z katalyzátorov populistickej vlny v západnom svete. V roku 2016 v tomto duchu napísal komentár pre HN-ky s názvom Bojovník Fico. Naň reagoval komentátor SME Peter Schutz článkom Ivan, neblázni.

Mikloš potom podrobnejšie svoj pohľad vysvetlil v článku Peter, zobuď sa, v ktorom komentátora obvinil, že následky politickej korektnosti zľahčuje.

Americká tenistka Serena Williamsová. FOTO TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 517 d

Michel Houellebecq, jeden z najprovokatívnejších spisovateľov súčasnosti, básnik, filmár a esejista, sa oženil. Je to jeho tretí sobáš, jeho žena sa volá Lysis a podľa fotografie, ktorú na svojom Instagrame zverejnila Carla Bruni, manželka bývalého prezidenta Sarkozyho, je ázijského pôvodu. Carla Bruni Houellebecqovi gratulovala aj osobne, vraj sa dobre na svadbe zabavili.

Houellebecq sa v našich krajoch preslávil najmä vďaka poslednému románu Podvolenie, kde opísal zmenu  Francúzska po tom, ako sa tam presadil islam, osobne za jeho najlepší román považujem Možnosti ostrova.

Som zvedavý, ako ovplyvní Lysis ďalšiu Houellebecqovu tvorbu, samozrejme, pridávame sa ku grantulantom a prajeme veľa šťastia!

Foto: Instagram Carly Bruni

 

Adam Takáč pred 518 d

Iniciatíva Za slušné Slovensko zvoláva po lete ďalší protest. V piatok o 19. hodine plánujú v Bratislave pochodovať z Námestia SNP k budove parlamentu. 

Organizátorom prekáža, že ani po siedmich mesiacoch od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nepoznáme meno páchateľa. „Nevieme, kto je objednávateľ, a vonkoncom nevieme, či majú vyšetrovatelia reálnu stopu alebo zverejňujú tváre svedkov iba preto, že prešľapujú na mieste,“ píšu vo vyhlásení.

Kritizujú takisto polročné pôsobenie vlády Petra Pellegriniho, ktorá mala podľa ich slov urobiť všetko preto, aby ľudia mohli opäť dôverovať v štátnu moc, polícii, prokuratúre a súdom. „Miesto toho vidíme snahu o ovládnutie Ústavného súdu, ktorý je mnohokrát poslednou záchrannou brzdou pred svojvôľou politikov v parlamente. Sme svedkami neschopnosti prijať dobrý zákon o policajnom zbore, ktorý odpolitizuje voľby policajného prezidenta a odníme policajnú inšpekciu z rúk ministra vnútra.“

Ako ďalšie dôvody zvolania protestu uvádzajú menovanie ministerky vnútra Denisy Sakovej a jej poradcu Tibora Gašpara, zapojenie Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa, situáciu týkajúcu sa Slovenskej akadémie vied a slovenských farmárov.

„Požiadavky desiatok tisícov ľudí stále neboli splnené,“ dodávajú.

Adam Takáč pred 518 d

Uplynulý piatok otvorili v Ríme diecéznu fázu procesu blahorečenia talianky Chiary Corbella Petrillo, ktorá si pred šiestimi rokmi zvolila smrť, aby mohla na svet priviesť svoje dieťa. Informuje o tom Vatican News.

Diecéznu fázu procesu beatifikácie 28-ročnej ženy otvorili pri slávnostnej omši v rímskej Pápežskej bazilike sv. Jána v Lateráne. Stalo sa tak v deň desiateho výročia sobáša Chiary a jej manžela Enrica Petrilla.

„Je svetelným majákom, ktorý robí láskyplnú blízkosť Boha Otca takmer hmatateľnou a pomáha objaviť krásu Cirkvi,“ povedal o Chiare generálny vikár pápeža pre Rímsku diecézu kardinál Angelo De Donatis. 

