Krátke správy redakcie

Lukáš Obšitník pred 385 d

Vo Švédsku sa o týždeň 9. septembra konajú parlamentné voľby. Podľa prieskumov zatiaľ vedú sociálni demokrati s približne 25 percentami, nasleduje strana Švédski demokrati, ktorej podpora v priemere kolíše okolo 21 percent, tretí sú liberálno-konzervatívni Umiernení s približne 17 percentami. Centristická a Ľavicová strana sa pohybujú na približne 9 percentách, ďalšie strany majú 5- a menejpercentnú podporu. Kresťanskí demokrati sa pohybujú na úrovni okolo 4,6 percenta. Na vstup do parlamentu je potrebný zisk najmenej 4 percent hlasov.

Švédski demokrati sú jedinou výrazne protiimigračnou stranou v krajine, kritikmi býva označovaná za krajne pravicovú či populistickú. Oproti predchádzajúcim voľbám z rokov 2009, resp. 2014, v ktorých získala 5,7, resp. 12,9 percenta hlasov, jej podpora však kontinuálne stúpa. V niektorých prieskumoch uskutočnených v posledných mesiacoch už dokonca nad ostatnými stranami tesne viedla.

Vo Švédsku v súčasnosti vládne menšinová vláda sociálnych demokratov a zelených s tichou podporou opozičného bloku stredo-pravých strán s výnimkou Švédskych demokratov. Ak sa rastúca podpora tejto strany potvrdí aj v budúcotýždňových voľbách a súčasne zostane platná doterajšia prax, podľa ktorej spoluprácu so Švédskymi demokratmi všetky strany odmietali, vytvorenie vládnej koalície môže byť ešte komplikovanejšie ako po predošlých voľbách. Naopak, spolupráca so Švédskymi demokratmi by viedla k výrazným zmenám švédskej politiky.

Ilustračné foto: Sympatizanti strany Švédski demokrati počas zhromaždenia v Štokholme, snímka z 24. mája 2014. Zdroj: wikimedia.org

Imrich Gazda pred 385 d

O blahorečení Anny Kolesárovej sa píše aj v nedeľnom vydaní vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano. Článok s názvom Príklad pre mladých približuje hlavné časti homílie, ktorú v Košiciach predniesol kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

„Anna Kolesárová dospela k mučeníctvu vďaka silnému duchovnému životu, ktorý sa v nej upevňoval každodennou modlitbou a prijímaním sviatostí. Jej viera ju urobila silnou a odvážnou, aby bez váhania prijala mučeníctvo,“ povedal kardinál Becciu, pre ktorého bola slávnosť blahorečenia prvou v úrade, do ktorého nastúpil len deň predtým.

L´Osservatore Romano pripomenul aj kardinálove slová o ženách a deťoch, ktoré sú dnes často objektom násilia: „Dokonca znásilnenie považované za vojnovú zbraň ostáva nepotrestané a nie je uznané ako zločin voči ľudskosti. Koľko násilia sa koná na ženách aj v dnešnej civilizovanej Európe, kde sa rozmáha vraždenie žien a telo ženy je často objektom nedôstojného obchodovania s ľudskou bytosťou!“  

Počas týždňa vyšiel vo vatikánskom denníku aj článok postulátora kauzy blahorečenia Marka Ondreja, v ktorom priblížil život novej blahoslavenej.  

Homíliu kardinála Becciu priblížil aj vatikánsky spravodajský portál Vatican News, ktorý novú blahoslavenú označil za slovenskú Mariu Goretti.

Ján Duda pred 386 d

Obsahom evanjelia 22. nedele v cezročnom období (2. 9. 2018) je polemika medzi farizejmi a Ježišom (Mk 7,1-8. 14-15. 21-23). Farizeji Ježišovi robia výčitky, že jeho učeníci nedodržiavajú obyčaje a jedia neumytými rukami. Ježiš im odpovedal, že farizeji dodržiavajú obyčaje, ale Božie zákony porušujú. Ako interpretovať text nedeľného evanjelia?

(1) Niektorí autori kladú Markov text do historického obdobia okolo roku 70 po Kristovi. Marek ho vraj adresoval prvým cirkevným spoločenstvám a chcel vyriešiť problém, ktorým vtedy žili. Totiž kresťania zo židovstva nútili kresťanov z pohanstva prijať a dodržiavať aj židovské náboženské zvyky a obyčaje. Marek nechal Ježiša vysvetliť, že nemusia (Van Linden, 54).

(2) Zaujímavo problém nedeľného evanjelia vykladá Arens (58): žijeme v neustálom napätí medzi tým, čo máme ustálené (= vžité), a tým, čo je nové (= čo prichádza). Dôležité je, aby sme konali dobro, lebo Boh je prameňom všetkého dobra (nedeľná kolekta, misál, 309).

