Krátke správy redakcie

Lukáš Krivošík pred 553 d

Ivan Mikloš napísal pozoruhodný článok o rozruchu okolo tenistky Sereny Williamsovej. Po jej konflikte s rozhodcom vznikla karikatúra, ktorú niektorí označili za „rasistickú“ a „sexistickú“. Predvídateľná búrka okázalého verejného pohoršenia bola tentoraz taká intenzívna, že sa autor obrázka začínal báť o seba i svoju rodinu.

V článku s názvom O Serene, slobode a politickej korektnosti pre denník SME dnes Mikloš píše, že celé to dianie sledoval s úžasom. Liberálnu demokraciu podľa neho neohrozuje len xenofóbny populizmus a protekcionistický izolacionizmus.

„Omnoho menej často sa hovorí o rizikách, ktoré pre slobodu a demokraciu znamená takzvaná progresívna, liberálna ľavica presadzujúca politickú korektnosť a multikulturalizmus,“ píše bývalý minister financií.

Vo svojom článku Mikloš cituje britského filozofa Johna Stuarta Milla či niekdajšieho amerického sudcu Najvyššieho súdu Olivera Wendella Holmesa a ich výroky na obhajobu slobody prejavu aj pre „myšlienky, ktoré nenávidíme“.

Nejde o prvú príležitosť, keď Ivan Mikloš kritizuje ľavicovo-liberálnu politickú korektnosť ako jeden z katalyzátorov populistickej vlny v západnom svete. V roku 2016 v tomto duchu napísal komentár pre HN-ky s názvom Bojovník Fico. Naň reagoval komentátor SME Peter Schutz článkom Ivan, neblázni.

Mikloš potom podrobnejšie svoj pohľad vysvetlil v článku Peter, zobuď sa, v ktorom komentátora obvinil, že následky politickej korektnosti zľahčuje.

Americká tenistka Serena Williamsová. FOTO TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 553 d

Michel Houellebecq, jeden z najprovokatívnejších spisovateľov súčasnosti, básnik, filmár a esejista, sa oženil. Je to jeho tretí sobáš, jeho žena sa volá Lysis a podľa fotografie, ktorú na svojom Instagrame zverejnila Carla Bruni, manželka bývalého prezidenta Sarkozyho, je ázijského pôvodu. Carla Bruni Houellebecqovi gratulovala aj osobne, vraj sa dobre na svadbe zabavili.

Houellebecq sa v našich krajoch preslávil najmä vďaka poslednému románu Podvolenie, kde opísal zmenu  Francúzska po tom, ako sa tam presadil islam, osobne za jeho najlepší román považujem Možnosti ostrova.

Som zvedavý, ako ovplyvní Lysis ďalšiu Houellebecqovu tvorbu, samozrejme, pridávame sa ku grantulantom a prajeme veľa šťastia!

Foto: Instagram Carly Bruni

 

Adam Takáč pred 554 d

Iniciatíva Za slušné Slovensko zvoláva po lete ďalší protest. V piatok o 19. hodine plánujú v Bratislave pochodovať z Námestia SNP k budove parlamentu. 

Organizátorom prekáža, že ani po siedmich mesiacoch od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nepoznáme meno páchateľa. „Nevieme, kto je objednávateľ, a vonkoncom nevieme, či majú vyšetrovatelia reálnu stopu alebo zverejňujú tváre svedkov iba preto, že prešľapujú na mieste,“ píšu vo vyhlásení.

Kritizujú takisto polročné pôsobenie vlády Petra Pellegriniho, ktorá mala podľa ich slov urobiť všetko preto, aby ľudia mohli opäť dôverovať v štátnu moc, polícii, prokuratúre a súdom. „Miesto toho vidíme snahu o ovládnutie Ústavného súdu, ktorý je mnohokrát poslednou záchrannou brzdou pred svojvôľou politikov v parlamente. Sme svedkami neschopnosti prijať dobrý zákon o policajnom zbore, ktorý odpolitizuje voľby policajného prezidenta a odníme policajnú inšpekciu z rúk ministra vnútra.“

Ako ďalšie dôvody zvolania protestu uvádzajú menovanie ministerky vnútra Denisy Sakovej a jej poradcu Tibora Gašpara, zapojenie Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa, situáciu týkajúcu sa Slovenskej akadémie vied a slovenských farmárov.