Chiara zomrela po tom, čo jej počas tretieho tehotenstva zistili nádorové ochorenie. Kvôli dieťaťu však odkladala liečbu chemoterapiou. Už predtým im navyše zomreli dve deti krátko po narodení. Jej rozhodnutie odložiť liečbu zachránilo tretie dieťa, no pre ňu malo fatálne následky. Rakovina sa rozšírila do celého tela. Zo svojho syna Františka sa tešila rok. Zomrela 13. júna 2012.

Na to, aby mladú ženu, ktorej príbeh sa stal známym aj za hranicami Talianska, mohla cirkev vyhlásiť za blahoslavenú, bude potrebný zázrak na jej príhovor. 

„Zatiaľ nevieme o žiadnych veľkých veciach v súvislosti s beatifikačným procesom,“ povedal Chiarin manžel Enrico v rozhovore pred dvomi mesiacmi. „Môžem však dosvedčiť, že dochádza k množstvu konverzií a veľmi veľa dievčatiek nosí Chiarino meno. Je to pozoruhodné, zástupy ľudí, ktorí sú ako rozvodnená rieka. Práve tomu sa hovorí „povesť svätosti“. Ľudia nepretržite putujú k jej hrobu. A to je zázrak. Ja som nikomu nevolal.“

Foto: Sobáš Chiary a Enrica v Assisi v roku 2008 (Aleteia.it)

Imrich Gazda pred 519 d

Gréckokatolícka eparchia Košice vydala k aktuálnemu dianiu okolo biskupa Milana Chautura ďalšie stanovisko. Kňazi Košickej eparchie ho počas dnešnej nedele čítajú na konci všetkých bohoslužieb.

Eparchia označila obvinenie biskupa Chautura zo sexuálneho zneužívania za diskreditácu a opätovne odmietla, že by sa čohosi takého dopustil.

„Spoločnosť sa nesmie rozdeliť na človekovi, ktorého snahou je spájať. Vladyka preto prosí o zachovanie pokoja: verí, že pravda vyjde na povrch a jeho meno sa očistí. Rozhodne nechce vyvolať dojem, že kto by sa odvážil nahlásiť zneužívanie, bude daný na pranier cirkvi a postihne ho hnev. Preto prosí, aby nikto na tú paniu, ktorá ho obvinila, neútočil,“ píše sa v stanovisku, ktoré sa končí poďakovaním za podporu a prosbou o modlitbu.   

Foto – TASR/František Iván

Ján Duda pred 519 d

Evanjelium 25. nedele v cezročnom období (23. 9. 2018) je o tom, že apoštoli sa cestou cez Galileu do Kafarnauma medzi sebou hádali, kto z nich je väčší (Mk 9,30-37).

(1) Marek v texte uvádza, že apoštoli sa medzi sebou hádali, kto z nich je „väčší“ (niektoré slovenské preklady majú „najväčší“). Matúš to upresňuje, že „najväčší v nebeskom kráľovstve“, hoci uvádza, že sa na to pýtali Ježiša (Mt 18,1). Božie kráľovstvo chápali ako pozemské kráľovstvo s jeho poctami, hodnosťami a povereniami. Niektorí autori duchovného života uvádzajú, že „sa začali predbiehať kandidatúrami na tie najvyššie miesta“ (Cantalamessa, 255), ba že dôvod svojej kandidatúry si odvodzovali od samého Ježiša: Petrovi prisľúbil, že bude skalou a že mu dá kľúče od nebeského kráľovstva; Peter, Jakub a Ján, ktorí boli na hore premenenia a Ježiš im zveril nejaké tajomstvá, že teda budú tvoriť nejakú trojicu najvyšších (Béda Ctihodný, Komentár k Markovi 3,4,30-37).

(2) Ježiš rúca predstavy apoštolov/učeníkov o prvenstve v Božom kráľovstve, keď postavil medzi nich dieťa ako vzor veľkosti a prvenstva (Mt 18,4; Mk 9,36). 