(3) Iní tvrdia, že Ježiš tu zásadným spôsobom zdôrazňuje posun „od vonkajšieho k vnútornému“ dodržiavaniu Božích zákonov (Cantalamessa, 240). Je to morálny výklad. Béda Ctihodný povedal, že farizeji mali ruky umyté, ale svedomie špinavé (+735).

(4) Existujú ďalšie výklady, ktoré zdôrazňujú morálne aspekty. Ak si niekto umýva ruky pred jedlom, ide o fyzické očistenie. Ale ak sa vyžaduje čistota svedomia, ide o morálne očistenie (Vanhoye, 322). Lebo z vnútra človeka vychádza zlo, krádeže, smilstvo... (Mk 7,23). Preto Ježiš žiada viac dbať na „umývanie“ svedomia než rúk.

Prajem všetkým požehnanú nedeľu a učiteľom, študentom a žiakom úspešný vstup do nového školského roku.

Ján Duda

 

Foto: grovefm.com

Lukáš Obšitník pred 386 d

Na Štadióne TJ Lokomotíva Košice sa začalo eucharistické slávenie s obradom blahorečenia Anny Kolesárovej. Celebruje J. Em. kardinál Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, legát pápeža Františka. Priamy prenos zo slávnosti je možné sledovať aj online na internetovej stránke RTVS a TV LUX.

Foto: facebook.com/AnkaKolesarovaMucenickaCistoty

Štefan Danišovský pred 389 d

Známe súsošie Pamätník nenarodeným deťom od sochára Martina Hudáčka si svojím osobitým spôsobom razí cestu aj do Francúzska, keď sa objavilo na bežnej 80-centovej známke Francúzskej pošty. Za jej výrobou stojí Union des Nations de l’Europe Chrétiens (UNEC) v spolupráci s prolife organizáciou SOS Mamans, ktorá pomáha tehotným ženám v materiálnej núdzi a ženám s postabortívnym syndrómom.

UNEC už vydali niekoľko známok s kresťanskými motívmi a teraz sa rozhodli pre takéto jasné posolstvo na ochranu nenarodených životov. Využívajú pri tom komerčnú službu La Poste dostupnú pre každého, kto má záujem o vlastnú personalizovanú známku. Rozdiel medzi koncovou cenou známky a nákladmi na jej výrobu ide na podporu aktivít organizácie SOS Mamans.

Foto: archív autora

Martin Hanus pred 390 d

Hoci sa chvíľami mohlo zdať, že Taliansko a Maďarsko smerujú v otázke prerozdeľovania migrantov ku konfliktu, po tomto utorku možno hovoriť o novej politickej osi Orbán-Salvini. 

Politici vládnuceho Hnutia piatich hviezd (M5S) dávajú už istý čas najavo, že krajiny ako Maďarsko, ktoré odmietajú prerozdeľovanie migrantov v rámci EÚ, a tým aj o odbremenenie Talianska, by mali prísť o časť eurofondov. Matteo Salvini, líder spoluvládnucej Ligy a minister vnútra, však myšlienke prerozdeľovania nikdy príliš neveril, čo potvrdil aj dnes, keď v Miláne privítal na neformálnom stretnutí maďarského premiéra Viktora Orbána. 

Obaja sa predbiehali v komplimentoch, Orbán prišiel na stretnutie, ktoré sa tešilo mimoriadnej pozornosti novinárov, v okázalo zelenej kravate (tradičná stranícka farba Ligy, ktorú však teraz Salvini nahrádza modrou), a vyhlásil: „Ukázali sme, že migrantov možno zastaviť na zemi, fyzicky aj právne. Matteo ukazuje, že sa to dá aj na mori. Sme s ním, je naším hrdinom, vyzývame ho, aby nepoľavil.“ Orbán ešte veľkoryso zavtipkoval, že keby Salvini kandidoval v Maďarsku, vyhral by voľby.

Nasledoval spoločný verbálny útok na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Orbán ho označil za lídra strany, ktorá chce migrantov, Salvini zas na diaľku Macronovi ironicky odkázal, že namiesto toho, aby dával humanistické lekcie štátom Vyšehradu, nech ide sám príkladom a otvorí hranice vo Ventimiglia (talianske mesto na hraniciach s Francúzskom, ktoré francúzske bezpečnostné zložky veľmi dôkladne kontrolujú).

Aj z tohto stretnutia je zrejmé, ako sa v priebehu posledného roka zmenila politická mapa EÚ. Viktor Orbán, ktorý sa vníma ako antiimigračná alternatíva voči Angele Merkelovej, má už blízkych politických spojencov nielen v štátoch Vyšehradu, v bavorskej štátostrane CSU, ale aj vo Viedni a v Ríme. 