„Požiadavky desiatok tisícov ľudí stále neboli splnené,“ dodávajú.

Adam Takáč pred 554 d

Uplynulý piatok otvorili v Ríme diecéznu fázu procesu blahorečenia talianky Chiary Corbella Petrillo, ktorá si pred šiestimi rokmi zvolila smrť, aby mohla na svet priviesť svoje dieťa. Informuje o tom Vatican News.

Diecéznu fázu procesu beatifikácie 28-ročnej ženy otvorili pri slávnostnej omši v rímskej Pápežskej bazilike sv. Jána v Lateráne. Stalo sa tak v deň desiateho výročia sobáša Chiary a jej manžela Enrica Petrilla.

„Je svetelným majákom, ktorý robí láskyplnú blízkosť Boha Otca takmer hmatateľnou a pomáha objaviť krásu Cirkvi,“ povedal o Chiare generálny vikár pápeža pre Rímsku diecézu kardinál Angelo De Donatis. 

Chiara zomrela po tom, čo jej počas tretieho tehotenstva zistili nádorové ochorenie. Kvôli dieťaťu však odkladala liečbu chemoterapiou. Už predtým im navyše zomreli dve deti krátko po narodení. Jej rozhodnutie odložiť liečbu zachránilo tretie dieťa, no pre ňu malo fatálne následky. Rakovina sa rozšírila do celého tela. Zo svojho syna Františka sa tešila rok. Zomrela 13. júna 2012.

Na to, aby mladú ženu, ktorej príbeh sa stal známym aj za hranicami Talianska, mohla cirkev vyhlásiť za blahoslavenú, bude potrebný zázrak na jej príhovor. 

„Zatiaľ nevieme o žiadnych veľkých veciach v súvislosti s beatifikačným procesom,“ povedal Chiarin manžel Enrico v rozhovore pred dvomi mesiacmi. „Môžem však dosvedčiť, že dochádza k množstvu konverzií a veľmi veľa dievčatiek nosí Chiarino meno. Je to pozoruhodné, zástupy ľudí, ktorí sú ako rozvodnená rieka. Práve tomu sa hovorí „povesť svätosti“. Ľudia nepretržite putujú k jej hrobu. A to je zázrak. Ja som nikomu nevolal.“

Foto: Sobáš Chiary a Enrica v Assisi v roku 2008 (Aleteia.it)

Imrich Gazda pred 554 d

Gréckokatolícka eparchia Košice vydala k aktuálnemu dianiu okolo biskupa Milana Chautura ďalšie stanovisko. Kňazi Košickej eparchie ho počas dnešnej nedele čítajú na konci všetkých bohoslužieb.

Eparchia označila obvinenie biskupa Chautura zo sexuálneho zneužívania za diskreditácu a opätovne odmietla, že by sa čohosi takého dopustil.

„Spoločnosť sa nesmie rozdeliť na človekovi, ktorého snahou je spájať. Vladyka preto prosí o zachovanie pokoja: verí, že pravda vyjde na povrch a jeho meno sa očistí. Rozhodne nechce vyvolať dojem, že kto by sa odvážil nahlásiť zneužívanie, bude daný na pranier cirkvi a postihne ho hnev. Preto prosí, aby nikto na tú paniu, ktorá ho obvinila, neútočil,“ píše sa v stanovisku, ktoré sa končí poďakovaním za podporu a prosbou o modlitbu.   

Foto – TASR/František Iván

Ján Duda pred 555 d

Evanjelium 25. nedele v cezročnom období (23. 9. 2018) je o tom, že apoštoli sa cestou cez Galileu do Kafarnauma medzi sebou hádali, kto z nich je väčší (Mk 9,30-37).