Niektorí to chápu ako „rovnocenný prístup k druhému človeku, bez povýšenectva“ (Lev Veľký, Reč 37); iní ako rozumný spôsob správania sa a čistých úmyslov, odvolávajúc sa na slová sv. Pavla: „Bratia, voči zlu buďte ako nemluvňatá, ale v úsudku buďte zrelými“ (1 Kor 14,20); ďalší to chápu ako „spôsobilosť/kapacitu osobného rastu k dokonalosti“ (Klement Alexandrijský, Pedagóg 1,5,16).

Zrnko duchovnej múdrosti: kritériá prvenstva a vážnosti v nebeskom kráľovstve (= v Cirkvi na zemi + v nebi) sa veľmi často nezhodujú s kritériami prvenstva a vážnosti vo svete (= v štátnom i medzinárodnom poriadku). Kresťania sa učia žiť podľa učenia Pána Ježiša.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: gtrk-saratov.ru

Martin Hanus pred 520 d

Biskup Milan Chautur v rozhovore pre denník Plus jeden deň hovorí o tom, odkiaľ pozná ženu, ktorá ho obvinila, že ju ako dieťa sexuálne obťažoval: „Stretával som ju u jej starých rodičov, kam prichádzala so svojou mamkou. Poznám túto rodinu, boli to tri sestry.“ Biskup ďalej vysvetľuje, že si tykali, keďže ju pozná od „šiestich či koľkých rokov“, „nemám nič voči nej, modlím sa za to, aby si sama vysvetlila, prečo to urobila“.

Biskup Chautur opisuje, ako to bolo s televíznym natáčaním a obvinením: „Čakal som skupinu veriacich z Uble, takto mi to bolo oznámené, že chcú prísť a urobiť s nami všetkými také spomienkové stretnutie, pretože som mal vtedy životné i kňazské jubileum. Keď som videl len kameramana a jednu paniu, tak zrazu mi napadlo, kde majú ostatných? Bolo mi povedané, že nemohli prísť, vyhovárali sa. Už tam som spozornel, ale nenarúšal som neformálnosť rozhovoru. Rozhovorili sme sa o jej rodine, oteckovi, ktorý zostal sám, keďže mu manželka zomrela, o jej rodine, nezachádzali sme do iných tém, len kdesi v závere potrebovala povedať tú vetu: „A Vy ste ma obťažovali!“ Toto má veľmi prekvapilo. Ostal som šokovaný. Uvedomil som si, že je tam kamera, že ide o cielenú záležitosť!“

Biskup takisto popiera, že by sa zasadil za to, aby reportáž nebola odvysielaná. „Vytkli sme akurát televízii, že poslali kameramana s tým, že idú natáčať inú reláciu so skupinou ľudí a zrazu z toho vzišlo niečo úplne iné. Pýtali sme sa, či televízia má právo si takto počínať. Nič viac tam nebolo.“

Imrich Gazda pred 521 d

Košický gréckokatolícky biskup Milan Chautur poskytol rozhovor TK KBS. Zopakoval v ňom, že sexuálneho zneužitia, z ktorého ho obvinila jeho bývalá farníčka, sa nedopustil. Zároveň zdôraznil, že na prvom mieste musia vždy byť obete zneužívania.

„Náš naratív v celej tejto problematike nesmie skĺznuť do obranného postoja. Ja sa musím brániť, ale považujem za dôležité pripomenúť: v celkovej perspektíve sa nesmie stratiť priorita obetí!“ uviedol biskup Chautur, podľa ktorého sa cirkev musí na prvom mieste pýtať, nie ako chrániť vlastné dobré meno, ale ako chrániť a pomôcť obeti.

„To, že odmietam obvinenie a ľudia mi chcú vyjadriť podporu, je jedna vec, ale určite si neželám, aby to viedlo k tomu, že sa posilnia obavy skutočných obetí z nahlásenia zneužitia,“ dodal Chautur s tým, že všetci vinníci musia byť spravodlivo potrestaní.

Foto – TASR/František Iván