Gabriel Hunčaga pred 390 d

K téme výstupov z cirkví v Nemecku (nedávno sme o nej informovali na tomto mieste) sa vracia najnovšie vydanie mesačníka pre spoločenské a náboženské témy Herder Korrespondenz (n. 9, s. 4-5). Dve najväčšie nemecké denominácie sa v absolútnych číslach (výstupy plus pohreby) za rok 2017 scvrkli o 962 000 duší. Autor zamyslenia Stefan Orth sa pýta, či ide o nepríjemné prekvapenie.

Spolu s poslednými škandálmi, ktoré postihli katolícku cirkev, starnutím populácie a neochotou viesť život v rámci cirkevného spoločenstva to zo štatistického hľadiska až také prekvapenie nie je. Podľa autora článku však ani tieto skutočnosti nezohrávali kľúčovú rolu pri odchodoch z cirkví, lebo sa týkali tej členskej základne, ktorá bola cirkvám mentálne už natoľko vzdialená, že by z cirkevného spoločenstva vystúpila aj bez toho.

Na základe štúdie, ktorú si nechalo vypracovať biskupstvo v Essene, vyplýva, že ani cirkevná daň nie je tým zásadným dôvodom, prečo cirkev každoročne stráca takmer 1 % veriacich. Podľa empirických údajov má platenie cirkevných daní vplyv asi na pätinu výstupov. Pritom finančne si dve najväčšie nemecké cirkvi zatiaľ vôbec nevedú zle. Katolícka cirkev za minulý rok vybrala na cirkevnej dani 6,4 miliardy eur a evanjelici 5,7 miliardy eur.

Stefan Orth sa domnieva, že hlavným impulzom k tomu, aby sa jednotlivec rozhodol pre taký radikálny krok, akým je úplné rozviazanie vzťahu s domovskou cirkvou, je fakt, že čím ďalej tým väčšiemu počtu obyvateľstva pripadá viera, duchovné náboženské potreby a z toho vyplývajúca hodnotová orientácia v každodennom živote vo všeobecnosti nezrozumiteľná. Essenská štúdia to potvrdila aj v tom, že cirkev hojne opúšťali najmä tí, ktorí mali očakávania v uvoľnení celibátu, svätenia žien a morálneho učenia cirkvi v sexuálnych otázkach.

Výsledok kombinácie viacerých faktorov je, že ešte v roku 2015 tvorili príslušníci katolíckej a evanjelických cirkví 57 % populácie s počtom 46,5 milióna veriacich (23,9 katolíci a 22,6 evanjelici). Na konci minulého roku to už bolo len 44, 8 milióna veriacich (23,3 katolíci a 21,5 evanjelici), čo predstavuje pokles na 54,1 % populácie.

Pokiaľ sa niečo zásadné nezmení, tak pri súčasnom trende klesne v najbližších 4-5 rokoch počet kresťanov z dvoch najväčších cirkví Nemecka pod psychologickú hranicu 50 percent. V realite to bude znamenať, že každý druhý spolkový občan bude buď neveriaci, príslušník iného náboženstva, alebo sa bude hlásiť k malým kresťanským spoločenstvám. Takýto stav bude mať, pochopiteľne, vážne dôsledky nielen pre politický, sociálny a kultúrny ráz krajiny, ale aj pre kvalitu náboženskej slobody a postavenia medzičasom už menšinových kresťanov.

Ilustračné foto: jesus.de

Pavol Rábara pred 390 d

Hoci máme za sebou talianske Giro aj Tour de France, cyklistická sezóna sa zďaleka nekončí. Slovenský fanúšik sústredený predovšetkým na Petra Sagana by mal mať tieto dni zapísané v kalendári červenou farbou. 

O to viac, že trojnásobný svetový šampión na októbrových Majstrovstvách sveta v Innsbrucku titul podľa všetkého neobháji (trať je vyslovene vrchárska). Etapy v Španielsku sú tak pre Sagana príležitosťou nielen dať sa dohromady po bolestivom páde zo záveru Tour, ale pokúsiť sa ešte o nejaké to etapové víťazstvo na veľkých pretekoch aktuálnej sezóny.  

Španielska Vuelta nie je pritom žiadny šprintérsky raj – väčšina etáp je kopcovitých a horských. Napriek tomu sa Sagan bude snažiť o víťazstvo v rovinatejších etapách, tých je však výrazne menej ako na Tour. Podľa vlastných slov nie je Peter Sagan stále vo svojej forme, čo dokazoval aj šprint v závere tretej etapy, keď skončil tretí. 