(1) Marek v texte uvádza, že apoštoli sa medzi sebou hádali, kto z nich je „väčší“ (niektoré slovenské preklady majú „najväčší“). Matúš to upresňuje, že „najväčší v nebeskom kráľovstve“, hoci uvádza, že sa na to pýtali Ježiša (Mt 18,1). Božie kráľovstvo chápali ako pozemské kráľovstvo s jeho poctami, hodnosťami a povereniami. Niektorí autori duchovného života uvádzajú, že „sa začali predbiehať kandidatúrami na tie najvyššie miesta“ (Cantalamessa, 255), ba že dôvod svojej kandidatúry si odvodzovali od samého Ježiša: Petrovi prisľúbil, že bude skalou a že mu dá kľúče od nebeského kráľovstva; Peter, Jakub a Ján, ktorí boli na hore premenenia a Ježiš im zveril nejaké tajomstvá, že teda budú tvoriť nejakú trojicu najvyšších (Béda Ctihodný, Komentár k Markovi 3,4,30-37).

(2) Ježiš rúca predstavy apoštolov/učeníkov o prvenstve v Božom kráľovstve, keď postavil medzi nich dieťa ako vzor veľkosti a prvenstva (Mt 18,4; Mk 9,36). 

Niektorí to chápu ako „rovnocenný prístup k druhému človeku, bez povýšenectva“ (Lev Veľký, Reč 37); iní ako rozumný spôsob správania sa a čistých úmyslov, odvolávajúc sa na slová sv. Pavla: „Bratia, voči zlu buďte ako nemluvňatá, ale v úsudku buďte zrelými“ (1 Kor 14,20); ďalší to chápu ako „spôsobilosť/kapacitu osobného rastu k dokonalosti“ (Klement Alexandrijský, Pedagóg 1,5,16).

Zrnko duchovnej múdrosti: kritériá prvenstva a vážnosti v nebeskom kráľovstve (= v Cirkvi na zemi + v nebi) sa veľmi často nezhodujú s kritériami prvenstva a vážnosti vo svete (= v štátnom i medzinárodnom poriadku). Kresťania sa učia žiť podľa učenia Pána Ježiša.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: gtrk-saratov.ru

Martin Hanus pred 556 d

Biskup Milan Chautur v rozhovore pre denník Plus jeden deň hovorí o tom, odkiaľ pozná ženu, ktorá ho obvinila, že ju ako dieťa sexuálne obťažoval: „Stretával som ju u jej starých rodičov, kam prichádzala so svojou mamkou. Poznám túto rodinu, boli to tri sestry.“ Biskup ďalej vysvetľuje, že si tykali, keďže ju pozná od „šiestich či koľkých rokov“, „nemám nič voči nej, modlím sa za to, aby si sama vysvetlila, prečo to urobila“.

Biskup Chautur opisuje, ako to bolo s televíznym natáčaním a obvinením: „Čakal som skupinu veriacich z Uble, takto mi to bolo oznámené, že chcú prísť a urobiť s nami všetkými také spomienkové stretnutie, pretože som mal vtedy životné i kňazské jubileum. Keď som videl len kameramana a jednu paniu, tak zrazu mi napadlo, kde majú ostatných? Bolo mi povedané, že nemohli prísť, vyhovárali sa. Už tam som spozornel, ale nenarúšal som neformálnosť rozhovoru. Rozhovorili sme sa o jej rodine, oteckovi, ktorý zostal sám, keďže mu manželka zomrela, o jej rodine, nezachádzali sme do iných tém, len kdesi v závere potrebovala povedať tú vetu: „A Vy ste ma obťažovali!“ Toto má veľmi prekvapilo. Ostal som šokovaný. Uvedomil som si, že je tam kamera, že ide o cielenú záležitosť!“

Biskup takisto popiera, že by sa zasadil za to, aby reportáž nebola odvysielaná. „Vytkli sme akurát televízii, že poslali kameramana s tým, že idú natáčať inú reláciu so skupinou ľudí a zrazu z toho vzišlo niečo úplne iné. Pýtali sme sa, či televízia má právo si takto počínať. Nič viac tam nebolo.“

Imrich Gazda pred 557 d

Košický gréckokatolícky biskup Milan Chautur poskytol rozhovor TK KBS. Zopakoval v ňom, že sexuálneho zneužitia, z ktorého ho obvinila jeho bývalá farníčka, sa nedopustil. Zároveň zdôraznil, že na prvom mieste musia vždy byť obete zneužívania.

„Náš naratív v celej tejto problematike nesmie skĺznuť do obranného postoja. Ja sa musím brániť, ale považujem za dôležité pripomenúť: v celkovej perspektíve sa nesmie stratiť priorita obetí!“ uviedol biskup Chautur, podľa ktorého sa cirkev musí na prvom mieste pýtať, nie ako chrániť vlastné dobré meno, ale ako chrániť a pomôcť obeti.

„To, že odmietam obvinenie a ľudia mi chcú vyjadriť podporu, je jedna vec, ale určite si neželám, aby to viedlo k tomu, že sa posilnia obavy skutočných obetí z nahlásenia zneužitia,“ dodal Chautur s tým, že všetci vinníci musia byť spravodlivo potrestaní.

Foto – TASR/František Iván

Jaroslav Daniška pred 557 d

Poľský prezident Andrzej Duda navštívil USA, návštevu si všimli aj početné európske médiá. U nás sa písalo najmä o Dudovom vtipe, že ak Američania otvoria v Poľsku významnú vojenskú základňu, Poliaci ju nazvú po Trumpovi. Trochu trápne, Američania ale o tomto kroku naozaj uvažujú a je to – z pohľadu Varšavy – najväčší úspech zahraničnej politiky prezidenta Dudu, najmä po tom, čo sa nedávno rozoberalo rozmiestnenie niektorých rakiet v kaliningradskej oblasti.

Trump nekritizoval Poľsko za žiadne demokratické nedostatky, čo vládnu pravicu určite potešilo, ale nerobí to ani voči onakvejším štátom. Naopak, problém je, že Poliakom povedal, že Američania žiadne sankcie proti firmám zapojeným do budovania NordStream 2 nebudú zavádzať, síce sa to Američanom nepáči, ale mávnu rukou. Poliaci sa spoliehali, že by to mohol byť posledný nástroj, ako Nemcom tento plynovod ešte skomplikovať.

V Poľsku čelí Duda posmechu opozície za fotku (na obr.), kde vyzerá ako Trumpov poskok, trochu nedôstojne opretý o stôl pri podpise dohody. Poliaci sa vo Washingtone vidia ako druhí po Londýne, ale to trochu nesedí, napokon, na rozdiel od nás a ďalších štátov východnej Európy majú stále vízový režim.

Denník Rzeczpospolita zverejnil výskum, podľa ktorého Dudovu reprezentáciu Poľska v zahraničí oceňuje 36 percent Poliakov, kriticky ho vníma 46 percent, 18 percent nemá názor.

Foto: twitter D. Trump

Imrich Gazda pred 558 d

Košická eparchia popoludní vydala vyhlásenie k medializovaným informáciám o sexuálnom obťažovaní, ktorého sa mal dopustiť jeden zo slovenských biskupov.

Vyhlásenie prinášame v plnom znení:

„V novembri 2017 bola na Eparchiálny úrad v Košiciach ohlásená návšteva veriacich s gratuláciou k jubileu vladyku Milana Chautura, spojená so žiadosťou, aby mohla byť zaznamenaná pre televízny program Návraty a stretnutia.

V skutočnosti však neprišla ohlásená skupina, ale len jedna pani s kameramanom. Vladyka ich prijal, návšteva sa odvíjala v pokojnej atmosfére, avšak v jej závere dotyčná pani pred kamerou obvinila Mons. Chautura zo sexuálneho obťažovania v čase jej detstva.

Vladyka toto obvinenie jednoznačne odmietol. Ukázalo sa, že stretnutie bolo zinscenované podvodom, pre celkom iný účel, aj inú reláciu.

Následne sa pani obrátila aj na políciu. Mons. Chautur sa podrobil vyšetrovaniu a polícia vo veci koná.

Vedomosť o tom, či spomenutá pani kontaktovala aj príslušné Vatikánske úrady, ktoré sú pri takýchto obvineniach kompetentné z hľadiska cirkevného práva, Eparchiálny úrad nemá.

Vznesené obvinenie však vladyka jednoznačne odmieta a verí, že pravda v celej veci vyjde na povrch.“

Foto - TASR/Štefan Puškáš