Vuelta je však aj bez ohľadu na stav slovenskej megahviezdy „pekná podívaná“. Okrem krásnej scenérie (prvé dni sa jazdilo v okolí Malagy, v nedeľu sme mohli napríklad vidieť malebnú tiesňavu Caminito del rey vo vnútrozemí Andalúzie) ponúka aj dramatické preteky. Nedeľný súboj v posledných metroch medzi Michalom Kwiatkowskim (Sky) a domácim Alejandrom Valverdem (Movistar) stál za to. 

Caminito del rey: Foto: Flickr.com/Ronnie Macdonald

Adam Takáč pred 392 d

V sobotu večer predniesol pápež František veľký príhovor na zaplnenom štadióne na Festivale rodín v Dubline v rámci Svetového stretnutia rodín v Írsku. Prinášame z neho niekoľko myšlienok (celý príhovor si môžete prečítať TU):

„Vy, drahé rodiny, tvoríte prevažnú väčšinu Božieho ľudu. Ako by asi Cirkev vyzerala bez vás? Cirkev sôch, Cirkev osamelých ľudí.“

„Povolanie k láske a k svätosti nie je niečo, čo by bolo vyhradené iba pre pár vyvolených. Je potichu prítomné v srdciach všetkých tých rodín, ktoré prejavujú lásku, odpustenie, milosrdenstvo, len čo vidia, že ju niekto potrebuje, a robia to v tichosti, bez vytrubovania.“

„Malé a jednoduché prejavy odpustenia, obnovované každý deň, sú základom, na ktorom sa buduje pevný rodinný život kresťanov. Nútia nás k tomu, aby sme prekonávali svoju pýchu, odmeranosť a rozpaky zmieriť sa. Toľkokrát sa vzájomne pohneváme a chceme sa zmieriť, ale nevieme ako. Máme rozpaky, keď sa ideme zmieriť, ale chceme to urobiť. Nie je to obtiažne. Je to ľahké. Venuj jedno pohladenie, a takto prichádza pokoj!“

„Ak sa doma pohádaš, uisti sa, že, skôr ako pôjdeš spať, si poprosil o prepáčenie a že si povedal, že ťa to mrzí. Prv než sa deň skončí, zmierte sa. A viete, prečo je potrebné zmieriť sa, prv než sa uzavrie deň? Pretože ak sa nezmieriš, tá „studená vojna“ na druhý deň je veľmi nebezpečná. Dajte si pozor na „studenú vojnu“ v rodine!“

„Neexistuje dokonalá rodina; ale bez zvyku odpúšťať si rodina rastie nezdravo a postupne sa rúca.“

„Deti sa naučia odpúšťať, keď vidia, že si ich rodičia navzájom odpúšťajú. Ak to pochopíme, môžeme doceniť veľkosť Ježišovho učenia o vernosti v manželstve.“

„Keď je rodina za stolom a namiesto toho, aby sa rozprávali, každý má mobil a je pripojený niekam mimo, je „na orbite“, toto je nebezpečné. Prečo? Pretože ťa to oddeľuje od konkrétnosti rodiny a privádza ťa to k „šumivému“ životu bez konzistencie.“

„V každej spoločnosti rodiny vytvárajú mier, lebo vyučujú láske, prijatiu a odpusteniu, tým najlepším liekom na nenávisť, predsudky a pomstu, ktoré sú jedom pre životy jednotlivcov i komunít.“

„Je veľmi dôležité, aby sa deti už odmalička naučili dobre sa prežehnať – je to prvé Krédo, ktorému sa naučia – Verím v Otca i Syna a Ducha Svätého. V tento večer, ešte pred tým, ako pôjdete spať, vy rodičia položte si otázku: učím svoje deti dobre sa prežehnať?“

„Spoločnosť – a teraz dobre počúvajte – taká spoločnosť, ktorá si neváži starých rodičov, je spoločnosťou bez budúcnosti.“

„Naši starí rodičia nás učia, aký význam má manželská a rodičovská láska. Je veľkou chybou nepýtať sa starých rodičov na ich zážitky či myslieť si, že rozprávanie sa s nimi je stratou času.“

„Vy rodiny ste nádejou Cirkvi a sveta!“

Foto: TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 392 d

Včera vo veku 81 rokov zomrel po ťažkej chorobe americký politik a vojnový hrdina John McCain. Bývalý americký senátor poznal a v minulosti navštívil aj Slovensko, neúspešne kandidoval na prezidenta (prehral s Barackom Obamom) a patril ku skupine konzervatívnych politikov, ktorí podporovali americké vojny a v domácej agende zastávali skôr liberálne pozície. S jeho odchodom pomaly končí aj jedna etapa amerického konzervativizmu.

Foto: TASR/AP